Pomiar glukozy
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia

W jaki sposób bada się poziom cukru we krwi

Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.

Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.

 

Glukozę bada się na podstawie próbki krwi pobranej tylko na czczo albo na czczo i po przyjęciu pewnej dawki glukozy. Chorzy na cukrzycę jej poziom sprawdzają kontrolnie także po posiłkach.

Co to jest glukoza i dlaczego oznacza się jej poziom

Glukoza należy do cukrów prostych, do których rozkładane są przyswajane z pożywieniem węglowodany. Stanowi ona podstawowy surowiec energetyczny organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, pracy narządów wewnętrznych i mięśni. Glukoza wchłaniana jest z jelita cienkiego, skąd trafia do krwi. Dla komórek krwi oraz neuronów mózgu stanowi ona jedyne źródło energii.

 

Po posiłku poziom glukozy we krwi wzrasta, osiągając maksimum po ok. 60 minutach od rozpoczęcia jedzenia. Po ok. 2-3 godzinach poziom cukru we krwi u zdrowych osób z powrotem przyjmuje wartość taką, jaką miał przed posiłkiem. Nieprawidłowy poziom glukozy jest jednym z kryteriów diagnostycznych wielu chorób, np. cukrzycy, niewydolności nerek, chorób wątroby oraz tarczycy.

Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo – normy

Poziom glukozy we krwi można badać na czczo, najczęściej rano. Potrzebne jest do tego pobranie próbki krwi w laboratorium lub badanie glukometrem.

 

Prawidłowy poziom cukru we krwi u zdrowego człowieka na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg/dl. Jeśli wynik badania wskazuje od 100 do 125 mg/dl, mamy do czynienia z hiperglikemią, która może oznaczać stan przedcukrzycowy. Natomiast wynik wyższy niż 126 mg/dl przy dwukrotnym pomiarze może świadczyć o cukrzycy. Wynik niższy niż 40 mg/dl może świadczyć o hipoglikemii.

Poziom cukru we krwi w teście doustnego obciążenia glukozą – normy

Test doustnego obciążenia glukozą (OGTT) polega na dwukrotnym pobraniu próbki krwi w celu porównania poziomu cukru na czczo i 2 godziny po wypiciu roztworu wodnego, zawierającego 75 g glukozy. Badanie to pomaga w zweryfikowaniu, czy osoba, która po badaniu na czczo miała podwyższony poziom glukozy, jest chora na cukrzycę. Jeśli po 2 godzinach od przyjęcia glukozy stężenie cukru u danej osoby jest niższe niż 140 mg/dl, tolerancja glukozy jest u niej prawidłowa. Jeżeli otrzyma ona wynik w granicach 140-200 mg/dl, tolerancja glukozy odbiega od normy i można podejrzewać stan przedcukrzycowy. Osoby chore na cukrzycę otrzymują wynik wyższy niż 200 mg/dl przy dwukrotnym pomiarze.

Badanie poziomu glukozy u kobiet w ciąży

Badanie glukozy wykonuje się również u kobiet w ciąży. Polega ono na dwukrotnym pobraniu próbki krwi: na czczo i godzinę po doustnym przyjęciu glukozy. Jeśli poziom cukru we krwi wynosi wówczas mniej niż 140 mg/dl, wynik jest prawidłowy. Jeśli więcej – nieprawidłowy.


Test obciążenia glukozą
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pozwala zdiagnozować cukrzycę. W tym cukrzycę ciążową
Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pokazuje, jak organizm radzi sobie z trawieniem cukru. Badanie służy do diagnozy cukrzycy. Test zajmuje dwie godziny, polega na dwukrotnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu cukru. Nie wolno nic jeść ani pić na 8h przed badaniem.

Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pokazuje, jak organizm radzi sobie z trawieniem cukru. Badanie służy do diagnozy cukrzycy. Test zajmuje dwie godziny, polega na dwukrotnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu cukru. Nie wolno nic jeść ani pić na 8h przed badaniem.   Test obciążenia glukozą polega na dwukrotnym oznaczeniu poziomu cukru we krwi: przed i po podaniu wody z 75 gramów glukozy. Wynik pozwala potwierdzić lub obalić podejrzenie cukrzycy. Wykonuje się go m.in. w celu rozpoznania cukrzycy ciążowej.   Na badanie należy przyjść na czczo, nie przed nim nawet pić czystej wody. Trwa ono ok. 2,5-3 godziny. Na tydzień przed badaniem nie powinno się zmieniać ilości cukrów (węglowodanów) w codziennej diecie. Kiedy przeprowadza się doustny test obciążenia glukozą Wykonanie testu obciążenia glukozą jest zalecane wtedy, kiedy u danej osoby występuje podejrzenie cukrzycy . Pozwala ono na weryfikację wyników badania glikemii (stężenia glukozy we krwi) na czczo. Badanie wykonuje się też u kobiet w ciąży, u których występuje ryzyko cukrzycy ciążowej. W jaki sposób wykonuje się test obciążenia glukozą Test obciążenia glukozą polega na dwukrotnym pobraniu próbek krwi żylnej i oznaczeniu w niej stężenia glukozy. Pierwszą próbkę krwi pobiera się na czczo. Następnie osoba badana powinna wypić ok. szklanki (250 ml) wody z rozpuszczoną w niej dawką 75 gramów glukozy.   Przez kolejne dwie godziny badany powinien pozostawać w pozycji siedzącej . Nie może wtedy ani jeść, ani pić. Po tym czasie pobiera się od niej drugą próbkę krwi. Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą Niektóre laboratoria wymagają, by badany przyniósł ze sobą kupioną w aptece glukozę. Warto upewnić się, jakie są wymogi w laboratorium, do którego...

ciężarna mierzy poziom cukru
© fovito/Fotolia.com
Styl życia
Cukrzyca w ciąży może zagrażać zdrowiu matki i dziecka. Poznaj jej przyczyny i objawy
Cukrzyca ciążowa to podwyższony poziom glukozy, który występuje u ciężarnych kobiet. Najczęściej pojawia się ona w 3. trymestrze ciąży. Po porodzie na ogół poziom cukru wraca do normy. Cukrzyca ciążowa może jednak zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, dziecka i matki.

Cukrzyca ciążowa to podwyższony poziom glukozy, który występuje u ciężarnych kobiet. Najczęściej pojawia się ona w 3. trymestrze ciąży. Po porodzie na ogół poziom cukru wraca do normy. Cukrzyca ciążowa może jednak zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, dziecka i matki.   Najczęściej objawami cukrzycy ciążowej są potrzeba częstszego niż zwykle oddawania moczu oraz duże pragnienie. Przyczyny cukrzycy ciążowej Pod wpływem węglowodanów, w tym cukru dostarczanych z jedzeniem trzustka zaczyna produkować insulinę , której zadaniem jest umożliwienie glukozie przedostanie się z krwi do komórek. U kobiet w ciąży stężenie glukozy we krwi na ogół jest podwyższone. Dzieje się tak dlatego, że oddziałujące na organizm ciężarnej kobiety hormony blokują do pewnego stopnia wydzielanie insuliny. Glukoza nie może wtedy przedostać się do komórek i gromadzi się we krwi. Szczególnie dużo hormonów wydziela się w 3. trymestrze, dlatego objawy cukrzycy ciążowej często pojawiają się właśnie ok. 27. tygodnia ciąży. Poziom cukru warto jednak monitorować już od początku ciąży , ponieważ cukrzyca często nie daje charakterystycznych objawów. Objawy cukrzycy ciążowej Najczęściej występującymi objawami cukrzycy ciążowej są wzmożone pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Ponieważ podobne objawy mogą występować też w normalnie przebiegającej ciąży, należy regularnie badać poziom glukozy już od pierwszych jej tygodni. Nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić do : rzucawki porodowej, nadmiernego wzrostu płodu (makrosomii) i zaklinowania się podczas porodu, przedwczesnego porodu, hipoglikemii u dziecka, wad cewy nerwowej u dziecka, wad serca u dziecka. W grupie ryzyka znajdują się kobiety, które przekroczyły 25. rok życia, mają nadwagę,...

Kobieta czytająca
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Glukoza – hiperglikemia i hipoglikemia groźne dla zdrowia
Glukoza to cukier, który zapewnia energię organizmowi. Jest go dużo w węglowodanach, np. makaronie, mące, owocach. Wzrost stężenia glukozy we krwi powoduje wytworzenie przez trzustkę insuliny (hormonu, dzięki któremu cukier trafia do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej). Badanie poziomu cukru we krwi (glikemię) można wykonać o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na czczo.

Glukoza to cukier, który zapewnia energię organizmowi. Jest go dużo w węglowodanach, np. makaronie, mące, owocach. Wzrost stężenia glukozy we krwi powoduje wytworzenie przez trzustkę insuliny (hormonu, dzięki któremu cukier trafia do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej). Badanie poziomu cukru we krwi (glikemię) można wykonać o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na czczo. Powody do zmierzenia cukru we krwi Badanie stężenia glukozy we krw i wykonuje się rutynowo, przy objawach hiperglikemii – (podwyższonego cukru: nieustannego odczuwania pragnienia, częstszego oddawania moczu, trudno gojących się ran), hipoglikemii (obniżonego stężenia glukozy: drżenia mięśni, kłopotów z widzeniem, odczuwania niepokoju ), a także podczas ciąży oraz kontroli cukrzyków. Przebieg badania na obecność glukozy we krwi Z żyły (zazwyczaj w dole łokciowym) pobiera się krew do probówki, która następnie zostaje przebadana w laboratorium. Istnieje również możliwość samodzielnego zbadania poziomu cukru we krwi poprzez nakłucie opuszka palca igłą lub glukometrem – urządzeniem, które pomaga kontrolować glukozę cukrzykom. Kroplę krwi trzeba umieścić na polu reaktywnym papierowego paska testowego, który zmienia kolor lub natężenie mikroprądu elektrycznego, a następnie podaje wynik liczbowy. Prawidłowe wyniki badania cukru we krwi na czczo noworodki – 50 – 115 mg/dl dzieci – 70 – 105 mg/dl dorośli – 70 do 110 -115 mg/dl (w zależności od laboratorium)   Poziom glukozy 110 – 115 do 125 mg/dl na czczo oznacza stan przedcukrzycowy (inaczej nieprawidłową glikemię; nietolerancję glukozy), zaś powyżej 126 mg/dl cukrzycę.   Jeśli poziom glukozy we krwi mierzony jest po posiłku, to alarmujący jest wynik powyżej 140 mg/dl . Aby być pewnym...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner