Badanie moczu

Zapalenie pęcherza
badanie moczu
Choroby

Infekcje dróg moczowych u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej: przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Pęcherz i cewka moczowa to części układu moczowego najbardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn może towarzyszyć problemom z gruczołem prostaty, często też pojawia się u cukrzyków. Pierwszym objawem jest bolesne oddawanie moczu i ciągłe parcie na pęcherz.
Joanna Jędrzejczyk
Mężczyzna z bólem nerek trzyma się za plecy
odchudzanie
badanie moczu
Choroby

Rodzaje kamicy nerkowej. Zalecenia dietetyczne dla każdego rodzaju kamicy.

Dieta przy kamicy nerkowej jest zależna od tego, z czego są tworzą się kamienie nerkowe. W kamicy fosforanowej unika się żółtych serów i jaj, w szczawianowej – buraków i szpinaku. W kamicy moczanowej i cystynowej najważniejsze jest niejedzenie mięsa.
Natalia Szubiela
niebieskie oko kobiety
zdrowie
badania krwi
badanie moczu

Irydologia określa stan zdrowia człowieka na podstawie obserwacji tęczówek

Irydologia zalicza się do medycyny alternatywnej. Dzięki tej dziedzinie medycyny można wykryć choroby układu krążenia, nerek, wątroby, serca oraz nowotwory. Irydolog analizuje kolor i położenie tęczówek oka oraz znajdujące się na nich włókna i plamki.
Agnieszka Bąder
Leukocyty
badanie moczu
Leukocyty
Choroby

Leukocyty w moczu u dziecka – kiedy ich poziom wskazuje na zakażenie układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego objawia się nie tylko nieprawidłowymi wynikami analizy moczu. Przysparza także ból i może powodować gorączkę. Leukocyty w moczu u dziecka w liczbie powyżej 10 w polu widzenia potwierdzają tę diagnozę.
Anna Harasymiuk
spragniona kobieta pije wodę z butelki
badanie moczu
Choroby

Przyczyny i leczenie moczówki prostej

Moczówka prosta, czyli moczówka podwzgórzowo-przysadkowa, jest rzadką chorobą. Wynika z niedoboru hormonu o nazwie wazopresyna. Chory oddaje duże ilości rozrzedzonego moczu, a także towarzyszy mu trudne do zaspokojenia pragnienie.
Ewa Rempała
siedzący zamyślony mężczyzna
badanie moczu
Choroby

Jak sobie radzić z moczeniem nocnym u dorosłych?

Moczenie nocne u dorosłych znacznie obniża jakość życia chorych. Powody tej dolegliwości mogą być różne, najczęściej podłoże schorzenia jest wieloczynnikowe. Pomocne jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zmiana trybu życia i wsparcie psychologiczne.
Ewa Rempała
Kobieta dłońmi zakrywa majtki.
badanie moczu
Choroby

Glukozuria: skąd się bierze cukier w moczu – leki hormonalne, schorzenia wątroby

Glukozuria to obecność glukozy w moczu. Najczęściej występuje u diabetyków. U osób, które nie chorują na cukrzycę, glukozuria może być spowodowana przyjmowaniem leków, zatruciem toksycznymi substancjami i chorobami nerek lub wątroby.
Magdalena Ładuniuk
mężczyzna u lekarza
zdrowie
badanie moczu
Choroby

Kiedy iść do urologa: choroby układu moczowego, infekcje płciowe i problemy z erekcją

Urologia jest obszarem medycyny, który zajmuje się leczeniem dolegliwości układu moczowo-płciowego. Do urologa należy zgłosić się, gdy wystąpi ból, obrzęk, pieczenie lub swędzenie narządów układu moczowego i płciowego. Specjalista leczy infekcje prącia i pochwy oraz przerost prostaty.
Agnieszka Bąder
badanie w laboratorium
zdrowie
badanie moczu
Choroby

Badanie zdolności zagęszczenia moczu – sucha próba – pomaga w diagnozie chorób nerek

Badanie zdolności zagęszczenia moczu służy wykryciu chorób nerek, na przykład niewydolności tego narządu Test trwa do 24 godzin, podczas których nie można przyjmować żadnych płynów.
Agnieszka Bąder
Zapalenie pęcherza w ciąży
ciąża
badanie moczu
Choroby

Przeziębienie pęcherza w ciąży: dlaczego jest tak częste, jak się objawia i jak je leczyć?

Zapalenie pęcherza w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Przeziębiony pęcherz w ciąży objawia się m.in. bardzo częstym i bolesnym oddawaniem moczu. Przy oddawaniu moczu występuje też pieczenie. Zazwyczaj zapalenie pęcherza leczy się antybiotykami.
Agnieszka Wadowska
owoce cytrusowe
badanie moczu
Choroby

Jak się ustrzec przed kamicą nerkową? Działania profilaktyczne

Zapobieganie kamicy nerkowej to kwestia zmiany diety, która jest konieczna zwłaszcza u osób, które przechodziły już koszmar wydostawania się kamienia z przewodu moczowego. Mdłości, wymioty, krwiomocz i dotkliwy ból brzucha występujące przy kamicy nerkowej to objawy, których może się spodziewać ponownie każdy, kto choć raz miał problem z krystalizowaniem się związków w moczu. Szacuje się, że nawrót choroby to kwestia 5-10 lat. Można jednak temu zapobiec – działania prewencyjne nie wymagają dużych wyrzeczeń, a oszczędzają cierpienia.
Aleksandra Gajowiak
woda z cytrusami
badanie moczu
Kamica nerkowa
Choroby

Płyny, zioła i suplementy diety, czyli sposoby na kamicę nerkową

Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii.
Aleksandra Gajowiak
kobieta z bólem nerek
badanie moczu
Choroby

Jak rozpoznać odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek są charakterystyczne także dla zapalenia pęcherza i cewki moczowej, które – niedoleczone – najczęściej dają początek infekcji nerek. W diagnostyce, prócz wykonania analizy krwi i moczu oraz badania ultrasonograficznego, sprawdza się obecność u chorego objawu Goldflama.
Aleksandra Gajowiak
kobieta podczas masażu dolnej części pleców
badanie moczu
Choroby

Jak leczyć odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek opiera się na farmakologii, ale można przyspieszyć powrót do zdrowia domową kuracją. Najważniejsze, by nie zbagatelizować problemu, bo powikłaniem tej choroby jest zapalenie przewlekłe, które może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.
Aleksandra Gajowiak
kobieta siedząca za biurkiem
badanie moczu
Choroby

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – jak można się zarazić?

Bezpośrednią przyczyny odmiedniczkowego zapalenia nerek jest bakteryjne, wirusowe lub grzybicze zakażenie górnych dróg moczowych. Pośrednich przyczyn można wskazać bardzo wiele – od infekcji dolnych dróg moczowych (pęcherza i cewki moczowej), po pozornie niezwiązane schorzenia, jak cukrzyca czy choroby neurologiczne.
Aleksandra Gajowiak
Załamany mężczyzna na łóżku
badania diagnostyczne
badanie moczu
Prostata

Przyczyny i objawy przerostu prostaty

Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.
Anna Cholewa
Boląca nerka
badania krwi
badanie moczu
Choroby

Kłębuszkowe zapalenie nerek – jak rozpoznać

Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroba polegająca na zaburzeniu pracy nerek. Kłębuszkowe zapalenie nerek jest alergicznym odczynem zapalnym – pojawia się, kiedy układ odpornościowy nie radzi sobie z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.
Paulina Mucha
Mężczyzna w dżinsach musi skorzystać z toalety
nowotwór
badanie moczu
Prostata

Częste oddawanie moczu objawem chorób prostaty

Prostata to męski gruczoł, który znajduje się nad pęcherzem moczowym. Problemy z prostatą pojawiają się, gdy dochodzi do przerostu gruczołu. Najpopularniejszą oznaką kłopotów z prostatą jest częsta i zarazem utrudniona potrzeba oddawania moczu.
Paulina Mucha
Czerwone owoce mącznicy lekarskiej na krzewie
odchudzanie
składniki odżywcze
badanie moczu

Mącznica lekarska – susz i składnik preparatów leczniczych

Liść mącznicy - Folium uva-ursi, zawiera od 3 do 12% substancji czynnej, w tym glikozydów fenolowych i garbników fenolowych, które są skutecznym elementem terapii dróg moczowych. Mącznica lekarska to lek roślinny, który niekiedy zastępuje lub wspomaga kurację antybiotykową.
Paulina Mucha
Kobieta trzyma kubek
odchudzanie
pielęgnacja
badania diagnostyczne

Bilans płynów – nawilżanie organizmu od wewnątrz

Bilans płynów, zwany również dobową zbiórką moczu, polega na notowaniu, ile płynów dostarczyliśmy do organizmu i ile zostało z niego wydalone (obserwację ilości moczu prowadzi się przede wszystkim u osób starszych oraz ludzi mających problemy z nerkami). Bilans płynów jest prawidłowy, jeśli wydalamy tyle płynu, ile dostarczyliśmy do organizmu, jeśli np. wypiliśmy 1,5 litra, tyle samo powinniśmy wydalić (jeżeli dostarczaliśmy płynu w formie np. zup, to je także należy uwzględnić przy bilansie płynów).
Paulina Mucha
kobieta w ręczniku
badanie moczu
Choroby

Przyczyny zaburzeń oddawania moczu u dzieci

Częste oddawanie moczu u dzieci to częste oddawanie minimalnych lub małych ilości moczu. Zdarza się również, że dziecko często chodzi do toalety i sika jedynie kilka kropli lub wcale.
Joanna Jędrzejczyk
mężczyzna cierpiący na kamicę
badanie moczu
Choroby

Kamica nerkowa – przyczyna bólu w pachwinie

Ból pachwiny rozchodzący się na cały bok, towarzyszące temu często krwiomocz, mdłości, gorączka, wymioty a nawet omdlenia to symptomy charakterystyczne dla kamicy moczowej.
Joanna Jędrzejczyk
odczynniki mocz
badanie moczu
Choroby

Barwa moczu u dziecka a objawy chorobowe

Mętny mocz u dziecka może być objawem zawartych w nim bakterii. Wszelkie odstępstwa od prawidłowej barwy powinny być monitorowane, ponieważ mogą świadczyć o poważnych schorzeniach.
Joanna Jędrzejczyk
Kobieta ze stanem zapalnym nerek
badania krwi
badanie moczu
Choroby

Stan zapalny nerek: zapalenie kłębuszkowe, odmiecznikowe, toksyczne

Stan zapalny nerek jest groźny dla całego organizmu. Przy zapaleniu nerek toksyczne produkty przemiany materii nie są prawidłowo usuwane z organizmu, co prowadzi do ogólnego zatrucia.
Beata Marzec
mężczyzna zamyślony i przejęty patrzy w okno
badanie moczu
Choroby

Przyczyny nadczynności kory nadnerczy, czyli zespołu Cushinga

Nadczynność nadnerczy może być spowodowana zbyt długotrwałym zażywaniem kortykosteroidów lub samoistną nadczynnością nadnerczy. Zespół Cushinga mogą także wywołać: nowotwór przysadki mózgowej, nowotwór ektopowy lub pierwotna choroba nadnerczy.
Anna Bartoś
Kobieta trzyma się z bólu z brzuch
badanie moczu
Kamica nerkowa
Choroby

Leczenie kamicy nerkowej: fala wstrząsowa, wziernik czy nefoskop

Kamica nerkowa to schorzenie spowodowane wadą wrodzoną, genetyczną tendencją, złą dietą lub zbyt małą ilością płynów spożywanych w ciągu dnia. Powstaje na skutek odkładania się osadu z przemiany materii, opadającego na dno nerki.
Beata Marzec
Mężczyzna z bólem kamicy nerkowej
badanie moczu
Choroby

Leczenie kamicy nerkowej: lekarstwa i zioła

Kamica nerkowa polega na gromadzeniu się w kielichu nerkowym osadu wytrąconego z krwi. Są to szkodliwe i trujące pozostałości po przefiltrowaniu krwi. Leczenie kamicy nerkowej odbywa się na trzy sposoby: farmakologicznie, operacyjnie oraz przy zastosowaniu technik nieinwazyjnych. Przy małych kamieniach zaleca się wyłącznie stosowanie leków i dodatkowo ziół.
Beata Marzec
Kobieta z silnym bólem głowy siedzi na łóżku
badanie moczu
Choroby

Guz chromochłonny rdzenia nadnerczy

Nadczynność nadnerczy może obejmować sam rdzeń. W rdzeniu nadnerczy wytwarzane są niewielkie ilości adrenaliny i noradrenaliny. Adrenalina i noradrenalina określane są mianem hormonów katecholowych, nazywanych także hormonami stresu. Są one przyczyną m.in. wzrostu ciśnienia tętniczego.
Anna Bartoś
badanie moczu
Choroby

Diagnostyka i leczenie zespołu Cushinga. Obniżanie poziomu kortyzolu

Leczenie nadczynności kory nadnerczy uzależnione jest od przyczyn choroby. W niektórych wypadkach objawy choroby ustąpią po zmniejszeniu dawki kortykosteroidów, a w innych niezbędna będzie chirurgiczna interwencja neurochirurga.
Anna Bartoś
przerażony mężczyzna trzyma się za głowę
badanie moczu
Choroby

Objawy zespołu Cushinga: znaczny wzrost wagi i zmiany skórne

Nadczynność nadnerczy spowodowana nadmiarem kortyzolu (organicznego związku chemicznego, naturalnego hormonu steroidowego, który wytwarzany jest przez korę nadnerczy) nazywana jest zespołem Cushinga. Objawami zespołu Cushinga są m.in. znaczny wzrost wagi i zmiany skórne.
Anna Bartoś
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner