Czarny kot z zielonymi oczami
©vladstar/Fotolia
Styl życia

Czarny kot i czterolistna koniczynka: wciąż wierzymy w przesądy

Mimo rozwoju nauki i obstawania przy tym, że jesteśmy racjonalni, w dalszym ciągu wierzymy w przesądy. Kto nie ucieszyłby się z czterolistnej koniczynki, która podobno przynosi szczęście?

Mimo rozwoju nauki i obstawania przy tym, że jesteśmy racjonalni, w dalszym ciągu wierzymy w przesądy. Kto nie ucieszyłby się z czterolistnej koniczynki, która podobno przynosi szczęście?

Wzmocnienie zachowań

Zabobonnych zachowań uczymy się w bardzo prosty sposób – na zasadzie wzmocnień. Ogólnie wzmocnienia polegają na tym, że jeśli pewne działanie wywołuje pożądany skutek, powtarza się je. Niestety muszę to porównać do słynnego psa Pawłowa, ponieważ... działa to dokładnie w ten sam sposób. Jeśli np. uczysz się pilnie do egzaminu i sądnego dnia założysz swój szczęśliwy zegarek, a potem egzamin zdasz śpiewająco, wzmocnisz swoje zachowanie – nie tylko związane z uczeniem się, ale także z noszeniem ulubionego czasomierza. Dlaczego, skoro w rzeczywistości zegarek nie miał żadnego wpływu na stan wiedzy? Właśnie to jest ten nasz „racjonalizm”.

Psychologia tłumaczy wiarę w przesądy

Psycholodzy próbują wytłumaczyć to jednak i na inne sposoby – np. posiadanie i wykonanie określonych rytuałów (jak trzymanie przez kogoś kciuków czy szczęśliwa bielizna) redukuje stres i daje poczucie posiadania wsparcia – choćby w postaci przyjaciół, którzy siedzą cały dzień trzymając kciuki. Jak wiadomo zbyt duży poziom stresu paraliżuje nas do tego stopnia, że możemy podczas egzaminu nie przypomnieć sobie podstawowych informacji, które normalnie wyrecytowalibyśmy nawet podczas imprezy. Przesądy pomagają nam poziom stresu zredukować, a w konsekwencji – pracujemy produktywniej. Jednak trzeba się pilnować, żeby po drodze nie wpaść na jakiegoś czarnego kota czy też nie przejść pod drabiną...

 

Inna teoria mówi o tym, że daje to poczucie kontroli – niestety złudne, ale jednak. A ludzie bardzo nie lubią, gdy tracą panowanie nad swoim życiem, więc chętnie stosują choćby tę symboliczną formę odzyskania kontroli.

 

Przesądy towarzyszą nam od zawsze i z pewnością niełatwo będzie uwolnić się spod ich wpływu. Dopóki są jedynie dodatkiem i pełnią funkcję wspomagającą, są sympatycznym ubarwieniem rzeczywistości. Gorzej gdy stajemy się niewolnikami przesądów i nie zrobimy nic, dopóki nie odprawimy rytuałów.

 
Smutny mężczyzna
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Dziennik sukcesu lub telefon do przyjaciela, czyli jak się dowartościować
Aby się dowartościować, czasami wystarczy po całym dniu wpisać do dziennika, co udało się tego dnia wykonać. W chwilach zmartwienia i smutku można również wykonać „telefon do przyjaciela”, który wysłucha, pocieszy, podpowie, jak wyjść z trudnej sytuacji. Najważniejsze, aby uwierzyć, że poczucie niedowartościowania tkwi w nas samych i to my musimy podnieść poziom wiary we własne siły.

Aby się dowartościować, czasami wystarczy po całym dniu wpisać do dziennika, co udało się tego dnia wykonać. W chwilach zmartwienia i smutku można również wykonać „telefon do przyjaciela”, który wysłucha, pocieszy, podpowie, jak wyjść z trudnej sytuacji. Najważniejsze, aby uwierzyć, że poczucie niedowartościowania tkwi w nas samych i to my musimy podnieść poziom wiary we własne siły.   Poczucie niedowartościowania pojawia się w sytuacjach trudnych, które przysparzają negatywnych emocji i uczuć. Gdy nie potrafimy czegoś zrobić lub dzieje się coś, na co nie mamy wpływu – wtedy czujemy się bezsilni, słabi psychicznie. Po prostu bezwartościowi. Jak się dowartościować za pomocą kwiatków doniczkowych? Metody na lepsze samopoczucie: 1. Dziennik Sukcesu Po ciężkim dniu znajdźmy chwilę na docenienie swoich starań i osiągnięć . Nie muszą to być sukcesy typu: „zdobyłem Mount Everest”. Wystarczy, że zapiszemy nawet małe osiągnięcia: „wypożyczyłem książkę, której od dawna nie mogłem zdobyć”, „zrobiłem obiad, który wszystkim smakował”. 2. Spacer w słoneczny dzień Aktywność fizyczna pobudza hormony szczęścia – endorfiny. Dodatkowo słońce „rozjaśnia umysł”, dzięki czemu stajemy się weselsi, pozytywnie nastawieni do życia. 3. Sadzenie roślin w doniczce Nie dość, że zapewnimy sobie wysiłek fizyczny, to jeszcze obserwacja kwiatka oraz pielęgnacja go odciągnie od nas negatywne myśli. Jego rozwój poprawi naszą samoocenę, ponieważ codziennie będziemy obserwować „owoc” naszej pracy. 4. Po pierwsze pasja W chwilach, gdy poczucie własnej wartości spada, warto zająć się tym, co sprawia największą radość. Układanie puzzli, jazda na rowerze czy gotowanie – wszystko, co robimy z przyjemnością, pasją i zaangażowaniem podnosi nastrój. Do tego rzeczy, które stanowią pasję,...

Walka o miłość
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kiedy miłość jest warta walki
Kryzys w związku jest czymś naturalnym. Czasami jednak mamy poczucie, że sprawy zaszły za daleko i trudno wrócić do tego, co było. Kiedy warto mimo wszystko walczyć o miłość i czy w ogóle warto? Czy nie lepiej poddać się, gdy coś nie zdaje egzaminu?

Kryzys w związku jest czymś naturalnym. Czasami jednak mamy poczucie, że sprawy zaszły za daleko i trudno wrócić do tego, co było. Kiedy warto mimo wszystko walczyć o miłość i czy w ogóle warto? Czy nie lepiej poddać się, gdy coś nie zdaje egzaminu? Czy warto walczyć o miłość? Zabrzmi to okrutnie, ale nie wszystkie związki są warte tego, by za wszelką cenę je ratować . Rzecz jasna, jest to kwestia indywidualnej oceny, jednak nie wszystko można wybaczyć i o wszystkim zapomnieć. Patologiczne, toksyczne relacje , które prowadzą jedynie do destrukcji – i to nie tylko związku, ale i partnerów – z pewnością są dobrym przykładem, kiedy nie warto walczyć o miłość za wszelką cenę. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy po prostu brak woli walki z choćby jednej ze stron – można próbować zmotywować partnera do tego, by zawalczył wspólnie o to, co było między wami, ale jeśli nie przynosi to efektów, najrozsądniej jest pójść każde w swoją stronę. Kiedy warto walczyć o miłość? O wiele łatwiej jest wskazać sytuacje, w których zdecydowanie warto podjąć walkę o związek:   Przede wszystkim to sytuacja, gdy już macie dzieci – wbrew różnie zlokalizowanych ideologicznie głosów psychologia mówi jasno – dzieci najlepiej rozwijają się w pełnych, szczęśliwych rodzinach. Jeśli więc nie jesteście już sami, tylko założyliście rodzinę z prawdziwego zdarzenia, warto dla niej walczyć o miłość, która kiedyś była między wami.   Problem w tym, że pełna rodzina nie zawsze znaczy szczęśliwa. Nierzadkie są sytuacje, że mimo złych relacji w związku, małżonkowie decydują się na pozostanie razem tylko ze względu na dobro dzieci. Niestety, bez próby naprawienia relacji jest to całkowicie chybiony pomysł. Lepiej już byłoby dla nich, gdyby rodzice byli rozwiedzeni, ale nie tworzyli w domu atmosfery pełnej gniewu i agresji (choćby...

kobieta na łóżku
Pixabay/AlexVan/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Twój partner nalega na stosunek przerywany? Sprawdź, czy nie szkodzi wam obojgu
Stosunek przerywany to metoda antykoncepcji popularna szczególnie wśród młodych ludzi. Chętnie z niej korzystają, bo uważają to za tani sposób zapobiegania ciąży. W rzeczywistości skuteczność antykoncepcyjna stosunku przerywanego jest niska.

Stosunek przerywany to metoda antykoncepcji popularna szczególnie wśród młodych ludzi. Chętnie z niej korzystają, bo uważają to za tani sposób zapobiegania ciąży. W rzeczywistości skuteczność antykoncepcyjna stosunku przerywanego jest niska.   Stosunek przerywany jest często stosowany jako sposób antykoncepcji. Czy można jednak tak go traktować? Jak wygląda stosunek przerywany? Stosunek przerywany polega na wyjęciu penisa z pochwy tuż przed wytryskiem . Partner musi wyczuć odpowiedni moment, by wycofać się z ciała partnerki i nie dopuścić do dostania się spermy do pochwy. Skuteczność stosunku przerywanego Stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży . Ma bardzo niski wskaźnik Pearla – w zależności od grupy wiekowej wynosi 10-28, oznacza to, że na 100 kobiet stosujących stosunek przerywany nawet 28 może zajść w ciążę. Przy idealnym zastosowaniu metody, wskaźnik wynosi 4, jednak trzeba pamiętać, że w trakcie uniesień bardzo łatwo jest się zapomnieć albo choćby na moment zawahać. Jeśli partner się spóźni, pozostaje zastosowanie antykoncepcji „po” . Dlaczego stosunek przerywany jest nieskuteczny? Podczas stosunku jeszcze przed samym wytryskiem, z penisa wydobywa się preejakulat, czyli wydzielina, w której także znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia. Preejakulat neutralizuje kwaśne środowisko cewki moczowej, by plemniki w nasieniu mogły przetrwać. Mężczyzna nie ma żadnego wpływu na wydostawanie się tej wydzieliny, nie jest w stanie jej zatrzymać. Konsekwencje stosunku przerywanego Pomijając samą ochronę, a raczej jej brak, przed ciążą, stosunek przerywany ma negatywny wpływ na ogólną jakość współżycia. Praktykowanie tej metody wywołuje frustrację i może paradoksalnie prowadzić do przedwczesnego wytrysku . W dodatku konieczność ciągłej kontroli podczas aktu może prowadzić do nerwic...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak