Paski do mierzenia poziomu cukru we krwi
Pixabay/JooJoo41/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak podawać insulinę? Rodzaje insulin

Iniekcję insuliny muszą regularnie wykonywać cukrzycy, którzy w ten sposób zapobiegają niebezpiecznemu dla nich wzrostowi poziomu cukru we krwi. Insulina dzieli się na bazalną i doposiłkową – każda z nich dostarcza 50% dziennego zapotrzebowania hormonu. Podział ten nie jest jednak jedynym i aby dobrać odpowiednią insulinę, trzeba się zapoznać ze szczegółową klasyfikacją, zwłaszcza, że od rodzaju insuliny zależy sposób jej dawkowania i wstrzykiwania.

Iniekcję insuliny muszą regularnie wykonywać cukrzycy, którzy w ten sposób zapobiegają niebezpiecznemu dla nich wzrostowi poziomu cukru we krwi. Insulina dzieli się na bazalną i doposiłkową – każda z nich dostarcza 50% dziennego zapotrzebowania hormonu. Podział ten nie jest jednak jedynym i aby dobrać odpowiednią insulinę, trzeba się zapoznać ze szczegółową klasyfikacją, zwłaszcza, że od rodzaju insuliny zależy sposób jej dawkowania i wstrzykiwania.

Insulina a cukrzyca

Insulina to hormon, który odpowiada za metabolizm białek, węglowodanów oraz tłuszczów i reguluje wchłanianie cukru z krwi do tkanek. Kiedy trzustka produkuje zbyt mało insuliny lub tkanki uodparniają się na działanie tego hormonu, niebezpiecznemu podnoszeniu się poziomu cukru zapobiega się poprzez regularne dostarczanie do krwioobiegu dawki insuliny. Niedobór lub upośledzone działanie insuliny dotyczy cukrzyków, którzy oprócz zachowywania diety muszą codziennie pamiętać o sprawdzaniu poziomu cukru we krwi i zastrzykach.

Kryteria podziału insulin

Insuliny różnią się od siebie czasem działania. Występują insuliny: krótkodziałające (1–3 h), o średnim czasie działania (4–12 h) i długodziałające (24 h). Istnieją też analogi insuliny, czyli hormony w formie zmodyfikowanej genetycznie, które mają zmieniony czas działania i wchłaniania. Główny podział dotyczy jednak czasu podawania względem przyjmowanych posiłków. Insulinę bazalną wstrzykuje się między posiłkami, a insulinę doposiłkową – w czasie posiłków.

Kasia gotuje z Polki.pl: dietetyczny obiad - burgery w wersji fit


Główne rodzaje insulin


Insulina bazalna (bazowa lub podstawowa) zaspokaja 50% dziennego zapotrzebowania na insulinę. Jest niezbędna do kontroli cukru we krwi w nocy, na czczo i między posiłkami. Drugie 50% dziennego zapotrzebowania zaspokaja insulina doposiłkowa (bolusowa), której dawki (bolusy) uzależnione są od rodzaju przyjmowanego pokarmu. Produkty białkowo-tłuszczowe wymagają wstrzyknięcia bolusów przedłużonych, natomiast węglowodany – prostych. Przy posiłkach łączących w sobie jedne i drugie aplikuje się bolusy złożone.

1. Insulina bazalna, np. Levemir, Lantus Gensulin N:

  • działanie: hamuje uwalnianie kwasów tłuszczowych i reguluje wydzielanie glukozy przez wątrobę,
  • czas działania: długi lub pośredni,
  • częstotliwość dawkowania: dwa razy dziennie – rano i wieczorem, codziennie o tych samych porach,
  • miejsce aplikacji: tkanka podskórna ud lub pośladków (tu wchłania się wolno).


2. Insulina doposiłkowa, np. Actrapid, Gensulin R, Apidra, NovoRapid:

  • działanie: naśladuje wzrost poziomu insuliny podczas przyjmowania posiłku,
  • czas działania: krótki,
  • częstotliwość dawkowania: sześć razy dziennie – w czasie trzech głównych posiłków i trzech przekąsek (analogi – po każdym posiłku),
  • miejsce aplikacji: tkanka podskórna brzucha lub przedramienia (tu wchłania się szybko).

Techniki wstrzykiwania insuliny

Insulina jest produkowana w formie wkładów do penów (specjalnych długopisów) insulinowych. Po wyczerpaniu takiego wkładu wymienia się go na nowy. Insulinę można też wstrzykiwać za pomocą jednorazowych wstrzykiwaczy. Ilość hormonu zarówno we wkładzie, jak i we wstrzykiwaczu to 300 jednostek. O dawkowaniu decyduje diabetolog. Przed podaniem insuliny trzeba zawsze zmierzyć poziom cukru w krwi, a podczas iniekcji obowiązują następujące zasady:

 

1. Przed użyciem igły trzeba sprawdzić jej drożność i usunąć zalegające w niej powietrze. Aby to zrobić nastawia się pokrętło na 2 lub 3 jednostki insuliny i po skierowaniu igły do góry naciska się tłok do momentu, aż na końcu igły pojawi się kropla insuliny.
2. Jeśli insulina jest nieprzezroczysta, przed wstrzyknięciem należy ją wymieszać, obracając delikatnie pen lub fiolkę.
3. Igłę wbija się zawsze w tkankę podskórną, a nie w mięśnie, by nie zaburzyć czasu wchłaniania i działania insuliny.
4. Po iniekcji lepiej nie wyciągać od razu igły – powoduje to wyciekanie insuliny. Trzeba odczekać 10 s.
5. Nie wolno rozmasowywać miejsca nakłucia po wprowadzeniu insuliny – wytwarzająca się w wyniku tarcia wysoka temperatura przyspiesza chłonięcie i powoduje niedocukrzenie. Z tego samego powodu trzeba unikać iniekcji na słońcu i tuż po kąpieli.
6. Należy od czasu do czasu zmieniać miejsca wstrzyknięć insuliny. Nakłuwanie cały czas tego samego obszaru może spowodować przerost tkanki podskórnej i powstawanie zrostów oraz guzków.

 

pen do insuliny
© ondrej83/Fotolia.com
Styl życia
Pen, czyli sposób na łatwe wstrzyknięcie insuliny
Pen umożliwia samodzielne wstrzykiwanie insuliny. Metoda ta jest łatwa i bezbolesna, jednak przestarzały lub wadliwy sprzęt może pokazywać nieprecyzyjną dawkę insuliny. Pen kupisz w sklepach medycznych za ok. 50 zł.

Pen umożliwia samodzielne wstrzykiwanie insuliny. Metoda ta jest łatwa i bezbolesna, jednak przestarzały lub wadliwy sprzęt może pokazywać nieprecyzyjną dawkę insuliny. Pen kupisz w sklepach medycznych za ok. 50 zł.   Tradycyjne zastrzyki z insuliną mogą być wyjątkowo bolesne i trudne w użyciu. Dzięki automatycznemu wstrzykiwaczowi szybko nauczysz się dawkować lek, a przy tym zminimalizujesz uszkodzenia tkanek. Jeden pen posłuży dwa lata, o ile będziesz o niego odpowiednio dbać. Czym jest pen do insuliny? Pen to automatyczny wstrzykiwacz insuliny. Z wyglądu przypomina długopis (stąd nazwa pen – ang. długopis). Sprawny sprzęt pozwoli szybko, łatwo i precyzyjnie zaaplikować odpowiednią dawkę insuliny. Jedyne, czego potrzeba, to igły jednorazowego użytku oraz specjalnie dostosowane wkłady z insuliną (dawka musi być dobrana przez lekarza). Dzięki penowi zrobisz zastrzyk, nawet jeśli nie masz w tym wprawy. Ponadto wstrzykiwacz jest mały i poręczny, zatem zawsze możesz go zabrać w podróż. Używanie tego typu sprzętów jest bezbolesne, o ile dostosujesz się do instrukcji obsługi i poćwiczysz kilka razy. Jakie są zalety korzystania z pena do insuliny? Korzystanie z pena ułatwia dawkowanie insuliny. Poza tym wstrzykiwacz posiada wiele innych zalet. Nie musisz umieć robić zastrzyków. Używanie jest bezbolesne. Można używać pena samodzielnie, zarówno w domu, jak i w podróży. Informuje o przyjętej dawce insuliny. Jest to bezpieczna metoda, która nie uszkadza tkanek . Skala dawki leku jest czytelna (na rynku są dostępne peny o różnej wielkości czcionki). Pen jest niedrogi (kosztuje kilkadziesiąt złotych). Jakie są wady stosowania wstrzykiwacza do insuliny? Wstrzykiwacz insuliny ma kilka wad, np.: może się szybko zepsuć, pen niekiedy zawyża lub zaniża skalę...

Glukometr i peny insulinowe.
©6okean/Fotolia
Styl życia
Peny insulinowe do samodzielnej iniekcji insuliny - rodzaje
Peny insulinowe są niewielkimi urządzeniami służącymi do samodzielnego wstrzykiwania insuliny. Igły do penów mogą mieć różną długość i grubość. Są indywidualnie dobierane do pacjenta, w zależności od grubości tkanki podskórnej.

Peny insulinowe są niewielkimi urządzeniami służącymi do samodzielnego wstrzykiwania insuliny. Igły do penów mogą mieć różną długość i grubość. Są indywidualnie dobierane do pacjenta, w zależności od grubości tkanki podskórnej.   W leczeniu osób chorych na cukrzycę wykorzystuje się terapię insulinową. Insulinę podaje się za pomocą podskórnego wstrzyknięcia z wykorzystaniem specjalnego urządzenia nazywanego penem insulinowym. Czym są peny insulinowe Peny insulinowe, nazywane również piórem insulinowym to niewielkie urządzenia zaopatrzone w fiolkę zawierającą insulinę oraz w igłę, przeznaczone do samodzielnego wstrzykiwania insuliny . Całość jest trwale zabudowana w celu zabezpieczenia mechanizmu pena oraz ochrony leku przed ewentualnym uszkodzeniem. Igły do penów są cieńsze i delikatniejsze niż te przeznaczone do strzykawek . Ich długość może wynosić od 6 do 12 milimetrów. Przy wymianie zużytej igły na nową nie zachodzi potrzeba rozkręcania całego mechanizmu urządzenia, wystarczy wykręcić starą igłę, a na jej miejscu umieścić nową. Igły do podawania insuliny Igły do penów insulinowych mają różną długość oraz grubość. Odpowiedni rodzaj igły określa lekarz, a wybór jest zależny od grubości tkanki podskórnej, czyli tłuszczowej u pacjenta. Osobom szczupłym insulinę podaje się przy użyciu igieł krótkich oraz cienkich, u osób otyłych zastosowanie mają igły dłuższe i grubsze. Igłę powinno się zmieniać po każdym wstrzyknięciu . Wielorazowe użycie igły do wykonania zastrzyku może skutkować większą bolesnością iniekcji, gdyż igła przy wielokrotnym wykorzystaniu może się stępić. Wielokrotne używanie igły nie jest też wskazane ze względów higienicznych. Igły typu „sensitive” Osoby...

insulina a ciąża
© anidimi/Fotolia.com
Styl życia
Czy przyjmowanie insuliny w ciąży jest groźne dla dziecka?
Dzienna dawka insuliny w ciąży powinna być podzielona na kilka zastrzyków o krótkim działaniu i dostosowana do wyników pomiaru stężenia glukozy.

Dzienna dawka insuliny w ciąży powinna być podzielona na kilka zastrzyków o krótkim działaniu i dostosowana do wyników pomiaru stężenia glukozy.   Insulina to białkowy hormon, obniżający poziom cukru we krwi, wytwarzany w komórkach beta trzustki, w wysepkach Langerhansa. Wydzielanie go do krwi odbywa się regularnie przez całą dobę, a także w chwilach, gdy człowiek widzi lub czuje jedzenie. Odkrycie insuliny w 1922 roku było przełomem w leczeniu cukrzycy. Nagrodzone je nawet przyznaniem Nagrody Nobla. Insulina w ciąży: jak cukrzyca wpływa na dziecko Coraz więcej kobiet dowiaduje się w trakcie ciąży o cukrzycy. Cukrzyca ciążowa powstaje wskutek nadprodukcji glukozy na potrzeby dziecka oraz niedoboru insuliny (potrzebnej do wchłaniania glukozy przez komórki) spowodowanego wahaniami hormonów. Nadmiar cukru we krwi przyszłej matki stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka. Między 24. a 28. tygodniem ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą , który pokazuje stężenie cukru we krwi na czczo i po wypiciu 75 mg glukozy z wodą. Potwierdza on lub wyklucza cukrzycę ciążową. Organizm dziecka magazynuje nadmiar cukru w postaci tkanki tłuszczowej i zaczyna tyć. W trakcie porodu maluch może nie zmieścić się w kobiecym kanale rodnym. Ponadto nadmiar cukru sprawia, że praca łożyska może nie być zbyt wydolna, co skutkuje nawet wewnątrzmacicznymi zgonami dzieci, podwyższa ilość powikłań okołoporodowych i śmiertelność noworodków . Noworodki matek z nieleczoną cukrzycą mogą być także silnie niedocukrzone po porodzie. Skutkuje to także otyłością już w dorosłości, chorobami serca, cukrzycą typu 2. Nieprawidłowo leczona cukrzyca wpływa na wzrost śmiertelności u dzieci i powikłań okołoporodowych. Ile jednostek i jak podawać insulinę w ciąży Ciężarnym chorym na cukrzycę zaleca się odpowiednią dietę,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik