piękna kobieta z dłońmi przy twarzy
©Lars Zahner/Fotolia.com
Styl życia

Perfekcja w życiu. Jak sobie radzić z perfekcjonizmem?

Perfekcjonizm to postawa lansowana przez współczesne społeczeństwo jako zaleta i cecha bardzo pozytywna. Dążenie do doskonałości nie jest jednak tak bezpieczne jak się wydaje. Ciągła pogoń za perfekcją może skomplikować życie i relacje międzyludzkie.

Perfekcjonizm to postawa lansowana przez współczesne społeczeństwo jako zaleta i cecha bardzo pozytywna. Dążenie do doskonałości nie jest jednak tak bezpieczne jak się wydaje. Ciągła pogoń za perfekcją może skomplikować życie i relacje międzyludzkie.

Czym się objawia perfekcjonizm?

Perfekcjonizm to znak naszych czasów. To postawa, według której każda czynność musi być wykonywana jak najdokładniej. Społeczne uwarunkowanie perfekcjonizmu to, według Malwiny Huńczak, autorki książki „Przekleństwo perfekcjonizmu”, przeświadczenie, że zostaniemy przez innych ludzi zaakceptowani dopiero wtedy, kiedy będziemy doskonali. Świat nie jest idealny, nie można wszystkiego przewidzieć i kontrolować.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: jak zrobić naleśniki (ZAJAWKA)

Bycie perfekcjonistą poprawia jakość życia, bo wszystkie zadania, które są nam powierzone zawsze są wykonywane w stu procentach. Z drugiej strony jest to także nieustanna gonitwa za doskonałością, której nie da się osiągnąć. To poczucie, że wszystko zrobi się najlepiej samemu, że nikt inny nie jest tak kompetentny. Jednocześnie perfekcjoniści mają tendencje do odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę. Nie wynika to z lenistwa, a ze strachu, że coś zostanie zrobione nie tak jak trzeba.

Perfekcjonizm w pracy

Perfekcjonista jest osobą szanowaną i docenianą w pracy. Pracodawcy, którzy mają w swoim zespole kogoś takiego, są w bardzo komfortowej sytuacji. Mogą być pewni, że wszystkie zadania zostaną wykonane na czas. Zadowoleni mogą być także współpracownicy perfekcjonisty. Niechętnie będzie on dzielił się zadaniami z innymi ludźmi i prędzej sam wykona całą pracę niż oddeleguje część do kolegów. Nie wynika to zwykle z potrzeby uznania, ale z poczucia, że tylko sam perfekcjonista jest w stanie dobrze wykonać zlecenie kierownictwa.

Perfekcjonizm w życiu rodzinnym

W najtrudniejszej sytuacji są najbliżsi osoby dotkniętej perfekcjonizmem. Z jednej strony mieszkają w czystym domu, mają zawsze idealnie uprane ubrania i domowy obiad na stole, ale z drugiej są narażeni na ciągłe konflikty. Wynika to z tego, że perfekcjoniści z trudem znoszą w swoim otoczeniu ludzi mniej doskonałych od siebie. Irytuje ich to, że komuś nie przeszkadza nieumyty kubek w zlewie, czy skarpetka wrzucona luzem do szafy.

 

Życie z perfekcjonistą jest o tyle trudne, że bardzo często dążenie do ideału to tylko maska, która ma zakryć kompleksy na innym tle, niepewność w kontaktach międzyludzkich czy lęk przed odrzuceniem. Perfekcjonista będzie coraz bardziej brnął w dążenie do ideału tylko po to, aby zrekompensować najbliższym wszystkie swoje wady.

Jak sobie radzić z perfekcjonizmem?

Nie jest łatwo wybrnąć z przekleństwa perfekcjonizmu. Zanim udamy się na terapię do specjalisty, warto spróbować zmienić swoje nastawienie i dotychczasowy styl życia.

 

Zastanówmy się co się stanie, gdy nie wykonamy wszystkich zadań, które sobie zaplanowaliśmy? Czy komuś stanie się krzywda? Czy świat się zawali? Prawdopodobnie w większości przypadków odpowiedź brzmi „nie”. Planujmy kolejne zadania dopiero po zrealizowaniu poprzednich – metoda małych kroków pozwala lepiej kontrolować to, w jaki sposób zabieramy się do wykonania zadania. Patrzmy w przeszłość i doceniajmy swoje sukcesy – cieszmy się swoimi osiągnięciami. Zostawmy w harmonogramie dnia czas wolny, tylko dla siebie.

 

Każdy ma prawo do niedoskonałości i do chwili słabości. Pamiętajmy, że nikt nie jest idealny i nikt od nas tego nie wymaga.

kobieta w parku
Flickr/Kevin Dinkel/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Jak odnaleźć pasję w życiu w 20 minut?
Cel w życiu, to jego kwintesencja, droga którą zmierzamy – mniej lub bardziej świadomie. Aby dążenie do celu było rzeczywiste, łatwe i efektywne, przygotuj listę marzeń.

Cel w życiu, to jego kwintesencja, droga którą zmierzamy – mniej lub bardziej świadomie. Aby dążenie do celu było rzeczywiste, łatwe i efektywne, przygotuj listę marzeń. Cel w życiu to pragnienie ciągłego rozwoju. Cel w życiu potrzebny jest nam chociażby do tego, żeby mieć motywację do działania. Dzięki niemu widzimy sens, wszystko staje się klarowne, a każde nasze działanie staje się racjonalnie uzasadnione.   Cel w życiu to dążenie do ciągłego rozwoju. Jeżeli to czytasz, to znaczy, że taka potrzeba już w tobie jest – a to połowa sukcesu. Z pewnością masz marzenia, możliwe, że również pasje, ale masz świadomość, że czegoś ci brakuje. Gdy nadchodzi moment, w którym nie jesteś w stanie jasno określić czego chcesz, czujesz niepokój. Jesteś jak puszczona w ruch cząsteczka bez jasno określonej trajektorii. Spokojnie, można to zmienić. Jest kilka sposobów i może któryś z nich stanie się twoją metodą na znalezienie i realizację swojego życiowego celu. Cel, to marzenie do zrealizowania – przygotuj listę Przede wszystkim zajrzyj w głąb siebie. Każdy marzy i ma marzenia. Twoje marzenia to małe cele, które wystarczy tylko odpowiednio wyartykułować. Weź trzy kartki. Na jednej z nich zapisz wszystkie swoje marzenia – bez ograniczeń, bez względu na to czy są realne czy nie. Nie wstydź się, pozbądź się zahamowań i zapisz je wszystkie. Na drugiej kartce zanotuj wszystko to, co sprawia ci przyjemność, co wywołuje uśmiech na twojej twarzy, albo po prostu ci się podoba, ludzie, filmy, kolory. Tutaj też nie ma ograniczeń. Daj sobie czas, wszystkie te rzeczy nie przyjdą ci do głowy w pięć minut. Poświęć na to 2-3 dni, dopisując każdą nową myśl. Gdy obie listy będą już gotowe zestaw je ze sobą. Teraz pora na trzecią kartkę – zanotuj wspólne mianowniki marzeń i...

zadowolony mężczyzna
©Rostislav Sedlacek/Fotolia
Styl życia
Jak budować silną osobowość i czym ona właściwie jest?
Trudno jednoznacznie opisać na czym polega fenomen silnej osobowości. Jedni uważają, że silną osobowością są liderzy, którzy potrafią przewodzić innym ludziom. Inni nazwą tak osobę, która jest autorytetem i wzorem do naśladowania. A jeszcze dla innych osoby z silną osobowością dążą po trupach do celu. Które skojarzenie jest właściwe?

Trudno jednoznacznie opisać na czym polega fenomen silnej osobowości. Jedni uważają, że silną osobowością są liderzy, którzy potrafią przewodzić innym ludziom. Inni nazwą tak osobę, która jest autorytetem i wzorem do naśladowania. A jeszcze dla innych osoby z silną osobowością dążą po trupach do celu. Które skojarzenie jest właściwe? Co cechuje człowieka o silnej osobowości? Często mówiąc o silnej osobowości wymienia się cechy, które można streścić do stwierdzenia – wysokie kompetencje interpersonalne. Co to w praktyce oznacza? Osoba taka potrafi nawiązywać kontakt z innymi ludźmi – nie tylko wie co i jak powiedzieć, ale także jak słuchać innych, by chcieli mówić. Umie pracować zespołowo i delegować zadania, czyli po prostu przekazywać mniejsze zadania pozostałym osobom w zespole, by wszystkiego nie robić samodzielnie. Potrafi także rozwiązywać konflikty i to nie tylko własne – może być też dobrym mediatorem, czyli osobą pomagającą innym znaleźć rozwiązanie . Wszystkie te cechy powinien posiadać dobry lider czy menadżer, ponieważ jest to osoba, która zarządza innymi. Oczywiście zdarzają się też szefowie, którzy mają problem z nawiązywaniem kontaktu z innymi, ale mówimy tutaj o dobrym szefie , który wprowadza pozytywną atmosferę w pracy i motywuje innych do działania. Skojarzenie z liderem było więc jak najbardziej słuszne, ale na tym nie koniec.   Silna osobowość to także asertywność, wierność swoim zasadom i nienaganna postawa moralna. Czyli coś, co charakteryzuje osobę, którą można nazwać autorytetem, a więc szczególnie poważaną i cieszącą się uznaniem innych. Autorytetem nazwiemy też osobę, która ma dużą wiedzę na dany temat, ale zauważmy, że gdy nie idzie ona w parze z odpowiednią postawą, nie jest ta osoba zbyt popularna w branży i inni niechętnie się na nią powołują. Silna osobowość jest to więc...

mama z dziećmi w świątecznych ubraniach w kuchni
©JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia
Jak spędzać świąteczny czas z dzieckiem? Wspólne gotowanie, sprzątanie, ubieranie choinki
Świetną okazją do wspólnego spędzania czasu jest ubieranie choinki. Dzieci najbardziej lubią tworzyć łańcuchy, bombki czy ozdoby z masy solnej. Warto też zaangażować najmłodszych w prace przedświąteczne, takie jak gotowanie lub sprzątanie pokoju. Nauczy to ich odpowiedzialności i podkreśli ich rolę w domu. Dobrze jest też zaangażować je do przygotowywania prezentów dla bliskich, dzięki czemu rozbudzą swą kreatywność i pomysłowość.

Świetną okazją do wspólnego spędzania czasu jest ubieranie choinki. Dzieci najbardziej lubią tworzyć łańcuchy, bombki czy ozdoby z masy solnej. Warto też zaangażować najmłodszych w prace przedświąteczne, takie jak gotowanie lub sprzątanie pokoju. Nauczy to ich odpowiedzialności i podkreśli ich rolę w domu. Dobrze jest też zaangażować je do przygotowywania prezentów dla bliskich, dzięki czemu rozbudzą swą kreatywność i pomysłowość. Okres świąteczny jest niezwykłym czasem dla wszystkich dzieci. Jednak wiele z nich nudzi się, ponieważ rodzice skupiają się na domowych przygotowaniach. Warto zaangażować w ten proces dziecko, aby mogło zarówno pomagać rodzicom, jak i rozwijać swoją kreatywność. Wspólne ubieranie choinki Ubieranie choinki z całą rodziną jest magicznym wydarzeniem, na które czeka wiele dzieci. Przygotowując się do tego momentu, warto wykonać wspólnie z pociechami własne ozdoby choinkowe . Świetnie wyglądają dekoracje ze słodyczy lub leśnych dodatków. Ciekawym pomysłem jest też własnoręczne malowanie bombek . Ważne, aby nie dbać o perfekcjonizm tych ozdób tylko pozwolić sobie pobawić z dziećmi. Przez następne miesiące dekoracje choinkowe będą pamiątką tych uroczych chwil spędzonych razem. Najlepsze pomysły na ozdoby świąteczne to łańcuchy na choinkę, rzeźby z masy solnej czy kartki pocztowe. Przed zabraniem się za tworzenie dekoracji należy przygotować: kolorowy papier, klej, nożyczki, farbki, bibułę, brokat, masę solną: mąka, woda, sól. Prace świąteczne z dzieckiem Warto angażować dziecko w różnego typu prace domowe adekwatne do jego wieku. Zajęcia można znaleźć zarówno dla 4-letniego dziecka, jak i dla 8-latka. Starsze dzieci mogą pomagać np. w lepieniu uszek i pierogów. Młodsze mogą odpowiadać za...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik