©annaav/Fotolia
Styl życia

Jak skompletować podstawową wyprawkę dla kota?

Drapak dla kota, kuweta, żwirek, miski i karma to elementy podstawowe, w które należy się zaopatrzyć, gdy w domu ma się pojawić koci lokator. Kuweta może nie być niezbędna, jeśli kot będzie miał możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.

Drapak dla kota, kuweta, żwirek, miski i karma to elementy podstawowe, w które należy się zaopatrzyć, gdy w domu ma się pojawić koci lokator. Kuweta może nie być niezbędna, jeśli kot będzie miał możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.

 

Z małym kociakiem lub dorosłym kotem, którego przeszłości nie znamy, trzeba będzie odwiedzić weterynarza w celu szczepienia, sprawdzenia stanu zdrowia i odrobaczenia. Konieczny będzie zakup transportera lub szelek ze smyczą.

Miski dla kotów – jakie wybrać i gdzie je ulokować

Najlepiej kupić trzy miski: na karmę suchą, mokrą oraz na wodę lub mleko. Niektóre koty zamiast z miski, wolą pić z wanny, zlewu, brodzika lub szklanek czy kubków domowników. Po kilku dniach nowy mieszkaniec określi swoje preferencje, dlatego na początek lepiej kupić tylko dwie miski. Mogą być plastikowe lub ceramiczne. Miski blaszane, stalowe czy metalowe często nie sprawdzają się – szczególnie do płynów. Kot nie widzi tafli wody, dlatego ma opory przed napiciem się z takiego naczynia.

 

Miski najlepiej ulokować w kuchni. Wygodne miejsce jest np. pod ścianą. Najlepiej ustawić je tam, gdzie rzadko się chodzi, ale kot ma do niego łatwy dostęp. Miski dla kotów (szczególnie  dorosłych) mogą stać np. na parapecie lub na szafce. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy w domu jest też pies.

 

Kocie miski nie muszą być duże. Pojemność 0,3 ml będzie odpowiednia. Niektóre koty lubią jeść, wyjmując karmę łapką na podłogę. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas silikonowa lub plastikowa podkładka.

Kuweta i żwirek dla kota

Kot, pozostający przez cały czas w domu, będzie potrzebował kuwety. W zależności od tego, gdzie zostanie postawiona, można odpowiednio dobrać jej rozmiar. Koty potrafiące korzystać z kuwety załatwią swoje potrzeby w kuwecie nawet wtedy, gdy będzie ona przestawiana. Najlepszym miejscem na kuwetę jest toaleta. Wtedy trzeba pamiętać, by kot miał zawsze do niej dostęp – uchylone drzwi, wycięty w nich otwór lub np. wyjętą kratkę wentylacyjną w drzwiach. Kuweta nie powinna stać w pobliżu miski kota, a tym bardziej w miejscu, w którym domownicy spożywają lub przygotowują posiłki. Jest to niehigieniczne i nieestetyczne.

 

Jeśli bardzo zleży nam na nierozprzestrzenianiu się zapachów, możemy kupić kuwetę krytą z wkładem węglowym, który pełni funkcję pochłaniacza nieprzyjemnych woni. Pamiętajmy jednak, że koty bardzo płochliwe mogą mieć opory przed wchodzeniem do zadaszonej kuwety.

 

Najlepszy żwirek to ten, który można wyrzucać do toalety. Uważajmy na żwirki silnie aromatyzowane. Mogą uczulić zwierzę lub spowodować, że będzie załatwiać potrzeby poza kuwetą. Niezbędnym dodatkiem do kuwety jest łopatka.

Jak wybrać drapak dla kota

Drapak jest elementem koniecznym i obowiązkowym w kociej wyprawce. Najważniejsze, by był on w domu, zanim kot wybierze sobie miejsce, którego będzie używał do drapania. Dobry drapak powinien być przede wszystkim stabilny. Można kupić drapaki stojące lub drapaki do powieszenia na ścianie. Większość kotów lubi drapaki pionowe, optymalna wysokość takiego akcesorium to około 60 cm. Na rynku dostępne są drapaki sizalowe, słomiane, korkowe i drewniane. W roli drapaka sprawdzi się kawałek dobrze oszlifowanej deski (uwaga na drzazgi) lub drewniany pieniek.

 

Drapanie jest kotom potrzebne nie tylko do zrzucania wierzchniej otoczki pazurów z przednich łapek (w tylnych usuwają je zębami), ale również służy do ćwiczenia chowania i wysuwania pazurów oraz przeciągania się. 

Legowisko dla kota – czy jest potrzebne

Istnieje niebezpieczeństwo, że gdy do domu zostanie przyniesione legowisko, kot bardziej zainteresuje się opakowaniem, z którego zostało wyjęte. Mimo wszystko warto próbować – możliwe, że kot zaakceptuje pluszową budkę lub wygodny mięciutki kojec. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że pupil wybierze na miejsce snu łóżko, kanapę, parapet, lodówkę lub półkę z książkami. Dobrym rozwiązaniem jest położenie w wybranej przez niego lokalizacji poduszki lub miękkiego kocyka. 


Brązowy młody kot leży na talerzu.
©Mara Zemgaliete/Fotolia.com
Styl życia
Co powinno się znajdować w wyprawce dla kota?
W wyprawce dla kota, oprócz misek na pożywienie czy kuwety, powinien znaleźć się również transporter. Jest on niezbędny, jeśli musimy bezpiecznie przetransportować pupila do weterynarza, czy też chcemy wybrać się z nim do rodziny lub na wakacje.

W wyprawce dla kota, oprócz misek na pożywienie czy kuwety, powinien znaleźć się również transporter. Jest on niezbędny, jeśli musimy bezpiecznie przetransportować pupila do weterynarza, czy też chcemy wybrać się z nim do rodziny lub na wakacje.   Kupując kota do domu , trzeba zadbać o to, by czuł się w nim jak najlepiej. Wyprawka dla małego czworonoga powinna przede wszystkim zaspokoić jego podstawowe potrzeby – musi mieć on z czego jeść i gdzie się załatwić. Warto również zapewnić mu zabawki i akcesoria do pielęgnacji. Podstawowa wyprawka – miska i kuweta Zanim kot trafi do naszego domu, powinniśmy zaopatrzyć się w miskę i kuwetę dla niego. Miska na pokarm nie powinna być większa niż 0,3 l, zaś miska na płyny nie przekraczać pół litra pojemności. Ważne, żeby nie przekarmiać czworonoga oraz dbać, by otrzymywał karmy bogate w wartości odżywcze i witaminy . Z kolei podając płyny, należy pamiętać, że mleko krowie dla kota jest niezdrowe i powoduje biegunkę oraz rozstrojenie jego układu pokarmowego.   Kuwetę można kupić krytą lub otwartą. Zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza dla kota jest ta z daszkiem. Główną zaletą kuwety krytej jest to, że rzadziej wysypuje się z niej żwirek, a mały czworonóg czuje się w niej swobodnie. Niektóre koty nie lubią jednak obudowanych przestrzeni, dlatego dla nich lepsza będzie kuweta otwarta. Zabawki dla kota Młode koty uwielbiają zabawę. Zabawki dla nich powinny rozbudzać ciekawość i rozwijać ich kondycję fizyczną. Koty z natury są łowcami, dlatego najlepsze dla nich mogą okazać się różnego rodzaju piłeczki czy przedmioty w kształcie myszek. Należy pamiętać, aby materiały, z jakich są wykonane były jak najmocniejsze i najtrwalsze (najlepiej z poliestru) – pozwoli to na długą i bezpieczną zabawę...

młody, ciemnoszary kot stoi w kuwecie
©Africa Studio/Fotolia.com
Styl życia
Kuweta i żwirek dla kota – jak wybrać i usytuować w mieszkaniu kocią toaletę
Toaleta dla kota to niezbędne akcesorium, szczególnie gdy nasz pupil nie wychodzi na zewnątrz. W zależności od naszych oraz kocich preferencji możemy wybrać kuwetę odkrytą, zamkniętą, całkowicie zabudowaną, wentylowaną, bezżwirkową, a nawet samoczyszczącą.

Toaleta dla kota to niezbędne akcesorium, szczególnie gdy nasz pupil nie wychodzi na zewnątrz. W zależności od naszych oraz kocich preferencji możemy wybrać kuwetę odkrytą, zamkniętą, całkowicie zabudowaną, wentylowaną, bezżwirkową, a nawet samoczyszczącą.   Zamiast kuwety można kupić kotu specjalną nakładkę na deskę klozetową, która ma wgłębienie wypełniane żwirkiem. W momencie, gdy zwierzę przyzwyczai się do załatwiania potrzeb fizjologicznych w ten sposób, pojemnik ze żwirkiem się zdejmuje, a kot korzysta z ludzkiej toalety. Jaką wybrać kuwetę dla kota Kuwety otwarte – to zdecydowanie najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Ceny rozpoczynają się już od 20 zł. Mogą być wyposażone w specjalną ramkę zapobiegającą wysypywaniu przez kota żwirku na zewnątrz. Wśród kuwet odkrytych dostępne są również modele przesiewowe żwirkowe lub bezżwirkowe wyposażone w specjalną nakładkę, która ułatwia czyszczenie. Do kuwet odkrytych można dokupić budkę . Jest to bardzo dobre rozwiązanie, w momencie, gdy okazuje się, że nasz kot uwielbia długo i zamaszyście kopać w swojej toalecie. Kuwety kryte – ich zaletą jest znaczne ograniczenie roznoszenia żwirku na kocich łapkach po całym domu. Kryte kuwety, posiadające węglowe wkłady, skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów . Ich wadą może być cena oraz to, że zajmują stosunkowo dużo miejsca. Za najtańszą, krytą kuwetę trzeba zapłacić około 40-50 zł.   Jeśli kot ma problem z forsowaniem uchylnych drzwiczek takiej kuwety, możemy mu pomóc, wymontowując je zupełnie lub tylko na jakiś czas - do momentu, gdy pupil przyzwyczai się do korzystania z tego typu toalety.   Kuwety samoczyszczące – to bardzo wygodne, ale niestety również kosztowne rozwiązanie. Taka...

Kot leży w skrawkach papieru toaletowego.
©kozorog/fotolia
Styl życia
Tresura kota w praktyce: obcinanie pazurów i oduczanie chodzenia po stole
Tresura kota niektórym może wydawać się niemożliwa, bo to bardzo niezależne zwierzę. Warto jednak zaznaczyć, że wytrenowanie pewnych nawyków znacznie ułatwia kotu funkcjonowanie i zmniejsza stres odczuwany przez zwierzę. Obcinanie pazurków oraz oduczenie chodzenia po stole – to dwa bardzo przydatne elementy tresury kota, od których warto rozpocząć trening.

Tresura kota niektórym może wydawać się niemożliwa, bo to bardzo niezależne zwierzę. Warto jednak zaznaczyć, że wytrenowanie pewnych nawyków znacznie ułatwia kotu funkcjonowanie i zmniejsza stres odczuwany przez zwierzę. Obcinanie pazurków oraz oduczenie chodzenia po stole – to dwa bardzo przydatne elementy tresury kota, od których warto rozpocząć trening.   Jeśli chcesz, by twój kot czegoś nie robił, zastanów się, dlaczego postępuje w dany sposób . Tak samo jest z sytuacjami, w których chcesz, żeby kot np. dał sobie obciąć pazury, ale trudno go tego nauczyć. Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów? Pazury powinny być obcinane regularnie kotom , które nie wychodzą na zewnątrz. Zapobiega to bolesnemu wrastaniu paznokci w opuszki łapek oraz zadrapaniom na ciałach domowników. Koty wychodzące będą bezpieczniejsze z nieobciętymi pazurami.   Na kilka tygodni przed pierwszym obcinaniem pazurków, przyzwyczajaj swojego mruczka do dotykania jego łapek. Wiele kotów tego nie lubi, dlatego warto wtedy nagradzać ich zgodę przysmakiem . Bierz do ręki kocią łapkę i wysuwaj przy tym jego pazury, cały czas pamiętając o przysmaku.   Kup specjalne nożyczki do obcinania kocich pazurków i dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo to wykonać. Pamiętaj o żywej części pazurów , które są silnie unerwione.   Kot przyzwyczajony do tego, że jego łapki są dotykane i zgoda na to mu się opłaca (nagrody), jest gotowy do zabiegu. Przygotuj stanowisko, zaopatrując się w miseczkę z przysmakami, lampkę (pod światło łatwiej zauważyć, gdzie kończy się różowa część pazura) i nożyczki. Połóż kota na kolanach, brzuchem do góry i ogonem w twoim kierunku . Tego typu pozycja nie jest lubiana przez koty, dlatego...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner