mężczyzna z bólami
©Syda Productions/fotolia
Styl życia

Najczęstsze przyczyny bólu w żebrach

Przyczyną bólu w żebrach może być uszkodzenie kości. Kiedy jednak dolegliwości nie poprzedzał żaden uraz, ból w żebrach należy łączyć z uszkodzeniem nerwu jako powikłanie po chorobie lub zespołem Tietzego.

Przyczyną bólu w żebrach może być uszkodzenie kości. Kiedy jednak dolegliwości nie poprzedzał żaden uraz, ból w żebrach należy łączyć z uszkodzeniem nerwu jako powikłanie po chorobie lub zespołem Tietzego.

Ból żebra po złamaniu lub pęknięciu

Uraz fizyczny klatki piersiowej może być przyczyną uszkodzenia kości i bólu. Ból żebra jako skutek pęknięcia czy złamania kości jest odczuwalny zwłaszcza przy poruszaniu się, zwykle miejscowo. Ból w żebrach przy oddychaniu występuje też przy mocnym stłuczeniu klatki piersiowej, zwłaszcza przy wdechu. Złamane żebro wymaga opatrzenia przez lekarza i wykonania badań, by upewnić się, że nie doszło do przemieszczenia i złamanie nie zagraża ważnym organom – płucom ani sercu.

Ból w żebrach a uszkodzenie nerwu – nerwoból międzyżebrowy

Ból w żebrach bywa skutkiem guzkowatego zapalenia tętnic i reumatoidalnego zapalenia stawów lub uszkodzenia nerwu w obrębie klatki piersiowej. Nerwoból międzyżebrowy może być następstwem urazu kręgosłupa lub przestrzeni międzyżebrowych. Jest to ból odczuwany w jednej lub kilku sąsiednich przestrzeniach międzyżebrowych i promieniujący do środka klatki piersiowej zgodnie z przebiegiem żeber. Leczenie polega na zahamowaniu bólu i ograniczeniu wysiłku.

Zapalenie chrząstek żebrowych powodujące ból w żebrach – zespól Tietzego

Gdy w stawach żebrowo-mostkowych wytwarza się stan zapalny i towarzyszy mu opuchlizna, powoduje to ból w żebrach. Ból zlokalizowany jest z przodu klatki piersiowej, ale może promieniować do ramienia i barku, często towarzyszy mu ucisk. Dolegliwości nasilają się podczas poruszania się, w tym ból w żebrach pojawia się przy kaszlu i kichaniu. Leczenie opiera się na stosowaniu NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Bóle pod żebrami po lewej i prawej stornie oznaczają problemy z organami wewnętrznymi

Gdy żebra bolą po lewej stronie na dole klatki piersiowej, prawdopodobnie oznacza to chorobę żołądka, trzustki, śledziony lub okrężnicy. Jeśli bolą żebra po prawej stronie, może być to symptom nieprawidłowości w działaniu i kondycji wątroby lub dróg żółciowych. Objawy bólowe mogą być skutkiem zapalenia woreczka żółciowego lub kamieni w nim. Aby zdiagnozować przyczynę, konieczne jest wykonanie badań krwi i niekiedy USG. Ustalenie przyczyny bólu żeber z lewej strony jak i z prawej zaczyna się zwykle od badania palpacyjnego, czyli sprawdzenia jamy brzusznej przy użyciu dłoni.


ból żeber w ciąży
Styl życia
Ból żeber w ciąży – odpowiednia postawa ciała i odpoczynek pozwolą poczuć ulgę
Ból żeber w ciąży dotyka wielu kobiet. Jest uciążliwy, ale można go łagodzić. Oprócz postawy ciała np. z wykorzystaniem poduszek ciążowych do siedzenia, ważne są techniki relaksacyjne, np. joga, pływanie.

Ból żeber w ciąży dotyka wielu kobiet. Jest uciążliwy, ale można go łagodzić. Oprócz postawy ciała np. z wykorzystaniem poduszek ciążowych do siedzenia, ważne są techniki relaksacyjne, np. joga, pływanie.   Ból żeber pojawia się w połowie drugiego trymestru, gdy dziecko coraz szybciej rośnie, a macica jest wysoko. Przyczyną tego jest duża waga płodu , np. jeśli matka ma cukrzycę ciążową. Wówczas lekarstwem jest dobranie właściwej diety uzgodnionej z diabetologiem, która zahamuje rozwój cukrzycy i tempo rośnięcia dziecka. Przyczyny bólu żeber w ciąży Ból żeber w ciąży to dolegliwość, która niestety dotyka większości kobiet spodziewających się dziecka. Przyczynami są: rozwój i coraz większe rozmiary płodu i uciski wysoko ułożonej macicy na żebra, nadmierna waga płodu np. w wyniku cukrzycy ciążowej, ruchy dziecka i rozpieranie się wewnątrz macicy, ucisk narządów wewnętrznych wypychanych przez macicę do góry, rozluźnienie więzadeł, nieprawidłowa postawa, garbienie się, co powoduje opieranie się żeber na brzuchu. Ból żeber w ciąży w drugim trymestrze Pod koniec drugiego trymestru, czyli około 26 tygodnia ciąży pojawiają się pierwsze ruchy dziecka. Maluszek w łonie matki nieustannie zmienia pozycję. Ból żeber w ciąży w drugim trymestrze jest nasilony, ponieważ dziecko czasami uciska w tej okolicy matkę. Bardzo intensywny ból oraz twardość brzucha  może być oznaką odklejania się łożyska. Należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza. Odklejenie łożyska prowadzi do niedotlenienia, a w konsekwencji śmierci dziecka. Ból żeber w ciąży po prawej stronie Ból żeber w ciąży po prawej stronie to typowe objawy bardzo zaawansowanej ciąży. W trzecim trymestrze dochodzi do...

Plecy kobiety
©razyph/Fotolia
Styl życia
Ból pleców z prawej strony może być skutkiem zwyrodnienia kręgosłupa
Uciążliwy ból pleców z prawej strony pojawia się m.in. w przypadku problemów z kręgosłupem. Wystarczy nadwyrężenie czy ucisk nerwów, by pojawiły się dolegliwości. Często przyczyną tak umiejscowionego bólu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wady postawy. Zdarza się też, że w ten sposób objawia się kamica nerkowa.

Uciążliwy ból pleców z prawej strony pojawia się m.in. w przypadku problemów z kręgosłupem. Wystarczy nadwyrężenie czy ucisk nerwów, by pojawiły się dolegliwości. Często przyczyną tak umiejscowionego bólu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wady postawy. Zdarza się też, że w ten sposób objawia się kamica nerkowa. Zmiany kostne kręgosłupa powodują ból pleców O zwyrodnienia kręgosłupa łatwiej w starszym wieku, gdy układ kostny szybciej się niszczy, a organizm traci część zdolności regeneracyjnych. Jednak wady zwyrodnieniowe mogą powstawać też na skutek wad postawy. Ból pleców z prawej strony często jest brany za ból nerek , podczas gdy rzeczywistym jego sprawcą jest kręgosłup i jego nerwy. Ucisk nerwów może być stały, np. na skutek starcia dysku, albo przy poruszaniu. Rwa kulszowa powoduje ból pleców Jeśli plecy bolą w dolnej części, a ból biegnie przez pośladki i w dalej w dół, może to być rwa kulszowa. Nadwyrężone mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa albo dyskopatia powodują ucisk nerwu kulszowego i w konsekwencji bardzo silny ból. Dyskopatia a ból pleców z prawej strony Między kręgami znajdują się izolujące je krążki, tzw. dyski . Jeśli któryś z nich ulegnie uszkodzeniu, zdeformuje się czy przesunie, dochodzi do ucisku nerwów i czasem do ocierania się kości o kość. Powoduje to ból pleców z prawej strony bądź z lewej, w zależności od tego, który dysk został uszkodzony. Kamica nerkowa daje objaw bólu pleców Przyczyną bólu pleców z prawej strony może być choroba nerek. Ból ten można odróżnić od bólu kręgosłupa po tym, że kolka nerkowa łapie nagle i jest bardzo silna, natomiast ból od kręgosłupa przeważnie jest tępy i utrzymuje się dłużej. Inny jest też kierunek promieniowania bólu – nerkowy pojawia się na boku i idzie w stronę kręgosłupa, a ból spowodowany zmianami w obrębie...

kobieta w ciąży podczas ćwiczeń
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia dla ciężarnych. Jak ćwiczyć w ciąży?
Ćwiczenia w ciąży są możliwe do dnia porodu. Jeżeli kobieta skonsultuje się z lekarzem, czuje się dobrze i nie ma problemów ze zdrowiem fizycznym, nie musi zbytnio ograniczać gimnastyki w ciąży.

Ćwiczenia w ciąży są możliwe do dnia porodu. Jeżeli kobieta skonsultuje się z lekarzem, czuje się dobrze i nie ma problemów ze zdrowiem fizycznym, nie musi zbytnio ograniczać gimnastyki w ciąży.   Stała pora ćwiczeń w ciąży, poprzedzonych rozgrzewką i zakończonych odpowiednim rozciąganiem mięśni służy dobremu samopoczuciu matki i dziecka. Sport w ciąży: jak ćwiczyć, aby miał pozytywny wpływ na organizm Regularna aktywność fizyczna w ciąży zwiększa ogólną sprawność kobiety, poprawia jej samopoczucie, dodaje energii, wzmacnia mięśnie, zmniejsza bóle pleców, obrzęki, redukuje problemy z zaparciami i snem i ułatwia powrót do formy po porodzie. Warto skonsultować z lekarzem rodzaje i intensywność polecanych ćwiczeń. Jeśli wcześniej zdarzały się poronienia, występuje duża nadwaga lub niedowaga, anemia, cukrzyca, nadciśnienie, problem z tarczycą , łożysko przodujące, miękka i skrócona szyjka macicy, ciąża mnoga lub zaobserwowało się krwawienie, trzeba ostrożnie podejść do ćwiczeń. Kobiety, które na co dzień były bardzo aktywne, powinny nieco ograniczyć wysiłek w trakcie ciąży. Nawet w przypadku doskonałego samopoczucia warto mniej się forsować, włączyć do codziennych ćwiczeń również takie, które przygotowują do porodu, dbać o nawodnienie i słuchać reakcji ciała. Dobrze jest trenować o stałej porze dnia, pamiętać o rozgrzewce, a ćwiczenia zakończyć statycznym stretchingiem z głębokimi, relaksującymi oddechami. Ćwiczenia można spokojnie kontynuować do terminu porodu. Jakie ćwiczenia w ciąży są bezpieczne dla matki i dziecka Sport w ciąży wyklucza dyscypliny zespołowe jako kontaktowe, w których łatwo o uraz. Ponadto zdecydowanie odradzane są: jazda konna, biegi na długie dystanse, nurkowanie i narciarstwo. Najbardziej polecane kobietom w ciąży ćwiczenia to: pływanie i aktywność w wodzie –...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner