Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
pen do insuliny
© ondrej83/Fotolia.com
Styl życia

Pen, czyli sposób na łatwe wstrzyknięcie insuliny

Pen umożliwia samodzielne wstrzykiwanie insuliny. Metoda ta jest łatwa i bezbolesna, jednak przestarzały lub wadliwy sprzęt może pokazywać nieprecyzyjną dawkę insuliny. Pen kupisz w sklepach medycznych za ok. 50 zł.

Pen umożliwia samodzielne wstrzykiwanie insuliny. Metoda ta jest łatwa i bezbolesna, jednak przestarzały lub wadliwy sprzęt może pokazywać nieprecyzyjną dawkę insuliny. Pen kupisz w sklepach medycznych za ok. 50 zł.

 

Tradycyjne zastrzyki z insuliną mogą być wyjątkowo bolesne i trudne w użyciu. Dzięki automatycznemu wstrzykiwaczowi szybko nauczysz się dawkować lek, a przy tym zminimalizujesz uszkodzenia tkanek. Jeden pen posłuży dwa lata, o ile będziesz o niego odpowiednio dbać.

Czym jest pen do insuliny?

Pen to automatyczny wstrzykiwacz insuliny. Z wyglądu przypomina długopis (stąd nazwa pen – ang. długopis). Sprawny sprzęt pozwoli szybko, łatwo i precyzyjnie zaaplikować odpowiednią dawkę insuliny. Jedyne, czego potrzeba, to igły jednorazowego użytku oraz specjalnie dostosowane wkłady z insuliną (dawka musi być dobrana przez lekarza). Dzięki penowi zrobisz zastrzyk, nawet jeśli nie masz w tym wprawy. Ponadto wstrzykiwacz jest mały i poręczny, zatem zawsze możesz go zabrać w podróż. Używanie tego typu sprzętów jest bezbolesne, o ile dostosujesz się do instrukcji obsługi i poćwiczysz kilka razy.

Jakie są zalety korzystania z pena do insuliny?

 • Korzystanie z pena ułatwia dawkowanie insuliny. Poza tym wstrzykiwacz posiada wiele innych zalet.
 • Nie musisz umieć robić zastrzyków.
 • Używanie jest bezbolesne.
 • Można używać pena samodzielnie, zarówno w domu, jak i w podróży.
 • Informuje o przyjętej dawce insuliny.
 • Jest to bezpieczna metoda, która nie uszkadza tkanek.
 • Skala dawki leku jest czytelna (na rynku są dostępne peny o różnej wielkości czcionki).
 • Pen jest niedrogi (kosztuje kilkadziesiąt złotych).

Jakie są wady stosowania wstrzykiwacza do insuliny?

Wstrzykiwacz insuliny ma kilka wad, np.:

 • może się szybko zepsuć,
 • pen niekiedy zawyża lub zaniża skalę dawki insuliny,
 • potrzeba kilku prób aplikacji, by nauczyć się korzystać ze sprzętu,
 • skala dawkowania może się szybko ścierać lub być nieczytelna,
 • produkt należy wymieniać co dwa lata.

Jak używać pena do insuliny?

Pena do insuliny należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. W instrukcji obsługi wstrzykiwacza jest dokładny opis zasad stosowania. Niezależnie od rodzaju sprzętu, zalecana jest bezwzględna higiena. Przed zastosowaniem pena zdezynfekuj miejsce wkłucia oraz igłę. To samo zrób po zakończeniu wstrzykiwania. Za każdym razem stosuj nową, jednorazową igłę. Gdy zaaplikujesz insulinę, odczekaj ok. 5 sekund, zanim wyjmiesz igłę. Dzięki temu substancja pozostanie pod skórą. Wstrzykiwacz powinien służy żyć ok. dwóch lat, a po upływie tego czasu należy kupić nowy sprzęt.

Jaki dbać o pen do insuliny?

Żeby pen do insuliny działał prawidłowo, należy odpowiednio o niego dbać.

 • Przechowuj go w etui, w temperaturze pokojowej.
 • Unikaj nasłoneczniania sprzętu oraz jego zamoczenia.
 • Zapobiegaj dostaniu się do pena kurzu oraz wilgoci.
 • Po każdorazowym użyciu usuń igłę i włóż zatyczkę.
 • Jeśli w penie znajduje się insulina, przetrzymuj ją tam nie dłużej, niż przez 3 tygodnie.
 • Codziennie przecieraj go lekko zwilżoną ściereczką z mikrofibry (bez dodatku detergentów).

Gdzie można kupić pen do insuliny?

Wstrzykiwacz insuliny można kupić w sklepach medycznych oraz na aukcjach internetowych. Koszt sprzętu oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Za te ze średniej półki cenowej zapłacisz od 50 do 100 zł. Dodatkowo należy regularnie zaopatrywać się w jednorazowe igły. Ich koszt wynosi ok. 30-70 zł za 200 sztuk. Przed zakupem pena skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Glukometr i peny insulinowe.
©6okean/Fotolia
Styl życia
Peny insulinowe do samodzielnej iniekcji insuliny - rodzaje
Peny insulinowe są niewielkimi urządzeniami służącymi do samodzielnego wstrzykiwania insuliny. Igły do penów mogą mieć różną długość i grubość. Są indywidualnie dobierane do pacjenta, w zależności od grubości tkanki podskórnej.

Peny insulinowe są niewielkimi urządzeniami służącymi do samodzielnego wstrzykiwania insuliny. Igły do penów mogą mieć różną długość i grubość. Są indywidualnie dobierane do pacjenta, w zależności od grubości tkanki podskórnej.   W leczeniu osób chorych na cukrzycę wykorzystuje się terapię insulinową. Insulinę podaje się za pomocą podskórnego wstrzyknięcia z wykorzystaniem specjalnego urządzenia nazywanego penem insulinowym. Czym są peny insulinowe Peny insulinowe, nazywane również piórem insulinowym to niewielkie urządzenia zaopatrzone w fiolkę zawierającą insulinę oraz w igłę, przeznaczone do samodzielnego wstrzykiwania insuliny . Całość jest trwale zabudowana w celu zabezpieczenia mechanizmu pena oraz ochrony leku przed ewentualnym uszkodzeniem. Igły do penów są cieńsze i delikatniejsze niż te przeznaczone do strzykawek . Ich długość może wynosić od 6 do 12 milimetrów. Przy wymianie zużytej igły na nową nie zachodzi potrzeba rozkręcania całego mechanizmu urządzenia, wystarczy wykręcić starą igłę, a na jej miejscu umieścić nową. Igły do podawania insuliny Igły do penów insulinowych mają różną długość oraz grubość. Odpowiedni rodzaj igły określa lekarz, a wybór jest zależny od grubości tkanki podskórnej, czyli tłuszczowej u pacjenta. Osobom szczupłym insulinę podaje się przy użyciu igieł krótkich oraz cienkich, u osób otyłych zastosowanie mają igły dłuższe i grubsze. Igłę powinno się zmieniać po każdym wstrzyknięciu . Wielorazowe użycie igły do wykonania zastrzyku może skutkować większą bolesnością iniekcji, gdyż igła przy wielokrotnym wykorzystaniu może się stępić. Wielokrotne używanie igły nie jest też wskazane ze względów higienicznych. Igły typu „sensitive” Osoby...

Paski do mierzenia poziomu cukru we krwi
Pixabay/JooJoo41/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak podawać insulinę? Rodzaje insulin
Iniekcję insuliny muszą regularnie wykonywać cukrzycy, którzy w ten sposób zapobiegają niebezpiecznemu dla nich wzrostowi poziomu cukru we krwi. Insulina dzieli się na bazalną i doposiłkową – każda z nich dostarcza 50% dziennego zapotrzebowania hormonu. Podział ten nie jest jednak jedynym i aby dobrać odpowiednią insulinę, trzeba się zapoznać ze szczegółową klasyfikacją, zwłaszcza, że od rodzaju insuliny zależy sposób jej dawkowania i wstrzykiwania.

Iniekcję insuliny muszą regularnie wykonywać cukrzycy, którzy w ten sposób zapobiegają niebezpiecznemu dla nich wzrostowi poziomu cukru we krwi. Insulina dzieli się na bazalną i doposiłkową – każda z nich dostarcza 50% dziennego zapotrzebowania hormonu. Podział ten nie jest jednak jedynym i aby dobrać odpowiednią insulinę, trzeba się zapoznać ze szczegółową klasyfikacją, zwłaszcza, że od rodzaju insuliny zależy sposób jej dawkowania i wstrzykiwania. Insulina a cukrzyca Insulina to hormon, który odpowiada za metabolizm białek, węglowodanów oraz tłuszczów i reguluje wchłanianie cukru z krwi do tkanek. Kiedy trzustka produkuje zbyt mało insuliny lub tkanki uodparniają się na działanie tego hormonu, niebezpiecznemu podnoszeniu się poziomu cukru zapobiega się poprzez regularne dostarczanie do krwioobiegu dawki insuliny. Niedobór lub upośledzone działanie insuliny dotyczy cukrzyków , którzy oprócz zachowywania diety muszą codziennie pamiętać o sprawdzaniu poziomu cukru we krwi i zastrzykach. Kryteria podziału insulin Insuliny różnią się od siebie czasem działania. Występują insuliny: krótkodziałające (1–3 h), o średnim czasie działania (4–12 h) i długodziałające (24 h). Istnieją też analogi insuliny, czyli hormony w formie zmodyfikowanej genetycznie, które mają zmieniony czas działania i wchłaniania. Główny podział dotyczy jednak czasu podawania względem przyjmowanych posiłków. Insulinę bazalną wstrzykuje się między posiłkami, a insulinę doposiłkową – w czasie posiłków. Główne rodzaje insulin Insulina bazalna (bazowa lub podstawowa) zaspokaja 50% dziennego zapotrzebowania na insulinę. Jest niezbędna do kontroli cukru we krwi w nocy, na czczo i między posiłkami. Drugie 50% dziennego zapotrzebowania zaspokaja...

Zastrzyk w brzuch
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Jak zrobić zastrzyk w brzuch penem – instrukcja krok po kroku postępowania z igłą insulinową
Zastrzyk w brzuch penem z insuliną wykonuje się pod kątem 45 stopni. Osoby szczupłe przytrzymują fałd skóry pod pępkiem i wstrzykują substancję. Przed zabiegiem dobrze jest zdezynfekować skórę brzucha oraz dłoni.

Zastrzyk w brzuch penem z insuliną wykonuje się pod kątem 45 stopni. Osoby szczupłe przytrzymują fałd skóry pod pępkiem i wstrzykują substancję. Przed zabiegiem dobrze jest zdezynfekować skórę brzucha oraz dłoni.   Peny jednorazowe i do wielokrotnego użytku Insulinę podaje się poprzez wstrzyknięcie podskórne przy zastosowaniu pena. Stosując wstrzykiwacz pierwszy raz, przed użyciem dobrze jest uważnie przeczytać instrukcję znajdującą się w każdym opakowaniu. Peny są jednorazowe lub z wymiennymi wkładami do wielokrotnego użytku. Zanim zrobi się zastrzyk w brzuch Igła insulinowa składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej nakładki . Prawidłowe zakładanie igły na pen odbywa się pozycji poziomej w momencie łączenia ich ze sobą. Zewnętrzną nakładkę zdejmuje się z igły po czym nakręca na gwint pena. Zastrzyk podskórny w brzuch Insuliny ludzkie krótkodziałające oraz analogi insuliny wstrzykuje się w tkankę podskórną na brzuchu , z ominięciem pępka. Insuliny długodziałające można podawać w uda oraz pośladki. Mieszanki insulinowe, oprócz wyżej wymienionych miejsc na ciele, można także wstrzykiwać pod łopatką . Do wykonania takiej iniekcji jest potrzebna pomoc drugiej osoby. Zastrzyk w brzuch krok po kroku Przed wykonaniem zastrzyku, skórę dobrze jest zdezynfekować płynem odkażającym i umyć dokładnie ręce. W przypadku mieszanek insulinowych wystarczy kilka razy obrócić penem, aby płyn doprowadzić do jednolitego wyglądu. Pokrętło przy każdym penie służy do ustawiania dawki insuliny, którą ustala indywidualnie lekarz . W pierwszych dniach użytkowania pena warto zwrócić uwagę jakie jednostki wskazuje wstrzykiwacz. W jednym penie skok dawki może wynosić 1 jednostkę, a w innym 0,5 albo 2. Osoby szczupłe jedną...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner