Malowanie pokoju
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Malowanie pokoju krok po kroku

Aby pomalować pokój bez szkód, wynieś z pomieszczenia wszystkie obrazy, meble, dekoracje. To, czego nie możesz usunąć, przykryj folią malarską – najlepiej kup kilka sztuk, ułóż jedna na drugiej i przyklej taśmą.

Aby pomalować pokój bez szkód, wynieś z pomieszczenia wszystkie obrazy, meble, dekoracje. To, czego nie możesz usunąć, przykryj folią malarską – najlepiej kup kilka sztuk, ułóż jedna na drugiej i przyklej taśmą.

Najlepszy czas na malowanie mieszkania

Najlepiej malować ściany, kiedy temperatura wynosi 10-25 stopni. Idealną porą jest wiosna lub jesień. W pomieszczeniu będzie odpowiednia wilgotność, a na zewnątrz na tyle ciepło, aby dobrze wywietrzyć mieszkanie po malowaniu.

Malowanie ścian pokrytych starą farbą

Żeby rozpocząć malowanie pokoju, najpierw musisz uporać się ze starą farbą. Jeśli farba zostawia ślad na dłoni, to najprawdopodobniej farba klejowa, którą trzeba namoczyć i usunąć. Trudniej usuwa się ze ścian emalię olejną. Niezbędny będzie specjalistyczny środek do usuwania tego rodzaju farb oraz papier ścierny. Po oczyszczeniu ściany ze starej farby należy położyć gładź gipsową.

Malowanie pokoju a zabrudzenia na ścianie

Aby pomalować pokój, koniecznie trzeba pozbyć się plam. Da się to zrobić za pomocą gąbki z płynem do naczyń lub wodą z mydłem malarskim. Pył usuniesz szczotką. Aby pomalować pokój szybciej, można zastosować farbę podkładową, dzięki której unikniesz mechanicznego czyszczenia ścian.

Jak pomalować pokój – wałkiem czy pędzlem?

Do malowania pokoju potrzebne będą zarówno wałki, jak i pędzle. Najlepiej kilka, różnych wielkości. Jeśli malujesz gładką powierzchnię, runo wałka może być mniejsze (do długości jednego centymetra). W przypadku powierzchni o dużych zrogowaceniach i zniekształceniach, konieczne będzie runo dwa razy dłuższe.

Jaką farbę do malowania pokoju wybrać?

Żeby raz pomalowany pokój przez kilka lat dobrze wyglądał, istotny jest dobór farby. Najważniejsze, żeby przeczytać na opakowaniu, do jakiej powierzchni przeznaczona jest emulsja. Dużym ułatwieniem są próbki farb. Dzięki nim szybko dowiesz się, czy farba, którą planujesz kupić, da Ci oczekiwany rezultat.

Zanim rozpoczniesz malowanie pokoju wymieszaj farbę

Każdą farbę, niezależnie od wielkości i opakowania należy wymieszać. Farby w puszce można wstrząsnąć, a farby w wiaderkach wymieszać za pomocą wiertarki z nakładką do malowania. Zanim pomalujesz pokój, możesz dodatkowo wymieszać farbę wystruganym patykiem.

Malowanie ścian i sufitu w pokoju

Malowanie pokoju najlepiej rozpocząć od sufitu, wykonując równoległe ruchy. Każdy nowy pas powinien po części pokrywać stary. Następnie należy pokryć farbą narożniki, używając do tego pędzelka lub okrągłego wałka. Równolegle do krawędzi sufitu, powinno się przykleić taśmę samoprzylepną, która oddzieli kolor sufitu od koloru ściany. Żeby pomalować pokój równomiernie, dobrze jest zacząć od ściany z oknem, ponieważ pada na nią najwięcej światła. Podczas malowania ścian, trzeba wykonywać ruchy pionowe, poziome i skośne. Następną warstwę farby kładziemy dopiero wtedy, gdy poprzednia wyschnie. Zwykle optymalny efekt otrzymuje się malując pokój dwa razy.

 

Malowanie ścian
© Tomasz Zajda/Fotolia.com
Styl życia
ABC malowania ścian: jak dobrać wałek, przygotować podłoże i nie zrobić smug
Malowanie ścian najlepiej przeprowadzić wiosną i jesienią, kiedy temperatura nie przekracza 20oC. Dobrą porą są też wakacje – gdy wyjeżdżają mali domownicy. Przed malowaniem, oprócz farby należy kupić wałek i kuwetę malarską, przygotować podłoże czyli umyć i zagruntować ściany oraz zabezpieczyć pomieszczenie folią i taśmą malarską.

Malowanie ścian najlepiej przeprowadzić wiosną i jesienią, kiedy temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Dobrą porą są też wakacje – gdy wyjeżdżają mali domownicy. Przed malowaniem, oprócz farby należy kupić wałek i kuwetę malarską, przygotować podłoże czyli umyć i zagruntować ściany oraz zabezpieczyć pomieszczenie folią i taśmą malarską. Na malowanie każdego pomieszczenia warto zarezerwować cały dzień. Najlepsza pora na malowanie Prace malarskie najlepiej wykonywać w temperaturze 10-20 stopni Celsjusza, a więc wiosną i jesienią. Ważna jest też wilgotność powietrza, która nie powinna być zbyt niska. Suche powietrze w połączeniu z wysoką temperaturą sprawia, że farba zbyt szybko wysycha i tworzy smugi. Jeśli musisz malować ściany zimą, zakręć kaloryfery i przewietrz mieszkanie. W lecie nie maluj podczas największych upałów. Jak wybrać narzędzia do malowania ścian Najłatwiejsza i najbardziej wydajna metoda to malowanie wałkiem. Włosie wałka ma różne długości, od 6 do 30 mm. Zasada mówi, że im gładsza powierzchnia, tym krótsze włosie powinien mieć wałek. Jeśli podłoże jest nierówne lub pokryte tynkiem strukturalnym, użyj grubszego wałka. Oprócz wałka będziesz potrzebował także pędzli to malowania rogów i trudno dostępnych miejsc. Przygotuj ich kilka o różnej grubości. Przygotowanie podłoża przed malowaniem Brudną ścianę należy przed malowaniem umyć wodą z mydłem malarskim lub płynem do mycia naczyń. Szczególną uwagę zwróć na miejsca często dotykane, takie jak okolice włączników, drzwi i okien. Możesz też zastosować farbę podkładową, która zakryje zabrudzenia. Jeśli ściana jest nowa, musisz ją najpierw zagruntować. Grunt wzmocni i wyrówna podłoże, zmniejszy chłonność tynku, a także zwiększy przyczepność farby. Użyj go także na starej ścianie, jeśli naprawiałeś ubytki lub...

Farba tablicowa
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Farba tablicowa – praktyczny i designerski hit
Farba tablicowa to matowa farba, dzięki której pomalowana powierzchnia zyskuje właściwości takie same, jak tablica szkolna. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu wnętrze zyskuje niecodzienny i bardzo oryginalny charakter.

Farba tablicowa to matowa farba, dzięki której pomalowana powierzchnia zyskuje właściwości takie same, jak tablica szkolna. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu wnętrze zyskuje niecodzienny i bardzo oryginalny charakter.   Farba tablicowa oprócz ścian nadaje się również do wykorzystania do tworzyw, takich jak drewno, szkło, metal czy ceramika. Dzięki temu liczba zastosowań tej niezwykłej farby rozszerza się w sposób niemal nieograniczony . Należy jedynie pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża zanim zaczniemy malować. W przypadku powierzchni błyszczących warto je najpierw zmatowić papierem ściernym o wysokim gradiencie. Farba tablicowa – dziecięcy kącik lub tablica informacyjna Dziecięcy pokój, w którym bez ograniczeń można malować i pisać po ścianach to marzenie niejednego malucha. Jeżeli pokój jest mały, można wygospodarować jedynie niewielki obszar, który będzie pełnił rolę tablicy. Jednak dzięki dostępności szerokiej gamy kolorystycznej farb tablicowych nie musimy się martwić, że przyciemnimy wesoły, dziecięcy pokój czarną powierzchnią. Pomalowanie farbą tablicową fragmentu ściany, drzwi czy np. drewnianej ozdoby wykonanej z europalety to super rozwiązanie. Taką drewnianą tablicę możemy powiesić nad biurkiem lub w przedpokoju koło wieszaka na ubrania i notować na niej ważne rzeczy – listę zakupów lub wiadomości do pozostałych domowników. Idealne rozwiązanie do kuchni – farba tablicowa na frontach szafek Farba tablicowa jest szczególnie praktycznym rozwiązaniem w kuchni. Doskonale sprawdza się jako miejsce na rodzinne notatki , można nią pomalować również fronty szafek, lodówki a nawet pojemniki na kasze czy makarony. Jej dużym atutem jest to, że napis lub rysunek z łatwością zetrzemy używając...

Żółta ściana
© Mr Twister/Fotolia.com
Styl życia
Kolorystyczne triki przy malowaniu mieszkania
Malowanie mieszkania jest doskonałą okazją do tego, aby optycznie je wymodelować, np. powiększyć lub zmniejszyć, obniżyć lub podwyższyć. Pewne triki kolorystyczne pozwalają tak pomalować ściany mieszkania, żeby czuć się w nim komfortowo.

Malowanie mieszkania jest doskonałą okazją do tego, aby optycznie je wymodelować, np. powiększyć lub zmniejszyć, obniżyć lub podwyższyć. Pewne triki kolorystyczne pozwalają tak pomalować ściany mieszkania, żeby czuć się w nim komfortowo.   Operowanie farbami o różnych kolorach może między innymi optycznie podnieść sufit albo zastąpić kasetony, które często stosuje się do obniżania sufitu. Jak powiększyć lub zmniejszyć pokój za pomocą kolorów ścian Niewielkie pomieszczenia nie muszą wydawać się ciasne i ciemne. Wystarczy tylko odpowiednio je pomalować. Przestrzeń pokoiku można optycznie powiększyć poprzez zastosowanie farb w jasnych, chłodnych kolorach , przede wszystkim białym i szarym, ale też jasnobłękitnym lub jasnoliliowym. Żeby zatrzeć granice między ścianami a sufitem , sufit najlepiej jest pomalować kolorem o jeden lub dwa tony jaśniejszym. Farba na zacienionym suficie zawsze wydaje się ciemniejszy niż jest w rzeczywistości. Warto stosować farby satynowe, ponieważ połysk, jaki nadają ścianom, powiększa przestrzeń.   Duży, przestronny pokój stanie się natomiast bardziej przytulny, jeśli pomaluje się go ciepłymi kolorami , np. żółciami, czerwieniami i brązami w śródziemnomorskim stylu, oraz wyraźnie oddzieli ściany od sufitu, np. poprzez zastosowanie farb o innej barwie. Modelowanie proporcji pokoju dzięki ciemnym i jasnym ścianom Za pomocą kolorów można również modelować pomieszczenia, np. wyrównywać ich proporcje, aby wyglądały na bardziej regularne, zbliżone do formy sześcianu. Żeby optycznie wydłużyć pomieszczenie, należy dłuższe ściany pomalować jasnym kolorem, a krótsze – ciemnym. Jeśli natomiast chce się wizualnie skrócić pomieszczenie, dwie dłuższe ściany należy pomalować na ciemno , a krótsze na jasno. Jak optycznie podnieść lub obniżyć sufit Wysokie pomieszczenia, z...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner