Zapalenie pęcherza w ciąży
© sp4764/Fotolia.com
Styl życia

Przeziębienie pęcherza w ciąży: dlaczego jest tak częste, jak się objawia i jak je leczyć?

Zapalenie pęcherza w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Przeziębiony pęcherz w ciąży objawia się m.in. bardzo częstym i bolesnym oddawaniem moczu. Przy oddawaniu moczu występuje też pieczenie. Zazwyczaj zapalenie pęcherza leczy się antybiotykami.

Zapalenie pęcherza w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Przeziębiony pęcherz w ciąży objawia się m.in. bardzo częstym i bolesnym oddawaniem moczu. Przy oddawaniu moczu występuje też pieczenie. Zazwyczaj zapalenie pęcherza leczy się antybiotykami.

 

Przeziębiony pęcherz w ciąży może nie dawać żadnych objawów. Infekcję można dostrzec jedynie w wynikach posiewu bakteryjnego moczu. Znacznie częściej jednak objawy zapalenia pęcherza są odczuwalne.

Przyczyny przeziębionego pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży to przypadłość pojawiająca się przede wszystkim w trzecim trymestrze ciąży.

 

Rozwojowi zakażenia sprzyjają zmiany fizjologiczne, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży. Są to:

 • zwolniony przepływ moczu,
 • poszerzone drogi moczowe,
 • ucisk macicy na moczowód będący przyczyną tzw. fizjologicznego wodonercza (zastoju moczu w nerce, najczęściej prawej),
 • zmiana składu moczu – u niektórych kobiet pojawia się w moczu glukoza (nawet, jeśli nie chorują na cukrzycę ciążową), która sprzyja powstawaniu bakterii.

 

Bardzo często zakażenia pęcherza moczowego są wywoływane przez bakterię Escherichia coli, która dostaje się do niego cewką moczową. Ta bakteria bytuje zazwyczaj w jelicie grubym i z niego dostaje się do cewki, a stamtąd dalej, do pęcherza moczowego.

 

Przeziębiony pęcherz w ciąży pojawia się często także z powodu zachodzących w organizmie przyszłej mamy zmian hormonalnych. Na ich skutek rośnie stężenie elastyny, która zmniejsza napięcie cewki moczowej. Macica naciska na pęcherz, co jeszcze bardziej spowalnia przepływ moczu. W zalegającym w pęcherzu moczu rozwijają się bakterie, wywołujące zakażenia pęcherza.

 

Zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza powodują również:

Przeziębiony pęcherz w ciąży – objawy

Objawy towarzyszące przeziębionemu pęcherzowi w ciąży to:

 • nieustanne parcie na mocz i nagle pojawiająca się potrzeba jego oddania,
 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • bóle w okolicy podbrzusza,
 • częste oddawanie moczu w bardzo małych ilościach,
 • kłujący ból zlokalizowany w cewce moczowej,
 • czasem pojawia się też stan podgorączkowy bądź gorączka do 38°C,
 • bywa, że w moczu występuje ropa lub krew.

Przeziębiony pęcherz w ciąży – leczenie

Diagnozując zapalenie dróg moczowych, lekarz zleci następujące badania moczu: ogólne oraz posiew (bakteriologiczne). Posiew daje odpowiedź na pytanie, jaka bakteria wywołała zakażenie, dzięki czemu możliwe jest dobranie leków.

 

W czasie ciąży najczęściej stosuje się antybiotyki z grupy penicylin, np. amoksycylinę lub cefaleksynę. Bezpieczne jest też podanie nitrofurantoiny, wyłączając pierwszy trymestr i kilka tygodni przed porodem. Kobietom w ciąży nie przepisuje się antybiotyków z grupy fluorochinolonów, zazwyczaj stosowanych w chorobach zakażeniowych układu moczowego. Ciężarnym podaje się leki z zawartością błękitu metylenowego.

 

Przeziębienie pęcherza leczy się od 3 do 7 dni, zależnie od tego, jak silne są objawy. Nie wolno kończyć terapii przed czasem. Może to bowiem powodować nawroty zakażeń.

 

W ciąży, jeśli podawanie leków nie jest konieczne, zaleca się stosowanie domowych metod na przeziębiony pęcherz.

 

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza, działające także profilaktycznie to:

 • picie soku z czarnej porzeczki lub żurawiny, zakwaszających mocz i hamujących rozwój bakterii,
 • picie dużej ilości płynów (2-2,5 l na dobę), co spowoduje nasilenie częstotliwości oddawania moczu i wypłukiwania bakterii z pęcherza,
 • częste podmywanie się, od przodu do tyłu, aby nie zanieczyścić okolicy cewki moczowej bakteriami z okolic odbytu,
 • rezygnacja z perfumowanych płynów lub mydeł do mycia ciała, które mogą podrażniać skórę i wpływać na rozwój bakterii,
 • niezwlekanie z wizytą w toalecie i niewstrzymywanie strumienia moczu,
 • opróżnianie pęcherza do końca – może to ułatwić pochylenie się na sedesie do przodu,
 • zmienianie pozycji podczas siedzenia na sedesie, co zmieni ułożenie dziecka w brzuchu i zmniejszy ucisk macicy na pęcherz,

używanie bawełnianej bielizny i nienoszenie obcisłych spodni.


Kobieta trzyma termofor przy brzuchu
© absolutimages/Fotolia.com
Styl życia
Zabić bakterie i oczyścić drogi moczowe – leczenie zapalenia cewki moczowej i pęcherza
Jeśli stan zapalny jest skutkiem kamicy moczowej bądź zastoju moczu z innego powodu, należy przede wszystkim udrożnić drogi moczowe. Niezbędna może okazać się nawet operacja.

Jeśli stan zapalny jest skutkiem kamicy moczowej bądź zastoju moczu z innego powodu, należy przede wszystkim udrożnić drogi moczowe. Niezbędna może okazać się nawet operacja.   Leczenie polega też na pozbyciu się bakterii, które są bezpośrednią przyczyną zapalenia cewki moczowej i pęcherza. Leczenie niedrożności w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza Gdy zapalenie cewki moczowej i pęcherza następuje na skutek podrażnienia przez kamienie w przewodach moczowych bądź w cewce , problem może zostać rozwiązany poprzez usunięcie przeszkody. Tym samym niweluje się zastój moczu i usuwa ciało drażniące ścianki układu, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Bakterie bytują też na samych kamieniach . Zobacz także: leki na zapalenie pęcherza . Usuwanie objawów zapalenia cewki moczowej i pęcherza Dolegliwości spowodowane stanem zapalnym w obrębie układu moczowego są bardzo nieprzyjemne, dlatego leczenie polega m.in. na pozbyciu się ich. Częste, nagłe i bolesne parcie na pęcherz i oddawanie niewielkiej ilości moczu mogą zniknąć w wyniku przeprowadzenia terapii farmakologicznej połączonej ze stosowaniem się do zaleceń: picie minimum 2 litrów płynów w ciągu doby, leżenie, dbanie o higienę osobistą, regularne oddawanie moczu, rezygnacja z przyjmowania leków obciążających nerki, np. przeciwbólowych, prawidłowe wypróżnianie. W celu przyspieszenia procesu oczyszczenia dróg moczowych podaje się leki i zioła moczopędne . Zapewniają one regularne usuwanie bakterii z organizmu. Leczenie zapalenia cewki i pęcherza antybiotykami Uporczywe i szkodliwe bakterie wywołujące zapalenie cewki moczowej oraz pęcherza można pokonać dzięki zażywaniu antybiotyków. Jeśli bakterie są jedyną przyczyną choroby, takie leczenie okaże się skuteczne. Objawy ustąpią już po jednym dniu, ale leczenie musi trwać 5 dni do...

Zapalenie pęcherza w ciąży
© Elena Kharichkina/Fotolia.com
Styl życia
Przypadłości w ciąży: zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza jest jedną z częstszych przypadłości na jakie cierpią kobiety w ciąży. Jest spowodowane infekcją bakteryjną. Może mieć wpływ na rozwój dziecka.

Zapalenie pęcherza jest jedną z częstszych przypadłości na jakie cierpią kobiety w ciąży. Jest spowodowane infekcją bakteryjną. Może mieć wpływ na rozwój dziecka.   Zapalenie pęcherza dotyka około 2% kobiet ciężarnych. Pojawia się zwykle w trzecim trymestrze ciąży. Jest bolesne i uciążliwe. Przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży Zapalenie pęcherza jest jedną z postaci zakażenia układu moczowego. Przyczyną zapalenia pęcherza jest zwykle infekcja bakteryjna wywoływana przez bakterie jelitowe , szczególnie pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) oraz gronkowiec. Bakterie przedostają się do pęcherza przez cewkę moczową. Infekcja pęcherza moczowego może być też efektem zmian hormonalnych zaburzających odczyn pH w okolicach układu moczowego, częstego współżycia seksualnego, niewłaściwej higiena miejsc intymnych, noszenia sztucznej bielizny, korzystania z basenu lub jacuzzi .   Kobiety w ciąży narażone są na częstsze problemy z zapaleniem pęcherza, ponieważ macica naciska na pęcherz i moczowód, spowalniając przepływ moczu. Wahania hormonalne wpływają na zmianę pH, przez co powstają warunku sprzyjające rozwojowi bakterii, które powodują zapalenie. Przyczyną zapalenia może być też niska odporność, cukrzyca, i kamienie nerkowe. Objawy zapalenia pęcherza moczowego w ciąży Zapalenie objawia się częstą potrzebą oddawania moczu – mimo dużego parcia na pęcherz i uczucia pilnej potrzeby, w rzeczywistości oddawane są bardzo małe ilości moczu (kilka kropel).   Zapaleniu towarzyszy: uporczywy ból w dolnych partiach brzucha; uczucie swędzenia, kłucia i pieczenia w cewce moczowej i przy oddawaniu moczu stan podgorączkowy oraz krew w moczu. Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży Leczenie farmakologiczne zapalenia dróg moczowych w ciąży...

Kobieta siedzi na toalecie
© Jane Doe/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie cewki moczowej i pęcherza objawia się bolesnym parciem na mocz
Gdy często odczuwa się potrzebę wizyty w toalecie, a parcie na mocz pojawia się nagle i towarzyszy mu ból, oznacza to zapalenie cewki moczowej i pęcherza. Moczu oddaje się niewiele i jest to bardzo nieprzyjemne.

Gdy często odczuwa się potrzebę wizyty w toalecie, a parcie na mocz pojawia się nagle i towarzyszy mu ból, oznacza to zapalenie cewki moczowej i pęcherza. Moczu oddaje się niewiele i jest to bardzo nieprzyjemne. Gorączka, ból podbrzusza i parcie na pęcherz w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza Zapalenie cewki moczowej i pęcherza objawia się bólem podbrzusza, nagłym parciem na pęcherz i oddawaniem niewielkiej ilości moczu. Podczas oddawania moczu odczuwane są ból , pieczenie i szczypanie . Stany zapalne wywołują bakterie, które przez cewkę moczową dostają się do pęcherza i wywołują wymienione symptomy. Kolor moczu w stanach zapalnych cewki i pęcherza zazwyczaj pozostaje niezmieniony, rzadko może być jednak zabarwiony krwią.   Czasem podczas choroby nieznacznie wzrasta temperatura ciała, do około 37-38 stopni Celsjusza. Gdy gorączka jest większa i sięga nawet 40 stopni Celsjusza, może to oznaczać, że stan zapalny dotknął także nerek. Różnicą między zapaleniem cewki i pęcherza a zapaleniem nerek jest również to, że w tej drugiej chorobie występuje oprócz gorączki ból pleców w odcinku lędźwiowym. Badanie moczu w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza Objawem zapalenia cewki moczowej i pęcherza jest też obecność w moczu dużej ilości białka , a także podwyższona liczba limfocytów przy mniejszej ilości erytrocytów. W badaniach laboratoryjnych moczu osoby chorej widoczne są też bakterie i złuszczone komórki nabłonka. Czasem bakterie w układzie moczowym nie powodują żadnych dolegliwości, a o ich obecności osoba zarażona dowiaduje się dopiero z badania moczu. Zaleganie moczu w pęcherzu prowadzi do stanów zapalnych. Dolegliwość ta może też  powodować choroby nerek .  Stan zapalny cewki moczowej i pęcherza to wynik...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner