blondynka śpi
©lenets_tan/fotolia
Styl życia

Zbyt długi sen a jakość i długość życia

Zbyt długi sen może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia. Warto zatem zadbać o regularne wysypianie się, zamiast odsypiania lub niedosypiania. Nadmierne wysypianie się powoduje nie tylko złe samopoczucie, może skutkować nawet chorobami serca.

Zbyt długi sen może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia. Warto zatem zadbać o regularne wysypianie się, zamiast odsypiania lub niedosypiania. Nadmierne wysypianie się powoduje nie tylko złe samopoczucie, może skutkować nawet chorobami serca.

Zbyt długi sen – jak go uniknąć

Optymalna dawka snu dla dorosłego człowieka to 7-9 godzin na dobę. Spanie „na zapas” lub odsypianie nie jest korzystne dla organizmu. Bardzo ważne jest, by w grafiku znaleźć czas na zdrowy sen.

Zbyt długi sen – konsekwencje dla zdrowia

Spanie dłużej niż 10 godzin może skutkować silnym bólem głowy po przebudzeniu. Długi sen wiąże się z dezorientacją i złym samopoczuciem. Jeśli sporadycznie śpimy więcej niż 10 godzin, wystarczy powrócić do zdrowych nawyków. Jeżeli zaś zdarza nam się to regularnie, jesteśmy narażeni na choroby serca, cukrzycę i otyłość (zob. badania). Długi sen może skutkować problemami z kręgosłupem, a przez zaniedbywanie aktywności fizycznej, nawet przyczyniać się do przedwczesnej śmierci. Tzw. „sowy” (osoby, które kładą się spać w późnych godzinach nocnych, a wstają koło południa) powinny uważać, ponieważ w ich przypadku zostaje zaburzona aktywność biologiczna związana z cyklem dzień-noc. W efekcie może dojść do podwyższenia poziomu złego cholesterolu we krwi, a obniżenia dobrego.

 

Zdrowy sen to podstawa zdrowego trybu życia.

 

Śpiąca kobieta
©Ana Blazic Pavlovic/Fotolia
Styl życia
Zdrowe i niezdrowe pozycje do snu, czyli dlaczego nie należy spać na brzuchu
Dolegliwości z kręgosłupem można potęgować lub łagodzić poprzez spanie w konkretnej pozycji. Pozycje do snu wpływają też na stan skóry twarzy, przyspieszając bądź opóźniając powstawanie zmarszczek. Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania może pomóc też osobom cierpiącym na zgagę.

Dolegliwości z kręgosłupem można potęgować lub łagodzić poprzez spanie w konkretnej pozycji. Pozycje do snu wpływają też na stan skóry twarzy, przyspieszając bądź opóźniając powstawanie zmarszczek. Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania może pomóc też osobom cierpiącym na zgagę. Najlepszym wyborem dla zdrowia jest spanie w pozycji na plecach Doktor Hooman Melamed, chirurg-ortopeda pracujący w the DISC Sports & Spine Center w Los Angeles, uważa, że pozycje do snu mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia ( zobacz badania ). Gdy śpimy na plecach, nasz kręgosłup nie jest dodatkowo obciążony. Ponadto prawidłowo dobrana poduszka sprawia, że kręgosłup na całej długości może przybrać naturalną pozycję. Dzięki temu sen jest lepszej jakości. Pozycja do snu na plecach sprawdza się również w przypadku osób zmagających się z bólem żuchwy czy bólem karku, a także z bólem biodra. Kluczowy w takich wypadkach jest dobór poduszki o właściwej wysokości. Aby zlikwidować ból żuchwy, czasem wystarczy spać na plecach z poduszką pod karkiem. Pozycja do snu na plecach zmniejsza tempo powstawania zmarszczek, ponieważ skóra nie odciska się od poduszki ani nie odkształca ( zobacz badania ). Wadą spania na plecach jest chrapanie, które w tej pozycji pojawia się najczęściej, podobnie jak bezdech senny ( zobacz więcej ). Pozycja do snu na boku – przy zgadze, bólu pleców, zatok i dla osób perfekcyjnie zdrowych Idealna, gdy nic nam nie dolega, jest pozycja do snu na boku. Spanie na lewym boku jest też zalecane kobietom w ciąży, aby przepływ krwi był przez cały czas wystarczający, by dziecku nie zabrakło tlenu ani substancji odżywczych. Pozycja do snu na lewym boku pomaga osobom cierpiącym na zgagę. Na boku można spać także w przypadku bólu kręgosłupa, gdy leżenie na plecach nie pomaga. Wówczas między nogami powinny się znaleźć poduszki, tak by żadne biodro...

jennifer_lopez_mariah_carey_bella_night
East News
Newsy
Co gwiazdy robią przed snem? Mariah Carey to prawdziwa diwa!
Co gwiazdy robią przed snem? Mariah Carey to prawdziwa diwa!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'zPnldGe1bUt4UXY5HMU7cMcP..j8X.CQkAvfyuYZrvH.27', 'yaghjpgiqw', 'fpeiosxdqtxylnnmwwjefxpzfknx']); Każda kobieta ma swoje ulubione rytuały przed snem – niektóre z nas biorą długą kąpiel, a inne czytają książkę do poduszki. Zastanawiałyście się kiedyś co przed wskoczeniem do łóżka robią gwiazdy takie jak Jennifer Aniston , Jennifer Lopez , Mariah Carey czy Oprah Winfrey ? Czy ich sposoby może stosować każda z nas? Przekonajcie się same!    Medytacja i joga dla dobrego snu Jennifer Aniston opowiedziała w wywiadzie dla HuffPost o swoich zmaganiach z bezsennością. Opisała, że często gdy tylko próbuje zasnąć, czuje jakby w jej głowie odbywała się prawdziwa debata! Na szczęście gwiazda odkryła kilka skutecznych trików, dzięki którym jest w stanie przespać całą noc. Po pierwsze, Jennifer trzyma telefon z daleka od swojej głowy oraz nie używa żadnych elektrycznych urządzeń przynajmniej godzinę przed pójściem spać. Zanim wskoczy do łóżka rozciąga się lub wykonuje kilka pozycji z jogi oraz medytuje przez 5 minut. Proste i skuteczne!   Długi sen dla urody Jennifer Lopez ma 50 lat, a wygląda na co najmniej 15 lat młodziej! Jak to możliwe? Jak sama twierdzi “sen to jej sekretna broń” ! Gwiazda zawsze się stara spać co najmniej 8 godzin, ponieważ wierzy, że długi i dobry sen oraz picie ogromnej ilości wody to najlepszy sposób, by być piękną i wyglądać młodo. Patrząc na zdjęcia piosenkarki, jesteśmy w stanie w to uwierzyć!   Nawilżacz powietrza to podstawa  Mariah Carey to prawdziwa diwa i rekordzistka wśród gwiazd. Czy uwierzycie, że gwiazda śpi aż 15 godzin?! Mariah...

Badanie poziomu glukozy
© 6okean/Fotolia.com
Styl życia
Hipoglikemia to nie tylko problem cukrzyków. Pierwsze objawy niedocukrzenia to senność, zawroty głowy i drżenie
Hipoglikemia może wystąpić zarówno u cukrzyków, jak i u osób niedotkniętych tą chorobą. W pierwszej fazie objawia się zawrotami głowy, kołataniem serca i zdenerwowaniem. Następnie może wystąpić utrata przytomności, padaczka, a nawet śpiączka.

Hipoglikemia może wystąpić zarówno u cukrzyków, jak i u osób niedotkniętych tą chorobą. W pierwszej fazie objawia się zawrotami głowy, kołataniem serca i zdenerwowaniem. Następnie może wystąpić utrata przytomności, padaczka, a nawet śpiączka.   Cukrzykom zaleca się zawsze mieć przy sobie tabletki z glukozą i porcję glukagonu. Co to jest hipoglikemia? Hipoglikemia to stan niskiego poziomu cukru we krwi. Najczęściej dotyczy chorych na cukrzycę , którzy zażywają insulinę lub leki stymulujące działanie insuliny. Wyróżnia się 3 rodzaje hipoglikemii: łagodna (poziom cukru spada do 70 miligramów na decylitr);  umiarkowana (60 miligramów); ciężka (poniżej 55 miligramów). W stanie łagodnej hipoglikemii objawy mogą nie występować , a w umiarkowanej nie wymagają pomocy osób trzecich. Ciężki stan hipoglikemii jest niebezpieczny dla życia i zdrowia, wymaga szybkiej interwencji medycznej.   Przyczyną niedocukrzenia może być za duża dawka insuliny , nieprawidłowe odżywianie, wysiłek fizyczny i choroby   Hipoglikemia najczęściej występuje u osób chorych na cukrzycę typu 1 , dużo rzadziej typu 2.   U diabetyków niedocukrzenie może być spowodowane: zbyt wysoką dawką przyjętej insuliny, zażyciem leków obniżających poziom glukozy w osoczu krwi, przyspieszonym działaniem insuliny, co może być spowodowane wysoką temperaturą (na przykład w saunie i podczas kąpieli), forsownym wysiłkiem fizycznym, spożyciem alkoholu, pominięciem posiłku, zbyt małą porcją lub zbyt długą przerwą między posiłkami , za dużym odstępem pomiędzy wstrzyknięciem insuliny a posiłkiem. Hipoglikemia może wystąpić również u osób niechorujących na cukrzycę .  ...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner