uśmiechnięta kobieta z opaską na głowie
Pixabay/jill111/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Optymiści żyją dłużej. Jak zadbać o dobre samopoczucie?

Wiara we własne możliwości, pewność siebie, to tylko kilka cech, które gwarantują nam dobre samopoczucie i wykorzystywanie swojego potencjału w pełni. Czy można się nauczyć myśleć pozytywnie? Oczywiście!

Wiara we własne możliwości, pewność siebie, to tylko kilka cech, które gwarantują nam dobre samopoczucie i wykorzystywanie swojego potencjału w pełni. Czy można się nauczyć myśleć pozytywnie? Oczywiście!

Pozytywne ćwiczenie

Każdy z nas używa autosugestii, jednak w większości przypadków jest to działanie na własną niekorzyść. Codziennie mówimy sobie wiele niedobrych rzeczy, karcąc się, wyśmiewając, wytykając błędy. Spróbuj powiedzieć sobie każdego dnia coś miłego. Rób to systematycznie. Pamiętaj, że twoja podświadomość zapisuje wszystkie myśli, spostrzeżenia, i jeśli będziesz wystarczająco długo powtarzać sobie, że nic nie potrafisz z czasem sama w to uwierzysz.

 

Wypowiadanie pozytywnych formuł w stanie psychicznego odprężenia, wzmacnia ich działanie. Pamiętaj, aby wyobrażać sobie jak najbardziej konkretne zachowanie i skoncentruj się na tym, co mówisz: np. mów sobie „jestem pewna siebie”, „poradzę sobie z takim a takim zadaniem”.

Wizualizacja – wyobraź sobie, że jesteś na łące

Pozytywna wizualizacja – można ją łączyć z autosugestią – jest to zatapianie się w przyjemnych dla nas obrazach (np. na pięknej plaży, w górach). To stan odpoczynku i relaksacji. Gdy jesteś w sytuacji, która cię stresuje, albo po prostu chcesz się wyciszyć, usiądź lub połóż się wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś w miejscu, które szczególnie lubisz, oddychaj spokojnie, rozglądaj się, dotykaj, spaceruj, przenieś się tam. Taka wizualizacja może trwać tyle, ile potrzebujesz – jedyne, co cię ogranicza, to twoja wyobraźnia. Zobaczysz, jak szybko ta metoda rozluźni cię, jak sprawnie powrócisz do rzeczywistości i twoje myślenie będzie pozytywne. To jak śnienie na jawie. Spróbuj – to prosty sposób, który może przynieść ci wiele korzyści.

Relaksacja – pozwól sobie na spokój

Opanowanie techniki relaksacji, może nam pomóc każdego dnia w przezwyciężaniu trudnych, stresujących sytuacji. Stan odprężenia pozwala lepiej znieść przykre zdarzenia, pokonać strach czy po prostu usunąć znużenie. Regularne ćwiczenia relaksacyjne sprzyjają pogłębieniu świadomości, przemiany negatywnych myśli w pozytywne oraz utrzymaniu wewnętrznej równowagi i spokoju.

 

Pamiętaj, że na życie ogromny wpływ mają też ludzie jakimi się otaczamy, jeżeli lubią narzekać – nie pozostajemy wobec tego obojętni, do podświadomości przedostają się komunikaty, które mogą zaburzać pozytywne obrazy. Dlatego w miarę możliwości staraj się unikać takich ludzi.

 

Zadbaj o siebie, wysypiaj się, pamiętaj o właściwym odżywianiu, bo to, co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Ćwicz, w myśl zasady, że w zdrowym ciele zdrowy duch, pozwalaj sobie małe i duże przyjemności i uśmiechaj się! To nic nie kosztuje – możesz dużo zyskać nie tracąc niczego.

Spocony chłopak
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Samoświadomość – ćwiczenia, które pomagają ją rozwinąć
Samoświadomość pomoże ci dostrzec twoje aktualne zasoby oraz obszary do rozwoju. Dzięki temu będzie ci łatwiej wytyczyć kierunki rozwoju osobistego i zbudować pozytywną samoocenę opierającą się na solidnych podstawach. Świadomość swoich emocji, myśli, potrzeb i mocnych stron można ćwiczyć.

Samoświadomość pomoże ci dostrzec twoje aktualne zasoby oraz obszary do rozwoju. Dzięki temu będzie ci łatwiej wytyczyć kierunki rozwoju osobistego i zbudować pozytywną samoocenę opierającą się na solidnych podstawach. Świadomość swoich emocji, myśli, potrzeb i mocnych stron można ćwiczyć. Zrób bilans swoich mocnych i słabych stron, wyznacz cele rozwoju Przygotuj sobie dwa egzemplarze tabeli, w której znajdzie się miejsce na twoje mocne i słabe strony. W odpowiednich rubrykach napisz: co uważasz za swoje mocne strony, atuty, talenty, co w sobie lubisz, co pomaga ci w życiu, czego w sobie nie lubisz, co jest twoją słabą stroną, co obniża twoje poczucie własnej wartości. Kolorowym długopisem zaznacz te elementy, które chcesz poprawić, udoskonalić. Do każdego z nich dopisz cel: dlaczego chcesz nad tym pracować.   Po uzupełnieniu tabeli przeczytaj ją jeszcze raz. Szczególnie krytycznie przyjrzyj się obszarom do rozwoju, które znajdują się po stronie z twoimi słabymi stronami. Nie zawsze warto poświęcać energię na pracę nad tym, czego nie lubisz i tak naprawdę nie chcesz robić. Zwłaszcza jeśli wiesz, że to nigdy nie stanie się twoją mocną stroną. Może lepiej będzie, jeśli skupisz się raczej na swoich aktualnych mocnych stronach i jeszcze bardziej je udoskonalisz. Wyjątkiem są te rzeczy, które bardzo utrudniają ci życie. Zobacz, co by było, gdyby... Przypomnij sobie jakąś ważną sytuację, która przydarzyła ci się niedawno i wymagała twojej reakcji. Wybierz takie zdarzenie, które nie zakończyło się dla ciebie w sposób satysfakcjonujący. Zastanów się, jakie inne możliwości zachowania miałeś w tej sytuacji. Wyobraź sobie, że zachowałeś się inaczej niż w rzeczywistości. Pomyśl: jakie konsekwencje miałoby twoje zachowanie dla innych, co...

smutna kobieta siedząca na schodach
© eldarnurkovic/Fotolia.com
Styl życia
Bolesne rozstania – jak sobie poradzić po zerwaniu?
Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.

Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.   Jeśli nie pogodziłaś się jeszcze całkiem z rozstaniem, nie myśl o nowym związku. Daj sobie czas na uspokojenie i wyciszenie. Od razu po rozstaniu – wyrzuć z siebie emocje Niezależnie od tego, czyja była decyzja o zerwaniu, rozstanie z chłopakiem zawsze jest trudne. Zupełnie naturalne są smutek i rozżalenie, jakie się po nim pojawiają. Nie tłum w sobie emocji, ponieważ dzięki temu nie znikną, a tylko będą dłużej ci towarzyszyć. Spróbuj znaleźć jakiś sposób na ich rozładowanie. Możesz np. spotkać się z przyjaciółką lub przyjacielem, którzy cię wysłuchają bez dawania nikomu nieprzydatnych porad typu „weź się w garść”. Obecność kogoś, kto zrozumie twój żal, jest bardzo ważna, tak jak wyrzucanie z siebie negatywnych emocji. Pamiętaj jednak, żeby robić to w pewnych granicach – pisanie na portalach społecznościowych o rozstaniu z chłopakiem czy też wypisywanie na jego profilu niepochlebnych komentarzy to bardzo zły pomysł. W sytuacji, gdy jest w tobie dużo gniewu, który musi mieć jakieś ujście, spróbuj znaleźć sposób, który nie zaszkodzi nikomu i nie przedstawi ciebie w złym świetle. Emocje możesz rozładować: przelewając je na papier, pisząc w pamiętniku lub choćby na pojedynczych kartkach papieru, które możesz potem zniszczyć; ćwicząc – gniew sprawia, że jesteś pełna energii, więc wykorzystaj ją i wybierz się na jogging albo fitness ; podczas ćwiczeń organizm zacznie wydzielać endorfiny, a to na pewno sprawi, że poczujesz się lepiej; wykonując jakąkolwiek fizyczną...

Kobieta z balonami
Flickr/shira gal/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Pewność siebie – fundament satysfakcjonującego życia
Brak pewności siebie czyli nieśmiałość czy wstydliwość. Nieważne jak ją nazwiemy, brak pewności siebie tak samo utrudni nam życie.

Brak pewności siebie czyli nieśmiałość czy wstydliwość. Nieważne jak ją nazwiemy, brak pewności siebie tak samo utrudni nam życie. Krok 1 – pozbądź się wstydu Pamiętaj, że wstyd jest potężną blokadą, która hamuje twórczość, przedsiębiorczość i rozwój. Wstydząc się – tracisz. Wycofujesz się z różnych aktywności, nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału. Na własne życzenie się ograniczasz i zawężasz pole działania. Uświadomienie sobie potężnej mocy własnego umysłu oraz tego, że jesteśmy reżyserami własnego życia to połowa sukcesu. Nie bój się, nie wstydź, żyj! Krok 2 – zaakceptuj siebie, zaakceptuj zmiany, zaakceptuj ryzyko W momencie, gdy zaakceptujesz siebie oraz zmiany, które chcesz wprowadzić w życie poczujesz jak wszelki opór i niechęć mijają. Wszystko dookoła zacznie się składać w harmonijną całość i współgrać z twoimi celami. Miłość do samego siebie to nie górnolotne frazesy, ale rzeczywista wartość, która daje siłę i energię do działania. Nie porównuj się z innymi, nie bądź dla siebie srogim sędzią, uśmiechnij się do odbicia w lustrze, tam siedzi człowiek, który tak samo, jak ty chce żeby wszystko się udało. Trzeba zaakceptować to, że możesz zostać wyśmiany, że możesz oblać się rumieńcem, że ktoś cię może odrzucić. Krok 3 – podnieś własną samoocenę Samoocena ściśle wiąże się z pewnością siebie. To jak o sobie myślisz, jak się oceniasz ma bezpośredni wpływ na to jakie skutki przynoszą twoje działania. Brak pewności siebie to uczucie, które wpływa na brak poczucia własnej wartości. Zastanów się czy przypadkiem twoje ruchy nie są ograniczone ponieważ paraliżuje cię strach przed oceną innych i obawiasz się ich opinii na swój temat? Pewność siebie jako emocja...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner