©BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia

Jak pokonać trudności z zasypianiem?

Domowe sposoby na bezsenność mogą pomóc rozwiązać problemy ze snem bez uciekania się do środków farmakologicznych i leków nasennych. Trudności z zasypianiem mogą stanowić problem każdego z nas i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Aby wypoczywać zdrowo i pozbyć się bezsenności czasem wystarczy zmienić styl życia.

Domowe sposoby na bezsenność mogą pomóc rozwiązać problemy ze snem bez uciekania się do środków farmakologicznych i leków nasennych. Trudności z zasypianiem mogą stanowić problem każdego z nas i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Aby wypoczywać zdrowo i pozbyć się bezsenności czasem wystarczy zmienić styl życia.

 

Bezsenność to brak snu w nocy, trudności w zasypianiu lub przerywany sen. Wszystkie te zjawiska mogą zaburzać rytm dnia i funkcjonowanie. Aby ustrzec się przed nimi warto wypróbować domowe metody na bezsenność zanim zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy specjalisty lub sięgnięcie po tabletki nasenne.

Lekkostrawna kolacja na dobry sen

Po jedzeniu bardzo często chce się spać. Mimo to, ciężkostrawne posiłki przyczyniają się do problemów ze snem. Kolację najlepiej zjeść 3-4 godziny przed snem. Należy także unikać pobudzających potraw – na przykład czekolady.

Regularne pory snu

Aby pozbyć się problemu bezsenności warto kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Należy trzymać się własnego harmonogramu snu codziennie, niezależnie od weekendu czy dni wolnych od pracy. Początkowo taki reżim może wydawać się trudny do realizowania, ale z czasem organizm wpadnie w odpowiedni rytm, a jakość snu wzrośnie.

Łóżko służy do spania

Żeby usunąć problemy z zasypianiem należy przygotować organizm do tego, że łóżko służy tylko do spania i uprawiania seksu. Trudno się zrelaksować i odpocząć w miejscu, w którym się pracuje , czyta i je. Zrezygnowanie z takich aktywności w łóżku da organizmowi jasny sygnał, że czas spać.

Odpowiednie oświetlenie i temperatura do snu

Śpimy nocą. Cykl snu reguluje melatonina, hormon, którego wydzielanie jest regulowane przez światło. Mózg wydziela ją wieczorem, gdy jest ciemno, a mniej za dnia. Obecnie większość czasu spędzamy w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem, przed komputerem lub telewizorem. W związku z tym zacierają się różnice między dniem i nocą. Warto zadbać o to, aby w sypialni światło było przyciemnione i panowała tam atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi. Pokój powinien być przewietrzony, a temperatura w nim panująca powinna wynosić około 18°C.

Rezygnacja z kofeiny

Picie kawy, herbaty i napojów energetyzujących pobudza. Wieczorem warto zamiast nich zdecydować się na przykład na herbatę ziołową lub szklankę mleka.

Rezygnacja z drzemki w ciągu dnia

Popołudniowa drzemka pomaga się zrelaksować po ciężkim dniu pracy i nabrać energii na wieczór. Może jednak sprawiać, że problem bezsenności będzie się nasilał. Jeśli nie ma innego wyjścia i drzemka w ciągu dnia jest konieczna – niech nie trwa dłużej niż 30 minut i najlepiej zdrzemnąć się wczesnym popołudniem. Wieczorem, gdy jeszcze nie jest pora na sen, a organizm domaga się odpoczynku, warto zająć się czymś innym i przeczekać, aż nadejdzie czas na położenie się do łóżka.

Aktywność na świeżym powietrzu

W wyeliminowaniu problemu bezsenności może pomóc zmiana stylu życia. Szczególnie ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu i korzystanie z dziennego światła. Warto spacerować, ćwiczyć i postawić swoje biurko przy oknie.

Kobieta z telefonem
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia
Jakie zioła są najlepsze na bezsenność?
Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.

Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.   Bezsenność dotyka wielu osób, które codziennie odczuwają silny stres w pracy i poza nią. Nie jest to jednak jedyna przyczyna problemów ze snem. Najbardziej błahe są przyczyny pochodzące z zewnątrz: niewygodne łóżko, światło latarni ulicznej czy chrapiący mąż. Łatwo poprawić komfort spania w pokoju, umiejscawiając łóżko w innym pokoju, kupując rolety lub tabletki dla męża. Dużą trudność przyprawiają problemy pochodzące z organizmu człowieka, który cierpi na bezsenność . Są to m.in. zaburzenia psychiczne jak nerwica czy depresja, zaburzenia neurologiczne (wydzielanie nadmiernej ilości hormonów przez przysadkę mózgową) lub zła higiena snu. Czym objawiają się problemy ze snem? Bezsenność to choroba, którą łatwo zauważyć – człowiek po prostu nie śpi i ma problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Jakie są jej szczegółowe objawy: problem z zaśnięciem, problem z utrzymaniem snu, wybudzanie się w ciągu nocy, niemożność zaśnięcia w ciągu dnia (drzemka), dekoncentracja i brak uwagi w ciągu dnia, rozkojarzenie i drażliwość, odczuwanie silnego napięcia emocjonalnego , labilność emocjonalna (chwiejność emocji i ich nagła zmienność).   Objawy problemów ze snem bardzo doskwierają człowiekowi, ponieważ zaburzają jego system pracy i odpoczynku. O bezsenności możemy mówić, gdy ta utrzymuje się ponad 3...

Bezsenność
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Skąd się bierze i czym grozi bezsenność?
Społeczne skutki bezsenności dotykają wszystkich: przemęczeni przez bezsenność znacznie częściej powodują wypadki na drodze i podczas pracy, są mniej efektywni, częściej chorują i opuszczają pracę.

Społeczne skutki bezsenności dotykają wszystkich: przemęczeni przez bezsenność znacznie częściej powodują wypadki na drodze i podczas pracy, są mniej efektywni, częściej chorują i opuszczają pracę.   Ludzie cierpiący na bezsenność nie dosypiają w ciągu nocy i często mimowolnie zapadają w krótkie drzemki w ciągu dnia. Trudno im się skupić i są mniej efektywni. Czym jest bezsenność Bezsenność jest dotykającą co czwartego Polaka chorobą cywilizacyjną, która odpowiada za 90% zaburzeń snu. To subiektywna dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie , a jej skutki odczuwalne są przez całą dobę. Bezsenność obejmuje problemy z zasypianiem , sen przerywany, jego złą jakość i brak regeneracji po pozornie przespanej nocy oraz zbyt wczesne budzenie się. Przyczyny bezsenności Bezsenność może dotykać nawet 1/3 populacji osób dorosłych na całym świecie. Jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze snem są stresujące wydarzenia życiowe , kiedy wzorzec snu ulega drastycznej zmianie (np. narodziny dziecka, zmiana godzin pracy) oraz silny stres i emocje wywołane trudną sytuacją życiową (śmierć lub ciężka choroba kogoś bliskiego, rozstanie, utrata pracy, kłopoty finansowe, stres w pracy itp.). Poza tym za bezsenność obwinia się pierwotne zaburzenia snu, choroby psychiczne, somatyczne, stany lękowe, zaburzenia rytmu snu i czuwania, obniżony poziom melatoniny, stosowanie środków uzależniających. Przyczynami mogą również być niewygodne łóżko , złe nawyki żywieniowe np. późna ciężkostrawna kolacja, alkohol, hałas (np. muzyka, telewizja, hałaśliwi sąsiedzi). Szczególnym przypadkiem bezsenności jest zaburzenie wywołane przez choroby, np. nadciśnienie lub nowotwór. Psychiczne i fizyczne skutki bezsenności Intensywność negatywnych skutków bezsenności jest różnie postrzegana. Osoba jest rozdrażniona, niezainteresowana...

Kobieta, która ziewa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie stosować zioła na bezsenność?
Zioła na bezsenność działają przede wszystkim uspokajająco. Tylko zrelaksowane oraz odprężone ciało i umysł pozwolą na spokojny sen. Bezsenność może być efektem silnego stresu w ciągu dnia. Można sobie pomóc sięgając po chmiel czy lawendę.

Zioła na bezsenność działają przede wszystkim uspokajająco. Tylko zrelaksowane oraz odprężone ciało i umysł pozwolą na spokojny sen. Bezsenność może być efektem silnego stresu w ciągu dnia. Można sobie pomóc sięgając po chmiel czy lawendę.   Stan nadmiernego napięcia nerwowego, odczuwanie silnego stresu czy chwilowy kryzys życiowy to główne przyczyny problemów ze snem. Niestety wpływa to negatywnie na codzienne życie. Chroniczna bezsenność w ekstremalnym przypadku prowadzić może nawet do prób samobójczych. Jakie zioła stosować na bezsenność? Zioła na bezsenność działają przede wszystkim odprężająco na układ nerwowy. Uspokojony i zrelaksowany organizm łatwiej zaśnie i utrzyma spokojny sen przez kilka godzin. Należy pamiętać, że bezsenność to nie tylko problem z zasypianiem, ale również z utrzymywaniem snu przez kilka godzin. Zioła, które mogą się okazać pomocne to m.in.: chmiel – zażywanie tabletek z szyszek chmielu uspokaja i relaksuje; kozłek lekarski – napar z tego ziela spowoduje, że ciało się odpręży. Wystarczy jedną łyżkę zmielonej i zasuszonej rośliny zalać wrzątkiem i wypić przed snem małymi łykami; męczennica – wywar z tego zioła również odpręża i relaksuje. Wypity przed snem pomoże zasnąć i nie budzić się w ciągu całej nocy. Aromatoterapia w bezsenności: sam zapach ziół działa usypiająco Zapach ziół może być uspokajający i sprawić, ze staniemy się senni. Wystarczy położyć obok poduszki gałązkę majeranku, lawendy czy melisy , a ich aromat uspokoi organizm i pomoże zasnąć.   Zioła na bezsenność nie powinny być przyjmowane w dużych dawkach – wszelka wiedza na temat ich działania opiera się na medycynie naturalnej . Nie są zbadane ich skutki uboczne, dlatego powinniśmy być uważni i rozsądnie je zażywać. Depresję i smutek pokonają...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner