para kłóci się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak się kłócić skutecznie? Porady, jak wykorzystać kłótnię do budowy związku

Do kłótni, która ma przynieść korzyści związkowi, należy się przygotować: dać czas na ostudzenie emocji, mieć dystans, nie ranić się słowami, przesadną szczerością. Trzeba zrozumieć czyjeś racje, szanować osobę i jej potrzeby i pamiętać o kompromisie.

Do kłótni, która ma przynieść korzyści związkowi, należy się przygotować: dać czas na ostudzenie emocji, mieć dystans, nie ranić się słowami, przesadną szczerością. Trzeba zrozumieć czyjeś racje, szanować osobę i jej potrzeby i pamiętać o kompromisie.

Po co się kłócić w dobrym związku

Kłótnie są nieuniknione i istotne dla związku, gdyż dzięki nim uświadamiamy sobie, że zależy nam na relacji i chcemy zmiany, a partner nie jest nam obojętny. Problematyczne jest jednak określenie, kto wygrał daną bitwę, bo aby związek na niej skorzystał, nastąpił rozwój i pogłębienie bliskości, rozwiązanie musi satysfakcjonować obie strony. Krokiem do rozpadu relacji jest brak komunikacji i negowanie istnienia problemu, dlatego tak ważne jest mówienie o swoich uczuciach, oczekiwaniach, potrzebach w sposób umiejętny i odważny.

Jak skutecznie kłócić się w związku

Jeśli ukochany czy ukochana nie chce rozmawiać od razu, trzeba pozwolić mu i sobie na ochłonięcie, dać szansę, gdy emocje nieco opadną. Unikamy pretensji, upokorzeń, wyzwisk, agresji, nie nakręcamy spirali gniewu i nie ranimy się wzajemnie. Zachowanie pasywne również rodzi problem, gdyż tłumione napięcie wywołuje frustrację i ucierpieć może inny niewinny człowiek. Większość osób uważa, że spokojna rozmowa to klucz do rozwiązania problemu, jednak w praktyce techniki radzenia sobie w tej trudnej sytuacji są inne: podnosimy głos, krzyczymy, udajemy, że nic się nie dzieje, obrażamy się, stosujemy przemoc bądź rzucamy przedmiotami. W trakcie kłótni pamiętaj, aby:

  • unikać świadków;
  • panować nad tonem głosu;
  • mieć dystans i rozróżniać wagę spraw, unikać zbytniej szczerości i uogólnień typu „Jesteś niemiłą osobą”, „Nigdy nic nie rozumiesz”;
  • próbować zrozumieć racje drugiej strony;
  • używać „ja” zamiast „ty”(„Jest mi przykro, bo znów sprzątam sama” zamiast: „Ty znów nie sprzątasz!”); nie krytykować partnera, tylko jego zachowania;
  • traktować się z szacunkiem, nie wchodzić partnerowi w słowo, nie przerywać;
  • pamiętać o kompromisie i ustępstwach, nie ma idealnych rozwiązań dla wszystkich;
  • pamiętać o przeprosinach, gdy przeholujesz.

Dodatkowo pamiętaj, że mężczyzna niczego sam się nie domyśli, trzeba mu wyraźnie komunikować o konkretach, złych zachowaniach i emocjach na bieżąco, okazać serdeczność, wyrozumiałość, podsunąć gotowe rozwiązanie i podawać fakty.

 

chłopak z dziewczyną
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak żyć w szczęśliwym związku i utrzymać dojrzałą relację
Aby utrzymać szczęśliwy związek, należy skutecznie się komunikować, pamiętać o bliskości i namiętności, spędzać czas – zarówno razem, jak i osobno. Dla budowy dojrzałej relacji trzeba być dla siebie partnerami, walczyć z rutyną i unikać kłótni o rzeczy nieistotne.

Aby utrzymać szczęśliwy związek, należy skutecznie się komunikować, pamiętać o bliskości i namiętności, spędzać czas – zarówno razem, jak i osobno. Dla budowy dojrzałej relacji trzeba być dla siebie partnerami, walczyć z rutyną i unikać kłótni o rzeczy nieistotne. Utrzymanie szczęśliwego związku – 6 porad Budowa szczęśliwego i stabilnego związku wymaga zaangażowania i troski. Wszystkie trudności na tej drodze wydadzą nam się nieznaczące, gdy będziemy już w dojrzałej, solidnej relacji. Sztywne uniwersalne zasady na osiągnięcie tego stanu nie istnieją, tak samo jak nie ma ideałów ani perfekcyjnych par. Można zwiększyć prawdopodobieństwo udanego związku, dobierając się na zasadzie przeciwieństw czy podobnego pochodzenia społecznego. Poniżej najważniejsze wyznaczniki tego, czy związek będzie szczęśliwy i długotrwały: Skuteczna komunikacja nawet podczas kłótni. Dużo rozmawiajcie, słuchajcie się nawzajem, śmiejcie się, snujcie plany, opowiadajcie o marzeniach, dbajcie o tematy do rozmów. Nie unikajcie kontaktu wzrokowego ani samej rozmowy, gdy np. jesteście zmęczeni, a partner ma widoczną potrzebę wygadania się. Bliskość, namiętność, czułe gesty, stawianie partnera na pierwszym miejscu. Zamiast ciągle wyznawać sobie miłość, okażcie to randką, prezentem, potrawą, miłością fizyczną . Zadbajcie o aktywne życie seksualne z poszanowaniem potrzeb obu stron. Poświęcajcie sobie dużo uwagi, zapamiętujcie, czego partner najbardziej nie lubi. Spędzanie czasu razem, ale i osobno. Otwórzcie się na eksperymenty czy nowe hobby partnera. Ale nie ograniczajcie się do życia cudzym życiem. Osobno rozwijajcie pasje, spotykajcie się ze znajomymi, chodźcie na mecze, rozwijajcie zawodowo. Bardziej zatęsknicie, docenicie nawzajem siebie i prawo do wolności. Bądźcie partnerami i okazujcie sobie wsparcie. Dopingujcie się nawzajem w...

Dwie kobiety stoją do siebie odwrócone plecami.
©ChenPG/Fotolia
Styl życia
Kłótnie w przyjaźni – jak rozwiązać konflikt z bliską osobą
Pytanie o to, jak pogodzić się z przyjaciółką jest jednym z najczęstszych, jakie stawiają sobie dobrzy przyjaciele. Konflikt jest normalnym zjawiskiem, które zdarza się niemal w każdej relacji – tej osobistej i zawodowej. Nie każdy jednak potrafi go rozwiązać w taki sposób, żeby nie zniszczyć zaufania, jakie było między ludźmi.

Pytanie o to, jak pogodzić się z przyjaciółką jest jednym z najczęstszych, jakie stawiają sobie dobrzy przyjaciele. Konflikt jest normalnym zjawiskiem, które zdarza się niemal w każdej relacji – tej osobistej i zawodowej. Nie każdy jednak potrafi go rozwiązać w taki sposób, żeby nie zniszczyć zaufania, jakie było między ludźmi.   Nie ma innego sposobu na pogodzenie się z drugą osobą niż szczera rozmowa. W wyjątkowych sytuacjach można poprosić trzecią osobę, by wystąpiła w roli mediatora, czyli pośrednika między skłóconymi. Anatomia konfliktu – gdzie jesteście ze swoją przyjaciółką? Konflikt składa się z kilku faz: Faza przeczuć – jest to czas drobnych napięć i poczucia, że coś jest nie w porządku. Mogą pojawiać się drobne złośliwości, z pozoru niewinne sarkastyczne żarty. Faza wzajemnej wrogości – mają miejsce negatywne oceny, komentarze. Towarzyszy temu poczucie frustracji i niezrozumienia. Osoby nawzajem się obwiniają i oskarżają. Faza kulminacyjna – następuje awantura, podczas której rozładowywane są wszystkie negatywne, do tej pory kumulowane, emocje . Faza jest gwałtowna i krótka, często bardzo emocjonalna, pełna krzyku, płaczu i złości. Faza wyciszenia – w tym czasie emocje opadają, a rozpoczyna się myślenie o konflikcie w sposób racjonalny. Pojawiają się konstruktywne argumenty każdego stanowiska. Faza porozumienia – obie osoby lub strony konfrontują ze sobą swoje racje i próbują wypracować wspólnie rozwiązanie. Co utrudnia rozwiązanie konfliktu? Niestety w rzeczywistości tak wzorcowe sytuacje nie zdarzają się często, ponieważ raz rozpoczęta kłótnia ma tendencję do wzmagania się. Eskalację konfliktu nazywa się spiralą konfliktu , która działa na dwa sposoby:...

Mężczyzna stoi z dwoma kobietami, jedna z nich jest o niego zazdrosna.
©anetlanda/Fotolia.com
Styl życia
Swingowanie, czyli kontrolowana zdrada w związku. Dlaczego często prowadzi do kryzysu
Swingowanie polega na uprawianiu przez parę seksu z innymi osobami. Może to być sposób na zrealizowanie wspólnych fantazji seksualnych lub przełamanie rutyny w związku. Niestety swingowanie często kończy się poważnym kryzysem emocjonalnym jednego z partnerów lub ich obojga. Może także prowadzić do rozstania.

Swingowanie polega na uprawianiu przez parę seksu z innymi osobami. Może to być sposób na zrealizowanie wspólnych fantazji seksualnych lub przełamanie rutyny w związku. Niestety swingowanie często kończy się poważnym kryzysem emocjonalnym jednego z partnerów lub ich obojga. Może także prowadzić do rozstania.   Potrzeba swingowania często pojawia się u par z długim stażem, które są ze sobą przede wszystkim z przyzwyczajenia. Na czym polega swingowanie Swingowanie to rodzaj praktyki seksualnej, która polega na umawianiu się par z innymi parami lub osobami w celu uprawiania seksu . Chętni na tego typu przygody często poznają się i spotykają w specjalnych klubach. Nawiązują ze sobą kontakt także przez internet , za pośrednictwem portali społecznościowych i „branżowych” (zrzeszających amatorów swingowania) oraz serwisów randkowych. Najważniejszą zasadą angażowania się w tego typu aktywność seksualną jest całkowita akceptacja faktu, że życiowy partner uprawia seks z inną osobą . Swingowanie może mieć charakter seksu uprawianego przez dwie osoby albo seksu grupowego . Dlaczego pary decydują się na swingowanie Swingowanie to dla wielu par sposób na realizację swoich fantazji seksualnych. Seks z innymi partnerami może być też sposobem na swego rodzaju poszerzenie związku . Jest to możliwe, kiedy obie osoby odkryją, że są poliamoryczne  i zechcą nawiązać bliskie relacje z kimś jeszcze. Wiele par traktuje też swingowanie jako sposób na przełamanie nudy i rutyny w swoim związku. W tym przypadku jednak takie eksperymentowanie może okazać się destrukcyjne dla związku. Możliwe konsekwencje swingowania Jeżeli jedna z osób tworzących parę proponuje drugiej swingowanie dlatego, że odczuwa nudę w związku, druga osoba często godzi się na to, aby ratować związek ,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner