mężczyzna z bólem pleców
©Stasique/Fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać kamicę nerkową?

Charakterystyczne objawy kamicy nerkowej pojawiają się nagle, zwykle po dużym wysiłku fizycznym, długim przebywaniu w jednej pozycji lub po spożyciu większej ilości alkoholu. Pierwsze symptomy choroby można jednak zaobserwować dużo wcześniej. Żeby ustrzec się przed atakiem kolki nerkowej, trzeba często przeprowadzać kontrolne badania USG.

Charakterystyczne objawy kamicy nerkowej pojawiają się nagle, zwykle po dużym wysiłku fizycznym, długim przebywaniu w jednej pozycji lub po spożyciu większej ilości alkoholu. Pierwsze symptomy choroby można jednak zaobserwować dużo wcześniej. Żeby ustrzec się przed atakiem kolki nerkowej, trzeba często przeprowadzać kontrolne badania USG.

Kamienie w nerkach: kiedy udać się do nefrologa?

Kamienie w nerkach najczęściej wykrywa się przez przypadek – podczas rutynowej kontroli lekarskiej lub w trakcie badania USG wykonywanego przy diagnozowaniu innej choroby. Krystalizacja związków obecnych w moczu może zachodzić latami i nie dawać żadnych objawów. W tym czasie kamień staje się coraz większy i zaczyna wypełniać miedniczkę oraz kielichy nerki. Wówczas pojawia się tzw. „tępy” ból pleców, który bierze się często za objaw problemów z kręgosłupem. W końcu kamień zaczyna się przemieszczać przez moczowód do pęcherza. Towarzyszą temu częste parcie na mocz, pieczenie podczas jego oddawania, a po wypróżnieniu – nieprzemijające uczucie pełnego pęcherza. Z takimi objawami trzeba się udać do nefrologa, który po badaniu ultrasonograficznym stwierdzi, czy przyczyną dolegliwości jest kamień nerkowy, a w razie potwierdzenia diagnozy, wyda zalecenia co do dalszego postępowania. Leczenie najczęściej odbywa się domowymi metodami, wspomaganymi przyjmowaniem leków przeciwbólowych i rozkurczowych.

Atak kolki nerkowej

Kiedy pojawia się kolka nerkowa, czyli charakterystyczny dla kamicy silny ból w okolicy lędźwiowej, można już mówić o ostrym przebiegu choroby. Wówczas kamień jest tak duży, że uciska ściany moczowodów lub jest zablokowany w przewodzie moczowym, przez co uniemożliwia krążenie moczu z nerek do pęcherza. Może to doprowadzić do ostrej niewydolności nerek. Ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie – wymaga przyjmowania silnych leków przeciwbólowych póki kamień nie dotrze do pęcherza, co może trwać od kilku godzin do kilku dni (w zależności od wielkości kamienia). Ból promieniuje z lędźwi do podbrzusza i do spojenia łonowego, a czasem do wewnętrznej strony uda (ma zmienne nasilenie). Wraz z nim mogą pojawić się krwiomocz lub bezmocz, omdlenia, nudności, wymioty, gorączka i dreszcze. Jeśli kolka nerkowa trwa wiele dni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kamień utknął w moczowodzie i potrzebna będzie interwencja chirurgiczna.


Kobieta, która zwija się z bólu
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Kolka nerkowa: sposoby leczenia w razie ataku kamicy nerkowej
Kolka nerkowa to nagły i bardzo dokuczliwy atak kamicy nerkowej. Występuje w momencie, gdy przebywający w torebce nerkowej kamień zatka ujście moczowodu. Wywołuje to silny ból, który promieniuje na plecy i brzuch.

Kolka nerkowa to nagły i bardzo dokuczliwy atak kamicy nerkowej . Występuje w momencie, gdy przebywający w torebce nerkowej kamień zatka ujście moczowodu. Wywołuje to silny ból, który promieniuje na plecy i brzuch.   Kolka nerkowa jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ po zamknięciu ujścia moczowodu nie można pozbyć się zalegających w nerce toksyn. Nerka może w związku z tym przestać funkcjonować. Aby uśmierzyć dotkliwy ból związany z kolką nerkową najlepiej podać silne leki przeciwbólowe i o właściwościach rozkurczowych. Pierwsza pomoc w razie ataku kolki nerkowej Zanim udamy się do szpitala, możemy sięgnąć po pierwszą pomoc w domu. Oto kilka podstawowych kroków w przypadku ataku kolki nerkowej: 1. Zażyj środek przeciwbólowy i rozkurczowy. 2. Przyłóż na wysokości bolącej nerki termofor – ciepło może uśmierzyć ból. 3. Nie kładź się – w przypadku kolki nerkowej najlepiej chodzić, aby kamień przemieszczał się w stronę pęcherza. 4. W razie towarzyszącej gorączki, zażyj lek przeciwgorączkowy. 5. Pij stale wodę – może to spowodować wypłukanie kamienia z moczowodu.   Jeżeli ból nie ustępuje po ok. 3-4 dniach, towarzyszy mu stała gorączka i krwiomocz, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Leczenie kolki nerkowej w szpitalu Osoba z kolką nerkową, którą przywieziono do szpitala, najczęściej na początku otrzymuje silne leki przeciwbólowe, a następnie kierowana jest na prześwietlenie RTG, aby zdiagnozować umiejscowienie kamienia. Po jego lokalizacji i ocenie wielkości, najczęściej wykonuje się zabieg rozbijania kamienia za pomocą fal ultradźwiękowych lub nefroskopu. Jeżeli kamień jest duży, stosuje się ureterorenoskopię, polegającą na wziernikowaniu moczowodu i usuwaniu kamienia.  ...

Ziele w doniczne
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Objawy piasku w nerkach: częste i bolesne parcie na pęcherz, ból w lędźwiach i pieczenie przy oddawaniu moczu.
Piasek w nerkach to objaw kamicy nerkowej. Choroba ta rozwija się, zazwyczaj nie dając żadnych objawów. Dolegliwości są odczuwane dopiero wtedy, gdy kamień nerkowy czy piasek przesuwa się do wyjścia. Są to m.in. ból, częste i bolesne parcie na pęcherz oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Piasek w nerkach leczy się poprzez wspomożenie organizmu w usunięciu złogów, a także objawowo.

Piasek w nerkach to objaw kamicy nerkowej. Choroba ta rozwija się, zazwyczaj nie dając żadnych objawów. Dolegliwości są odczuwane dopiero wtedy, gdy kamień nerkowy czy piasek przesuwa się do wyjścia. Są to m.in. ból, częste i bolesne parcie na pęcherz oraz pieczenie podczas oddawania moczu . Piasek w nerkach leczy się poprzez wspomożenie organizmu w usunięciu złogów, a także objawowo. Piasek w nerkach długo może nie dawać objawów Drobne złogi, czyli piasek w nerkach, nie muszą być odczuwalne przez osobę chorą, a kamica nerkowa może rozwijać się nadal. Drobne kryształki są widoczne podczas badania ultrasonograficznego. Jednak gdy zaczynają się przemieszczać do wyjścia, powodują ból, wymioty, biegunkę i parcie na pęcherz z jednoczesną trudnością jego opróżnienia. Ból pojawia się w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, na wysokości nerek, i promieniuje do dolnej części brzucha i niżej, do ujścia cewki moczowej – są to napady kolki nerkowej. Mimo silnego parcia na mocz, każdorazowo wydala się go bardzo niewiele, odczuwając przy tym ból i pieczenie, a strumień moczu może być przerywany. Objawem, który daje piasek w nerkach, jest też obecność krwi w moczu. Oprócz tego choroba ta powoduje odwadnianie organizmu innymi drogami – poprzez wymioty i biegunkę, czasem pojawiają się też wzdęcia. Piasek w nerkach trzeba z nich wypłukać – metody leczenia Metodą na pozbycie się piasku z nerek jest jego wypłukanie. Ale skoro przemieszczanie się piasku i sama mikcja, czyli świadome oddawanie moczu, powodują ból, trzeba podczas wydalania złogów wesprzeć się lekami. Piasek w nerkach zostanie usunięty o wiele szybciej i łatwiej, jeśli osoba cierpiąca na tę przypadłość zażyje leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne . Dobrym wyborem są też leki...

Mężczyzna z bólem nerek trzyma się za plecy
©staras/Fotolia
Styl życia
Rodzaje kamicy nerkowej. Zalecenia dietetyczne dla każdego rodzaju kamicy.
Dieta przy kamicy nerkowej jest zależna od tego, z czego są tworzą się kamienie nerkowe. W kamicy fosforanowej unika się żółtych serów i jaj, w szczawianowej – buraków i szpinaku. W kamicy moczanowej i cystynowej najważniejsze jest niejedzenie mięsa.

Dieta przy kamicy nerkowej jest zależna od tego, z czego są tworzą się kamienie nerkowe. W kamicy fosforanowej unika się żółtych serów i jaj, w szczawianowej – buraków i szpinaku. W kamicy moczanowej i cystynowej najważniejsze jest niejedzenie mięsa. Kamica nerkowa jest chorobą, przy której niezbędna jest odpowiednia dieta lecznicza. Sposób żywienia chorych na kamicę zależy od tego, z jakich substancji składają się kamienie powstające w nerkach . Podstawowym zaleceniem dla każdego rodzaju rozpoznanej kamicy jest picie dużej ilości czystej wody – powyżej 2 litrów na dobę. Czym jest kamica nerkowa? Kamica nerkowa jest chorobą układu moczowego, która polega na tworzeniu się i gromadzeniu w jego obrębie kamieni nerkowych. Wyróżnia się cztery rodzaje kamicy , które powstają z różnych przyczyn. Pierwszą z nich jest kamica cystynowa, która jest chorobą wrodzoną. Pozostałe trzy typy choroby to kamica moczanowa, szczawianowo-wapniowa oraz fosforanowo-wapniowa, które są warunkowane błędami dietetycznymi . Zasady żywienia przy kamicy nerkowej Precyzyjne zalecenia żywieniowe do kamicy nerkowej są zależne od postaci choroby, czyli od tego, z czego są złożone kamienie nerkowe. Obowiązującą zasadą przy każdym rodzaju kamicy nerkowej jest dzienne wypijanie od 2,5 do 5 litrów płynów. Aby nie dopuścić do nadmiernego zagęszczenia moczu w nocy (sprzyja to wytrącaniu kamieni nerkowych), chory powinien wypić przynajmniej szklankę wody przed snem . Dieta przy kamicy nerkowej moczanowej Kamienie nerkowe w kamicy moczanowej składają się z kwasu moczowego. Z tego powodu w diecie osób cierpiących na ten rodzaj kamicy wyklucza się produkty zawierające dużą ilość puryn. Związki te w końcowych przemianach zostają bowiem przekształcone w kwas moczowy. Skutkuje to wzrostem jego ilości w organizmie. Dieta polega na niejedzeniu: mięsa, tłustych i wędzonych...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner