Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Czerwone wino
© PhotoSG/Fotolia.com
Styl życia

Dieta na niedobór estrogenu: soja, czosnek i czerwone wino

Estrogeny to trzy podobne chemicznie hormony: estron, estriol i estradiol. Nazywa się je hormonami żeńskimi, ponieważ produkowane są głównie w jajnikach, a u mężczyzn występują tylko w śladowych ilościach. Niedobór estrogenów jest szkodliwy dla zdrowia.

Estrogeny to trzy podobne chemicznie hormony: estron, estriol i estradiol. Nazywa się je hormonami żeńskimi, ponieważ produkowane są głównie w jajnikach, a u mężczyzn występują tylko w śladowych ilościach. Niedobór estrogenów jest szkodliwy dla zdrowia.

 

Niski poziom estrogenów występuje najczęściej u kobiet po menopauzie. Może też jednak wystąpić u kobiet z zaburzeniami rozwoju jajników oraz gdy jajniki są nieprawidłowo zbudowane lub ich czynności wygasły. Nagły spadek estrogenów następuje też po ciąży, po czym z reguły wraca do właściwego poziomu.

Objawy niedoboru estrogenów: bezsenność, spadek libido, wzrost wagi

Objawy niskiego poziomy estrogenów to najczęściej zaburzenia snu, problemy z koncentracją, przemęczenie, kołatanie serca, częste bóle głowy. W większości przypadków spada libido. Możliwe są też bóle kości i stawów, zwiększa się podatność na złamania. W skutek zatrzymania wody w organizmie wzrasta też waga ciała. Niedobór estrogenu powoduje też suchość pochwy i zwiększa prawdopodobieństwo infekcji intymnych, zaparć i bolesnego oddawania moczu. Spadek estrogenów może też spowodować wypadanie lub osłabienie włosów.

 

Gdy niedobór estrogenów jest długotrwały, skutki mogą być dużo poważniejsze. W wyniku zaniku II i III rzędowych cech płciowych sylwetka może zmienić się na bardziej męską, głos obniżyć, a ciało może stać się nadmiernie owłosione. Często długotrwały niedobór estrogenu prowadzi do zespołów demencyjnych, osteoporozy, zaburzeń układu krążenia i zmian wstecznych skóry.

Jak naturalnie uzupełnić niedobór estrogenów: estrogeny w jedzeniu

Poziom estrogenów można regulować farmakologicznie. Istnieją jednak naturalne estrogeny (tak zwane fitoestrogeny), które występują w żywności. Estrogeny naturalne można znaleźć w roślinach, takich jak rabarbar, truskawki, szczypior, soja, koniczyna czerwona, czosnek, czereśnie i owoce granatu. Estrogeny w żywności występuje też w nasionach lnu, pełnoziarnistych produktach zbożowych, orzechach, nasionach sezamu, słonecznika, kawie, herbacie, oliwie i czerwonym winie. Spożywanie produktów bogatych w naturalne estrogeny podnosi stężenie estrogenów w organizmie, a ponadto pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz spowalnia proces starzenia się skóry i tworzenia się zmarszczek.

 
  • Dieta wysokokaloryczna polega na przyjmowaniu większej liczby kalorii niż wskazuje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zobacz: dieta wysokokaloryczna.
  • Marzysz o szczupłej sylwetce, ale nie potrafisz zrezygnować z jedzenia fast foodów? Może dieta IIFYM jest tym, czego szukasz.  

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Estrogeny
© designer491/Fotolia.com
Styl życia
Hiperestrogenizm, czyli nadmiar estrogenów: skąd się bierze, jak go rozpoznać i wyleczyć
Estrogen to wspólna nazwa trzech hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Są one istotne dla funkcjonowania organizmu kobiety, ponieważ regulują działanie układu płciowego, wpływają na metabolizm kości, zwiększają elastyczność skóry, a także mają wpływ na libido, psychikę i ogólne samopoczucie. Nadmiar estrogenów jest jednak szkodliwy. Może pogarszać samopoczucie, zaburzać miesiączkowanie i powodować tycie.

Estrogen to wspólna nazwa trzech hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Są one istotne dla funkcjonowania organizmu kobiety, ponieważ regulują działanie układu płciowego, wpływają na metabolizm kości, zwiększają elastyczność skóry, a także mają wpływ na libido, psychikę i ogólne samopoczucie. Nadmiar estrogenów jest jednak szkodliwy. Może pogarszać samopoczucie, zaburzać miesiączkowanie i powodować tycie.   Nadmiar estrogenu określa się jako hiperestrogenizm. Wysoki poziom estrogenów może być wynikiem nieprawidłowej diety , stresu, dużego wysiłku fizycznego lub uwarunkowań dziedzicznych. Może być też skutkiem nowotworów jajników. Nadmiar estrogenów: objawy Hiperestrogenizm prowadzi do zaburzeń miesiączkowania . Cykle stają się nieregularne i często bardzo długie. Innym objawem nadmiaru estrogenów jest zatrzymywanie wody w organizmie , a więc powstawanie obrzęków i przyrost masy ciała . Dochodzi też do powiększenia piersi, a także pogorszenie samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Często występują skurcze, nudności, wymioty, bóle głowy i migreny. Nadmiar estrogenów: skutki Za duża ilość estrogenów znacznie zwiększa krzepliwość krwi, co może prowadzić do powstawania zakrzepów i zatorów . Może też zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie wątroby, przyczynić się do rozwoju kamicy dróg żółciowych i żółtaczki. Skutkiem hiperestrogenizmu są też infekcje pochwy , a nawet mięśniaki macicy. Długotrwały nadmiar estrogenów może prowadzić do miażdzycy i osteoporozy. Ma też wpływ na zdrowie psychiczne. Może doprowadzić do wahań nastrojów , obniżenia poczucia własnej wartości, ataków paniki, zaburzeń pamięci i depresji. Nadmiar estrogenów: leczenie Jak leczyć nadmiar estrogenów? W przypadku zauważenia objawów hiperestrogenizmu należy jak najszybciej zbadać poziom hormonów w organizmie. Jeśli badanie wykaże za...

Produkty sojowe
© M.studio/Fotolia.com
Styl życia
Fitoestrogeny: łagodzą objawy menopauzy, chronią przed chorobami i polepszają wygląd skóry
Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które w budowie i działaniu przypominają żeńskie estrogeny. Są w stanie złagodzić objawy menopauzy, wykazują też właściwości grzybobójcze i antyutleniające. Występują w wielu produktach spożywczych, na przykład w soi, kapuście, owocach cytrusowych, herbacie i czerwonym winie.

Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które w budowie i działaniu przypominają żeńskie estrogeny. Są w stanie złagodzić objawy menopauzy, wykazują też właściwości grzybobójcze i antyutleniające. Występują w wielu produktach spożywczych, na przykład w soi, kapuście, owocach cytrusowych, herbacie i czerwonym winie.   Ilość estrogenu w kobiecym organizmie zmniejsza się już od około 35. roku życia. Niedobór hormonów w organizmie można uzupełniać w sposób naturalny – stosując dietę bogatą w fitoestrogeny. Rodzaje fitoestrogenów i ich źródła Wyróżnia się kilka klas fitoestrogenów. Najbardziej popularne to izoflawony, lignany, stilbeny i kumestany. Do substancji o charakterze fitoestrogenów wlicza się również kumaryny, triterpenoidy i dihydroksychalkony.   1. Izoflawony: znajdują się głównie w soi, soczewicy, fasoli, bobie , grochu włoskim i chmielu. Występują też w zbożach (jęczmień, żyto, pszenica)   2. Lignany: występują w olejach z nasion, głównie w oleju lnianym. Inne źródła tego fitohormonu to siemię lniane, nasiona słonecznika , cebula, czosnek, wiśnie, gruszki, jabłka i piwo chmielowe.   3. Stilbeny: można je znaleźć w skórce owoców, takich jak czerwone winogrona, morwa i czarna porzeczka, w orzeszkach ziemnych i czerwonym winie .   4. Kumestany: bardzo rzadko występują w naszej diecie. Ich głównym źródłem jest czerwona koniczyna, ale występują też w kiełkach soi i nasionach słonecznika.   5. Substancje fitoestrogenne: związki o charakterze fitoestrogenów występują także w warzywach z rodziny kapustowatych (brokuł, brukselka, kapusta, kalafior), owocach cytrusowych , kawie, herbacie, mleku organicznym i jego przetworach. Działanie fitoestrogenów i ich wpływ na organizmie Zachwianie poziomu tak zwanych kobiecych hormonów, czyli estrogenów, obniża...

pierwiastek żelaza
©nmcandre/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać i czym skutkuje niedobór i nadmiar żelaza w organizmie?
Prawidłowy poziom żelaza we krwi mieści się w przedziale 70-150 mikrogramów/dl. Stężenie żelaza we krwi u kobiet jest zwykle o 10 mikrogramów/dl niższe niż u mężczyzn. Ilość żelaza w surowicy zależy m.in. od tego jak żelazo wchłania się w przewodzie pokarmowym i od funkcjonowania metabolizmu w organizmie.

Prawidłowy poziom żelaza we krwi mieści się w przedziale 70-150 mikrogramów/dl. Stężenie żelaza we krwi u kobiet jest zwykle o 10 mikrogramów/dl niższe niż u mężczyzn. Ilość żelaza w surowicy zależy m.in. od tego jak żelazo wchłania się w przewodzie pokarmowym i od funkcjonowania metabolizmu w organizmie.   Żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny . Jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ przechowuje i transportuje tlen w erytrocytach (krwinkach czerwonych). Przyczyny wysokiego poziomu żelaza we krwi – zapalenie nerek, zatrucie ołowiem Zbyt duże stężenie żelaza we krwi może być oznaką nadmiernego wchłaniania żelaza z układu pokarmowego, ostrego zapalenia wątroby lub uszkodzeń wątroby. Może być efektem zatrucia ołowiem, zapalenia nerek lub częstych transfuzji krwi . Wysoki poziom żelaza może także oznaczać zbyt dużą ilość żelaza dostarczanego w pokarmach. Stężenie żelaza zwiększają: estrogeny, alkohol oraz tabletki antykoncepcyjne. Objawy nadmiaru żelaza – spadek libido, bóle stawów Objawami nadmiaru żelaza we krwi jest uczucie ogólnego zmęczenia i złego samopoczucia. Doskwierają bóle stawów i osłabienie. Masa ciała zaczyna się zwiększać. Spada libido. Skóra przybiera ziemisty, szaro-brązowy kolor. Znika owłosienie z okolic miejsc intymnych oraz dołów pachowych. W przypadku kobiet pojawiają się nieregularne miesiączki . Przyczyny niskiego poziomu żelaza we krwi – utrata żelaza, zbyt mała ilość żelaza w diecie Zbyt niski poziom żelaza we krwi może świadczyć o osłabionej zdolności wchłaniania tego pierwiastka. Często przyczyną niskiego poziomu żelaza jest zjadanie zbyt małej ilości produktów zwierających je lub zwiększone zapotrzebowanie. Może być to oznaką utraty żelaza przez drogi moczowe, przewód pokarmowy lub drogi płciowe. Obniżona ilość żelaza we krwi może...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner