Kot nad pełną miską, nie chce jeść.
©Nataliya Dvukhimenna/Fotolia.com
Styl życia

Brak apetytu u kota – choroba, zmiana diety czy problemy psychiczne?

Brak apetytu u czworonoga najczęściej spowodowany jest problemami z układem pokarmowym. Nie można go ignorować, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji (niewydolności jelit), w wyniku których kot może umrzeć.

Brak apetytu u czworonoga najczęściej spowodowany jest problemami z układem pokarmowym. Nie można go ignorować, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji (niewydolności jelit), w wyniku których kot może umrzeć.

 

Koty mogą nic nie jeść nawet do dwóch dni bez konsekwencji. Po tym czasie ich wątroba zaczyna gorzej pracować, co w konsekwencji prowadzi do poważnych schorzeń narządów wewnętrznych. Najważniejsze jest więc szybkie zdiagnozowanie braku apetytu u kota lub wizyta u weterynarza.

Kasia gotuje z Polki.pl - Falafel

Problemy z układem pokarmowym

Jedną z najczęstszych przyczyn braku apetytu u kota są zaparcia i problemy z wydolnością układu pokarmowego. Spowodowane jest to zazwyczaj połykaniem sierści przez czworonoga podczas mycia się. Powstają wtedy tzw. pilobezoary, czyli kule pokarmu wymieszane z włosami kota, które odkładają się na ścianach jego jelit. By poradzić sobie z tym problemem trzeba odkłaczyć pupila, podając mu trawy, lub stosując specjalną pastę rozpuszczającą pilobezoary.

Zmiana żywienia – jedna z przyczyn braku apetytu u kota

Inną przyczyną braku apetytu u kota może być zmiana karmy. Czworonogi nie lubią nagłych zmian w żywieniu. Warto więc urozmaicać dietę kota, po to by w przypadku gdy z rynku zniknie jego ulubiony przysmak, nie wpadł on w panikę i nie przestał jeść.

Braku apetytu na tle chorobowym – cukrzyca, problemy z nerkami lub układem pokarmowym

Najpoważniejszą przyczyną braku apetytu u kota jest jednak choroba. Niejedzenie przez pupila może oznaczać, że się zatruł, cierpi na cukrzycę, problemy z nerkami, układem pokarmowym, lub okolicami pyszczka. Często takim chorobom prócz braku apetytu towarzyszą także osowiałość, wymioty, nudności, ślinienie kota i utrata wagi. Czworonóg nie je wówczas z powodu bólu, jaki odczuwa, a nie dlatego, że nie jest głodny. Gdy takie objawy występują u naszego pupila, należy jak najszybciej udać się do weterynarza w celu podjęcia leczenia.

Brak apetytu u kota po operacji, odrobaczeniu i antybiotyku

Kot może nie mieć apetytu jeśli jest świeżo po operacji (najczęściej w przypadku podania mu narkozy). Jest to zupełnie naturalne i nie należy się tym martwić. Apetyt u czworonoga zazwyczaj wraca razem z odzyskiwaniem przez niego zdrowia. Niechęć do posiłków może pojawić się też po odrobaczeniu lub podczas brania antybiotyku. Tak jak w przypadku operacji jest to spowodowane osłabieniem kota i nie powinno utrzymywać się dłużej niż kilka dni.

Psychika czworonoga

Brak apetytu u kota może być również spowodowany zmianami w życiu. Pupil może stracić zainteresowanie jedzeniem jeśli zmieniamy miejsce zamieszkania, w domu trwa remont, lub pojawiło się w nim nowe zwierzę np. pies. Kot może również cierpieć na depresję lub ubolewać nad nieobecnością swojego opiekuna.

 

Często brak apetytu wynika również z trwającego okresu godowego u kotów. Zapominają one wtedy całkiem o jedzeniu i innych aktywnościach, a koncentrują się na znalezieniu partnera do prokreacji. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest kastracja lub sterylizacja

Nie warto ignorować problemu braku apetytu u kota

Choć brak apetytu u kota często wynika z jego kaprysu lub humoru i znika po kilku dniach, nie należy go ignorować. W niektórych przypadkach może być on objawem poważnej choroby fizycznej lub psychicznej. Wtedy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.


Królik leży na podłodze, przodem do widza.
©drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia
Wyprawka dla królika miniaturki: klatka, kuweta, akcesoria na jedzenie i picie
Na wyprawkę dla królika składa się: klatka, miseczka, poidełko, paśnik, wyściółka, gryzak i kuweta. Oprócz podstawowych akcesoriów trzeba zaopatrzyć się w jedzenie, np. warzywa, siano, liście, granulat. Dodatkowo miłośnik królików może kupić transporter do przewożenia zwierzęcia, szczotkę do czesania oraz akcesoria do zabawy.

Na wyprawkę dla królika składa się: klatka, miseczka, poidełko, paśnik, wyściółka, gryzak i kuweta. Oprócz podstawowych akcesoriów trzeba zaopatrzyć się w jedzenie, np. warzywa, siano, liście, granulat. Dodatkowo miłośnik królików może kupić transporter do przewożenia zwierzęcia, szczotkę do czesania oraz akcesoria do zabawy. Klatki dla królika raczej nie stawia się na balkonie, przy grzejniku lub w ruchliwych obszarze. Dobrym miejscem na schronienie dla zwierzęcia jest np. róg pokoju, najlepiej zaciemniony . Klatka dla królika i akcesoria na jedzenie i picie Minimalny rozmiar klatki dla królika to 100 centymetrów długości i 50 centymetrów szerokości. Wybierając zagrodę warto kupić taką, w której zwierzę będzie poruszało się swobodnie . Do klatki musi się zmieścić poidełko, miseczka na granulat, paśnik na siano oraz kuweta. Jeśli klatka jest duża, właściciel królika może kupić dodatkowo specjalny domek, w którym pupil będzie mógł spać lub schować się. Wskazane jest wypuszczanie zwierzęcia z klatki. Jeżeli często będzie przebywać w zamknięciu, może stać się bardziej nerwowe, a nawet agresywne. Królicza kuweta i rodzaje wyściółek Do wyścielania kuwety dla królika najczęściej używa się niezbrylającego drewnianego żwirku (opakowanie kosztuje około 13-30 złotych), ponieważ wchłania wilgoć i brzydkie zapachy . Niektórzy na ściółkę używają też siana, wiórów lub miękki papier. Do czyszczenia przyda się specjalna łopatka do kuwety , którą można dostać w każdym sklepie zoologicznym. Jej koszt to od 3 do 10 złotych. Zabawki i gryzaki dla królika: kartonowe pudła, wiklinowe kosze, gałęzie Dobrze, żeby królik zawsze miał coś, co może żuć, inaczej,...

Brązowy młody kot leży na talerzu.
©Mara Zemgaliete/Fotolia.com
Styl życia
Co powinno się znajdować w wyprawce dla kota?
W wyprawce dla kota, oprócz misek na pożywienie czy kuwety, powinien znaleźć się również transporter. Jest on niezbędny, jeśli musimy bezpiecznie przetransportować pupila do weterynarza, czy też chcemy wybrać się z nim do rodziny lub na wakacje.

W wyprawce dla kota, oprócz misek na pożywienie czy kuwety, powinien znaleźć się również transporter. Jest on niezbędny, jeśli musimy bezpiecznie przetransportować pupila do weterynarza, czy też chcemy wybrać się z nim do rodziny lub na wakacje.   Kupując kota do domu , trzeba zadbać o to, by czuł się w nim jak najlepiej. Wyprawka dla małego czworonoga powinna przede wszystkim zaspokoić jego podstawowe potrzeby – musi mieć on z czego jeść i gdzie się załatwić. Warto również zapewnić mu zabawki i akcesoria do pielęgnacji. Podstawowa wyprawka – miska i kuweta Zanim kot trafi do naszego domu, powinniśmy zaopatrzyć się w miskę i kuwetę dla niego. Miska na pokarm nie powinna być większa niż 0,3 l, zaś miska na płyny nie przekraczać pół litra pojemności. Ważne, żeby nie przekarmiać czworonoga oraz dbać, by otrzymywał karmy bogate w wartości odżywcze i witaminy . Z kolei podając płyny, należy pamiętać, że mleko krowie dla kota jest niezdrowe i powoduje biegunkę oraz rozstrojenie jego układu pokarmowego.   Kuwetę można kupić krytą lub otwartą. Zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza dla kota jest ta z daszkiem. Główną zaletą kuwety krytej jest to, że rzadziej wysypuje się z niej żwirek, a mały czworonóg czuje się w niej swobodnie. Niektóre koty nie lubią jednak obudowanych przestrzeni, dlatego dla nich lepsza będzie kuweta otwarta. Zabawki dla kota Młode koty uwielbiają zabawę. Zabawki dla nich powinny rozbudzać ciekawość i rozwijać ich kondycję fizyczną. Koty z natury są łowcami, dlatego najlepsze dla nich mogą okazać się różnego rodzaju piłeczki czy przedmioty w kształcie myszek. Należy pamiętać, aby materiały, z jakich są wykonane były jak najmocniejsze i najtrwalsze (najlepiej z poliestru) – pozwoli to na długą i bezpieczną zabawę...

Kot w transporterze
©photo_master3000/Fotolia.com
Styl życia
Transporter czy torba dla kota? Kilka przydatnych wskazówek
Transporter lub torba dla kota powinny być dostosowane do rozmiaru i temperamentu pupila. Ważne jest również to, czy kot ma być jedynie dowieziony do weterynarza, czy będzie towarzyszył nam w podróży samochodem lub samolotem.

Transporter lub torba dla kota powinny być dostosowane do rozmiaru i temperamentu pupila. Ważne jest również to, czy kot ma być jedynie dowieziony do weterynarza, czy będzie towarzyszył nam w podróży samochodem lub samolotem.   Dokonując wyboru transportera dla zwierzęcia, najlepiej zrezygnować z wiklinowej budki . Jest doskonała jako legowisko , ale w podróży się nie sprawdzi. Trudno ją utrzymać w czystości, jest ciężka, ma łatwe do sforsowania drzwiczki a dno często odpada. Torba dla kota Torba dla kota to rozwiązanie dobre na krótkie dystanse. Na rynku dostępne są torby wykonane z różnych tworzyw, często lekko usztywnianych. Dobrym rozwiązaniem jest torba z odpinanym dnem (najczęściej przy pomocy suwaka). Dzięki temu łatwo ją wyprać, gdy pupilowi przytrafi się niespodzianka. Torba – szczególnie ta, wykonana z grubego weluru lub puchatego materiału , latem nie zda egzaminu, nawet na krótkie trasy. Zwierzęciu będzie w niej bardzo gorąco i przez to może się trwale zniechęcić do podróży. Torby często mają otwory, przez które kot może wystawiać głowę . Znajdujące się wewnątrz kółeczka na gumkach są przeznaczone do przypięcia kocich szelek. Podsumowując: torba tak – ale tylko na podróż trwającą nie dłużej niż 1-2 godziny przy umiarkowanej temperaturze na zewnątrz.  Jak wybrać rozmiar transportera dla kota Transportery dla kota dostępne są w trzech kategoriach rozmiarów, oznaczonych następująco: 1 lub 10 – dla kota o wadze do 6 kg, 2 lub 20 – dla kota o wadze powyżej 6 kg lub dla dwóch małych kotów, 3 lub 30 – dla dwóch lub trzech kotów. Transporter 1 jest najlepszy, gdy nie mamy samochodu i zależy nam na przenoszeniu pupila na krótkie dystanse np. do weterynarza. Dłuższe...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik