Mężczyzna i kobieta po kłótni, nie rozmawiają ze sobą
©jandruk/Fotolia
Styl życia

Jak rozmową rozwiązać konflikt w związku?

Po wszelkich kłótniach wskazana jest indywidualna refleksja. Konflikt można rozwiązać poprzez: znalezienie jego przyczyny, rozmowę o swoich emocjach oraz ustalenie zasad postępowania. Na koniec potrzebne są przeprosiny, wybaczenie sobie nawzajem błędów oraz praca nad ich unikaniem.

Po wszelkich kłótniach wskazana jest indywidualna refleksja. Konflikt można rozwiązać poprzez: znalezienie jego przyczyny, rozmowę o swoich emocjach oraz ustalenie zasad postępowania. Na koniec potrzebne są przeprosiny, wybaczenie sobie nawzajem błędów oraz praca nad ich unikaniem.

 

Konflikt w związku jest sprawdzianem waszej zażyłości. Jeśli wyjaśnicie sobie wszystkie wątpliwości, przyznacie do błędów i wybaczycie, w przyszłości nie będzie między wami niechęci.

Kasia gotuje z Polki.pl: krokiety z mięsem

Zastanówcie się nad swoim postępowaniem

Kiedy dojdzie do poważnej kłótni w waszym związku, nie podejmujcie pochopnych decyzji. Być może macie ochotę powiedzieć partnerowi coś niemiłego lub wręcz się rozstać. Istotne decyzje i działania powinny być podejmowane racjonalnie, bez wpływu emocji. Po kłótni zejdźcie sobie z drogi i zastanówcie, jakie czynniki wywołały konflikt. Być może obraziliście partnera, zdradziliście go lub podjęliście ważną decyzję bez jego zgody. Dajcie sobie czas na przemyślenia.

Postarajcie się znaleźć przyczynę konfliktu

Najlepiej dzień po kłótni umówcie się na rozmowę i wspólnie poszukajcie źródła konfliktu. Spotkajcie się w miejscu, w którym oboje czujecie się bezpiecznie oraz możecie swobodnie i długo rozmawiać, na przykład w parku lub ulubionej kawiarni. Zapytajcie partnera, dlaczego się zdenerwował i co kierowało jego zachowaniem. Wszystkie czynniki zapiszcie na kartce, a następnie kolejno omówcie każdy z nich. Zdarza się, że konflikt w związku jest spowodowany dawnymi urazami lub problemami, których nie rozwiązaliście. Porozmawiajcie o tym.

Powiedzcie o swoich uczuciach, na przykład złości lub strachu

Podczas rozmowy z partnerem konkretnie wyrażajcie swoje emocje. Mówcie:

 • zdenerwowałem się, bo…,
 • przykro mi, że…,
 • jest mi smutno, kiedy…,
 • jestem sfrustrowany, ponieważ…,
 • boję się, gdyż…,
 • czuję się zmartwiony, bo…,
 • niepokoję się, gdy…,
 • chcę…,
 • potrzebuję…,
 • oczekuję….

 

Pamiętajcie, by zawsze mówić o własnych uczuciach, nie partnera. Nie szantażujcie go emocjonalnie i nie oskarżajcie o swoje problemy. Unikajcie stwierdzeń:

 

Mówcie też, jak ważny jest dla was partner, podkreślajcie dobre cechy i zachowania. To pomaga w cementowaniu związku i wyzwala pozytywne emocje.

Ustalcie zasady dalszego postępowania

Po omówieniu przyczyn konfliktu i stanu waszych emocji przejdźcie do ustalania zasad dalszego postępowania. Możecie na kartce napisać kontrakt, w którym zawrzecie:

 • jakich przykrych słów nie będziecie sobie mówić,
 • jak będziecie postępowali w przypadku kolejnych kłótni,
 • co możecie zrobić, by uniknąć konfliktów,
 • zobowiązania do konkretnych zachowań.

Wybaczcie sobie błędy i nie chowajcie urazy

Na koniec rozmowy przyznajcie przed partnerem, czym go zraniliście i przeproście go za to. Ważne, byście nie stawiali się w pozycji osoby nieomylnej, która nie popełnia błędów. Wybaczcie również partnerowi jego nieodpowiednie postępowanie i powiedzcie mu o tym. Etap przeprosin i wybaczenia scali wasz związek, gdyż poczujecie się bardziej zżyci. Będzie też świetnym sposobem na zakończenie konfliktu. Przeprosiny są ostatnim momentem, w którym możecie dopowiedzieć coś odnośnie kłótni. Jeśli więc czujecie, że nie wszystko zostało omówione lub ustalone, wróćcie do wcześniejszych etapów rozmowy. W ten sposób unikniecie ciągłego wracania do konfliktu.

 

Dwie kobiety stoją do siebie odwrócone plecami.
©ChenPG/Fotolia
Styl życia
Kłótnie w przyjaźni – jak rozwiązać konflikt z bliską osobą
Pytanie o to, jak pogodzić się z przyjaciółką jest jednym z najczęstszych, jakie stawiają sobie dobrzy przyjaciele. Konflikt jest normalnym zjawiskiem, które zdarza się niemal w każdej relacji – tej osobistej i zawodowej. Nie każdy jednak potrafi go rozwiązać w taki sposób, żeby nie zniszczyć zaufania, jakie było między ludźmi.

Pytanie o to, jak pogodzić się z przyjaciółką jest jednym z najczęstszych, jakie stawiają sobie dobrzy przyjaciele. Konflikt jest normalnym zjawiskiem, które zdarza się niemal w każdej relacji – tej osobistej i zawodowej. Nie każdy jednak potrafi go rozwiązać w taki sposób, żeby nie zniszczyć zaufania, jakie było między ludźmi.   Nie ma innego sposobu na pogodzenie się z drugą osobą niż szczera rozmowa. W wyjątkowych sytuacjach można poprosić trzecią osobę, by wystąpiła w roli mediatora, czyli pośrednika między skłóconymi. Anatomia konfliktu – gdzie jesteście ze swoją przyjaciółką? Konflikt składa się z kilku faz: Faza przeczuć – jest to czas drobnych napięć i poczucia, że coś jest nie w porządku. Mogą pojawiać się drobne złośliwości, z pozoru niewinne sarkastyczne żarty. Faza wzajemnej wrogości – mają miejsce negatywne oceny, komentarze. Towarzyszy temu poczucie frustracji i niezrozumienia. Osoby nawzajem się obwiniają i oskarżają. Faza kulminacyjna – następuje awantura, podczas której rozładowywane są wszystkie negatywne, do tej pory kumulowane, emocje . Faza jest gwałtowna i krótka, często bardzo emocjonalna, pełna krzyku, płaczu i złości. Faza wyciszenia – w tym czasie emocje opadają, a rozpoczyna się myślenie o konflikcie w sposób racjonalny. Pojawiają się konstruktywne argumenty każdego stanowiska. Faza porozumienia – obie osoby lub strony konfrontują ze sobą swoje racje i próbują wypracować wspólnie rozwiązanie. Co utrudnia rozwiązanie konfliktu? Niestety w rzeczywistości tak wzorcowe sytuacje nie zdarzają się często, ponieważ raz rozpoczęta kłótnia ma tendencję do wzmagania się. Eskalację konfliktu nazywa się spiralą konfliktu , która działa na dwa sposoby:...

para zakochanych
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Kocha, lubi, szanuje – jak okazać szacunek w związku
Żadna relacja nie potrwa zbyt długo, gdy brakuje w niej wzajemnego docenienia i poważania. Szacunek w związku jest podstawą do tego, by budować trwałe, satysfakcjonujące i oparte na partnerstwie życie we dwoje.

Żadna relacja nie potrwa zbyt długo, gdy brakuje w niej wzajemnego docenienia i poważania. Szacunek w związku jest podstawą do tego, by budować trwałe, satysfakcjonujące i oparte na partnerstwie życie we dwoje.   1. Traktujcie swój związek jak prawdziwy zespół – podejmując jakiekolwiek decyzje, weźcie pod uwagę, jaki będzie to miało wpływ na drugą osobę. Powinniście się wspierać w osiąganiu celów i współdziałać. Zwracajcie się do siebie nawzajem z życzliwością i godnością. Jeśli będziecie traktować się jak jedność, bez problemu okażecie partnerowi czy partnerce szacunek, na jaki zasługuje. Choć z pewnością nie zawsze się będziecie ze sobą zgadzać w stu procentach, w kwestiach, które dotyczą was obojga starajcie się jak najczęściej zaczynać zdania od „my”, a nie „ja” .   2. Jeśli nie zgadzacie się ze sobą, przedyskutujcie sprawę na spokojnie – rzadko zdarza się, by para była całkowicie jednomyślna. Spięcia i spory są czymś normalnym. Kiedy jednak powstają, postarajcie się je przedyskutować – spokojnie, bez urażania drugiej strony. Komentarze typu „to idiotyczny pomysł” czy „nie wierzę, że ci to przyszło do głowy” nie rozwiążą konfliktu . Wręcz przeciwnie – zdenerwują partnera, sprawią, że przyjmie postawę obronną i uniemożliwią konstruktywną rozmowę. Jeśli będziecie zachowywać się agresywnie i gniewnie, druga strona odpowie tym samym, a co więcej – zniechęci to partnera do tego, by dzielił się swoim zdaniem. Zamiast tego lepiej wysłuchać go.   3. Nauczcie się tolerować i doceniać różnice między wami – im bliższa relacja, tym więcej znajduje się różnic między ludźmi. Niestety partner nie zmieni się o 180 stopni choćby nie wiem jak się starał – doceńcie więc te zmiany, na jakie się zdobył. Resztę po prostu zaakceptujcie – wypominanie i złośliwe przytyki nic nie...

Para trzymająca się za dłonie
Pixabay/Matlachu/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak radzić sobie z lękiem przed bliskością?
Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć.

Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć. Lęk przed bliskością – nazwij to, czego rzeczywiście się boisz Lęk przed bliskością w pewnym stopniu jest naturalny. Chroni przed wchodzeniem w związki, które mogą przynieść cierpienie. Jeśli jednak jest on irracjonalny, może odstraszać od głębszej relacji z osobą, którą uważamy za atrakcyjną i o której wiemy, że jest godna zaufania.   Różnica między lękiem  a strachem polega na tym, że lęk jest obawą przed czymś nieokreślonym, natomiast strach zawsze jest przed czymś konkretnym. Żeby poradzić sobie z lękiem, zidentyfikuj i nazwij przedmiot swojej obawy. Lęk zamieniony w strach jest łatwiejszy do przezwyciężenia. Zastanów się, która z wymienionych poniżej rzeczy w największym stopniu wzbudza u ciebie negatywne emocje: niechęć, złość, żal, poczucie winy, wstyd, chęć unikania lub ucieczki: Odrzucenie – kiedy tylko partner lepiej cię pozna, może uznać, że nie chce z tobą być. Porzucenie – kiedy nawiążesz z partnerem bliską więź, może on zmienić zdanie i zostawić cię. Zdrada – partner może poznać kogoś innego i wejść w nim intymną relację fizyczną lub psychiczną. Utrata własnej tożsamości – potrzeby partnera mogą okazać się ważniejsze niż twoje, twoje życie stanie się podporządkowane jego pasjom, aspiracjom, pracy, w praktycznych aspektach związku (wychowanie dzieci, gotowanie, urządzenie mieszkania) będzie on miał do powiedzenia więcej niż ty, będziecie utrzymywali bliższy kontakt z jego rodziną niż z twoją. Konieczność...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik