Obowiązki domowe
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ja piorę, ty gotujesz – jak dzielić obowiązki w związku?

Jeśli podziału obowiązków w związku nie zrobicie sami, z czasem wyklaruje się samoistnie. Nie ma jednak gwarancji, że będziecie z niego zadowoleni. Więcej – jeśli jesteś perfekcyjną panią domu, a twój mąż ledwie wie, gdzie stoi zmywarka, jedno z was pewnie przejmie odpowiedzialność za cały dom i z pewnością nie będzie się z tego cieszyć.

Jeśli podziału obowiązków w związku nie zrobicie sami, z czasem wyklaruje się samoistnie. Nie ma jednak gwarancji, że będziecie z niego zadowoleni. Więcej – jeśli jesteś perfekcyjną panią domu, a twój mąż ledwie wie, gdzie stoi zmywarka, jedno z was pewnie przejmie odpowiedzialność za cały dom i z pewnością nie będzie się z tego cieszyć.

Jak można dzielić obowiązki w domu?

W Polsce funkcjonuje kilka modeli podziału obowiązku w domu:

  • model tradycyjny – mąż pracuje i utrzymuje dom, natomiast kobieta zajmuje się domem i opiekuje dziećmi;
  • model partnerski – oboje partnerzy w równym stopniu zajmują się domem, dziećmi i poświęcają pracy;
  • model mieszany – oboje pracują, ale mężczyzna poświęca pracy więcej czasu, kobieta natomiast więcej czasu spędza zajmując się domem;
  • model odwrócony – najmniej popularny, polegający na poświęcaniu się pracy przez kobietę, podczas gdy domem zajmuje się mąż.

W jaki sposób zrobić podział obowiązków w związku?

Żeby podział obowiązków był produktywny i nie wzbudzał niepotrzebnych spięć, należy go stworzyć wspólnie. W ten sposób łatwiej będzie porozdzielać obowiązki według upodobań i preferencji, a co za tym idzie – także łatwiej je realizować. Zróbcie listę rzeczy, które ogólnie trzeba robić w domu, np.: sprzątanie (ogólne i po posiłkach), pranie, gotowanie, zakupy, rachunki i inne, a następnie przydzielcie je sobie najpierw według tego, co:

  • lubicie robić;
  • jest dla was neutralne;
  • nie macie o tym zielonego pojęcia lub tego nie lubicie;

i rozdzielcie najpierw te, które lubicie – jeśli oboje lubicie gotować, możecie w końcu robić to wspólnie albo ustalić kto jest bardziej dostępny bo np. kończy wcześniej pracę. Następnie rozdzielcie neutralne obowiązki, czyli takie, które nie sprawiają wam dużego problemu, by je wykonywać. Na koniec te, które wykonywalibyście z najmniejszą radością lub się na nich nie znacie. Z pewnością z tym będzie największy problem. Co robić w takiej sytuacji? Cóż, jeżeli problemem jest tylko to, że czegoś nie umiecie, zawsze można się nauczyć jak obsługiwać pralkę. Jeśli jednak nikt nie lubi robić danej czynności, ale jedna z osób robi to dość sprawnie, to rozsądek podpowiada, by ona za to odpowiadała. Pozwoli to zaoszczędzić wam czas, który można poświęcić na coś innego.

 

Podział obowiązków w związku nie musi być ustalony 50/50 – ważne, żeby był ułożony w taki sposób, że żadne z was nie jest przeciążone do tego stopnia, że niemal odpowiada za funkcjonowanie całego domu. To zawsze kwestia komunikacji, umiejętności pójścia na kompromis i pewnej elastyczności.

 

Gdy macie już starsze dzieci, włączajcie je stopniowo do prac domowych. Nie tylko po to, żeby się odciążyć, ale i by nauczyć dzieci odpowiedzialności i sumienności. Pamiętajcie tylko przy tym, żeby samemu być dobrymi wzorami.

 

Ania Wyszkoni opowiedziała o swoim małżeństwie
ONS
Newsy
Wyszkoni wspomina bolesny rozwód. Zdradziła dlaczego do niego doszło
Co się nie udało?

Ania Wyszkoni ogromną popularność i sympatię słuchaczy zdobyła jako wokalistka zespołu Łzy. To właśnie za jej czasów powstały największe hity grupy "Agnieszka już dawno...", "Narcyz się nazywam" i wiele innych, które do dzisiaj są grane przez rozgłośnie radiowe. Cztery lata temu Wyszkoni opuściła zespół i rozpoczęła solową karierę, zdążyła już wydać dwa albumy, a każdy z nich doczekał się reedycji. Przypomnijmy: Ania Wyszkoni ma żal do kolegów z zespołu Za ogromnymi sukcesami w życiu zawodowym, idą również te w życiu prywatnym. Gwiazda jest szczęśliwą mamą dwójki dzieci: 10-letniego Tobiasza i 2-letniej Poli. Swoje pociechy wychowuje z długoletnim partnerem, Maciejem Durczakiem , który jest również menedżerem. Dla Ani jest to drugi tak poważny związek, pierwszy z Adamem Pigułą zakończył się rozwodem, a owocem tej miłości jest właśnie syn wokalistki. Po rozstaniu z mężem, wielokrotnie powtarzała w wywiadach, że oboje nie zdali egzaminu. W wywiadzie dla magazynu "Gaga" szczegółowo opisuje, co tak naprawdę przyczyniło się do rozpadu związku.    Przerosły nas obowiązki – i to nie tylko związane z dzieckiem, bo z tymi jakoś sobie radziłam. Przerosło nas mieszkanie razem, obowiązki związane z praniem, zmywaniem, sprzątaniem – zwykła codzienność. Teraz myślę, że wina była po obu stronach. Oboje nie byliśmy gotowi na dorosłe życie. Trudno to nazwać rutyną, bo nie mieliśmy czasu w nią popaść. On pracował za granicą. Nasze drogi się rozjechały. - zdradza   Teraz kiedy dojrzała już do związku i tworzy pełną rodzinę, przyznaje, że łatwiej jej godzić obowiązki gospodyni domowej z karierą zawodową. W swoim partnerze ma ogromne wsparcie, który daje jej nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również stabilizacji.    Mam jeszcze więcej obowiązków, dom do ogarnięcia, gotuję, sprzątam. Ale jestem...

Kobieta przed laptopem
©Tijana/Fotolia
Styl życia
Jakie są obowiązki pracownika? Czego może wymagać pracodawca?
Obowiązki pracownika wynikają przede wszystkim z umowy o pracę, która określa zajmowane przez niego stanowisko. Pracodawca musi zaznajomić pracownika z obowiązkami i sposobem wykonywania pracy na danym stanowisku, co może uczynić w formie pisemnej. Może też wydawać pracownikowi bieżące polecenia, jednak muszą być one zgodne z charakterem wykonywanej pracy.

Obowiązki pracownika wynikają przede wszystkim z umowy o pracę, która określa zajmowane przez niego stanowisko. Pracodawca musi zaznajomić pracownika z obowiązkami i sposobem wykonywania pracy na danym stanowisku, co może uczynić w formie pisemnej. Może też wydawać pracownikowi bieżące polecenia, jednak muszą być one zgodne z charakterem wykonywanej pracy. Zakres obowiązków pracownika: z czego wynika? Zakres obowiązków pracownika wynika zarówno z umowy o pracę, w której obowiązki te mogą zostać wymienione, jak również z bieżących poleceń pracodawcy. Obowiązki pracownika nie muszą być szczegółowo wymienione w umowie. Natomiast wydawanie bieżących poleceń, które pracownik zobligowany jest wykonywać, stanowi jedno z podstawowych uprawnień pracodawcy. Również do obowiązku pracodawcy należy zapoznanie pracownika z zakresem jego obowiązków na danym stanowisku pracy, sposobem ich wykonywania i podstawowymi uprawnieniami. Zakres obowiązków pracownika: umowa o pracę W umowie można sporządzić wykaz obowiązków które będą należeć do danego pracownika. Rodzaj pracy jest wskazany w zawartej umowie o pracę poprzez wymienienie stanowiska, funkcji, specjalności czy zawodu. Przekazanie informacji może być dokonane w formie ustnej lub pisemnej – w tym drugim wypadku w razie sporu pracodawcy łatwiej będzie udowodnić, że pracownik był z tymi warunkami zaznajomiony.   Określenie rodzaju pracy w sposób ogólny pozostawia pracodawcy możliwość uszczegółowienia zakresu obowiązków pracownika, ale tylko w zakresie, który odpowiada danemu stanowisku pracy. Jeśli więc chce on znacząco zmienić obowiązki pracownika, musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowe warunki pracy. Możliwe jest również dokonanie porozumienia zmieniającego, które nie jest uregulowane w prawie pracy . Jeśli dojdzie do porozumienia między pracownikiem a pracodawcą co do...

Pomysł na siebie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mapa marzeń pomoże znaleźć pomysł na siebie
Coraz częściej mówi się o tym, że trzeba mieć jakiś pomysł na siebie, bo tylko wtedy można się wybić na rynku pracy i ogólnie w życiu. Jednak zdecydowanie rzadziej odpowiada się na pytanie czym właściwie jest ten pomysł na siebie – czy to znalezienie niszy na rynku, czy też robienie czegoś, do czego mamy predyspozycje, a może po prostu to... szczęście?

Coraz częściej mówi się o tym, że trzeba mieć jakiś pomysł na siebie, bo tylko wtedy można się wybić na rynku pracy i ogólnie w życiu. Jednak zdecydowanie rzadziej odpowiada się na pytanie czym właściwie jest ten pomysł na siebie – czy to znalezienie niszy na rynku, czy też robienie czegoś, do czego mamy predyspozycje, a może po prostu to... szczęście?   Osobiście zdefiniowałabym sformułowanie „pomysł na siebie” jako życie zgodne ze swoimi przekonaniami, wartościami, zainteresowaniami. Ostatecznym celem każdego człowieka jest życie szczęśliwe, a pomysł na siebie jest po prostu drogą do niego. W ferworze codziennych obowiązków czasami mamy wrażenie, że się pogubiliśmy – w świecie i w samym sobie – trudno nam wtedy powiedzieć, czego właściwie chcemy . Chcę ci zaproponować ćwiczenie, które z pewnością sprawi ci dużo przyjemności, ale musisz na nie poświecić trochę czasu. Jego efektem będzie prawdopodobnie troszkę większy porządek w głowie, choć z pewnością na dywanie czy biurku będzie sporo do sprzątania... Twoja własna mapa marzeń Mapa marzeń to ćwiczenie, które jest wykonywane w wielu różnych kombinacjach i wariantach. Często jest stosowane po to, by określić sobie jasno, co jest naszym celem i pełni rolę „przypominacza”. Wieszamy ją bowiem w widocznym miejscu, żeby przypominała nam codziennie, co jest dla nas najważniejsze i do czego dążymy. Niektórzy twierdzą, że pomaga ona też programować podświadomość, dzięki czemu chcąc nie chcąc podążamy za tym, co na mapie umieścimy. W książce Rhondy Byrne oraz filmie, którego jest współautorem - „The Secret” , mapa marzeń służy do tego, by pobudzić siłę przyciągania, czyli bliżej nieokreślony moce, które mamy pobudzać przez siłę myśli. W filmie mamy podany przykład mężczyzny, który po kilku latach odnalazł swoją starą mapę marzeń i odkrył, że wszystko,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner