Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Niebieski rower
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jazda na rowerze – spalone kalorie, lepsze zdrowie i samopoczucie

Jazda na rowerze daje niesamowite efekty – zarówno zdrowotne, jak i estetyczne. Kolarstwo – nawet rekreacyjne – odchudza, zwiększa wydolność płuc, poprawia pracę serca i dotlenia krew.

Jazda na rowerze daje niesamowite efekty – zarówno zdrowotne, jak i estetyczne. Kolarstwo – nawet rekreacyjne – odchudza, zwiększa wydolność płuc, poprawia pracę serca i dotlenia krew.

1. Jazda na rowerze a odchudzanie

Ważne jest, aby jeździć na rowerze minimum 30 minut, ponieważ dopiero po upływie tego czasu człowiek zaczyna spalać tłuszcz. Lepsza jest dłuższa, spokojna jazda niż szybka, ale krótka podróż. Jadąc pod górę rzeźbimy mięśnie, zaś pedałując równomiernie pozbywamy się tłuszczu. Jazda na rowerze będzie bardziej efektywna, jeśli na pedały będziemy naciskać przodem, a nie środkiem stopy. Przejechanie na rowerze 10 kilometrów z średnią prędkością 20 km/h pozwala spalić 400 kalorii. Kolarstwo daje efekty w walce z nadwagą, także dlatego, że przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo, normalizuje się poziom glukozy we krwi. Jeśli jesteś łasuchem i np. zjadłeś batona, to zamiast mieć wyrzuty sumienia, wsiądź na rower – po kaloriach nie będzie śladu.

2. Kolarstwo – efekty w leczeniu chorób

Kolarstwo jest zalecane jako forma rehabilitacji nóg. Jazda na rowerze przyniesie ulgę osobom chorym na zwyrodnienie stawów oraz cierpiących na problemy z kolanami. Podczas jazdy na rowerze układ szkieletowy nie jest obciążony. Regularne wyjazdy obniżają poziom złego cholesterolu, który prowadzi do miażdżycy i chorób serca. Na rowerze może jeździć niemal każdy bez względu na wiek (jedynym wyjątkiem są osoby, u których zdiagnozowano zaawansowane schorzenia układu krążenia, bardzo poważne choroby stawów i kręgosłupa).

3. Jazda na rowerze – oszczędność czasu i pieniędzy

Jeśli dojazd autem do szkoły czy pracy zamienisz na przejazd rowerem, zyska nie tylko twoje ciało, lecz także portfel. Efekty w postaci zaoszczędzonych funduszy zauważysz dość szybko. Paliwo, przeglądy serwisowe, ubezpieczenie i części samochodu są bardzo kosztowne. Możesz równie dobrze nie rezygnować zupełnie z samochodu – jeśli nawet częściowo przerzucisz się na rower, i tak odczujesz przypływ gotówki. Dodatkowo, w miastach w godzinach szczytu, np. koło godziny 7.30 i 16, unikniesz stania w korkach.

 

Kod promocyjny Intersport to dobra okazja żeby kupić sobie nowy strój do jazdy na rowerze.

 

4. Rower na poprawę samopoczucia

Jazda na rowerze daje efekt w postaci odprężenia – możemy podziwiać piękne krajobrazy oraz pozbywamy się stresu. W trakcie jazdy wydzielają się endorfiny – hormony odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia i stan zrelaksowania. Jeśli lubisz wyróżniać się w tłumie, wybierz np. rower stylizowany na retro – przechodnie na pewno będą spoglądać z zaciekawieniem. Jeżdżąc na rowerze, nie zatruwasz powietrza spalinami. Jesteś bliżej natury, masz więc dodatkową frajdę.

5. Jazda na rowerze zwiększa efektywność pracy

Dotleniony mózg lepiej funkcjonuje. Wypoczęty jesteś bardziej skoncentrowany i wydajniej pracujesz, a także lepiej znosisz stres. Na zyski nie trzeba długo czekać. Szef będzie na pewno zadowolony, a to daje szansę na awans.

Mężczyzna jedzie na rowerze, a kobieta biegnie.
©imtmphoto/Fotolia
Styl życia
Bieganie i jazda na rowerze, czyli sporty cardio a odchudzanie
Jazda na rowerze i bieganie to jedne z najpopularniejszych sportów cardio. Obydwa sporty redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, a do ich wykonania nie potrzeba specjalnych umiejętności.

Jazda na rowerze i bieganie to jedne z najpopularniejszych sportów cardio. Obydwa sporty redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, a do ich wykonania nie potrzeba specjalnych umiejętności.   Trening cardio wzmacnia organizm i redukuje masę ciała. W Polsce bieganie uprawia 36% osób, a jazdę na rowerze 26%. Skuteczność redukcji tkanki tłuszczowej podczas biegu i jazdy na rowerze Pod względem energetycznym bieganie jest wydajniejsze niż jazda na rowerze . Podczas 30 minutowego biegu niskim tempem (ok. 8 km/h) osoba o wadze 80 kg straci 336 kcal. W tym samym czasie jadąc na rowerze z prędkością 17 km/h (tempo niskie) spali 252 kcal. Jeśli taka osoba będzie biegła szybciej, z prędkością 11 km/h (tempo średnie), liczba spalonych kalorii wyniesie 462, a podczas jazdy na rowerze średnim tempem (21 km/h) tylko 336 kcal. Wysokie tempo biegu (13 km/h) spala 567 kcal, a szybka jazda rowerem (24 km/h) – 420 kcal . Bieganie szybciej redukuje tkankę tłuszczową i przyspiesza odchudzanie . Jazda na rowerze czy bieganie, co bardziej obciąża stawy? Jazda na rowerze mniej obciąża stawy niż bieganie. Bieganie z dużym naciskiem działa na staw kolanowy i skokowo-goleniowy. Podczas jazdy na rowerze nacisk na aparat kostno-stawowy jest mniejszy. Dzięki temu zredukowane jest ryzyko kontuzji i urazów. Uważasz, że jazda na rowerze daje lepsze efekty niż bieganie? Skorzystaj ze specjalnej oferty Black Friday promocje i kup rowerek stacjonarny! Zaangażowanie mięśni w biegu i na rowerze Jazda na rowerze słabiej oddziałuje na mięśnie niż bieganie. Obydwa sporty mocno angażują mięśnie ud i łydek . Jednak w trakcie biegu efektywniej zaangażowane są mięśnie pośladków, rąk, barków i klatki piersiowej.   Jak ozdobić okno w sypialni ?  Poznaj nasze pomysły. Czy jajka i jajecznica...

Jazda na rowerze
© ramonespelt/Fotolia.com
Styl życia
Jazda na rowerze: skuteczny sposób na smukłe nogi i jędrne pośladki
Jazda na rowerze: skuteczny sposób na smukłe nogi i jędrne pośladki

Jazda na rowerze to skuteczny sposób na zgrabne uda i pośladki. Regularne przejażdżki rowerowe pozwalają wyszczuplić nogi i szybko schudnąć . Ile kalorii spalisz jeżdżąc na rowerze? Podczas 15-minutowej jazdy można spalić 150 kcal. Dokładna liczba spalonych kalorii zależy od kilku czynników: osoby jeżdżącej na rowerze – jej wagi, wydolności i ogólnej formy, sposobu jazdy – szybkości, intensywności, korzystania z przerzutek ułatwiających jazdę , terenu – więcej kalorii spala się podczas jazdy pod górę niż na płaskim terenie. Jazda na rowerze a odchudzanie Jazda na rowerze to jeden z najlepszych sposobów na odchudzanie . Pozwala na skuteczną redukcję wagi , ale należy przestrzegać kilku zaleceń: Jazda na rowerze powinna trwać minimum pół godziny. Dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać tłuszcz – wcześniej zużywa glikogen. Jazda musi być regularna – jedna przejażdżka w tygodniu to za mało, by zobaczyć efekty. Należy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu, a jeśli tylko to możliwe, to nawet codziennie. Wysiłek powinien być umiarkowany i interwałowy – wskazane jest jeżdżenie po równej powierzchni, bez wzniesień, w równym tempie. Po około 20 minutach wskazane jest zwiększenie szybkości na maksimum swoich możliwości, by po 5 minutach wrócić do umiarkowanego tempa. Efekty odchudzania na rowerze widać już po dwóch tygodniach regularnego treningu. Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? W trakcie jazdy na rowerze pracują przede wszystkim trzy partie mięśni : mięśnie nóg – łydki, mięsień dwugłowy i czworogłowy ud; mięśnie pośladków ; mięśnie brzucha. Najintensywniej pracują mięśnie nóg , stąd często pojawia się pytanie o to,...

Rower
© zozzzzo/Fotolia.com
Styl życia
Kupujesz rower stacjonarny? Przy jego wyborze kieruj się swoimi potrzebami.
Nie ma uniwersalnego sprzętu, który odpowiadałby na potrzeby każdej osoby. To, jaki rower stacjonarny się wybierze, zależeć powinno głównie od celu, w jakim jest kupowany. Rowery poziome pozwalają utrzymać aktywność bez obciążania kręgosłupa, a spinningowe – zbudować formę i spalić dużo kalorii.

Nie ma uniwersalnego sprzętu, który odpowiadałby na potrzeby każdej osoby. To, jaki rower stacjonarny się wybierze, zależeć powinno głównie od celu, w jakim jest kupowany. Rowery poziome pozwalają utrzymać aktywność bez obciążania kręgosłupa, a spinningowe – zbudować formę i spalić dużo kalorii. Rodzaje rowerów stacjonarnych – pierwszy wybór Rowery stacjonarne dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: Pionowe – osoba ćwicząca na pionowym rowerze przyjmuje taką samą pozycję. Jest więc albo wyprostowana, albo lekko pochylona. Korzystanie z niego przypomina jazdę na rowerze miejskim . Poziome – podczas ćwiczeń przyjmuje się pozycję półleżącą, dzięki czemu bardzo odciąża się kręgosłup. Przypominają stacjonarne rowery rehabilitacyjne. Spinningowe – pozwalają na bardzo intensywny trening przypominający kolarstwo wyczynowe. Taką też pozycję się w nich przyjmuje – pochyloną. Od tego podziału należy zacząć zastanawianie się jaki rower stacjonarny wybrać i w ramach konkretnego rodzaju przyglądać się detalom. Na co zwrócić uwagę kupując rower stacjonarny To, jaki rower stacjonarny wybrać, uzależnione jest od trzech zasadniczych kwestii. Stanu zdrowia – osoby z problemami z kręgosłupem nie powinny korzystać z pionowych i spinningowych rowerów, ponieważ przyjmuje się w nich pozycję, która dodatkowo obciąża korpus. Lepiej, by wybrały rowery poziome, w których ćwiczy się półleżąc . To także dobry wybór dla osób z dużą otyłością. Celu ćwiczeń na rowerze stacjonarnym – osoby kupujące sprzęt z myślą o odchudzaniu powinny wybrać rower, który ma pulsometr (mierzący tętno) i ergometr (mierzący moc nóg). Dzięki tym urządzeniom można kontrolować intensywność treningu. Najwięcej kalorii spala się podczas jazdy na rowerze spinningowym – zmusza do większego wysiłku. Jeśli jednak...

Nasze akcje
wyniki konkursu duplo 2021
Fleszstyle

KONKURS! Wygraj zaproszenie na największą imprezę modową w Polsce i inne supernagrody!

Partner
hada-labo-3d-lifting-mask
Fleszstyle

Sposób Japonek na zatrzymanie upływu czasu tkwi w prostocie kosmetyków

Partner
kosmetyki-neutrogena-bright-boost
Fleszstyle

TEST REDAKCJI: Sprawdziłyśmy kosmetyki Neutrogena® Hydro Boost® i Bright Boost!

Partner