Kot w transporterze
©photo_master3000/Fotolia.com
Styl życia

Transporter czy torba dla kota? Kilka przydatnych wskazówek

Transporter lub torba dla kota powinny być dostosowane do rozmiaru i temperamentu pupila. Ważne jest również to, czy kot ma być jedynie dowieziony do weterynarza, czy będzie towarzyszył nam w podróży samochodem lub samolotem.

Transporter lub torba dla kota powinny być dostosowane do rozmiaru i temperamentu pupila. Ważne jest również to, czy kot ma być jedynie dowieziony do weterynarza, czy będzie towarzyszył nam w podróży samochodem lub samolotem.

 

Dokonując wyboru transportera dla zwierzęcia, najlepiej zrezygnować z wiklinowej budki. Jest doskonała jako legowisko, ale w podróży się nie sprawdzi. Trudno ją utrzymać w czystości, jest ciężka, ma łatwe do sforsowania drzwiczki a dno często odpada.

Torba dla kota

Torba dla kota to rozwiązanie dobre na krótkie dystanse. Na rynku dostępne są torby wykonane z różnych tworzyw, często lekko usztywnianych. Dobrym rozwiązaniem jest torba z odpinanym dnem (najczęściej przy pomocy suwaka). Dzięki temu łatwo ją wyprać, gdy pupilowi przytrafi się niespodzianka. Torba – szczególnie ta, wykonana z grubego weluru lub puchatego materiału, latem nie zda egzaminu, nawet na krótkie trasy. Zwierzęciu będzie w niej bardzo gorąco i przez to może się trwale zniechęcić do podróży. Torby często mają otwory, przez które kot może wystawiać głowę. Znajdujące się wewnątrz kółeczka na gumkach są przeznaczone do przypięcia kocich szelek. Podsumowując: torba tak – ale tylko na podróż trwającą nie dłużej niż 1-2 godziny przy umiarkowanej temperaturze na zewnątrz. 

Jak wybrać rozmiar transportera dla kota

Transportery dla kota dostępne są w trzech kategoriach rozmiarów, oznaczonych następująco:

  • 1 lub 10 – dla kota o wadze do 6 kg,
  • 2 lub 20 – dla kota o wadze powyżej 6 kg lub dla dwóch małych kotów,
  • 3 lub 30 – dla dwóch lub trzech kotów.

Transporter 1 jest najlepszy, gdy nie mamy samochodu i zależy nam na przenoszeniu pupila na krótkie dystanse np. do weterynarza. Dłuższe podróże samochodem lub pociągiem kot lepiej zniesie w większym transporterze o rozmiarze 2 lub 3. Trudno się je nosi ręcznie, ale są komfortowe dla zwierzęcia i idealne do montażu w samochodzie.

Parametry i rodzaje transporterów dla kotów

Transportery i kontenery wykonane są z mocnego plastiku i metalu, które są łatwe do utrzymania w czystości. Transporter plastikowy – bardzo przewiewny z dodatkowymi drzwiczkami od góry,  sprawdzi się w czasie letnich podróży. Zimą można do niego dokupić specjalny ocieplacz. Transportery całkowicie zabudowane są najlepsze dla zwierząt, które boją się podróży. Ograniczenie bodźców z zewnątrz może działać uspokajająco na wystraszonego mruczka. Przy wyborze kontenera, zwróćmy uwagę na jego zapach. Intensywna, chemiczna woń może odstraszyć wrażliwego kota. Transporter przeznaczony do noszenia ręcznego, musi mieć bardzo solidną, mocno zamontowaną rączkę. Drzwiczki powinny mieć bezpieczne zamknięcie, a wnętrze nie może posiadać wystających elementów, o które – w przypadku szturchnięcia lub gwałtownego hamowania, kot mógłby się skaleczyć.

 

Transportery wykonane z usztywnionego materiału z zasuwanym siatką wejściem są bardzo wygodne na krótkie dystanse. 

Mocowanie transportera w samochodzie

Transporter w samochodzie powinien być przymocowany pasami. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo -zarówno naszego pupila, jak i swoje. Ważne jest również dokładne sprawdzenie drzwiczek klatki przed podróżą. Biegający podczas jazdy po aucie kot jest zagrożeniem dla osoby kierującej pojazdem, szczególnie gdy wbiegnie pod pedały lub skoczy na jej kolana czy plecy. Jeżeli zwierzak bardzo nie lubi przebywać w kontenerze, najlepiej by ktoś przy nim siedział, głaskał, podsuwał smakołyki lub zabawki.

Transportery dla kota - dodatki

Dodatki do transporterów to np. miejsca na miseczki, ocieplacze, wkłady wchłaniające wilgoć, dodatkowe zaczepy do szelek oraz paski i wzmocnienia ułatwiające przenoszenie. Są szczególnie przydatne w trakcie długich podróży samochodem lub pociągiem. Podróż samolotem z pupilem to konieczność sprawdzenia wymaganych przez daną linię atestów, wagi i rozmiarów kontenera, przed jego zakupem.

Cena transportera  lub torby dla kota

Suma, jaką wydamy na koci transporter, uzależniona jest od jego rozmiaru, tworzywa, marki i sposobu wykonania. Najtańsze, materiałowe nosidełka i torby dla kotów kupimy już za 50 zł. Plastikowy transporter kosztuje około 70 zł. Wysokiej klasy kontenery z dodatkami i niezbędnymi atestami to koszt kilkuset złotych. 


Królik leży na podłodze, przodem do widza.
©drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia
Wyprawka dla królika miniaturki: klatka, kuweta, akcesoria na jedzenie i picie
Na wyprawkę dla królika składa się: klatka, miseczka, poidełko, paśnik, wyściółka, gryzak i kuweta. Oprócz podstawowych akcesoriów trzeba zaopatrzyć się w jedzenie, np. warzywa, siano, liście, granulat. Dodatkowo miłośnik królików może kupić transporter do przewożenia zwierzęcia, szczotkę do czesania oraz akcesoria do zabawy.

Na wyprawkę dla królika składa się: klatka, miseczka, poidełko, paśnik, wyściółka, gryzak i kuweta. Oprócz podstawowych akcesoriów trzeba zaopatrzyć się w jedzenie, np. warzywa, siano, liście, granulat. Dodatkowo miłośnik królików może kupić transporter do przewożenia zwierzęcia, szczotkę do czesania oraz akcesoria do zabawy. Klatki dla królika raczej nie stawia się na balkonie, przy grzejniku lub w ruchliwych obszarze. Dobrym miejscem na schronienie dla zwierzęcia jest np. róg pokoju, najlepiej zaciemniony . Klatka dla królika i akcesoria na jedzenie i picie Minimalny rozmiar klatki dla królika to 100 centymetrów długości i 50 centymetrów szerokości. Wybierając zagrodę warto kupić taką, w której zwierzę będzie poruszało się swobodnie . Do klatki musi się zmieścić poidełko, miseczka na granulat, paśnik na siano oraz kuweta. Jeśli klatka jest duża, właściciel królika może kupić dodatkowo specjalny domek, w którym pupil będzie mógł spać lub schować się. Wskazane jest wypuszczanie zwierzęcia z klatki. Jeżeli często będzie przebywać w zamknięciu, może stać się bardziej nerwowe, a nawet agresywne. Królicza kuweta i rodzaje wyściółek Do wyścielania kuwety dla królika najczęściej używa się niezbrylającego drewnianego żwirku (opakowanie kosztuje około 13-30 złotych), ponieważ wchłania wilgoć i brzydkie zapachy . Niektórzy na ściółkę używają też siana, wiórów lub miękki papier. Do czyszczenia przyda się specjalna łopatka do kuwety , którą można dostać w każdym sklepie zoologicznym. Jej koszt to od 3 do 10 złotych. Zabawki i gryzaki dla królika: kartonowe pudła, wiklinowe kosze, gałęzie Dobrze, żeby królik zawsze miał coś, co może żuć, inaczej,...

Kot nad pełną miską, nie chce jeść.
©Nataliya Dvukhimenna/Fotolia.com
Styl życia
Brak apetytu u kota – choroba, zmiana diety czy problemy psychiczne?
Brak apetytu u czworonoga najczęściej spowodowany jest problemami z układem pokarmowym. Nie można go ignorować, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji (niewydolności jelit), w wyniku których kot może umrzeć.

Brak apetytu u czworonoga najczęściej spowodowany jest problemami z układem pokarmowym. Nie można go ignorować, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji (niewydolności jelit), w wyniku których kot może umrzeć.   Koty mogą nic nie jeść nawet do dwóch dni bez konsekwencji. Po tym czasie ich wątroba zaczyna gorzej pracować, co w konsekwencji prowadzi do poważnych schorzeń narządów wewnętrznych. Najważniejsze jest więc szybkie zdiagnozowanie braku apetytu u kota lub wizyta u weterynarza. Problemy z układem pokarmowym Jedną z najczęstszych przyczyn braku apetytu u kota są zaparcia i problemy z wydolnością układu pokarmowego. Spowodowane jest to zazwyczaj połykaniem sierści przez czworonoga podczas mycia się. Powstają wtedy tzw. pilobezoary, czyli kule pokarmu wymieszane z włosami kota, które odkładają się na ścianach jego jelit. By poradzić sobie z tym problemem trzeba odkłaczyć pupila , podając mu trawy, lub stosując specjalną pastę rozpuszczającą pilobezoary. Zmiana żywienia – jedna z przyczyn braku apetytu u kota Inną przyczyną braku apetytu u kota może być zmiana karmy. Czworonogi nie lubią nagłych zmian w żywieniu. Warto więc urozmaicać dietę kota , po to by w przypadku gdy z rynku zniknie jego ulubiony przysmak, nie wpadł on w panikę i nie przestał jeść. Braku apetytu na tle chorobowym – cukrzyca, problemy z nerkami lub układem pokarmowym Najpoważniejszą przyczyną braku apetytu u kota jest jednak choroba. Niejedzenie przez pupila może oznaczać, że się zatruł, cierpi na cukrzycę, problemy z nerkami , układem pokarmowym, lub okolicami pyszczka. Często takim chorobom prócz braku apetytu towarzyszą także osowiałość, wymioty, nudności, ślinienie kota i utrata wagi. Czworonóg nie je wówczas z powodu bólu, jaki odczuwa, a nie dlatego, że nie jest głodny....

Pies w samochodzie
© Agnes/Fotolia.com
Styl życia
Pasy bezpieczeństwa, transporter, mata czyli sposoby na bezpieczne przewożenie pupila w samochodzie
Prawo o ruchu drogowym nie narzuca używania pasów bezpieczeństwa dla psów ani też nie podaje precyzyjne sposobu na transportowanie czworonoga. Warto jednak pamiętać, że jazda samochodem z psem, który beztrosko przemieszcza się po samochodzie może stanowić niebezpieczeństwo. W czasie nagłego hamowania zwierzę bezwładnie poleci do przodu, a nawet może wypaść przez przednią szybę. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla czworonoga ale i ludzi siedzących w aucie. Zatem istotne, aby przed przewozem zwierzęcia pomyśleć o bezpieczeństwie.

Prawo o ruchu drogowym nie narzuca używania pasów bezpieczeństwa dla psów ani też nie podaje precyzyjne sposobu na transportowanie czworonoga. Warto jednak pamiętać, że jazda samochodem z psem, który beztrosko przemieszcza się po samochodzie może stanowić niebezpieczeństwo. W czasie nagłego hamowania zwierzę bezwładnie poleci do przodu, a nawet może wypaść przez przednią szybę. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla czworonoga ale i ludzi siedzących w aucie. Zatem istotne, aby przed przewozem zwierzęcia pomyśleć o bezpieczeństwie.   Policjant, który stwierdzi, że sposób przewożenia psa stanowi zagrożenie może powołać się na art. 97. Kodeksu wykroczeń. Stanowi on podstawę do karania kierowców , którzy używają pojazdu w sposób zagrażający zarówno osobie jak i pozostałym uczestnikom ruchu. Szelki i pasy bezpieczeństwa dla czworonogów Psa ubiera się w specjalną uprząż w postaci szelek i pasów bezpieczeństwa trzypunktowych lub jednopunktowych. I m więcej przypięć, tym pupil jest stabilniejszy na siedzeniu. Szelki, różnych rozmiarów, wypełnia miękka pianka a zapięcie ma standardowy rozmiar pasujący do zaczepów pasów w aucie. Pasy dla psów można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Są dobrym sposobem na przewożenie średnich i dużych psów . Mata ochronna do bagażnika lub na tylne siedzenie Średnie i duże psy można przewozić także z wykorzystaniem specjalnych mat ochronnych. Zazwyczaj są wykonane z antypoślizgowego materiału i montuje się je w bagażniku lub na siedzeniu (na przednich i tylnych zagłówkach). Pies w czasie jazdy jest bardziej stabilny, a samochodowe siedzenia dodatkowo są chronione przed sierścią , wilgocią i zabrudzeniami. Maty są na tyle uniwersalne, że da się je zamontować w każdym modelu auta. Ceny są bardzo...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak