Kobieta i mężczyzna się kłócą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Gierki w związki – jak sobą manipulujemy?

Mimo że nie zdajemy sobie z tego sprawy, każdy z nas stosuje różne techniki manipulacyjne, nawet o tym nie wiedząc. Od dzieciństwa obserwując otoczenie, zauważamy na jakie słowa, gesty są wrażliwi inni ludzie.

Mimo że nie zdajemy sobie z tego sprawy, każdy z nas stosuje różne techniki manipulacyjne, nawet o tym nie wiedząc. Od dzieciństwa obserwując otoczenie, zauważamy na jakie słowa, gesty są wrażliwi inni ludzie.

 

Manipulowanie ludźmi, w związku z tym, odbywa się nieustannie w naszych relacjach, choć być może nie przybiera tak spektakularnych form, jakie znamy z mediów.

Jakie techniki manipulacji ludźmi stosujemy na co dzień?

Typową grą między partnerami jest wytykanie drugiej osobie błędów i podkreślanie, że wszystko co robi, robi nie tak, jak powinna. Źle zmywa naczynia, kiepsko gotuje, przez pięć lat przypomina się jej, że o jeden dzień pomyliła się z rocznicą. Jest to swoiste zapędzanie w kozi róg – co by się nie zrobiło, to jest źle. Podobna do tej techniki jest inna, polegająca na wytykaniu błędów, ale w bardziej finezyjny sposób – pod postacią komplementów, które tak naprawdę kryją w sobie krytykę lub jako anegdotki, opowiadane w towarzystwie przez partnera.

Manipulacja przez obwinianie o własne błędy

W niespełnionych związkach zdarza się także obwinianie partnera o swoje niepowodzenia – ile bym osiągnęła, gdybym nie rzuciła studiów dla ciebie/gdybym nie zaszła z tobą w ciążę/z Andrzejem jeździlibyśmy co roku na Kanary! Postać może być różna, ta technika manipulacji ludźmi jest używana równie często przez kobiety jak i mężczyzn. Pozwala uwolnić się od poczucia winy i poprawić swoją samoocenę. Szkoda tylko, że kosztem drugiej osoby. Bardziej bezpośredni sposób manipulacji to oskarżanie wprost o własne błędy – spóźniłem się do pracy, bo mnie nie obudziłaś, nie podpisałem kontraktu, bo źle mi wyprasowałaś koszulę.

Manipulująca ofiara

Kolejną grą, typową zwłaszcza dla kobiet, jest manipulowanie ludźmi przez wchodzenie w rolę ofiary. W pewnym momencie już nie wiadomo, czy faktycznie jest tak wykorzystywana przez swoją rodzinę, czy po prostu sama ma takie poczucie. Jako domowy cierpiętnik znosi z dumą wszystkie uwagi i obowiązki, przyjmuje na siebie coraz więcej powinności, ale jednocześnie komentuje wszystko pod nosem tak, by otoczenie to słyszało – „No tak, bo ja tu jestem tylko sprzątaczką/kucharką i każdy ma w nosie to, co myślę”.

 

Nie wszystkie techniki manipulacji ludźmi trzeba oceniać od razu negatywnie – niektóre z nich wynikają po prostu z potrzeby zwrócenia na siebie uwagi (jak w przypadku „cierpiętnicy”) i stosowane okazjonalnie nie zaburzą relacji. Problem pojawia się, gdy zamiast komunikować się w sposób zdrowy, stosujemy tylko i wyłącznie manipulacje. Niebezpiecznie wtedy zbliża się to do granicy przemocy psychicznej i prowadzi do wiktymizacji partnera.

 

Kobieta uśmiecha się i smaruje skórę kremem z fitrem.
©rh2010/stock.adobe.com
Fleszstyle
6 błędów w pielęgnacji skóry latem, czyli czego nie robić
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy, że popełniają jakieś błędy w pielęgnacji skóry. Warto zwrócić na to szczególną uwagę latem, gdyż właśnie wtedy skóra wystawiona jest na promienie słoneczne, których nadmiar może łatwo prowadzić do jej odwodnienia, a nawet poparzeń skórnych. Dowiedz się, dlaczego ilość kosmetyków ma znaczenie, czemu krem z filtrem to podstawa letniej pielęgnacji oraz poznaj błędy w letniej pielęgnacji.

Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy, że popełniają jakieś błędy w pielęgnacji skóry. Warto zwrócić na to szczególną uwagę latem, gdyż właśnie wtedy skóra wystawiona jest na promienie słoneczne, których nadmiar może łatwo prowadzić do jej odwodnienia, a nawet poparzeń skórnych. Dowiedz się, dlaczego ilość kosmetyków ma znaczenie, czemu krem z filtrem to podstawa letniej pielęgnacji oraz poznaj błędy w letniej pielęgnacji.   Podstawowym błędem, który zdarzył się z pewnością niejednej kobiecie, jest fakt, że położyła się spać bez oczyszczania twarzy z makijażu i zanieczyszczeń, które się na niej nagromadziły przez cały dzień. Takie zachowania z pewnością szkodzą skórze, prowadząc m.in. do powstawania niedoskonałości i szarzenia cery.   Dwa najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry latem   Bardzo często zdarza się, że stosujemy zbyt wiele kosmetyków na raz , czyli różne toniki, kremy, produkty oczyszczające, serum i wiele innych. Stosowanie tak wielu produktów może spowodować podrażnienie skóry . Warto podkreślić, że pielęgnacja skóry twarzy także latem powinna składać się z trzech etapów, czyli: oczyszczania , tonizowania oraz nawilżania. Innym, częstym błędem jest fakt, że kupujemy kosmetyki, które nie odpowiadają typowi i rodzajowi cery, dlatego zanim zaczniemy stosować jakieś kosmetyki, należy sprawdzić, czy nasza skóra jest tłusta, sucha, mieszana bądź ma jeszcze inny rodzaj.   Pielęgnacja skóry latem: Tych błędów nie popełniaj!   Częstym błędem jest zła kolejność nakładania produktów . Warto podkreślić, że nie wszystkich produktów da się używać jednocześnie. Wynika to z faktu, że m.in. mogą one źle ze sobą...

Uciekający mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Słowa, które znaczą coś innego niż myślisz – to może być manipulacja językowa
Manipulacja językowa to jeden ze środków stosowanych przez osoby biegłe w sztuce manipulacji. Tego rodzaju komunikaty powszechne są w języku polityki i mediów, a także w reklamie i działaniach z zakresu public relations.

Manipulacja językowa to jeden ze środków stosowanych przez osoby biegłe w sztuce manipulacji. Tego rodzaju komunikaty powszechne są w języku polityki i mediów, a także w reklamie i działaniach z zakresu public relations. Techniki manipulacji językowej: Narzucanie określonego sposobu wartościowania Jedną z form manipulacji słownej jest stosowanie określeń wartościujących przedmiot, o którym jest mowa, np.: „najlepszy dla twojego dziecka”, „odpowiedzialny człowiek”, „najskuteczniejszy środek na kaszel”. Na ogół nie są one poparte żadnymi dowodami , ale wpływają na sposób, w jaki postrzega je adresat tego komunikatu. Techniki manipulacji językowej: Niepełne cytaty i parafrazy Przytaczanie niepełnych cytatów jest powszechnie stosowaną techniką służącą dyskredytacji cytowanych osób. Po usunięciu pewnych kluczowych słów wypowiedź może zmienić znaczenie. Innym sposobem manipulacji cytatami jest parafrazowanie ich, czyli próba oddania ich sensu poprzez zastosowanie trochę innych słów , zmianę szyku wypowiedzi, uogólnienie lub uproszczenie tego komunikatu. Techniki manipulacji językowej: Eufemizmy Do manipulacji językowych można również zaliczyć eufemizmy, czyli stosowanie łagodniejszych określeń na rzeczy, których z różnych przyczyn nie chce się nazywać „po imieniu”. Przykładem eufemizmu określającego fakt udowodnienia komuś malwersacji finansowych może być „odkrycie pewnych niezgodności na koncie bankowym” . Również „kłamstwo” traci swój jednoznacznie pejoratywny wydźwięk, kiedy nazwie się je: „przemilczeniem”, „niespełnieniem obietnic” czy nawet „minięciem się z prawdą”. Techniki manipulacji językowej: Pytania z tezą Często stosowaną...

Etro
East News
Fleszstyle
Marzy ci się idealne sombre? Nasz ekspert, fryzjer Vova Gnatyshyn radzi, jak uniknąć wpadki
Marzy ci się idealne sombre? Nasz ekspert, fryzjer Vova Gnatyshyn radzi, jak uniknąć wpadki

Słoneczne refleksy to marzenie wielu kobiet, nie tylko blondynek. Twoje też? Obawiasz się jednak, że efekt będzie tandetny lub włosy zaczną brzydko żółknąć? O to, by rozwiał wszelkie wątpliwości, poprosiliśmy fryzjera Vovę Gnatyshyna, stylistę włosów z salonu Gnatyshyn w Warszawie.  Na co zwrócić uwagę decydując się na sombre? Po pierwsze nasz ekspert zaznacza, że piękne sombre można zrobić na każdych włosach - z wyjątkiem tych bardzo zniszczonych. Dlatego najpierw zadbaj o kondycję swojej fryzury! Włosy muszą być nawilżone, elastyczne i zdrowe. Nie jest też prawdą, że nieodpowiedni pigment czy źle nałożona wcześniej farba mają wpływ na uzyskanie niepożądanego efektu koloryzacji.  Na naszych szkoleniach w Gnatyshyn Academy występują modelki, których włosy na pierwszy rzut oka są bardzo trudne do wyprowadzenia, jednak osiągnięty rezultat jest idealny. Techniki, których uczymy naszych kursantów, są bardziej czasochłonne, ale dają zamierzony efekt, a kolor wygląda dobrze nawet przez pół roku. AirTouch, Brazilian i technika "Wolnego Powietrza", które stosujemy, łączy sposób aplikacji rozjaśniacza - mówi Vova Gnatyshyn. Jak mieć piękne sombre? Vova Gnatyshyn mówi, że za błędy odpowiada tylko fryzjer! Opowiada (uwaga, będzie wyższa chemia!), że wielu fryzjerów rozciera nałożony rozjaśniacz w środkowej partii włosów, a to błąd, bo poddany dodatkowemu ciepłu, reaguje inaczej niż na pozostałych partiach włosów. Przesuwanie go wzdłuż pasm powoduje też ściąganie części preparatu i mniejsze jego działanie. Skutek? Plamy w ciepłych odcieniach, które bardzo ciężko skorygować. Za to usługa sombre w salonach Gnatyshyn to gwarancja czystego chłodnego blondu na wiele miesięcy....

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner