senna kobieta
© nd3000/Fotolia.com
Styl życia

Za co odpowiada szyszynka – gruczoł wydzielający hormony

Najważniejsze funkcje szyszynki to wydzielanie melatoniny, serotoniny oraz kortyzolu. Gruczoł ten reguluje ciśnienie krwi i wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Szyszynka wytwarza też substancję psychoaktywną DMT.

Najważniejsze funkcje szyszynki to wydzielanie melatoniny, serotoniny oraz kortyzolu. Gruczoł ten reguluje ciśnienie krwi i wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Szyszynka wytwarza też substancję psychoaktywną DMT.

 

Szyszynka waży około 170 miligramów, a jej wielkość nie przekracza 10 milimetrów długości. Gruczoł ten produkuje melatoninę, która odpowiada za rytm dobowy człowieka. Zaburzenia pracy szyszynki skutkują przemęczeniem, bezsennością, lub nadmierną sennością.

Czym jest szyszynka?

Szyszynka jest niewielką częścią nadwzgórza, czyli elementu mózgu. Gruczoł ma kształt spłaszczonego stożka. Komórki szyszynki wydzielają 6 ważnych dla organizmu hormonów:

 • melatonina – odpowiada za prawidłowy sen,
 • serotonina – jest zwana hormonem szczęścia, dzięki niej człowiek ma dobry nastrój,
 • wazopresyna – reguluje gospodarkę wodną,
 • kortyzol – umożliwia przemiany metaboliczne w organizmie,
 • oksytocyna – powoduje skurcze macicy, dzięki czemu możliwa jest akcja porodowa i wypchnięcie dziecka z dróg rodnych, odpowiada też za obkurczanie macicy po porodzie oraz więzi społeczne,
 • TSH (hormon tyreotropowy) – odpowiada za prawidłową pracę tarczycy.

Jakie funkcje spełnia szyszynka?

Szyszynka, za sprawą hormonów, które wytwarza, spełnia następujące funkcje:

 • reguluje zegar biologiczny (dzięki temu człowiek nocą staje się zmęczony i senny, a rano się budzi wypoczęty),
 • odpowiada za wysokość człowieka (wspiera wytwarzanie hormonu wzrostu),
 • reguluje ciśnienie krwi,
 • wspiera funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego,
 • odpowiada za dojrzewanie płciowe młodzieży,
 • zwiększa odporność organizmu.

Czym skutkuje zaburzenie pracy szyszynki?

Pod wpływem chorób oraz szkodliwych substancji dochodzi do zaburzenia pracy szyszynki. Czynnikami, które negatywnie wpływają na ten gruczoł, są: picie alkoholu, palenie papierosów, tłuste i słone potrawy, słodycze, pokarmy bogate w konserwanty, brak ruchu, stres, niedosypianie i przemęczenie. Skutki zaburzenia pracy szyszynki są następujące:

piersi-w-biustonoszu
Pixabay/WerbeFabrik/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Estrogeny – szkodzi zarówno nadmiar, jak i niedobór
Estrogeny i progesteron to główne żeńskie hormony. Estrogeny mają wpływ nie tylko na sferę biologiczną regulują również procesy psychiczne.

Estrogeny i progesteron to główne żeńskie hormony. Estrogeny mają wpływ nie tylko na sferę biologiczną regulują również procesy psychiczne.   Hormony są to związki chemiczne wytwarzane przede wszystkim przez gruczoły dokrewne. Organizm ludzki wytwarza ponad 100 rodzajów hormonów – tych wyłącznie kobiecych jest zaledwie kilka. Estrogeny – hormony piękności Estrogeny, do których zaliczamy estradiol, estron i estriol, produkowane są przez jajniki. Główne zadania estrogenów: regulacja cyklu menstruacyjnego: ich stężenie jest najwyższe w pierwszej fazie cyklu, wraz z nastaniem owulacji spada, a najniższe jest tuż przed okresem; wykształcenie żeńskich narządów płciowych oraz piersi – przemiany płciowe w okresie dojrzewania, dzięki nim stajemy się kobietami; regulacja libido oraz nastroju; odpowiedzialność za nawodnienie oraz napięcie skóry poprzez wpływ na produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu; nawilżenie błon śluzowych organizmu, przygotowanie endometrium (błony śluzowej macicy) do zagnieżdżenia się w nim zarodka; wzrost krzepliwości krwi; hamowanie procesów miażdżycowych poprzez uwalnianie tlenku azotu powodującego rozkurczanie się naczyń krwionośnych; zapobieganie osteoporozie za pomocą zwiększenia poziomu wapnia w kościach.   Stężenie hormonów płciowych u kobiet zależy od dnia cyklu. Dlatego też badania należy wykonać w każdej jego fazie (faza folikularna 3-5 dzień cyklu; owulacja 12-14 dzień cyklu – przy cyklu 28 dniowym lub na 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką w pozostałych przypadkach; faza lutealna ok. 21 dzień cyklu), aby otrzymać pełny obraz zmian hormonalnych w cyklu menstruacyjnym. Stężenie estrogenów jest najwyższe podczas owulacji. Za dużo lub mało estrogenów...

Matka z dzieckiem
© pololia/Fotolia.com
Styl życia
Burza hormonów po porodzie
Poziom hormonów po porodzie zmienia się – kobieta odczuwa wyraźną huśtawkę nastrojów, rozdrażnienie, przygnębienie, ma zaniżone poczucie własnej wartości i stany depresyjne, których nie jest w stanie kontrolować. Nie jest pewna, czy poradzi sobie z opieką nad niemowlęciem.

Poziom hormonów po porodzie zmienia się – kobieta odczuwa wyraźną huśtawkę nastrojów, rozdrażnienie, przygnębienie, ma zaniżone poczucie własnej wartości i stany depresyjne, których nie jest w stanie kontrolować. Nie jest pewna, czy poradzi sobie z opieką nad niemowlęciem.   Ciąża jest psychologicznym i fizjologicznym stresem dla organizmu i ogromnym obciążeniem dla kobiety . Bez poczucia otrzymywanego wsparcia może sobie nie poradzić z wyczerpującą emocjonalnie i fizycznie opieką nad dzieckiem. Hormony w ciąży W trakcie ciąży dzięki unormowanej gospodarce hormonalnej i wysokiemu poziomowi estrogenów większość kobiet wygląda pięknie . Włosy stają się lśniące, gęste, mocne i błyszczące, paznokcie wzmacniają się, skóra lśni wewnętrznym blaskiem, a kobieta promienieje. Zmiany hormonalne po porodzie Tuż po porodzie drastycznie wzrasta poziom hormonów szczęścia (endorfin) oraz miłości (oksytocyny) . Skutkuje to bardzo szybkim otrząśnięciem się z szoku poporodowego i silnej koncentracji na wyczekiwanym potomstwie. Po około tygodniu następuje spadek wydzielania tych hormonów, do krwi uwalnia się prolaktyna, natomiast poziom krążących po organizmie hormonów tarczycy oraz nadnerczy ulega rozchwianiu. W efekcie kobieta cierpi na huśtawkę nastrojów , ogromne przygnębienie, płaczliwość, nieuzasadniony spadek formy, niekontrolowane stany depresyjne. Dodatkowo jej skóra traci blask, pojawiają się popękane naczynka, przebarwienia, włosy wypadają nierzadko garściami, a paznokcie są kruche i łamliwe. Młoda matka musi cierpliwie przeczekać ten okres. Wymaga wtedy dużo wsparcia z zewnątrz. Dotyczy ono zarówno pomocy w opiece nad dzieckiem, jak i podtrzymywania jej na duchu, wysłuchiwania problemów i umacniania jej pewności siebie oraz poczucia wartości jako kobiety....

Mężczyzna trzyma na dłoni eksponat ludzkiego mózgu.
©vege/Fotolia.com
Styl życia
Libertyny - hormony sterujące, wydzielane przez podwzgórze. Czym są i jaką funkcję spełniają?
Podwzgórze jest częścią mózgowia, odpowiadającą za sen, poczucie głodu i pragnienia, temperaturę ciała oraz instynkt rodzicielski. Gruczoł podwzgórza wytwarza hormony sterujące – statyny i liberyny, które wpływają na wzrost, poziom stresu, płodność, metabolizm oraz funkcjonowanie tarczycy.

Podwzgórze jest częścią mózgowia, odpowiadającą za sen, poczucie głodu i pragnienia, temperaturę ciała oraz instynkt rodzicielski. Gruczoł podwzgórza wytwarza hormony sterujące – statyny i liberyny, które wpływają na wzrost, poziom stresu, płodność, metabolizm oraz funkcjonowanie tarczycy.   Podwzgórze jest usytuowane pomiędzy kresomózgowiem a brzusznym elementem śródmózgowia. Mimo że jego wielkość zbliżona jest do orzecha włoskiego, to jest to bardzo ważna część mózgu, wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu . Odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz hormonalnego.   Podwzgórze – jak działa?   Podwzgórze jest częścią mózgu, odpowiadającą za funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Wszystkie procesy reguluje za pomocą przysadki mózgowej , która wydziela hormony . Podwzgórze pełni funkcję kontrolną, polegającą na pobudzaniu przysadki do produkcji hormonów. Innymi słowy, ta część mózgu dba o ich prawidłowe stężenie we krwi. Wśród najważniejszych hormonów, produkowanych przez przysadkę za pośrednictwem podwzgórza, można wymienić oksytocynę, która wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego, a także wazopresynę, wpływającą na działanie układu moczowego . Oprócz tego wyróżnia się dwa hormony sterujące funkcjonowaniem przysadki mózgowej. Mowa tu o liberynach oraz statynach.   Liberyny i statyny – hormony sterujące podwzgórza   Statyny są hormonami hamującymi wydzielanie innych hormonów. Dzięki nim rośniemy tylko do pewnego poziomu. Natomiast libertyny są odpowiedzialne za tzw. odruchy bezwarunkowe – sen, poczucie głodu i pragnienia, a także instynkt rodzicielski. Do grupy libertyn należą...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner