Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
ognisko na działce
© natatretiakova/Fotolia.com
Styl życia

Sezon na ogniska: czy można rozpalić ognisko w ogrodzie lub na działce? Co mówią przepisy?

Najważniejsze kwestie dotyczące palenia ogniska na działce lub w ogrodzie reguluje Rozporządzenie MSWiA. Najbardziej istotne są zabezpieczenie paleniska oraz odległość od sąsiednich działek i materiałów palnych.

Najważniejsze kwestie dotyczące palenia ogniska na działce lub w ogrodzie reguluje Rozporządzenie MSWiA. Najbardziej istotne są zabezpieczenie paleniska oraz odległość od sąsiednich działek i materiałów palnych.

 

Inny aspekt rozpalania ognisk na posesjach to przepisy obowiązujące w danej gminie. W zależności od tego, jak ustalą władze, ogniska na prywatnych działkach są dozwolone lub całkowicie zakazane.

Co należy wiedzieć o rozpalaniu ogniska w ogrodzie i na działce?

Przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. dotyczące ochrony przeciwpożarowej zabraniają wykonywania następujących czynności, które mogą wywołać pożar bądź go rozprzestrzenić.

 

Są to:

 

  • składowanie materiałów palnych (również gałęzi oraz chrustu) grożących pożarem bliżej niż 4 metry od granicy sąsiedniej działki, a więc tym samym rozpalanie ogniska w tej lokalizacji,

 

  • rozpalanie ognia lub wysypywanie gorącego popiołu lub żużla w odległości mniejszej niż 10 m od sąsiednich obiektów, w tym domu

 

  • używanie ognia oraz palenie tytoniu w mniejszej niż 10 metrów odległości od miejsca, w którym znajdują się palne płody rolne,

 

  • rozpalanie ognisk bądź wysypanie gorącego popiołu oraz żużlu tam, gdzie znajdują się i mogą zapalić materiały palne,

 

  • zachowywanie się w sposób, który może wywołać niebezpieczeństwo pożaru na terenach w okolicach lasu (do 100 metrów od granicy lasu) oraz w samym lesie.

 

Jeśli rozpalając ognisko w ogrodzie lub na działce przestrzegamy powyższych przepisów, nie naruszamy prawa. Jesteśmy też w zgodzie z przepisami pożarowymi oraz Kodeksu Wykroczeń.

 

Podczas wieczoru przy ognisku należy pamiętać też o wyborze odpowiedniego paliwa do rozpalenia ognia. Może to być opał, drewno kominkowe i podpałka.

 

Nie wolno spalać śmieci, ani pozostałości roślinnych (liści, ścinanych gałęzi drzew i krzewów). Co do palenia odpadów roślinnych istnieje jednak pewien wyjątek. Jeśli gmina nie zorganizowała odbioru tego typu odpadów, można je spalić. W innym przypadku możemy spodziewać się nałożenia kary grzywny lub nawet aresztu, zgodnie z zapisami art. 191 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach.

 

Kiedy decydujemy się rozpalić ognisko na działce, ale nie jest ona naszą własnością, należy uzyskać zgodę właściciela nieruchomości. To istotne np. jeśli chodzi o opuszczone działki, które mogą wydawać się dobrym miejscem na ognisko. Przepisy prawa stanowią jednak inaczej.

 

Pamiętajmy, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia. Pod ręką powinniśmy mieć wodę lub piasek do gaszenia. Najlepiej, aby przy rozpalonym ognisku w każdej chwili był obecny ktoś pełnoletni.

 

Istotna kwestia to też palenisko. Można ułożyć je na kształt np. okręgu i obłożyć kamieniami. To zabezpieczy w pewnym stopniu sąsiedni teren przed rozprzestrzenianiem płomieni.

 

Warto też pamiętać o sąsiadach. Nie należy zakłócać ich spokoju. Ognisko nie może być zbyt dużych rozmiarów, aby nie stwarzało zagrożenia, a także by nie unosił się z niego zbyt duży dym. Materiały, które spalamy nie powinny wytwarzać dymu o nieprzyjemnym zapachu lub toksycznych właściwościach.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Na podwórku leży koc i kilka podeszek.
©Yulia/Stock.adobe.com
Fleszstyle
Jesienne garden party – jak zorganizować miejsce na ognisko i jak ubrać się na przyjęcie w ogrodzie?
Jesienią, kiedy na grilla może być już trochę za zimno, można zorganizować ognisko z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków. To rewelacyjny pomysł na spędzenie czasu razem z rodziną czy przyjaciółmi. Oprócz przygotowania miejsca na rozpalenie ogniska i organizacji jedzenia, warto zadbać o odpowiedni strój.

Jesienią, kiedy na grilla może być już trochę za zimno, można zorganizować ognisko z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków. To rewelacyjny pomysł na spędzenie czasu razem z rodziną czy przyjaciółmi. Oprócz przygotowania miejsca na rozpalenie ogniska i organizacji jedzenia, warto zadbać o odpowiedni strój.   Przed organizacją ogniska w ogrodzie dobrze jest sprawdzić wcześniej pogodę. Najlepiej, aby była bezwietrzna i bez opadów.   Miejsce na ognisko – jak zorganizować?   Miejsce na ognisko powinno być usytuowane z daleka od zabudowań oraz wszelkich drewnianych elementów znajdujących się w ogrodzie. Gleba, na której powstanie palenisko, najlepiej aby była przepuszczalna, a jednocześnie utwardzona, dzięki czemu ognisko nie będzie się zapadać. Palenisko powinno być wydzielone, okopane i obłożone niepalnymi materiałami , jak: żwir, kamienie, kostka brukowana czy piasek. Dla bezpieczeństwa należy zachować przynajmniej metrowy pas wokół ogniska. W bliskiej odległości od ognia lepiej nie stawiać plastikowych leżaków czy krzeseł. Zamiast nich najlepiej położyć kilka grubych pni, które przy okazji bardzo ładnie wkomponują się w przestrzeń ogródka.   Rozpalanie ognisk najczęściej jest regulowane przez urząd gminy, dlatego w razie wątpliwości, najlepiej zasięgnąć porady urzędnika bądź sprawdzić na stronie internetowej danej placówki.   Jesienne garden party – jak się ubrać?   Stój na imprezę pod gołym niebem powinien być przede wszystkim wygodny, aby nie krępował ruchów. Warto mieć ze sobą również ciepłą kurtkę lub czapkę na chłodne wieczory.   Garden party na sportowo   Sportowy strój idealnie sprawdzi się na wieczornym ognisku z...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner