Party Stories
Dawid Kwiatkowski w redakcji Party.pl
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
kawałek tortu z polewą czekoladową
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – przykłady

Produkty zawierające węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym powodują wzrost poziomu cukru we krwi bezpośrednio po spożyciu i szybki jego spadek krótko potem. Choć na chwilę mogą dodać energii to jej spadek jest równie szybki i gwałtowny. Z tego względu batonik, który dostarcza 300 kcal, nie zaspokaja głodu na tak długo, jak porównywalna pod względem liczby kalorii porcja kaszy.

Produkty zawierające węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym powodują wzrost poziomu cukru we krwi bezpośrednio po spożyciu i szybki jego spadek krótko potem. Choć na chwilę mogą dodać energii to jej spadek jest równie szybki i gwałtowny. Z tego względu batonik, który dostarcza 300 kcal, nie zaspokaja głodu na tak długo, jak porównywalna pod względem liczby kalorii porcja kaszy.

Jak oblicza się wskaźnik indeksu glikemicznego?

Indeks glikemiczny oblicza się, dzieląc stężenie glukozy po spożyciu produktu zawierającego 50 węglowodanów przez stężenie glukozy we krwi po spożyciu 50 g glukozy. Wszystko należy pomnożyć przez 100. Jeśli wynik nie przekroczy liczby 55, dany produkt ma niski indeks glikemiczny. Wynik w granicach 56-69 oznacza, że produkt ma średni indeks glikemiczny. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym to te, które mają wskaźnik wyższy lub równy 70. Nie wszystkie produkty o wysokim indeksie glikemicznym są szkodliwe. Wiele owoców ma wysoki indeks glikemiczny, a mimo to nie warto rezygnować z jedzenia ich, ponieważ są bogate w witaminy, sole mineralne oraz błonnik. Należy jednak mieć świadomość, że po niektórych z nich możemy szybko znowu zgłodnieć.

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym

Według tabeli Montignaca, twórcy niskoglikemicznej diety odchudzającej, bardzo wysoki indeks glikemiczny, 80-110 mają m.in. produkty i składniki potraw takie, jak:

 • gotowany bób,
 • gotowana marchew,
 • puree ziemniaczane,
 • biała mąka,
 • płatki kukurydziane,
 • chleb z białej, pszennej mąki,
 • pieczone i zasmażane ziemniaki,
 • skrobia modyfikowana,
 • piwo.

Indeks glikemiczny 70-79 mają następujące produkty spożywcze:

 • pszenna bagietka,
 • biały ryż,
 • biszkopty,
 • cukier trzcinowy,
 • pszenne, białe bułki,
 • chipsy,
 • biały cukier,
 • suszone daktyle,
 • kasza jęczmienna,
 • mąka kukurydziana,
 • proso,
 • gotowane ziemniaki,
 • ziemniaki gotowane,
 • arbuz,
 • dynia.
 

 

kobieta jedząca arbuza
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Indeks glikemiczny – co to takiego?
Indeks glikemiczny informuje o tym, jak zjedzenie określonych produktów wpływa na tempo wzrostu poziomu cukru we krwi. Wysoki IG produktów powoduje, że po ich zjedzeniu szybciej jesteśmy ponownie głodni, dlatego powinny na niego zwrócić uwagę osoby na diecie redukcyjnej, czyli odchudzającej.

Indeks glikemiczny informuje o tym, jak zjedzenie określonych produktów wpływa na tempo wzrostu poziomu cukru we krwi. Wysoki IG produktów powoduje, że po ich zjedzeniu szybciej jesteśmy ponownie głodni, dlatego powinny na niego zwrócić uwagę osoby na diecie redukcyjnej, czyli odchudzającej. Co to jest indeks glikemiczny? Indeks, czy też wskaźnik glikemiczny to sposób klasyfikacji produktów żywnościowych związany z poziomem glukozy we krwi. Po spożyciu węglowodanów organizm przekształca je w procesie trawienia na glukozę. Indeks glikemiczny mówi o tym, z jaką gwałtownością rośnie poziom glukozy we krwi po spożyciu konkretnych produktów. Im wyższy wskaźnik glikemiczny, tym gwałtowniej będzie wzrastał poziom cukru we krwi. Sama informacja o zawartości węglowodanów w produkcie nie jest wystarczająca, aby określić indeks glikemiczny. Jeśli na produkcie nie ma informacji o tym wskaźniku, skorzystać można z powszechnie dostępnych tabel, które opracowane zostały poprzez badanie wpływu konkretnych produktów na poziom glukozy we krwi. Dla kogo istotne są informacje o indeksie glikemicznym? Biorąc pod uwagę fakt, że gwałtowny wyrzut cukru we krwi związany będzie z wyrzutem insuliny, informacje o indeksie glikemicznym są szalenie istotne przede wszystkim dla osób chorych na cukrzycę lub tych, u których został zdiagnozowany stan przedcukrzycowy. Taka wiedza przyda się z pewnością też osobom, które chcą stracić zbędne kilogramy lub utrzymać optymalną wagę, gdyż jedzenie produktów o wysokim wskaźniku glikemicznym sprzyja temu, iż głód wraca stosunkowo szybko po skończonym posiłku. Insulina powoduje niejako oczyszczanie krwi z nadmiaru glukozy , ale ta odkładana jest w tkance tłuszczowej, co sprzyja tyciu. Przykłady indeksu glikemicznego niektórych produktów Produkty o niskim indeksie glikemicznym to m.in.: jaja, kawa i herbata, ryby (IG na poziomie...

Banan
©5second/Fotolia
Styl życia
Czy banany są odpowiednie dla osób z cukrzycą?
Im niższy indeks glikemiczny, tym lepiej. Banany to owoce, które mają wysoki indeks glikemiczny. Produkty o dużym indeksie glikemicznym powodują nagły wyrzut insuliny do krwi, co w znaczny sposób utrudnia kontrolowanie wysokości cukru we krwi – z tego powodu banany nawet przez zdrowe osoby powinny być jedzone rzadko, a cukrzycy powinni zupełnie z tych owoców zrezygnować.

Im niższy indeks glikemiczny, tym lepiej. Banany to owoce , które mają wysoki indeks glikemiczny. Produkty o dużym indeksie glikemicznym powodują nagły wyrzut insuliny do krwi, co w znaczny sposób utrudnia kontrolowanie wysokości cukru we krwi – z tego powodu banany nawet przez zdrowe osoby powinny być jedzone rzadko, a cukrzycy powinni zupełnie z tych owoców zrezygnować. Indeks glikemiczny – wyjaśnienie pojęcia Indeks glikemiczny (IG) określa, jak szybko po zjedzeniu lub wypiciu produktu wzrasta stężenie glukozy we krwi. Produkty o indeksie glikemicznym mniejszym niż 50 określa się jako artykuły o niskim indeksie glikemicznym (warto je wybierać codziennie) , te o indeksie glikemicznym w przedziale 55-70 mają średni indeks glikemiczny (nie powinno się ich kupować częściej niż raz na kilka dni), zaś artykuły spożywcze o indeksie większym niż 70, to produkty o dużym indeksie glikemicznym – należy je jeść jak najrzadziej. Wysoki indeks glikemiczny bananów – owoce zabronione cukrzykom Indeks glikemiczny bananów zależy m.in. od stopnia ich dojrzałości. Zielone banany mają indeks glikemiczny 40 (IG niski), zaś owoce dojrzałe już 72 (IG wysoki). Indeks glikemiczny bananów zmienia swoją wartość, ponieważ skrobia w nich zawarta przestaje być odporna na trawienie. Indeks glikemiczny bananów staje się wysoki także wtedy, kiedy poddajemy je obróbce cieplnej – pieczemy, smażymy, grillujemy. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym są bardzo szybko wchłaniane przez układ pokarmowy, wywołując natychmiastowe zwiększenie glikemii (stężenie glukozy we krwi po zjedzeniu posiłku), dlatego cukrzycy powinni zupełnie wyeliminować banany z diety. Dieta o niskim IG pozwala uchronić się przed cukrzycą , chorobami serca, miażdżycą, chorobami nerek. Odchudzasz się? Zapomnij o bananach - tuczą: 114 kalorii zawiera średni banan. Poznaj wady i zalety suszenia...

talerz sałatki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Produkty o niskim wskaźniku glikemicznym – co jeść na diecie niskoglikemicznej
Produkty o niskim indeksie glikemicznym na dłużej zaspokajają głód, ponieważ po ich spożyciu energia uwalniana jest stopniowo, jej spadek po pewnym czasie też nie jest tak gwałtowny. Dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym zalecana jest osobom chorym na cukrzycę oraz tym, którzy chcą w zdrowy sposób schudnąć.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym na dłużej zaspokajają głód, ponieważ po ich spożyciu energia uwalniana jest stopniowo, jej spadek po pewnym czasie też nie jest tak gwałtowny. Dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym zalecana jest osobom chorym na cukrzycę oraz tym, którzy chcą w zdrowy sposób schudnąć. O czym świadczy indeks glikemiczny? Wskaźnik glikemiczny określa wzrost stężenia glukozy we krwi po zjedzeniu danego produktu. Cukier z takich produktów przyswajany jest wolno, dzięki czemu dłużej czujemy się syci po zjedzeniu ich. Produkty o niskim indeksie glikemicznym są zalecane szczególnie osobom chorym na cukrzycę , ponieważ dieta niskoglikemiczna ułatwia im kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Za produkty o niskim indeksie glikemicznym uznaje się te, których wskaźnik indeksu glikemicznego wynosi od 0 do 55. Produkty o niskim indeksie glikemicznym Przykładowe produkty o bardzo niskim indeksie glikemicznym, wynoszącym od 0 do 35, to: jaja, ryby i owoce morza, żółty ser, olej roślinny i masło, wytrawne wino (zarówno białe, jak i czerwone), wołowina (gotowana, duszona), awokado, brukselka, cebula, cukinia, czarna porzeczka, fasolka szparagowa, grzyby, kalafior, kapusta (świeża, gotowana i kiszona), migdały, ogórki (świeże i kiszone), oliwki (zielone i czarne), orzechy włoskie, laskowe, nerkowce, pistacje, papryka (czerwona, zielona i żółta), por, rzodkiew, sałata, szczaw, bakłażan, czekolada gorzka (70-80% kakao), czereśnie, karczochy, czerwona porzeczka, humus, jeżyny i maliny, pestki dyni i słonecznika, truskawki, wiśnie, zielona i czerwona soczewica, buraki surowe czerwone, gotowana ciecierzyca, czosnek, grejpfrut, gruszka, mandarynka, marchew surowa, mleko sojowe, morele...

Nasze akcje
wyniki konkursu duplo 2021
Fleszstyle

KONKURS! Wygraj zaproszenie na największą imprezę modową w Polsce i inne supernagrody!

Partner
hada-labo-3d-lifting-mask
Fleszstyle

Sposób Japonek na zatrzymanie upływu czasu tkwi w prostocie kosmetyków

Partner
kosmetyki-neutrogena-bright-boost
Fleszstyle

TEST REDAKCJI: Sprawdziłyśmy kosmetyki Neutrogena® Hydro Boost® i Bright Boost!

Partner