siedzący zamyślony mężczyzna
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia

Jak sobie radzić z moczeniem nocnym u dorosłych?

Moczenie nocne u dorosłych znacznie obniża jakość życia chorych. Powody tej dolegliwości mogą być różne, najczęściej podłoże schorzenia jest wieloczynnikowe. Pomocne jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zmiana trybu życia i wsparcie psychologiczne.

Moczenie nocne u dorosłych znacznie obniża jakość życia chorych. Powody tej dolegliwości mogą być różne, najczęściej podłoże schorzenia jest wieloczynnikowe. Pomocne jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zmiana trybu życia i wsparcie psychologiczne.

Moczenie nocne to niezależne od woli oddawanie moczu w trakcie snu u tych, którzy osiągnęli już zdolność świadomego kontrolowania tej czynności. Pełna kontrola nad czynnościami pęcherza moczowego osiągana jest w wieku 5 lat.

Jakie są przyczyny moczenia nocnego u dorosłych?

Istnieje wiele możliwych przyczyn moczenia nocnego u dorosłych. Może świadczyć o zaburzeniach czynności pęcherza moczowego, zakażeniach dróg moczowych, sromu lub pochwy, cukrzycy, chorobach nerek, chorób układu nerwowego, napadów padaczkowych. Wpływ na występowanie moczenia nocnego ma także genetyka – jeśli rodzice mieli problem moczenia nocnego, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że problem będzie również dotyczył ich dzieci. Przyczyną może być także głęboki sen, podczas którego nie odczuwa się potrzeby oddawania moczu. Wpływ na tę dolegliwość mogą mieć również czynniki psychogenne.

Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie pieczarkowym

Jak leczyć moczenie nocne u dorosłych?

Przy wystąpieniu moczenia nocnego należy udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, który wykryje źródło problemu i pacjenta na badania specjalistyczne. Gdy występuje ten problem, warto zmierzyć poziom cukru, kreatyniny, elektrolitów we krwi, wykonać ogólne badanie moczu z posiewem i USG jamy brzusznej. Lekarz pierwszego kontaktu zwykle skieruje pacjenta do poradni urologicznej. Metoda leczenia zależna jest od przyczyny moczenia nocnego.

 

Aby samodzielnie zminimalizować ryzyko moczenia nocnego, warto zmienić styl życia – unikać picia dużej ilości płynów przed snem, a także odstawić napoje słodkie, gazowane oraz zawierające kofeinę. Chory powinien dbać o regularne opróżnianie pęcherza moczowego i o to, aby noc zaczynać z pustym pęcherzem. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej higieny – częste podmywanie się, ewentualnie korzystanie z pieluchomajtek lub specjalistycznych podpasek.

 

Pomocne w leczeniu moczenia nocnego może okazać się również ćwiczenie mięśni brzucha oraz mięśni Kegla, stosowane przy nietrzymaniu moczu. Ćwiczenia polegają na zatrzymaniu strumienia moczu i rozluźnienie po kilku sekundach. Inne ćwiczenie polega na wprowadzeniu palca do pochwy na głębokość kilku centymetrów i obkurczeniu mięśni, jakby chciało się zgnieść palec. Pomocne mogą okazać się wszelkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza.

 

dziewczynka śpiąca z misiem
© Myst/Fotolia.com
Styl życia
Jak wygląda leczenie moczenia nocnego u dzieci: nawyki związane z piciem i oddawaniem moczu, farmakologia
Moczenie nocne u dzieci dzieli się na dwa rodzaje: moczenie pierwotne oraz wtórne. Leczy się chorobę, która wywołała problemy z oddawaniem moczu lub tylko objawy moczenia. Zazwyczaj stosuje się leki: imipraminę, desmopresynę, i chlorowodorek oksybutyniny.

Moczenie nocne u dzieci dzieli się na dwa rodzaje: moczenie pierwotne oraz wtórne. Leczy się chorobę, która wywołała problemy z oddawaniem moczu lub tylko objawy moczenia. Zazwyczaj stosuje się leki: imipraminę, desmopresynę, i chlorowodorek oksybutyniny.   Moczenie nocne to najczęściej występujące u dzieci zaburzenie związane z oddawaniem moczu. Pierwotne moczenie pojawia się aż u 15-20% maluchów, najczęściej chłopców. Moczenie wtórne diagnozowane jest u 3-8% dzieci w wieku 5 lat. Rodzaje moczenia nocnego u dzieci Pierwotne moczenie nocne rozpoznaje się u dzieci w wieku powyżej 5 lat, czyli wtedy, gdy dziecko zwykle kontroluje oddawanie moczu nawet w nocy. Jeśli moczeniu nie towarzyszą nieprawidłowe wyniki badań oraz dziecko oddaje mocz za dnia w sposób prawidłowy, stwierdza się właśnie moczenie pierwotne. Objawem moczenia pierwotnego jest też nieprzerwany sen malucha, pomimo zmoczenia przez niego łóżka.   Moczenie wtórne można podejrzewać wówczas, kiedy zaczyna się nagle, po co najmniej 6 miesiącach od czasu, kiedy maluch kontrolował już oddawanie snu w nocy. Przyczyny wtórnego moczenia nocnego u dzieci to: zmiany organiczne w drogach moczowych, np. wady anatomiczne dróg moczowych, zakażenie lub kamica układu moczowego, zaburzenia czynnościowe pęcherza , problemy emocjonalne, choroby z wielomoczem (nadmiernym oddawaniem moczu), bezdech senny, alergia pokarmowa, zaparcia.   Kiedy mamy do czynienia z wtórnym moczeniem nocnym, należy leczyć jego przyczynę. Nawyki a leczenie pierwotnego moczenia nocnego u dzieci Po rozpoznaniu choroby u dziecka, oprócz leczenia farmakologicznego zmienia się nawyki dziecka związane z piciem i oddawaniem moczu. Maluch nie powinien pić w ciągu nocy. Dziecko powinno...

Kobieta w ciąży siedząca na brzegu jeziora
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Sposób na nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja oznacza odruchowy wyciek moczu przez cewkę moczową. Możemy je zwalczać ćwiczeniami mięśni Kegla, czyli dna miednicy.

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja oznacza odruchowy wyciek moczu przez cewkę moczową. Możemy je zwalczać ćwiczeniami mięśni Kegla, czyli dna miednicy. Jak rozpoznać mięśnie Kegla? Aby rozpoznać mięśnie Kegla, podczas opróżniania pęcherza, spróbuj zatrzymać strumień moczu. Kiedy ci się to uda, oznacza to, że użyłaś mięśni Kegla. Drugi sposób rozpoznania mięśni Kegla polega na włożeniu do pochwy w pozycji leżącej dwóch palców. Podczas napinania pochwy, poczujesz jak mięśnie Kegla uciskają palce. Ćwiczenia mięśni Kegla Jeśli masz do czynienia z kropelkowym lub niewielkim nietrzymaniem moczu stosuj ćwiczenia Kegla . Powodują one podtrzymanie narządów wewnętrznych, występujących w jamie brzusznej. Po opróżnieniu moczu przyjmij wygodną, siedzącą lub leżącą pozycję. Możesz też stanąć w rozkroku. Napnij mięśnie dna miednicy (bez napinania mięśni pośladków i brzucha) przez 5 sekund i rozluźnij je. Ćwiczenie powtórz pięć razy, najlepiej 3 razy dziennie. W trakcie ćwiczenia skup się tylko na napięciu mięśni Kegla i swobodnie oddychaj. Po tygodniu powiększ liczbę skurczów do 10-15 i rób po kilka serii dziennie. Istotne jest to, by ćwiczyć regularnie, prawidłowo i jak najwięcej. Efekty zobaczysz już po kilku tygodniach. Zalety ćwiczeń mięśni Kegla Dla kobiety regularne i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla jest doskonałym sposobem na wiele problemów. Oprócz nietrzymania moczu, ćwiczenia pomagają także przy porodzie i zwiększają satysfakcję seksualną obojga partnerów. Nie należy wykonywać ćwiczeń, jeśli ciąża jest zagrożona. Przyczyny nietrzymania moczu Dolegliwość nietrzymania moczu dotyczy szczególnie kobiet, które rodziły i są po 45 roku życia. Im więcej porodów, tym większe...

Toaleta
© Africa Studio/Fotolia.com
Styl życia
Zaleganie moczu w pęcherzu jest objawem choroby
Jeśli w pęcherzu moczowym zalega mocz, może przyczynić się do rozwoju zapalenia dróg moczowych, ponieważ zaczynają rozwijać się w nim bakterie, mimo że jest jałowy.

Jeśli w pęcherzu moczowym zalega mocz, może przyczynić się do rozwoju zapalenia dróg moczowych, ponieważ zaczynają rozwijać się w nim bakterie, mimo że jest jałowy.   Zaleganie moczu w pęcherzu może wywołać zapalenie nerek, a nawet ich uszkodzenie. Nieleczone zaleganie moczu powoduje zmiany w budowie pęcherza i zaburzenia w pracy wypieracza. Powiększona prostata sprawia, że w pęcherzu zalega mocz Kiedy gruczoł krokowy rozrasta się, uciska cewkę moczową i sprawia, że przepływ moczu jest utrudniony. Wraz z dalszym rozrostem zachodzą zmiany w układzie moczowym – wypieracz, odpowiedzialny za wypychanie moczu na zewnątrz, musi kurczyć się coraz mocniej. To natomiast powoduje, że pogrubiają się ściany pęcherza i tworzą się uchyłki. Ułatwiają one zaleganie moczu. Problem zalegania moczu dotyka także osoby, u których wypieracz nie działa prawidłowo z innych przyczyn niż rozrost stercza. Zaleganie moczu to problem także kobiet Problem zalegania moczu w pęcherzu dotyczy kobiet, które mają wypadającą macicę, ciężarnych, a także będących w okresie połogu. Zaleganie moczu wiąże się z niewydolnością mięśni odpowiedzialnych za wypychanie moczu na zewnątrz. Może być również objawem towarzyszącym chorobom nowotworowym – rakowi macicy , jajnika czy dróg moczowych. Przyczyny zalegania moczu niezależne od płci Zalegający mocz sprzyja rozwijaniu się bakterii i infekcjom, a także powstawaniu kamieni nerkowych , dlatego problem ten powinien być rozwiązany możliwie najszybciej. Jeśli po mikcji, czyli oddaniu moczu, w pęcherzu znajduje się więcej niż 30 mililitrów moczu, mówi się o zaleganiu.   Oprócz przerostu i raka prostaty czy m.in. wypadania macicy, zaleganie moczu mogą powodować schorzenia dotykające obu płci. Należą do nich: tętniaki aorty i tętnic biodrowych, grzybica w obrębie układu moczowego , powiększone...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik