Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
badanie próbki krwi
© slavonstok/Fotolia.com
Styl życia

Badania hormonów FSH i HL – kiedy są wykonywane i jakie są normy?

Hormony FSH i LH są wytwarzane przez przysadkę mózgową. Regulują funkcjonowanie układu rozrodczego. Badania na FSH i LH wykonuje się w diagnozowaniu niepłodności oraz przy podejrzeniu opóźnionego dojrzewania płciowego u dzieci.

Hormony FSH i LH są wytwarzane przez przysadkę mózgową. Regulują funkcjonowanie układu rozrodczego. Badania na FSH i LH wykonuje się w diagnozowaniu niepłodności oraz przy podejrzeniu opóźnionego dojrzewania płciowego u dzieci.

 

FSH i LH często oznaczane są w tym samym czasie. Prawidłowy stosunek LH do FSH wynosi 1. Przy relacji 0,6 stwierdza się niewydolność przysadki, a przy 1,5 – PCOS (zespół policystycznych jajników).

Badanie FSH

Hormon FSH (hormon folikulotropowy) jest oznaczany na podstawie próbki krwi lub moczu. Badanie jest zlecane podczas rozpoznawania niepłodności lub przy planowaniu ciąży. FSH badane jest także przy podejrzeniu chorób jajników, jąder lub przysadki mózgowej. Wykonuje się je w diagnostyce zespołu policystycznych jajników, a także po to, aby sprawdzić czy kobieta przechodzi proces menopauzy. Zaburzenia hormonalne, np. nieregularne cykle miesiączkowe to również wskazanie do oznaczenia FSH.

 

Poziom FSH u mężczyzn jest badany przy zaburzeniach płodności, gdy w nasieniu jest mało plemników. Hormon odpowiada bowiem za stymulację wytwarzania plemników w jądrach.

 

Dzieci, u których obserwuje się objawy zaburzeń w dojrzewaniu płciowym także powinny mieć oznaczony poziom FSH.

 

Poziom FSH zmienia się z wiekiem. U kobiet zależy też od dnia cyklu, w którym aktualnie znajduje się badana. Normy dla 3. dnia cyklu wynoszą 3-12 mIU/ml FSH. Norma dla mężczyzn to 1,7-12,0 ng/ml.

 

Wyższy poziom FSH oznacza najczęściej pierwotną niewydolność jajników. Kobiety w czasie menopauzy także mają zbyt wysokie stężenie hormonu. Podwyższone FSH u mężczyzn może wskazywać na pierwotną niewydolność jąder.

 

Zbyt niski poziom FSH to sygnał niewydolności podwzgórza lub/i przysadki.

Badanie LH

LH – hormon gonadotropowy, podobnie jak FSH oznacza się w przypadku zmian hormonalnych (np. przy zaburzeniach miesiączkowania) i w czasie planowania ciąży. Bada się wówczas stężenie hormonu podczas owulacji. Określenie poziomu LH jest istotne także przy menopauzie oraz w diagnostyce chorób podwzgórza i przysadki. Jest zlecane również dzieciom, które mają objawy przedwczesnego lub zbyt późnego dojrzewania płciowego.

 

Krew do badania zwykle pobiera się z żyły łokciowej, rzadko z próbki moczu. LH można też badać testami owulacyjnymi.

 

Poziom LH jest zależny od wieku i płci. Normy LH u kobiet zależą od fazy cyklu miesiączkowego i wynoszą:

  • 1,4-9,6 mIU/ml w pierwszej fazie cyklu - folikularnej,
  • 2,3-21 mIU/ml podczas owulacji,
  • 42-188 mIU/ml po menopauzie.

Stężenie LH u mężczyzn powinno mieścić się w granicach 1,5-9,2 mIU/ml.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
probówki z krwią
© somkanokwan/Fotolia.com
Styl życia
Czym jest LH i kiedy bada się stężenie hormonu luteinizującego w organizmie
Badanie LH wykonuje się w diagnostyce chorób związanych z produkcją hormonów, np. w zaburzeniach przysadki, jajników lub jąder. Hormon luteinizujący odpowiada m.in. za możliwość zajścia w ciążę i prawidłowy proces dojrzewania płciowego.

Badanie LH wykonuje się w diagnostyce chorób związanych z produkcją hormonów, np. w zaburzeniach przysadki, jajników lub jąder. Hormon luteinizujący odpowiada m.in. za możliwość zajścia w ciążę i prawidłowy proces dojrzewania płciowego.   Hormon LH – najważniejsze fakty o hormonie luteinizującym LH jest nazywany inaczej hormonem luteinizującym lub gonadotropiną. To jeden z hormonów, których poziom oznacza się, aby sprawdzić czy układ hormonalny człowieka funkcjonuje prawidłowo. Jego stężenie zmienia się wraz z wiekiem. Jest też zależne od płci. Hormon LH jest produkowany w przednim płacie przysadki i kontrolowany przez podwzgórze. LH bada się diagnozując niepłodność i zaburzenia działania gonad lub przysadki oraz jąder i jajników. Poziom hormonu LH w diagnostyce niepłodności jest wykonywany dość często wraz z innymi badaniami określającymi poziom: testosteronu, FSH, progesteronu i estradiolu. Hormon luteinizujący ma wpływ na regulowanie cyklu miesięcznego kobiet. Najwyższe stężenie osiąga w ostatniej fazie cyklu. LH ma swój udział w pęknięciu pęcherzyka Graafa oraz w pojawieniu się owulacji. Poziom LH warto sprawdzić także wtedy, gdy partnerzy planują ciążę. Badanie hormonu LH jest zlecane po pojawieniu się pierwszych objawów menopauzy . Hormon LH u mężczyzn stymuluje komórki wydzielające testosteron. Hormon luteinizujący oznacza się również u dzieci, kiedy podejrzewa się zbyt szybkie lub opóźnione dojrzewanie płciowe.   Stężenie LH u dzieci jest zróżnicowane, podobnie jak u dorosłych. U chłopców, którzy nie skończyli 6 miesięcy obserwuje się wzrost poziomu LH. Natomiast od 6. miesiąca do 8. roku życia poziom hormonu spada. Po 8. roku życia, zanim chłopiec zacznie dojrzewać płciowo, stężenie...

uśmiechnięty chłopczyk
Flickr/Bev Sykes/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Badanie FSH wskaźnikiem niepłodności u kobiet i mężczyzn
FSH stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku. Wysoka wartość hormonu folikulotropowego w organizmie może świadczyć o niepłodności, chorobach jajników, przysadki lub jąder. Za pomocą badania FSH można zbadać przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn.

FSH stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku. Wysoka wartość hormonu folikulotropowego w organizmie może świadczyć o niepłodności, chorobach jajników, przysadki lub jąder. Za pomocą badania FSH można zbadać przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn. Charakterystyka hormonu folikulotropowego (FSH) FSH to hormon peptydowy. Jest wydzielany przez przysadkę mózgową (dokładnie przez jej przedni płat). Hormon FSH u kobiet aktywuje wzrost i proces dojrzewania pęcherzyków, które zawierają komórki jajowe w folikularnej fazie cyklu. Cykl miesiączkowy ma dwie fazy; faza folikularna to pierwsza faza cyklu – typowy jest dla niej wzrost FSH i estrogenów. Hormon FSH jest odpowiedzialny za regulowanie procesów w organizmie wpływających na właściwą pracę układu rozrodczego. Badanie hormonu folikulotropowego pomaga w diagnostyce niepłodności. Wykonywane jest także dla rozpoznania niewydolności przysadki lub podwzgórza. FSH może być oznaczony w próbce moczu lub krwi. Badanie FSH – wskazania Do wskazań wykonania badania hormonu folikulotropowego należy diagnostyka niepłodności u kobiet i mężczyzn . Badanie FSH bywa łączone z badaniami LH, poziomu testosteronu, estradiolu czy progesteronu. Służy wtedy jako badanie dodatkowe w celu rozpoznania, np. choroby jajników, menopauzy czy zaburzeń hormonalnych. Badanie FSH wykonywane jest także dla wyjaśnienia powodów nieregularnej menstruacji. U mężczyzn FSH pomaga określić przyczyny niskiej liczby plemników w nasieniu (FSH pobudza jądra do produkcji plemników). FSH bada się także w przypadku podejrzenia chorób przysadki lub jąder. Badane hormonu folikulotropowego wykonywane jest również u dzieci, by wskazać przyczyny zbyt szybkiego lub spowolnionego procesu dojrzewania płciowego. Jak przebiega badanie FSH? Kilka dni przed...

Wzór estradiolu
© Zerbor/Fotolia.com
Styl życia
Estradiol – rola żeńskiego hormonu płciowego i normy
Niski poziom estradiolu świadczy nie tylko o menopauzie. Może sygnalizować również zaburzenia płodności, miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, osteoporozę, anoreksję.

Niski poziom estradiolu świadczy nie tylko o menopauzie. Może sygnalizować również zaburzenia płodności, miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, osteoporozę, anoreksję.   W przypadku zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu estradiolu należy przyjmować leki. Najpierw jednak należy przeprowadzić badania i określić przyczynę niewłaściwej ilości hormonu w organizmie. Czym jest estradiol Estradiol (E2) to sterydowy hormon płciowy, wchodzący w skład estrogenów , którego działanie reguluje przysadka mózgowa. Wydzielają go głównie jajniki, ale w procesie uczestniczy także mózg, kości, tkanki tłuszczowe, łożysko, a u mężczyzn jądra oraz kora nadnerczy. Niedobór tego typowo żeńskiego hormonu w męskim organizmie skutkuje często bezpłodnością. Rola estradiolu w organizmie Estradiol reguluje popęd seksualny . Odpowiada w damskim organizmie za prawidłowy rozwój układu oraz narządów rozrodczych.   Wywiera wpływ na: funkcjonowanie gruczołów mlecznych, rozrost komórek w gruczole mlekowym, wygląd warg sromowych większych i mniejszych, produkcję śluzu przez gruczoły macicy , rozrost błony śluzowej, dojrzewanie komórek nabłonka pochwy, pobudza ich podział, zmienia PH środowiska pochwy, zwiększenie kurczliwości macicy, ukrwienie warstwy mięśniowej, przyspieszenie przepływności jajników i rozwój pęcherzyków jajnikowych .   Poza tym estradiol warunkuje przemianę materii, reguluje temperaturę ciała, zwiększa produkcję białek w wątrobie , tempo kostnienia chrząstek nasadowych kości długich, zwiększa ukrwienie serca, zmniejsza ciśnienie, zatrzymuje wodę i sole mineralne, redukuje produkcję łoju, ujędrnia skórę. Jakie są normy poziomu estradiolu Normy...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner