Brązowy młody kot leży na talerzu.
©Mara Zemgaliete/Fotolia.com
Styl życia

Co powinno się znajdować w wyprawce dla kota?

W wyprawce dla kota, oprócz misek na pożywienie czy kuwety, powinien znaleźć się również transporter. Jest on niezbędny, jeśli musimy bezpiecznie przetransportować pupila do weterynarza, czy też chcemy wybrać się z nim do rodziny lub na wakacje.

W wyprawce dla kota, oprócz misek na pożywienie czy kuwety, powinien znaleźć się również transporter. Jest on niezbędny, jeśli musimy bezpiecznie przetransportować pupila do weterynarza, czy też chcemy wybrać się z nim do rodziny lub na wakacje.

 

Kupując kota do domu, trzeba zadbać o to, by czuł się w nim jak najlepiej. Wyprawka dla małego czworonoga powinna przede wszystkim zaspokoić jego podstawowe potrzeby – musi mieć on z czego jeść i gdzie się załatwić. Warto również zapewnić mu zabawki i akcesoria do pielęgnacji.

Kasia gotuje z Polki.pl: tartinki jajeczne

Podstawowa wyprawka – miska i kuweta

Zanim kot trafi do naszego domu, powinniśmy zaopatrzyć się w miskę i kuwetę dla niego. Miska na pokarm nie powinna być większa niż 0,3 l, zaś miska na płyny nie przekraczać pół litra pojemności. Ważne, żeby nie przekarmiać czworonoga oraz dbać, by otrzymywał karmy bogate w wartości odżywcze i witaminy. Z kolei podając płyny, należy pamiętać, że mleko krowie dla kota jest niezdrowe i powoduje biegunkę oraz rozstrojenie jego układu pokarmowego.

 

Kuwetę można kupić krytą lub otwartą. Zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza dla kota jest ta z daszkiem. Główną zaletą kuwety krytej jest to, że rzadziej wysypuje się z niej żwirek, a mały czworonóg czuje się w niej swobodnie. Niektóre koty nie lubią jednak obudowanych przestrzeni, dlatego dla nich lepsza będzie kuweta otwarta.

Zabawki dla kota

Młode koty uwielbiają zabawę. Zabawki dla nich powinny rozbudzać ciekawość i rozwijać ich kondycję fizyczną. Koty z natury są łowcami, dlatego najlepsze dla nich mogą okazać się różnego rodzaju piłeczki czy przedmioty w kształcie myszek. Należy pamiętać, aby materiały, z jakich są wykonane były jak najmocniejsze i najtrwalsze (najlepiej z poliestru) – pozwoli to na długą i bezpieczną zabawę naszego pupila. Koty lubią również eksplorację (odkrywanie nieznanych terenów i miejsc). Warto w związku z tym kupić im specjalny domek czy tunel, w którym będą mogły się chować, skakać i przedzierać. Oczywiście tego typu zabawki łatwo zastąpić zwykłymi pudełkami, które koty uwielbiają.

Akcesoria dla kota – gilotyna, szczotka, grzebień, drapak

Osoby decydujące się na kota, powinny zaopatrzyć się również w szczotkę oraz gilotynę do paznokci. Wybór grzebienia do czesania jest zależy od długości i typu futra czworonoga. Prócz gilotyny do pazurków, warto kupić kotu również drapak. Na rynku można znaleźć wiele ich rodzajów, od małych i niskich, do wielkich i wysokich. Drapaki, co najważniejsze, powinny być wykonane jak najstaranniej. Te chwiejne i niestabilnie mogą szybko odstraszyć kota.

Ile kosztuje wyprawka?

Koszt wyprawki uzależniony głównie jest od budżetu, jakim dysponuje właściciel. Podstawową miskę do picia lub jedzenia można kupić za około 10 zł. Duży worek wartościowej karmy to wydatek około 100 zł. Kuweta ze żwirkiem może kosztować około 50 zł. W wyprawce uwzględnione powinny być również zabawki, transporter i narzędzia do pielęgnacji. Najtańsze drapaki można kupić już za 20 zł, transportery za ok. 100 zł, zaś gilotynę do paznokci za 10 zł. Przygotowując się na przyjęcie kota do domu, warto więc mieć zarezerwowane przynajmniej 200 zł na jego wyprawkę. 


Królik leży na podłodze, przodem do widza.
©drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia
Wyprawka dla królika miniaturki: klatka, kuweta, akcesoria na jedzenie i picie
Na wyprawkę dla królika składa się: klatka, miseczka, poidełko, paśnik, wyściółka, gryzak i kuweta. Oprócz podstawowych akcesoriów trzeba zaopatrzyć się w jedzenie, np. warzywa, siano, liście, granulat. Dodatkowo miłośnik królików może kupić transporter do przewożenia zwierzęcia, szczotkę do czesania oraz akcesoria do zabawy.

Na wyprawkę dla królika składa się: klatka, miseczka, poidełko, paśnik, wyściółka, gryzak i kuweta. Oprócz podstawowych akcesoriów trzeba zaopatrzyć się w jedzenie, np. warzywa, siano, liście, granulat. Dodatkowo miłośnik królików może kupić transporter do przewożenia zwierzęcia, szczotkę do czesania oraz akcesoria do zabawy. Klatki dla królika raczej nie stawia się na balkonie, przy grzejniku lub w ruchliwych obszarze. Dobrym miejscem na schronienie dla zwierzęcia jest np. róg pokoju, najlepiej zaciemniony . Klatka dla królika i akcesoria na jedzenie i picie Minimalny rozmiar klatki dla królika to 100 centymetrów długości i 50 centymetrów szerokości. Wybierając zagrodę warto kupić taką, w której zwierzę będzie poruszało się swobodnie . Do klatki musi się zmieścić poidełko, miseczka na granulat, paśnik na siano oraz kuweta. Jeśli klatka jest duża, właściciel królika może kupić dodatkowo specjalny domek, w którym pupil będzie mógł spać lub schować się. Wskazane jest wypuszczanie zwierzęcia z klatki. Jeżeli często będzie przebywać w zamknięciu, może stać się bardziej nerwowe, a nawet agresywne. Królicza kuweta i rodzaje wyściółek Do wyścielania kuwety dla królika najczęściej używa się niezbrylającego drewnianego żwirku (opakowanie kosztuje około 13-30 złotych), ponieważ wchłania wilgoć i brzydkie zapachy . Niektórzy na ściółkę używają też siana, wiórów lub miękki papier. Do czyszczenia przyda się specjalna łopatka do kuwety , którą można dostać w każdym sklepie zoologicznym. Jej koszt to od 3 do 10 złotych. Zabawki i gryzaki dla królika: kartonowe pudła, wiklinowe kosze, gałęzie Dobrze, żeby królik zawsze miał coś, co może żuć, inaczej,...

©annaav/Fotolia
Styl życia
Jak skompletować podstawową wyprawkę dla kota?
Drapak dla kota, kuweta, żwirek, miski i karma to elementy podstawowe, w które należy się zaopatrzyć, gdy w domu ma się pojawić koci lokator. Kuweta może nie być niezbędna, jeśli kot będzie miał możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.

Drapak dla kota, kuweta, żwirek, miski i karma to elementy podstawowe, w które należy się zaopatrzyć, gdy w domu ma się pojawić koci lokator. Kuweta może nie być niezbędna, jeśli kot będzie miał możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.   Z małym kociakiem lub dorosłym kotem, którego przeszłości nie znamy, trzeba będzie odwiedzić weterynarza w celu szczepienia, sprawdzenia stanu zdrowia i odrobaczenia. Konieczny będzie zakup transportera lub szelek ze smyczą. Miski dla kotów – jakie wybrać i gdzie je ulokować Najlepiej kupić trzy miski: na karmę suchą, mokrą oraz na wodę lub mleko. Niektóre koty zamiast z miski, wolą pić z wanny, zlewu, brodzika lub szklanek czy kubków domowników. Po kilku dniach nowy mieszkaniec określi swoje preferencje , dlatego na początek lepiej kupić tylko dwie miski. Mogą być plastikowe lub ceramiczne. Miski blaszane, stalowe czy metalowe często nie sprawdzają się – szczególnie do płynów. Kot nie widzi tafli wody, dlatego ma opory przed napiciem się z takiego naczynia.   Miski najlepiej ulokować w kuchni. Wygodne miejsce jest np. pod ścianą. Najlepiej ustawić je tam, gdzie rzadko się chodzi, ale kot ma do niego łatwy dostęp . Miski dla kotów (szczególnie  dorosłych) mogą stać np. na parapecie lub na szafce. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy w domu jest też pies.   Kocie miski nie muszą być duże. Pojemność 0,3 ml będzie odpowiednia . Niektóre koty lubią jeść, wyjmując karmę łapką na podłogę. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas silikonowa lub plastikowa podkładka. Kuweta i żwirek dla kota Kot, pozostający przez cały czas w domu, będzie potrzebował kuwety. W zależności od tego, gdzie zostanie postawiona, można odpowiednio dobrać jej rozmiar. Koty potrafiące korzystać z...

Kot nad pełną miską, nie chce jeść.
©Nataliya Dvukhimenna/Fotolia.com
Styl życia
Brak apetytu u kota – choroba, zmiana diety czy problemy psychiczne?
Brak apetytu u czworonoga najczęściej spowodowany jest problemami z układem pokarmowym. Nie można go ignorować, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji (niewydolności jelit), w wyniku których kot może umrzeć.

Brak apetytu u czworonoga najczęściej spowodowany jest problemami z układem pokarmowym. Nie można go ignorować, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji (niewydolności jelit), w wyniku których kot może umrzeć.   Koty mogą nic nie jeść nawet do dwóch dni bez konsekwencji. Po tym czasie ich wątroba zaczyna gorzej pracować, co w konsekwencji prowadzi do poważnych schorzeń narządów wewnętrznych. Najważniejsze jest więc szybkie zdiagnozowanie braku apetytu u kota lub wizyta u weterynarza. Problemy z układem pokarmowym Jedną z najczęstszych przyczyn braku apetytu u kota są zaparcia i problemy z wydolnością układu pokarmowego. Spowodowane jest to zazwyczaj połykaniem sierści przez czworonoga podczas mycia się. Powstają wtedy tzw. pilobezoary, czyli kule pokarmu wymieszane z włosami kota, które odkładają się na ścianach jego jelit. By poradzić sobie z tym problemem trzeba odkłaczyć pupila , podając mu trawy, lub stosując specjalną pastę rozpuszczającą pilobezoary. Zmiana żywienia – jedna z przyczyn braku apetytu u kota Inną przyczyną braku apetytu u kota może być zmiana karmy. Czworonogi nie lubią nagłych zmian w żywieniu. Warto więc urozmaicać dietę kota , po to by w przypadku gdy z rynku zniknie jego ulubiony przysmak, nie wpadł on w panikę i nie przestał jeść. Braku apetytu na tle chorobowym – cukrzyca, problemy z nerkami lub układem pokarmowym Najpoważniejszą przyczyną braku apetytu u kota jest jednak choroba. Niejedzenie przez pupila może oznaczać, że się zatruł, cierpi na cukrzycę, problemy z nerkami , układem pokarmowym, lub okolicami pyszczka. Często takim chorobom prócz braku apetytu towarzyszą także osowiałość, wymioty, nudności, ślinienie kota i utrata wagi. Czworonóg nie je wówczas z powodu bólu, jaki odczuwa, a nie dlatego, że nie jest głodny....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik