Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
dziewczyna trzyma głowę w rękach
©yanlev/fotolia
Styl życia

Myślisz, że masz depresję – z tym testem się upewnisz

Skala depresji Becka została stworzona przez Aarona T. Becka. To jedno z najczęściej używanych narzędzi do orientacyjnego mierzenia poziomu depresji.

Skala depresji Becka została stworzona przez Aarona T. Becka. To jedno z najczęściej używanych narzędzi do orientacyjnego mierzenia poziomu depresji.

 

Skala depresji Becka dzięki ustalonym normom pozwala określić, w jakim stanie psychicznym jest osoba i czy jej objawy są na tyle niepokojące, że należy włączyć leczenie. W założeniu skala ma służyć do samobadania, co oznacza, że każdy może wykonać test samodzielnie.

 

Obecnie stosowana wersja skali jest już trzecią od momentu powstania. Pierwsza została skonstruowana w 1961 roku, natomiast najnowsza w 1996. Składa się z 21 pytań jednokrotnego wyboru i można ją stosować od 13 roku życia. Skala Becka opiera się na takich symptomach depresji jak:

 • drażliwość,
 • symptomy poznawcze,
 • poczucie beznadziei,
 • poczucie winy;
 • zmęczenie,
 • wahania wagi,
 • osłabienie libido.

Jak wypełnić skalę depresji Becka:

Na każde pytanie w skali należy odpowiedzieć, określając jak bardzo dane symptomy pasują do osoby. Używa się do tego trzystopniowej skali, gdzie 0 oznacza, że objaw w ogóle nie występuje, a 3 – że jest bardzo częsty lub stały.

Normy w skali depresji Becka

Normy skali depresji Becka są różne w zależności od tego, gdzie test został zaadaptowany. Każde narzędzie psychometryczne musi w takiej sytuacji ponownie przejść przez normalizację i ustalanie skali. Nie mniej jednak dla samooceny stosuje się przybliżone następujące normy:

 • 0-13: minimalne ryzyko depresji,
 • 14-19: łagodne objawy depresji,
 • 20-28: umiarkowana depresja,
 • 29-63: ciężka depresja.

Skala depresji Becka koreluje pozytywnie, czyli daje podobne wyniki, ze Skalą Depresji Hamiltona. W związku z tym często wykonuje się oba testy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny. Wygląda podobnie do skali Becka i diagnozuje depresję na podstawie podobnych symptomów, czyli poczucia winy, zahamowania, problemów ze snem i in.

 

Po samodzielnej diagnozie w przypadku, gdy normy skali depresji Becka sugerują umiarkowane lub ciężkie zaburzenia afektywne (czyli związane z afektem – nastrojem), należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą, gdyż prawdopodobnie trzeba wprowadzić choćby czasowo leki antydepresyjne, a być może też rozważyć psychoterapię.


kobieta sama na moście
©pavelkriuchkov/Fotolia
Styl życia
Czy mam depresję – rozwiąż test
W samodzielnym diagnozowaniu depresji pomaga Inwentarz depresji Burnsa: uczciwa i szczera odpowiedź na 10 pytań.

W samodzielnym diagnozowaniu depresji pomaga Inwentarz depresji Burnsa: uczciwa i szczera odpowiedź na 10 pytań.   To przejściowe, po prostu spadek formy - czy zdarzało ci się tak uspokajać zaniepokojonych bliskich? Jeśli twoje otoczenie coś zauważa, być może i ty musisz już sobie zadać to pytanie – czy mam depresje , czy może to przejściowe obniżenie nastroju? Inwentarz depresji Burnsa – czy mam depresję Inwentarz depresji został opracowany przez Davida B. Burnsa w latach 80. XX wieku. Służy on przede wszystkim samobadaniu, czyli sprawdzeniu samodzielnie w jakiej jest się kondycji emocjonalnej, czyli krótko mówiąc – czy ma się depresję. Istnieją różne warianty tego testu. Nie zawsze jego wyniki są jednoznaczne, ale pokazują wyraźnie pewne tendencje .   Na każde z pytań odpowiedz na skali 0-3 jak bardzo dane odczucia były u ciebie silne w ciągu ostatnich siedmiu dni: 0 oznacza wcale, 1 – trochę, 2 – umiarkowanie, a 3 – bardzo. Staraj się odpowiadać szczerze, zgodnie z prawdą – wynik testu jest tylko dla ciebie i to od ciebie zależy, co z nim zrobisz.   Czujesz się smutna lub przygnębiona. Twoja przyszłość wygląda beznadziejnie Czujesz się gorsza od innych Obwiniasz się za wszystko. Jesteś zła i zagniewana. Nie interesuje cię praca , hobby , przyjaciele ani rodzina. Czujesz się bezwartościowa Musisz zmuszać się do zrobienia czegokolwiek. Masz napady płaczu. Życie nie jest nic warte, lepiej byłoby umrzeć.   Oblicz teraz liczbę punktów. Wyniki: 0-4 – oznaczają, że jesteś ogólnie zadowolona i nie występują u ciebie oznaki depresji. 5-10 – nie masz depresji, ale jesteś niezadowolona. 11-20 – jesteś na pograniczu depresji lub przechodzisz jej łagodny epizod. 21-30...

kobieta przechodzi chandrę
©puhhha/fotolia
Styl życia
Jak sobie radzić z jesienną depresją?
Depresja jesienna to choroba sezonowa, która nasila się na przełomie października i listopada. Często myli się ją z przygnębieniem czy chandrą, trzeba jednak rozróżnić chwilowy spadek nastroju od chronicznego złego stanu psychicznego, utrzymującego się przez kilka tygodni. Depresja jesienna kwalifikuje się do leczenia – nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale zbagatelizowana może prowadzić też do innych chorób o podłożu psychicznym.

Depresja jesienna to choroba sezonowa, która nasila się na przełomie października i listopada. Często myli się ją z przygnębieniem czy chandrą, trzeba jednak rozróżnić chwilowy spadek nastroju od chronicznego złego stanu psychicznego, utrzymującego się przez kilka tygodni. Depresja jesienna kwalifikuje się do leczenia – nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale zbagatelizowana może prowadzić też do innych chorób o podłożu psychicznym. Diagnoza jesiennej depresji Diagnozę depresji – także tej sezonowej – może postawić tylko specjalista. Jeśli złe samopoczucie psychiczne utrzymuje się dłużej niż przez 2 tygodnie, nie obędzie się bez wizyty u psychologa. Dla psychologa wyznacznikiem jest obszerny wywiad z pacjentem.   Mogą paść pytania o pracę, rodzinę, kwestie uczuciowe czy sferę erotyczną – to wszystko jest bardzo ważne, bo może okazać się, że źródłem depresji wcale nie jest jesienny niedobór światła słonecznego, ale niezdolność do poradzenia sobie z jakimś życiowym problemem. Psycholog podczas stawiania diagnozy wspomaga się triadą depresyjną Becka, która zawiera 3 elementy:   1. Negatywne wyobrażenia o sobie. 2. Przekonanie o nieprzyjazności otoczenia (zarówno społecznego, jak i fizycznego). 3. Poczucie niepewnej i zagrażającej przyszłości.   Jeśli pacjent podczas rozmowy wykazuje skłonności do myślenia w ten sposób, prawdopodobieństwo występowania u niego depresji jest bardzo wysokie. Leczenie jesiennej depresji u psychologa Po postawieniu diagnozy trzeba kontynuować terapię u psychologa. Niektórym chorym pomagają same sesje terapeutyczne, jeśli natomiast depresja jest zaawansowana, konieczne może się okazać leczenie tabletkami antydepresyjnymi . Istnieje też wiele różnych praktyk, które...

zasmucona kobieta
©Artem Furman/Fotolia
Styl życia
Czym jest depresja sezonowa
W leczeniu depresji sezonowej najskuteczniejsza jest fototerapia – naświetlania lampą fluorescencyjną, które już po kilku dniach powodują pozytywne efekty i przywracają organizmowi równowagę.

W leczeniu depresji sezonowej najskuteczniejsza jest fototerapia – naświetlania lampą fluorescencyjną, które już po kilku dniach powodują pozytywne efekty i przywracają organizmowi równowagę. Przyczyny depresji sezonowej Depresja jesienno-zimowa występuje najczęściej u kobiet (obserwowana także u dzieci), ujawnia się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, nasila się z wiekiem i łagodnieje na starość (nie jest notowana po 55. roku życia). Za jej występowanie wini się niedobory światła słonecznego i znacznie krótsze dni – rozstraja się ludzki zegar biologiczny. Ponadto bywa przekazywana w genach i mogą ją bezpośrednio spowodować bardzo stresujące wydarzenia, jak śmierć członka rodziny, rozwód, utrata pracy . Objawy depresji sezonowej Cechy depresji sezonowej to głównie: cykliczne pojawianie się jesienią i zimą, remisje wiosną i latem; występowanie objawów sezonowo prawie codziennie przez minimum 2 tygodnie przynajmniej przez 2 lata; uczucie ciągłego zmęczenia; przygnębienie, rozdrażnienie, poczucie beznadziei, smutku, utrata motywacji; wzmożona senność z pogorszeniem się jakości snu, wzmożenie apetytu (zwłaszcza na słodycze i węglowodany), spadek popędu, apatia, lęk, drażliwość, obniżenie koncentracji; myśli samobójcze. Leczenie depresji sezonowej Jeśli objawy powracają regularnie w okresie jesienno-zimowym, należy skonsultować się z psychoterapeutą bądź psychiatrą. Najskuteczniejsze w leczeniu jest połączenie leków przeciwdepresyjnych z fototerapią, wykorzystującą specjalne lampy fluorescencyjne, emitujące światło . Naświetlania przeprowadza się 2 razy dziennie od pół godziny do 2 godzin przez kilka dni. Jasne światło reguluje rytm dobowy i przywraca organizmowi równowagę.  Z depresją sezonową trzeba również walczyć na własną rękę: zapewnić jak największą ilość światła w mieszkaniu, jak...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner