Glukometr
Pixabay/stevepb/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Cukrzyca – jakie są jej objawy?

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, zapada na nią coraz więcej osób. Dlatego tak ważne jest, by każdy znał objawy cukrzycy pierwszego i drugiego typu. Wczesne wykrycie tej choroby pozwala na uniknięcie groźnych powikłań.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, zapada na nią coraz więcej osób. Dlatego tak ważne jest, by każdy znał objawy cukrzycy pierwszego i drugiego typu. Wczesne wykrycie tej choroby pozwala na uniknięcie groźnych powikłań.

 

Często lekceważy się badania kontrolne myśląc, że nie ma żadnych powodów do niepokoju. Niestety choroby takie jak cukrzyca mogą rozwijać się po cichu nie dając jednoznacznych objawów. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do neuropatii, dlatego tak istotne jest, by wykryć i zacząć ją leczyć w jak najwcześniejszym stadium.

Cukrzyca typu 1 – objawy

Dawniej nazywano ją cukrzycą młodzieńczą, ponieważ zaczyna rozwijać się w młodym wieku, zazwyczaj do 30 roku życia. Choruje na nią około 15% wszystkich cukrzyków.

 

 Objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się nagle i w ciągu kilku dni nasilają się. Należą do nich:

 • utrata wagi mimo dużego apetytu,
 • osłabienie, senność,
 • duże pragnienie – wypijanie nawet kilkunastu litrów wody,
 • częste oddawanie moczu – związane z uszkodzeniami nerek,
 • problemy ze wzrokiem – zamazane lub podwójne widzenie, spowodowane przenikaniem glukozy do soczewki i jej odkształcaniem.

Dodatkowo mogą wystąpić skurcze mięśni, uczucie kołatania serca, zakażenia grzybicze i bakteryjne. Jeśli mimo tych objawów osoba nie zgłosi się do lekarza, nasilające się objawy mogą doprowadzić do cukrzycowej kwasicy ketonowej, która objawia się wymiotami, nudnościami, odwodnieniem, wielomoczem, pragnieniem, oddechem Kussmaula (czyli powolnym i głębokim) i zaburzeniami świadomości.

Cukrzyca typu 2 – objawy

Na jej rozwój wpływa znacząco otyłość, jednak według danych WHO zwiększa się liczba zachorowań u osób w młodym wieku, które mają genetyczne predyspozycje do cukrzycy typu 2, cierpią na nadciśnienie tętnicze i podwyższony cholesterol. W początkowym okresie może niczym się nie objawiać oprócz podwyższonego cukru we krwi. Diagnoza często stawiana jest późno i przez przypadek.

Podstawowe objawy cukrzycy typu 2 to:

 • apatia, drażliwość,
 • nieostre widzenie,
 • duże pragnienie,
 • sucha swędząca skóra – szczególnie w okolicach intymnych,
 • wolne gojenie się ran,
 • łatwe powstawanie siniaków,
 • chudnięcie przy normalnym apetycie i diecie,
 • zapalenia skóry, pęcherza moczowego, dziąseł,
 • przewlekłe zapalenia pochwy u kobiet i zaburzenia erekcji u mężczyzn.

 

Brak diagnozy lub niestosowanie się do zaleceń lekarza może doprowadzić do poważnych komplikacji, w niektórych przypadkach nawet amputacji kończyn.


ciężarna mierzy poziom cukru
© fovito/Fotolia.com
Styl życia
Cukrzyca w ciąży może zagrażać zdrowiu matki i dziecka. Poznaj jej przyczyny i objawy
Cukrzyca ciążowa to podwyższony poziom glukozy, który występuje u ciężarnych kobiet. Najczęściej pojawia się ona w 3. trymestrze ciąży. Po porodzie na ogół poziom cukru wraca do normy. Cukrzyca ciążowa może jednak zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, dziecka i matki.

Cukrzyca ciążowa to podwyższony poziom glukozy, który występuje u ciężarnych kobiet. Najczęściej pojawia się ona w 3. trymestrze ciąży. Po porodzie na ogół poziom cukru wraca do normy. Cukrzyca ciążowa może jednak zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, dziecka i matki.   Najczęściej objawami cukrzycy ciążowej są potrzeba częstszego niż zwykle oddawania moczu oraz duże pragnienie. Przyczyny cukrzycy ciążowej Pod wpływem węglowodanów, w tym cukru dostarczanych z jedzeniem trzustka zaczyna produkować insulinę , której zadaniem jest umożliwienie glukozie przedostanie się z krwi do komórek. U kobiet w ciąży stężenie glukozy we krwi na ogół jest podwyższone. Dzieje się tak dlatego, że oddziałujące na organizm ciężarnej kobiety hormony blokują do pewnego stopnia wydzielanie insuliny. Glukoza nie może wtedy przedostać się do komórek i gromadzi się we krwi. Szczególnie dużo hormonów wydziela się w 3. trymestrze, dlatego objawy cukrzycy ciążowej często pojawiają się właśnie ok. 27. tygodnia ciąży. Poziom cukru warto jednak monitorować już od początku ciąży , ponieważ cukrzyca często nie daje charakterystycznych objawów. Objawy cukrzycy ciążowej Najczęściej występującymi objawami cukrzycy ciążowej są wzmożone pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Ponieważ podobne objawy mogą występować też w normalnie przebiegającej ciąży, należy regularnie badać poziom glukozy już od pierwszych jej tygodni. Nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić do : rzucawki porodowej, nadmiernego wzrostu płodu (makrosomii) i zaklinowania się podczas porodu, przedwczesnego porodu, hipoglikemii u dziecka, wad cewy nerwowej u dziecka, wad serca u dziecka. W grupie ryzyka znajdują się kobiety, które przekroczyły 25. rok życia, mają nadwagę,...

Dukrzyca
© vchalup/Fotolia.com
Styl życia
Cukrzyca utajona może rozwijać się latami. Jak ją szybko rozpoznać?
W początkowej fazie cukrzycy często określa się ją jako cukrzycę ukrytą lub utajoną. Jest tak dlatego, że choroba nie od razu daje wyraźne objawy, ale stopniowo niszczy organizm w niewidoczny sposób. Średni czas wykrycia cukrzycy to aż 8 lat od momentu zachorowania.

W początkowej fazie cukrzycy często określa się ją jako cukrzycę ukrytą lub utajoną. Jest tak dlatego, że choroba nie od razu daje wyraźne objawy, ale stopniowo niszczy organizm w niewidoczny sposób. Średni czas wykrycia cukrzycy to aż 8 lat od momentu zachorowania.   Cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) występuje najczęściej u osób dorosłych, powyżej 35. roku życia. W jej wyniku organizm nie reaguje prawidłowo na insulinę , nie wytwarza jej wystarczająco dużo lub nie utrzymuje jej na odpowiednim poziomie. Jest dużo trudniejsza do wykrycia niż cukrzyca typu 1. Długo może rozwijać się w ukryciu, dając tylko niewyraźne objawy. Objawy ukrytej cukrzycy u dorosłych W rozpoznaniu cukrzycy najbardziej wiarygodne wyniki daje zmierzenie poziomu glukozy we krwi. Stężenie powyżej 126 mg/dl (7,0 mmol/l) oznacza chorobę. Często jednak nie poddajemy się badaniom, ponieważ nie widzimy niepokojących objawów. Cukrzyca utajona jest jednak możliwa do rozpoznania.   Objawy cukrzycy ukrytej to między innymi:   Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu . Osłabienie i stałe fizyczne zmęczenie . Zmiany nastrojów, depresja. Dolegliwości skórne: swędząca skóra, czyraki, grzybica skóry stóp i paznokci. Wypadanie włosów i łysienie w okolicy szczytu głowy. Schorzenia oczu: zaburzenie widzenia, rozmazany obraz , przekrwione spojówki Zwiększona masa ciała i otyłość Choroby dziąseł i jamy ustnej , na przykład pleśniawki, zakażenia drożdżakowe i ropniaki przyzębne. Problemy z językiem: suchość, pieczenie, drobne pęknięcia i zaburzenia smaku Trudności z gojeniem ran. Objawy ginekologiczne: bakteryjne zapalenie pochwy, grzybica, zaburzenia miesiączkowania. Trudności z zajściem w ciążę , poronienia lub urodzenie dziecka o wadze przekraczającej 4 kilogramy. Zaburzenia erekcji. Czynniki...

Badania na cukrzycę
© meepoohyaphoto/Fotolia.com
Styl życia
Badania na cukrzycę: przy wahaniach cukru, silnym pragnieniu i kłopotach ze wzrokiem
Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.   Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz hipoglikemia, czyli niedocukrzenie są oznaką, że organizm ma problemy z metabolizmem glukozy. Za rozkład glukozy odpowiada produkowana przez trzustkę insulina.   Objawy zbyt niskiego albo zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi mogą występować przygodnie u nieleczonych cukrzyków. Wczesne wykrycie cukrzycy typu 2 może pozwolić uniknąć zastrzyków z insuliny. W cukrzycy typu 1 zastrzyki z insuliny są konieczne. Przyczyny cukrzycy i czynniki ryzyka zachorowania Cukrzyca typu 1 wykrywana jest głównie u dzieci i młodzieży i stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Ten typ cukrzycy może być dziedziczny. W cukrzycy typu 1 trzustka nie produkuje właściwych ilości insuliny , przez co cukier nie jest właściwie metabolizowany. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego dostarczania insuliny w zastrzykach lub przez pompę insulinową.   Natomiast tym, co powoduje cukrzycę typu 2, jest niehigieniczny tryb życia i nieprawidłowe odżywianie , czyli jedzenie produktów o dużej zawartości tłuszczu i kalorii oraz żywności wysokoprzetworzonej i brak ruchu. Badania na cukrzycę powinny wykonać też kobiety, które są w ciąży, oraz osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano tę chorobę. Objawy, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę Jeśli poziom cukru w organizmie jest zbyt niski lub mocno za wysoki, mówi się o hipo- oraz hiperglikemii . Skoki cukru powodują dolegliwości, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę.   Objawy hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, to: utrata ostrości widzenia,...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner