pielenie chwastów w ogrodzie
©amyinlondon/Fotolia.com
Styl życia

Ocet – ekologiczny sposób na pozbycie się chwastów

Ocet to skuteczny i tani sposób na pozbycie się chwastów w ogrodzie. Można z nimi walczyć zarówno mechaniczne – wyrywając jeden po drugim, jak i chemicznie – stosując środki polecane do tego celu. Ta pierwsza metoda jest niezwykle czasochłonna i wymaga sporego zaangażowania. Druga z kolei jest kosztowna i może stanowić zagrożenie dla dzieci oraz zwierząt.

Ocet to skuteczny i tani sposób na pozbycie się chwastów w ogrodzie. Można z nimi walczyć zarówno mechaniczne – wyrywając jeden po drugim, jak i chemicznie – stosując środki polecane do tego celu. Ta pierwsza metoda jest niezwykle czasochłonna i wymaga sporego zaangażowania. Druga z kolei jest kosztowna i może stanowić zagrożenie dla dzieci oraz zwierząt.

 

Spryskanie roślin octem niszczy strukturę liści i sprawia, że obumierają. Nierozcieńczony ocet działa na wszystkie rośliny, niezależnie od tego, czy to kwiaty, trawa czy chwasty.

Działanie octu na chwasty

Zaletą stosowania octu na chwasty jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Używając octu i rezygnując z chemii nie dopuszcza się do ewentualnego zatrucia zwierząt oraz małych dzieci, które są szczególnie wrażliwe na kontakt z chemikaliami. Ocet jest także rozwiązaniem odpowiednim dla osób, którym zależy na przyrodzie i ekologii. Jest biodegradowalny, nie zatruwa gleby i nie zabija małych stworzeń. Nie naraża także organizmu człowieka na kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

Jak zrobić oprysk z octu na chwasty?

Oprysk na chwasty z octu powstaje z roztworu dwóch części octu i jednej części wody. Do takiej mieszaniny należy dodać także odrobinę płynu do naczyń, aby substancja miała większą przyczepność i łatwiej pozostawała na liściach. Mieszankę wlewa się do spryskiwacza i bardzo ostrożnie rozpyla na chwastach. Należy szczególnie uważać, jeśli chwasty znajdują się w pobliżu pożądanych roślin. Jeśli chwasty są wyjątkowo oporne – można zastosować czysty ocet, nierozcieńczony z wodą. Podczas procesu rozpylania trzeba pamiętać o ochronie oczu i nosa.

Zobacz także: Aranżacja ogrodu krok po kroku.

Jak stosować oprysk z octu na chwasty?

Przy używaniu octu jako oprysku na chwasty najważniejsza jest ostrożność. Ze względu na dużą skuteczność trzeba nim pryskać tylko te rośliny, które mają zostać wyeliminowane. Samo pryskanie najlepiej zaplanować na ciepły, słoneczny i bezwietrzny dzień. Przez to oprysk nie przeniesie się na inne rośliny, a słońce przyczyni się do wzmocnienia efektu, który daje ocet.

 

W przypadku, w którym chcemy się pozbyć chwastów obok których rosną inne rośliny, najlepiej użyć starego pędzla, którym posmaruje się chwasty bezpośrednio. Można także przelać oprysk do małej butelki z atomizerem.

 

Działanie oprysku z octu powinno być widoczne po kilku dniach. Jeśli jakieś niepożądane rośliny jednak pozostaną, oprysk trzeba powtórzyć.

Inne ekologiczne sposoby na chwasty

Oprócz octu istnieją także inne, tanie sposoby na pozbycie się chwastów z ogródka. Należą do nich:

  • boraks (dobrze radzi sobie z chwastami porastającymi szczeliny chodników),
  • odplamiacz (chwasty polane wybielaczem po dwóch dniach można bez wysiłku wyciągnąć z ziemi),
  • sól (roztwór soli i wody usuwa chwasty, równie dobrze działa także posypanie ich solą i spryskanie wodą),
  • gazety (wyściółkę pod kwiaty można zrobić z gazet, które doskonale chłoną wodę, ale nie dopuszczają do rozwoju chwastów między kwiatami; trzeba pamiętać, aby gazety nie były kolorowe i drukowane na papierze kredowym).

     

 

Akcesoria ogrodnicze
© Lukas Gojda/Fotolia.com
Styl życia
Domowe i chemiczne sposoby na chwasty ogrodowe
Chwasty ogrodowe zagłuszają rośliny i szybko się rozprzestrzeniają. Możemy z nimi walczyć domowymi sposobami, np. octem, cukrem i ściółką z gazet. W przypadku chwastów wieloletnich, np. mniszka i perzu trzeba sięgnąć po herbicydy lub wyrywać je za pomocą wygodnych urządzeń.

Chwasty ogrodowe zagłuszają rośliny i szybko się rozprzestrzeniają. Możemy z nimi walczyć domowymi sposobami, np. octem, cukrem i ściółką z gazet. W przypadku chwastów wieloletnich, np. mniszka i perzu trzeba sięgnąć po herbicydy lub wyrywać je za pomocą wygodnych urządzeń.   Systematyczne usuwanie chwastów osłabia ich strukturę i powoduje zmniejszenie częstotliwości ich występowania. Przekopywanie rabat Jednym z domowych sposobów walki z chwastami jest przekopywanie rabat. Możemy do tego użyć, np. wideł szerokozębnych. Najlepszy efekt przynosi równoczesne przekopywanie gleby i wybieranie chwastów . W ten sposób usuniemy z warstw gleby rośliny i ich korzenie. Jest to sposób szybki, ale najlepiej sprawdza się w przypadku pustych rabat. Metoda ta nie sprawdzi się, gdy w pobliżu chwastów znajdują się kwiaty i krzewy, ponieważ może uszkodzić ich korzenie. Wówczas zostaje tylko pielenie ręczne. Gazety i tektura w walce z chwastami ogrodowymi Skutecznym i niewymagającym dużego nakładu pracy sposobem na pozbycie się chwastów jest rozłożenie na ziemi od dwóch do czterech warstw gazet lub tektury. Najlepiej, aby były to czarno-białe gazety lub falista porozrywana tektura. Gazety układamy jedną przy drugiej. Aby wiatr nie zwiał warstwy papieru najlepiej polać ją wodą lub od razu układać mokre gazety. Papier trzeba posypać korą, ziemią lub kompostem. Taka ściółka będzie powoli ulegać rozkładowi i dobrze utrzyma wilgoć. Gazety i tektura są też dobrym rozwiązaniem w przypadku usuwania trawnika. Ekologiczny oprysk na chwasty ogrodowe – ocet, cukier, olej Ocet jest nieszkodliwym środkiem do walki z chwastami. Mieszamy go z wodą w proporcji 2:1 i dodajemy odrobinę płynu do mycia naczyń. Płyn zwiększa przyczepność oprysku. Mieszankę przelewamy do spryskiwacza i rozpylamy nad chwastami. Podczas pryskania powinniśmy zachować...

mszyce
©7monarda/fotolia
Styl życia
Domowe sposoby na mszyce: cebula, tytoń, rabarbar
Domowe sposoby na mszyce skutecznie usuną drażniące owady. Mszyce wysysają sok z roślin i powodują osłabnięcie, a czasem nawet zwiędniecie kwiatu i rośliny. Cebula, tytoń, rabarbar – to wszystko pomoże pozbyć się mszyc.

Domowe sposoby na mszyce skutecznie usuną drażniące owady. Mszyce wysysają sok z roślin i powodują osłabnięcie, a czasem nawet zwiędniecie kwiatu i rośliny. Cebula, tytoń, rabarbar – to wszystko pomoże pozbyć się mszyc. Domowe sposoby na zwalczenie mszyc Mszyce są prawdziwą zmorą dla miłośników roślin . Mimo ich niewielkich rozmiarów potrafią wyrządzić wiele szkód.  1. Skórki cebuli – nazbieraj pojemnik (po margarynie) skórek po cebuli. Następnie wysyp je do wiadra z ciepłą wodą i pozostaw na kilka dni. Następnie odcedź fragmenty cebuli, a płyn przelej do pojemnika ze specjalnym natryskiem. Resztki cebuli zakop wokół rośliny , na której przebywają mszyce, a powstałym specyfikiem spryskaj krzaki, na których są owady. 2. Napar z tytoniu – wrzątkiem zalej trzy łyżki tytoniu i odstaw na 24 godziny . Po tym czasie wszystko odcedź, a powstałym preparatem spryskaj krzaki i rośliny. 3. Woda z płynem do naczyń – płyn do naczyń rozrób z butelką wody. Następnie spryskaj nim kwiaty i rośliny. 4. Cebula z czosnkiem – cebulę drobno posiekaj razem z dwoma ząbkami czosnku. Następnie zmiksuj to z dwoma szklankami wody. Przelej preparat do spryskiwacza i rozpyl na krzakach. 5. Ocet z mydłem – pół szklanki octu dodaj do trzech szklanek wody i 5 g płatków mydlanych. Specyfik przelej do butelki i spryskaj nim mszyce. 6. Coca-Cola – napój skutecznie zwalcza mszyce. Należy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1 i przelać do spryskiwacza, po czym rozpylić na krzakach. 7. Specyfik z mleka – pół szklanki mleka wymieszaj z połową szklanki wody i spryskaj roślinę. Mleko skutecznie odstrasza mszyce. 8. Mięta, szałwia, koper – między krzakami, na których znajdują się mszyce można posadzić miętę,...

Kolorowy ogród
© Krawczyk-Foto/Fotolia.com
Styl życia
Aranżacja ogrodu dla leniwych – piękny efekt przy minimalnym wysiłku
Każdy ogród wymaga pielęgnacji, jeśli jednak nie chcesz na nią poświęcać dużo czasu, zrezygnuj z dużego trawnika na korzyść altanki lub rabat z kwiatami i krzewami. Zamiast egzotycznych roślin posadź wieloletnie byliny i iglaki dobrej jakości. Nie kupuj plastikowych mebli i załóż system nawadniający.

Każdy ogród wymaga pielęgnacji, jeśli jednak nie chcesz na nią poświęcać dużo czasu, zrezygnuj z dużego trawnika na korzyść altanki lub rabat z kwiatami i krzewami. Zamiast egzotycznych roślin posadź wieloletnie byliny i iglaki dobrej jakości. Nie kupuj plastikowych mebli i załóż system nawadniający.   Ogród to żywy organizm, który rośnie i wymaga pielęgnacji. Podpowiadamy jak go zaprojektować i założyć , by cieszył oko i nie angażował zbyt dużo naszego czasu i pracy. Dobrze przygotuj podłoże Przed przystąpieniem do zakładania ogrodu musisz odpowiednio przygotować podłoże . Odchwaszczanie ręczne jest bardzo pracochłonne, dlatego lepiej postawić na sposób mechaniczny lub zastosować w tym celu produkty chemiczne . Trzeba jednak uważać z chemią, bo stosowane w nadmiarze środki zabijające chwasty mogą powodować alergię u ludzi i niszczyć naturalne środowisko. Wybierz rośliny dobrej jakości Krzewy, drzewa i kwiaty kupuj tylko w sprawdzonych szkółkach. Wybrane przez ciebie sadzonki muszą być zdrowe, czyli dobrze ukorzenione, bez przebarwień i plam na liściach. Kupuj tylko rośliny pasujące do klimatu i gleby w twoim ogrodzie. Pamiętaj też, że często różne odmiany tej samej rośliny mają inną odporność na mróz czy choroby. Zdrowe rośliny wymagają dużo mniej troski i pielęgnacji. Nie za dużo trawników Wbrew pozorom trawnik jest dużo bardziej pracochłonny niż na przykład rabaty z kwiatami . Wymaga on stałego koszenia , nawożenia, grabienia i usuwania chwastów. Dlatego lepiej ograniczyć jego powierzchnię na rzecz innych, łatwiejszych w uprawie roślin, ścieżek czy altanki . Rośliny łatwe w uprawie Wybierz rośliny, które nie wymagają przesadnej pielęgnacji. Zamiast roślin jednorocznych posadź byliny , takie jak bergenia, goździki i dzwonki,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner