Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
RTG miednicy
© luxpainter/Fotolia.com
Styl życia

Ból miednicy może sygnalizować poważne schorzenie

Ból w miednicy to dolegliwość, na którą cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ból w miednicy może pochodzić nie tylko od samych narządów płciowych, ale także promieniować z innych układów: moczowego, pokarmowego czy naczyniowego. Nawracające dolegliwości wymagają większej uwagi. U pań mogą sygnalizować wiele schorzeń, m.in. guzy jajników lub wulwodynię. U panów zwykle jest to sygnał problemów z prostatą.

Ból w miednicy to dolegliwość, na którą cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ból w miednicy może pochodzić nie tylko od samych narządów płciowych, ale także promieniować z innych układów: moczowego, pokarmowego czy naczyniowego. Nawracające dolegliwości wymagają większej uwagi. U pań mogą sygnalizować wiele schorzeń, m.in. guzy jajników lub wulwodynię. U panów zwykle jest to sygnał problemów z prostatą.

 

Choć kobiety często wiążą ból w miednicy z cyklem menstruacyjnym, nie należy go bagatelizować. Jeśli utrzymuje się przez 6 miesięcy i nie pozwala na normalne funkcjonowanie, mówi się już o zespole bólowym miednicy mniejszej, którym powinien zająć się lekarz.

Bóle miednicy w ciąży

Bóle miednicy w ciąży wynikają z tego, że ciało przygotowuje się już do porodu – następuje rozluźnienie w obrębie spojenia łonowego i stawach krzyżowo-biodrowych. Powiększona macica oraz ruchy dziecka także mogą wywoływać ból. Ból w miednicy jest również charakterystyczny dla ciąży pozamacicznej.

Bóle miednicy u kobiet a dolegliwości ze strony układu płciowego

Wiele schorzeń układu płciowego objawia się bólem w okolicy miednicy:

 • mięśniaki macicy – ból miednicy pojawia się podczas powstawania mięśniaka,
 • rak szyjki lub tronu macicy – bólowi miednicy mniejszej towarzyszą zaburzenia menstruacji, krwawe upławy i krwawienia w trakcie stosunku,
 • rak jajnika – nowotwór nie daje wyraźnych objawów w początkowym stadium. W bardziej

zaawansowanym pojawiają się też nudności, wymioty, wodobrzusze,

 • wulwodynia – najsilniejszym objawem jest bolesność sromu,
 • adenomioza – z bólem współwystępuje znaczne wydłużenie czasu krwawienia i zwiększenie jego obfitości, a także bolesne współżycie i oddawanie moczu z krwią,
 • endometrioza – dodatkowo występują obfite i bardzo bolesne miesiączki, plamienie okołomiesiączkowe oraz parcie i ból towarzyszące wypróżnianiu.

Kluczowe w diagnozie powyższych schorzeń są regularne wizyty kontrolne i badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium i zwiększyć szansę na szybkie wyleczenie.

Bóle miednicy mniejszej u mężczyzn

U mężczyzn bóle w okolicy miednicy są zwykle związane z zapaleniem gruczołu krokowego (prostaty), któremu towarzyszy:

 • częstomocz,
 • pieczenie w cewce moczowej,
 • przerywany strumień moczu,
 • silny ból krocza.

Czasami może pojawić się również ropa i krew w moczu. Przy pojawieniu się wyżej wymienionych objawów, koniecznie trzeba skonsultować się z urologiem, ponieważ schorzenie nie dość, że nie ustąpi, to może się pogłębić.

Inne przyczyny bóle miednicy mniejszej

Dolegliwości w okolicy miednicy mogą być wywołane też przez inne schorzenia, m.in. ze strony:

 • układu moczowego – np. zapalenie pęcherza, któremu towarzyszy częstomocz i zmiana zapachu oraz koloru moczu,
 • układu kostno-stawowego – np. w wyniku powstania punktów spustowych, czyli zmian w obrębie grup mięśni bardzo wrażliwych na ból,
 • układu pokarmowego – np. w przebiegu zespołu jelita drażliwego, zapaleniu wyrostka robaczkowego lub w chorobach jelit.

Może to być również reakcja psychosomatyczna – objawy fizyczne mogą manifestować przewlekły stres, napięcie i zaburzenia nastroju.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyzna u lekarza
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Kiedy iść do urologa: choroby układu moczowego, infekcje płciowe i problemy z erekcją
Urologia jest obszarem medycyny, który zajmuje się leczeniem dolegliwości układu moczowo-płciowego. Do urologa należy zgłosić się, gdy wystąpi ból, obrzęk, pieczenie lub swędzenie narządów układu moczowego i płciowego. Specjalista leczy infekcje prącia i pochwy oraz przerost prostaty.

Urologia jest obszarem medycyny, który zajmuje się leczeniem dolegliwości układu moczowo-płciowego. Do urologa należy zgłosić się, gdy wystąpi ból, obrzęk, pieczenie lub swędzenie narządów układu moczowego i płciowego. Specjalista leczy infekcje prącia i pochwy oraz przerost prostaty.   Urolog wykrywa wszelkie problemy związane z budową i funkcjonowaniem genitaliów, pęcherza oraz nerek. Badaniom urologicznym mogą poddawać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kiedy należy udać się do urologa? Wizyta u urologa jest konieczna, gdy występują poniższe objawy: trudności w oddawaniu moczu, problemy z trzymaniem moczu (popuszczanie moczu), oddawanie więcej, niż 3 litry moczu dziennie, uczucie niewypróżnionego pęcherza po oddaniu moczu, zatrzymanie moczu (oddawanie mniej, niż litr moczu dziennie), obecność w moczu krwi, ropy i innych substancji (na przykład nadmiaru białka, sodu lub potasu), ciemny bądź spieniony mocz , ból, pieczenie lub swędzenie cewki moczowej, ból w okolicy podbrzusza, dolnej części pleców i miednicy, obrzęk i zaczerwienienie łechtaczki, jąder lub prącia , guzy i zgrubienia na jądrach i w pochwie, problemy ze wzwodem, bolesne erekcje. Dolegliwości, które leczy urolog Urolog zajmuje się leczeniem chorób i dolegliwości układu moczowego i płciowego. Są to: stany zapalne dróg moczowych (na przykład pęcherza), stany zapalne męskich i żeńskich narządów płciowych (na przykład grzybica pochwy ), moczówka prosta, niewydolność nerek , kamica nerkowa , impotencja, przerost prostaty , przerost łechtaczki, zaburzenia oddawania moczu (na przykład nietrzymanie moczu), nowotwory układu moczowo-płciowego (na przykład rak jądra, rak pęcherza, rak...

Ból miednicy
© gmstockstudio/Fotolia.com
Styl życia
Zespół bólowy miednicy mniejszej a zapalenie prostaty: objawy i leczenie
Zespół bólowy miednicy mniejszej u mężczyzn objawia się zapaleniem prostaty. Ból przy oddawaniu moczu i nadmierna potliwość mogą świadczyć o zapaleniu gruczołu krokowego. Niesteroidowe leki przeciwzapalne to jeden ze sposobów leczenia tej dolegliwości.

Zespół bólowy miednicy mniejszej u mężczyzn objawia się zapaleniem prostaty. Ból przy oddawaniu moczu i nadmierna potliwość mogą świadczyć o zapaleniu gruczołu krokowego. Niesteroidowe leki przeciwzapalne to jeden ze sposobów leczenia tej dolegliwości.   Diagnostyka schorzenia rozpoczyna się wywiadem, w czasie którego lekarz pyta o wszystkie przebyte choroby związane z genitaliami i brzuchem . Dobrze jest udać się na ogólne badanie moczu, USG brzucha oraz badanie bakteriologiczne narządów płciowych. Co to jest miednica mniejsza i gdzie się znajduje? Miednica mniejsza usytuowana jest poniżej pępka. Z tyłu otoczona jest kośćmi: krzyżową i guziczną. Po bokach miednicy znajdują się kości krzyżowe oraz część kości biodrowych , a od spodu kości spojenia łonowego. Dolegliwości bólowe w tych strefach, utrzymujące się co najmniej przez okres sześciu miesięcy, to zespół bólowy miednicy mniejszej. Zespół bólowy miednicy mniejszej – objawy Ból w okolicach podbrzusza jest tak silny, że nie pozwala normalnie funkcjonować. Dolegliwości bólowe mogą też dotyczyć okolic kręgosłupa, krocza oraz nadbrzusza.   Objawy na jakie należy zwrócić uwagę to: problemy z oddawaniem moczu, ból w okolicach genitaliów , biegunki, ból w czasie współżycia , zaparcia. Zespół bólowy miednicy mniejszej u mężczyzn Silne dolegliwości bólowe w okolicach miednicy mniejszej u mężczyzn są często powodem zapalenia prostaty. Zapalenie gruczołu krokowego powoduje gorączkę, nadmierną potliwość oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Na intensywność bólu wpływ ma nadużywanie alkoholu, infekcje bakteryjne oraz nadmierna aktywność seksualna. Zapalenie prostaty leczy się w...

Młoda kobieta stoi pod ścianą i trzyma się za brzuch.
©pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Silne bóle miesiączkowe: co je powoduje i jak sobie z nimi radzić?
Bardzo bolesne miesiączki pierwotne przeważnie występują u młodych kobiet i są spowodowane nieprawidłową budową macicy lub wahaniem poziomu hormonów. Wtórne bolesne miesiączki są następstwem chorób, najczęściej mięśniaków macicy lub endometriozy.

Bardzo bolesne miesiączki pierwotne przeważnie występują u młodych kobiet i są spowodowane nieprawidłową budową macicy lub wahaniem poziomu hormonów. Wtórne bolesne miesiączki są następstwem chorób, najczęściej mięśniaków macicy lub endometriozy.   Bóle miesiączkowe odczuwa większość kobiet, a w niektórych przypadkach są one tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Bardzo bolesne miesiączki najczęściej zdarzają się u młodych kobiet (do około 27. roku życia). Ból przeważnie występuje w trakcie okresu, ale może też zaczynać się dzień lub dwa przed krwawieniem. Bardzo bolesne miesiączki mogą być objawem choroby .   Przyczyny bardzo bolesnych miesiączek   Zespół bolesnego miesiączkowania to nazwa grupy dolegliwości występujących podczas menstruacji, które uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie. Są to: silny, skurczowy ból podbrzusza promieniujący do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ból głowy , brak apetytu, zaburzenia pracy układu pokarmowego , w tym wzdęcia, biegunka, nudności i wymioty, napady duszności, przyspieszenie tętna, omdlenia.   Bardzo bolesne miesiączki mogą być pierwotne lub wtórne.   Pierwotne pojawiają się zwykle po kilku latach regularnego miesiączkowania. Powodem bolesnych miesiączek mogą być wady w budowie macicy, w tym tyłozgięcie czy niedorozwój tego narządu, a także nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej.   W takich przypadkach najbardziej intensywne bóle menstruacyjne trwają od 1 do 2 dni przed okresem, na początku krwawienia oraz przez pierwsze dni.   Wtórne bóle menstruacyjne wynikają z choroby, przeważnie z: endometriozy – jest to przerost błony śluzowej macicy i jej...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner