Pleśniawki u niemowlaka mogą pojawić się już w 4. dniu od urodzenia i występują przeważnie na skutek zakażenia grzybami. Nie są zagrożeniem dla zdrowia dziecka, ale mogą sprawiać mu ból, głównie podczas ssania piersi matki lub smoczka.

Reklama

Przestrzeganie higieny na pleśniawki u niemowlaka

Należy przestrzegać higieny osobistej niemowlaka. Po każdym karmieniu warto podać maluszkowi kilka łyżeczek letniej wody (3-4), by wypłukać pozostałości w jamie ustnej. Warto przemywać smoczek wrzątkiem kilka razy dziennie.

Rumianek na pleśniawki u niemowlaka

Jeśli maluch ma pleśniawki, należy podawać mu napar z rumianku (najlepiej 100 ml dziennie), który ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Można też przemywać jamę ustną dziecka wywarem z tego zioła.

Woda utleniona na pleśniawki u niemowlaka

Woda utleniona także pomaga zwalczyć pleśniawki. Jedną łyżeczkę wody utlenionej należy połączyć z jedną łyżeczką przegotowanej wody i wymieszać. Chusteczkę lub wacik higieniczny trzeba nasączyć powstałą cieczą i za jej pomocą zwilżyć pleśniawki. Czynność warto powtarzać 3-4 razy dziennie przez kilkanaście dni.

Szałwia na pleśniawki u niemowlaka

Szałwia ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego też skutecznie zwalcza pleśniawki. Można zaparzyć z niej wywar i przemywać nim jamę ustną niemowlaka lub stosować w postaci gęstego żelu czy maści, które można dostać w aptece.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama