Party Stories
Kobieta trzyma lusterko w dłoni
©oreans/Fotoli
Styl życia

Objawy zaburzeń hormonalnych: wahania wagi, sucha skóra, brak miesiączki i spadek libido

Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.

Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.

 

Zaburzenia hormonalne dotyczą głównie kobiet. Wywierają one wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Mogą także utrudniać zajście w ciążę.

Objawy zaburzeń hormonalnych: co powinno zwrócić twoją uwagę?

Zachwiana równowaga hormonalna może objawiać się na różne sposoby, ale najczęstszymi symptomami świadczącymi o nieprawidłowej pracy hormonów są:

 

  • tycie lub utrata wagi,
  • problemy skórne: suchość, przebarwienia, trądzik, wysypka,
  • obniżone samopoczucie i wahania nastroju,
  • wypadanie włosów,
  • spadek libido,
  • problemy ze wzrokiem,
  • brak miesiączki lub obfite krwawienia,
  • bóle w dolnej części brzucha,
  • krwawienia mimo braku miesiączki.

 

Jeśli te objawy występują u ciebie, możesz cierpieć na zaburzenia hormonalne, takie jak nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy może powodować przyrost wagi i wysuszenie skóry

Jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych to niedoczynność tarczycy. Kiedy gruczoł tarczycy wytwarza zbyt małe ilości tyroksyny i trójjodotyroniny, zostaje zaburzony metabolizm. Prowadzi to w pierwszej kolejności do przyrostu masy ciała. Twoją uwagę powinna także zwrócić sucha skóra, zwłaszcza na łokciach i kolanach.

Nadczynność tarczycy skutkuje spadkiem wagi i nadmierną potliwością

Przeciwieństwem niedoczynności tarczycy jest jej nadczynność. Nadmierne wytwarzanie hormonów przez ten gruczoł przyspiesza metabolizm i spalanie kalorii. Cierpiąc na nadczynność tarczycy możesz odczuwać ciągły głód, a mimo to chudnąć. Inne objawy nadczynności tarczycy to nadmierna potliwość, nerwowość, kołatanie serca i duszności.

Niedobór progesteronu zaburza miesiączkowanie

Progesteron to hormon, który reguluje cykl miesiączkowy. Jest on też niezbędny do wystąpienia owulacji. Niedobór progesteronu sprawia, że miesiączki stają się nieregularne. Krwawienia mogą być z kolei bardzo obfite i bolesne.

Androgeny: niedobór zmniejsza libido, nadmiar zwiększa owłosienie

Androgeny to grupa męskich hormonów, które w niewielkich ilościach występują także u kobiet. Niedobór androgenów może spowodować spadek libido i obniżenie samopoczucia. Z kolei nadmiar tych hormonów skutkuje uwidocznieniem się u kobiet cech męskich: nadmiernym owłosieniem na twarzy, w okolicy brzucha i piersi oraz obniżonym głosem. Często pojawia się także trądzik na twarzy i plecach.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Napis - hormones
© greenapple78/Fotolia.com
Styl życia
10 oznak zaburzeń hormonalnych
Wahania wagi, zmiany skórne i zaburzenia miesiączkowania to niektóre objawy zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia hormonalne wpływają też na kondycję psychiczną i ogólne samopoczucie.

Wahania wagi, zmiany skórne i zaburzenia miesiączkowania to niektóre objawy zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia hormonalne wpływają też na kondycję psychiczną i ogólne samopoczucie.   Diagnostyką i leczeniem tego typu zaburzeń zajmuje się endokrynolog i to on powinien ustalić przyczynę i znaleźć sposób na jej leczenie. A oto najczęstsze objawy zaburzeń hormonalnych. 1. Tycie lub chudnięcie idiopatyczne Wahania wagi to jeden z najczęstszych objawów zaburzeń hormonalnych. Tycie jako symptom zaburzeń hormonalnych jest skutkiem niedoczynności tarczycy, natomiast znaczna utrata wagi o niewyjaśnionych przyczynach to następstwo nadczynności tarczycy . Pierwszym badaniem w diagnostyce nieprawidłowej pracy tarczycy jest poziom TSH. Zwykle niedoczynność nadnerczy powoduje spadek wagi przez brak apetytu, nudności i wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Spadek masy ciała może być również objawem niedoczynności przysadki mózgowej. 2. Cechy męskie u kobiet Gdy androgeny, czyli męskie hormony płciowe, są produkowane w nadmiarze w kobiecym organizmie, skutki tego są widoczne w postaci wirylizmu, a szczególnie hirsutyzmu . Zaburzenia hormonalne tego typu powodują nadmierne owłosienie m.in. na plecach, brzuchu, pośladkach i na twarzy . Sylwetka może przybierać męskie kształty – szerokie barki i zmniejszenie piersi, powiększenie łechtaczki. Przyczyną tych zaburzeń jest nadczynność jajników lub nadnerczy. 3. Zmiany skórne – trądzik, łojotok, przebarwienia Trądzik androgenny jest bardzo częstym objawem zaburzeń hormonalnych u kobiet. Wygląda on jak trądzik młodzieńczy, ale dotyczy kobiet, których okres dojrzewania się zakończył . Pojawia się w postaci zaskórników, grudek lub ropnych wykwitów na twarzy i dekolcie, a nawet górnej części pleców. Bezpośrednią przyczyną jest to, że skóra na skutek zbyt dużej ilości androgenów produkuje nadmierne...

Niedobór androgenów
© Igor Mojzes/Fotolia.com
Styl życia
Niski poziom androgenów zaburza sprawność seksualną, powoduje zmęczenie i przyspiesza starzenie
Spadek poziomu testosteronu i innych androgenów u mężczyzn prowadzi do zaburzenia funkcji seksualnych i andropauzy określanej mianem męskiej menopauzy. U kobiet niedobór tych hormonów skutkuje spadkiem libido i gorszym samopoczuciem.

Spadek poziomu testosteronu i innych androgenów u mężczyzn prowadzi do zaburzenia funkcji seksualnych i andropauzy określanej mianem męskiej menopauzy. U kobiet niedobór tych hormonów skutkuje spadkiem libido i gorszym samopoczuciem.   Androgeny to tak zwane męskie hormony, do których zalicza się głównie testosteron, ale też dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA). W dużo mniejszym stężeniu występują one również u kobiet. Badanie testosteronu polega na określeniu stężenia tego hormonu we krwi. U mężczyzn prawidłowy poziom tego hormonu powinien wynosić od 2,2 do 9,8 nanogramów na mililitr, u kobiet 0,69-2,77 ng/ml. Co to jest andropauza, czyli męska menopauza Stężenie testosteronu u mężczyzn zależy od stanu zdrowia i kondycji psychicznej. Jednak z wiekiem, mniej więcej od 30. roku życia, poziom testosteronu zaczyna się powoli obniżać. Do momentu osiągnięcia 80 lat może spaść nawet o połowę. Proces ten i jego skutki dla organizmu można porównać do menopauzy u kobiet, z tym że u mężczyzn następuje bardziej stopniowo. Skutki andropauzy to między innymi spadek sprawności seksualnej , wzrost masy tłuszczowej kosztem mięśniowej, zmęczenie, osłabienie, utrata elastyczności skóry. Podobnie jak u kobiet, w celu złagodzenia objawów andropauzy można zastosować terapię hormonalną w postaci tabletek, zastrzyków i plastrów. Zespół niedoboru testosteronu: objawy U mężczyzn po 50. roku życia znaczny spadek testosteronu jest całkowicie naturalny . U młodszych mężczyzn może być wynikiem zaburzeń funkcji jąder, podwzgórza lub przysadki mózgowej.   Objawy zespołu niedoboru testosteronu to między innymi: Zaburzenia funkcji seksualnych: spadek libido, zaburzenia erekcji, zmniejszona aktywność seksualna,...

piękna kobieta
© iconogenic/Fotolia.com
Styl życia
Wpływ hormonów płciowych i hormonów tarczycy na wygląd i skórę człowieka
Estrogeny sprawiają, że sylwetka zaokrągla się i powstaje cellulit. Androgeny odpowiadają za pojawienie się zarostu i łysienie. Hormony tarczycy powodują tycie albo chudnięcie, wypadanie włosów oraz trądzik.

Estrogeny sprawiają, że sylwetka zaokrągla się i powstaje cellulit. Androgeny odpowiadają za pojawienie się zarostu i łysienie. Hormony tarczycy powodują tycie albo chudnięcie, wypadanie włosów oraz trądzik.   Hormony są substancjami chemicznymi, które mają hamować lub pobudzać niektóre funkcje organizmu (na przykład wzrost człowieka lub jego popęd seksualny). Hormony są wytwarzane w gruczołach i komórkach organizmu, a do skóry docierają przez krew. Jaki wpływ na organizm mają estrogeny? Estrogeny są grupą żeńskich hormonów płciowych , które tworzą: estron, estriol i estradiol. Substancje występują u kobiet i, w niewielkim stopniu, u mężczyzn. Wpływ estrogenów na wygląd człowieka obejmuje: nawodnienie dotlenienie i odżywienie skóry, uodpornienie skóry na działanie drobnoustrojów, wspomaganie procesu gojenia się ran, zaokrąglenie sylwetki, ukształtowanie się piersi i żeńskich narządów płciowych. Niedobór estrogenów prowadzi do utraty elastyczności skóry i jej suchości. Z kolei nadmiar tych substancji powoduje powstawanie cellulitu, obrzęki ciała oraz gromadzenie się tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach i pośladkach. Pozytywne i negatywne skutki działania androgenów Na androgeny składają się męskie hormony płciowe, czyli testosteron , dihydrotestosteron (DHT) oraz androstendion. Są produkowane przez jądra i korę nadnerczy i występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Androgeny uaktywniają się w okresie dojrzewania i odpowiadają za: twardnienie skóry całego ciała, pojawienie się gęstego i ciemnego owłosienia, występowanie zarostu na twarzy, łysienie, łamliwość naczyń krwionośnych. Nadmierna produkcja hormonów z tej grupy prowadzi do wystąpienia...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner