Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Smutna kobieta zasłania sobie twarz ręką
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia

Profilaktyka depresji: sen, zdrowa dieta i unikanie środków odurzających

Profilaktyka depresji jest przez większość ludzi bagatelizowana, ponieważ intensywny plan dnia i codzienny pęd nie pozwalają zastanowić się głębiej nad higieną życia. Gdy zaniedbujemy potrzeby własnego ciała i umysłu, to wcześniej czy później może się to skończyć zaburzeniami depresyjnymi.

Profilaktyka depresji jest przez większość ludzi bagatelizowana, ponieważ intensywny plan dnia i codzienny pęd nie pozwalają zastanowić się głębiej nad higieną życia. Gdy zaniedbujemy potrzeby własnego ciała i umysłu, to wcześniej czy później może się to skończyć zaburzeniami depresyjnymi.

 

Wystarczy dobry sen, zdrowe jedzenie, spacer czy ćwiczenia zamiast siedzenia przed telewizorem i telefon do przyjaciela.

 

Profilaktyka depresji jest zebraniem i wdrożeniem kilku prostych zasad, które podnoszą standard życia i zapobiegają popadaniu w stany depresyjne. Szybkie tempo życia stawia wysokie wymagania, którym chcemy sprostać, zaniedbując jednocześnie własne potrzeby. Z czasem dołącza do tego silny stres, niezadowolenie z pracy, ponieważ nie jesteśmy w stanie osiągnąć szczytu możliwości bez dbania o własne ciało i umysł. Takie błędne koło doprowadza do złego samopoczucia, obniżonego nastroju i pogorszenia relacji z innymi, czyli do zaburzenia depresyjnego.

Profilaktyka depresji: kilka kroków w ucieczce przed smutkiem

Aby wprowadzić profilaktykę depresji należy zrozumieć jej istotę – zaburzenie depresyjne to wynik codziennego zaniedbywania siebie i własnego ciała, dlatego warto każdego dnia zatroszczyć się o siebie.

 

1. Zdrowe, regularne posiłki – utrzymywanie stałej, zadowalającej wagi wprawia ciało w stan harmonii. Zmiany proporcji ciała doprowadzają do frustracji – zarówno nagły spadek wagi, jak przyrost powoduje, że zaczynamy czuć się źle. Niezadowolenie z własnego wyglądu szczególnie źle wpływa na psychikę kobiet. Zdrowe, regularne posiłki są bogate w minerały i witaminy. Odpowiednie odżywianie ma wpływ także na mózg: wprawia w dobre samopoczucie na cały dzień i działa antydepresyjnie.

 

2. Dobry sen – wypoczynek w nocy jest bardzo ważny dla organizmu i funkcjonowania w ciągu dnia. Dlatego warto przesypiać codziennie ok. 7 godzin. Wpłynie to pozytywnie na ciało, na twarzy nie będzie widać oznak zmęczenia, a umysł będzie gotowy do intensywnej pracy.

 

3. Podtrzymywanie relacji – człowiek jest istotą społeczną, dlatego przebywanie wśród rodziny i znajomych zawsze dobrze wpłynie na psychikę – zrelaksuje ją, uspokoi. Człowiek przebywający wśród znanych mu osób czuje się bezpiecznie i komfortowo, dlatego warto spotykać się regularnie z przyjaciółmi i rodziną.

 

4. Aktywny wypoczynek - po ciężkim dniu pracy lepiej jest zrezygnować z leżenia przed telewizorem. Aktywny odpoczynek to skuteczny środek antydepresyjny. Spacer czy lekkie ćwiczenia w domu wprawiają w dobry nastrój, ponieważ podczas ruchu mózg wytwarza endorfinę – hormon szczęścia. Również podczas urlopu, który wbrew pozorom jest również sytuacją wzbudzającą stany depresyjne, korzystniejsza jest aktywna turystyka niż zaleganie na plaży.

 

5. Żyj w zgodzie ze sobą – osoby, które lubią siebie i własne życie są mniej podatne na popadanie w stany depresyjne. Głównie dlatego, że wiele sytuacji przepracowują ze sobą. Poszukują również źródła własnych przeżyć, emocji i uczuć dzięki medytacji, modlitwie, jodze czy pisaniu dziennika. Chcąc słuchać swojego wewnętrznego głosu, zastosuj te metody we własnym życiu.

 

6. Konfrontuj się z problemem – pojawiające się problemy należy rozwiązywać od razu. Odkładanie ich na później daje w pakiecie podenerwowanie, rozdrażnienie i trzymanie w sobie wszystkich negatywnych emocji, które powodują smutek, bezsenność i zaniedbanie więzi z innymi. Rozwiązanie konfliktu oczyści umysł i zadziała antydepresyjnie.

 

Bądź zawsze o te kilka kroków dalej do depresji. Nie kosztuje to wiele, a ustrzec może przed przykrymi dolegliwościami depresyjnymi – obniżonym nastrojem, wiecznym niezadowoleniem z siebie i innych, anhedonią (brakiem zdolności do cieszenia się z życia) i niską samooceną.


kobieta załamana
©Piotr Marcinski/fotolia
Styl życia
Jakie wydarzenia mogą wywołać depresję?
Czasami nie jest proste określenie, dlaczego dopadł nas zły nastrój. Często depresja nie wynika z jednego powodu, częściej to rezultat kombinacji wielu czynników, czasem wydarzeń z przeszłości, sytuacji obecnej, genów albo innych. Można wyróżnić sześć najczęstszych zewnętrznych czynników, które mogą wywołać depresję.

Czasami nie jest proste określenie, dlaczego dopadł nas zły nastrój. Często depresja nie wynika z jednego powodu, częściej to rezultat kombinacji wielu czynników, czasem wydarzeń z przeszłości, sytuacji obecnej, genów albo innych. Można wyróżnić sześć najczęstszych zewnętrznych czynników, które mogą wywołać depresję.   1. Chroniczny stres – stres może mieć dobry wpływ i motywować do działania, mówimy wtedy o eustresie. Jednak chroniczny stres może prowadzić do nadprodukcji hormonu stresu – kortyzolu, i zmniejszyć produkcję serotoniny i kluczowych neurotransmiterów jak dopamina. Te chemiczne zmiany w ciele decydują nie tylko o tym, jaki ktoś ma nastrój, ale także regulują biologiczne procesy jak apetyt, senność, popęd płciowy i poziom energii. W odpowiedzi na pojedynczą sytuację stresową jak śmierć bliskiej osoby, ciało reaguje na ten stres normalnym szokiem, ale kiedy ten mechanizm zawodzi, może skutkować depresją .   2. Długi – nie ma wątpliwości, że pieniądze są ważne. Jednak to nie brak pieniędzy szybko doprowadza ludzi do depresji, a raczej stan ciągłego zadłużenia. Badania Lawrence'a Bergera z Uniwersytetu w Madison pokazały, że osoby z długami o 10% częściej zapadają na depresję , mają także o 14% intensywniejsze objawy choroby. Największy wpływ długów na depresję występuje u osób, które mają powyżej 50 lat.   3. Poczucie nieatrakcyjności – w społeczeństwie mającym obsesję na punkcie idealnego ciała nie jest zaskakujące, że wiele kobiet a także mężczyzn jest niezadowolonych z tego, jak postrzega swoje ciało. Mają tendencję do porównywania siebie ze szczupłymi ideałami, które często oglądają w czasopismach, telewizji i internecie. Wiele badań wskazuje, że negatywny obraz swojego...

Dziewczyna opiera głowę na szkle
©yanlev/Fotolia
Styl życia
Depresja: jak sobie pomóc z własnym smutkiem?
Mówi się, że depresja to choroba XXI wieku i cierpi na nią 5-17% populacji na świecie. Jak poradzić sobie z depresją, gdy wciąż odczuwa się smutek, bierność i brak wiary w siebie?

Mówi się, że depresja to choroba XXI wieku i cierpi na nią 5-17% populacji na świecie. Jak poradzić sobie z depresją, gdy wciąż odczuwa się smutek, bierność i brak wiary w siebie?   Depresja to złożona choroba (naukowcy nadal zastanawiają się, czy to choroba czy zaburzenie, więc można używać obu sformułowań), która otacza człowieka przytłaczającym smutkiem. Objawem depresji jest anhedonia – niemożność czerpania zadowolenia z żadnych, nawet najkorzystniejszych, wydarzeń. Depresję charakteryzuje obniżony nastrój, utrata zainteresowań, szybka męczliwość fizyczna oraz niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości i brak wiary we własne siły. Depresją nie jest chwilowe zaburzenie nastroju. Do zdiagnozowania depresji potrzeba, by wszystkie te objawy trwały powyżej dwóch tygodni i wyraźnie wpływały na życie osoby chorej. Jak radzić sobie z depresją: walczyć czy współpracować ze smutkiem? Wiadomo, że zaburzenie depresyjne powinno przepracować się w gabinecie psychiatrycznym lub psychologicznym pod fachowym okiem psychoterapeuty. Można dodatkowo pomóc sobie samemu.   1. Zmień postawę – u osoby depresyjnej najczęściej pojawia się „czarnowidztwo” i przez to słyszymy z jej ust „to na pewno się nie uda” , „po co zaczynać, skoro i tak tego nie skończę”, „na pewno coś stanie mi na drodze, żeby mi nie wyszło”. Na podstawie samospełniającego się proroctwa (zjawisko w psychologii społecznej) możemy stwierdzić, że negatywnym podejściem nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Gdy z góry zakładamy porażkę, to podświadomie do niej dążymy. Dlatego osoby z depresją powinny wyjść z postawy negatywnej na neutralną. Powinny zmienić zdanie: „nic mi się w życiu nie uda”, na stwierdzenie: „podejmuje się zadania, zobaczymy,...

Świadomość ciała
© cristina_conti/Fotolia.com
Styl życia
Świadomość ciała: uważność poprawia komunikację i rozwiązuje problemy ze skupieniem się
Świadomość ciała to umiejętność, którą można ćwiczyć m.in. poprzez techniki relaksacyjnej oraz skupianie się na oddechu. Większa uważność likwiduje problemy ze skupieniem i poprawia zdolność uczenia się.

Świadomość ciała to umiejętność, którą można ćwiczyć m.in. poprzez techniki relaksacyjnej oraz skupianie się na oddechu. Większa uważność likwiduje problemy ze skupieniem i poprawia zdolność uczenia się.   Pojęcie “świadomość ciała” zostało stworzone przez filozofa Richarda Shustermana. Należy do kategorii somaestetyki i jest związane z doświadczaniem świata poprzez ciało. Może być rozumiane jako myślenie ciałem. Świadomość ciała a uważność Świadomość ciała wymaga uwagi, bowiem polega na stałym kontakcie z własną cielesnością . W ten sposób można poznać siebie, swoje reakcje na konkretne sytuacje i emocje. Fizyczności nie można oszukać: kiedy jesteśmy zmęczeni, ciało odmawia posłuszeństwa. Strach może paraliżować, a radość - dodawać energii. Warto skupić się na swoim wnętrzu i być w kontakcie z tym, co się w nim dzieje. Tak zwany trening uważności pokazuje, w jaki sposób bodźce zmysłowe wywołują reakcje w ciele. Dzięki relaksacji, tańczeniu, spontanicznemu ruchowi i wsłuchiwaniu się w oddech można dotrzeć do własnych emocji. We współczesnym świecie wielu z nas zagłusza zmęczenie kawą, a zniechęcenie - napojami energetycznymi. Zatrzymanie się w codziennym pędzie i wysłuchanie własnego ciała może sprawić, że zauważymy potrzebę zmiany. To z kolei wpłynie na komfort całego życia. Trening uważności ułatwia odczuwanie emocji, korygowanie nawykowych zachowań i łatwiejsze wyrażanie uczuć . Poprawia to komunikację nie z samym sobą, ale również z innymi. Znajomość siebie pozwala na przekazanie informacji o swoich potrzebach i odczuciach w relacjach z ludźmi. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie, po prostu obserwując swoje ciało, oddech i reakcje fizjologiczne. Warto też wybrać się na warsztaty, gdzie pokazywane są konkretne techniki, np. w ramach Festiwalu Świadomej...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner