Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Dwa słoiczki z naturalnym odświeżaczem powietrza.
©olivia_sunny/Fotolia
Styl życia

Naturalne neutralizatory zapachów – soda, ocet, olejki eteryczne

Kupne neutralizatory zapachów i odświeżacze powietrza różnią się głównie zapachem i marką. W ich składzie znajdują się liczne związki chemiczne, które mogą negatywnie wpływać na organizm człowieka.

Kupne neutralizatory zapachów i odświeżacze powietrza różnią się głównie zapachem i marką. W ich składzie znajdują się liczne związki chemiczne, które mogą negatywnie wpływać na organizm człowieka.

 

Wdychane przez człowieka powietrze ma duży wpływ na jego samopoczucie. Niekiedy zapachy obecne w pomieszczeniach są przyczyną rozdrażnienia, zaburzeń koncentracji i mdłości. Z tego powodu wiele osób w domach i w pracy stosuje różnorodne neutralizatory zapachów.

Neutralizatory zapachów ze sklepu

Na półkach sklepowych jest wiele różnych neutralizatorów zapachów, środków dezodoryzujących i odświeżaczy powietrza. Zakup tych produktów najczęściej wiąże się z niemałym wydatkiem. Wielu ludzi nie ma świadomości, jakie substancje wchodzą w skład kupowanych neutralizatorów zapachów. Związki obecne w tych produktach często działają alergizująco, hepatotoksycznie (szkodzą wątrobie), drażniąco na drogi oddechowe oraz skórę. Nierzadko w ich składzie znajdują się substancje rakotwórcze, neurotoksyczne czy teratogenne (szkodliwie wpływające na płód).

Nie wyobrażasz sobie, aby w Twoim domu zabrakło neutralizatora zapachów? Przygotowane na Black Friday kupony to okazja, aby uzupełnić braki.

Naturalny neutralizator zapachów

W warunkach domowych można samodzielnie przygotować naturalny, a tym samym nietoksyczny i tani neutralizator zapachów. Do jego wykonania można użyć: sody oczyszczonej, octu oraz olejków eterycznych. Przygotowane odświeżacze powietrza należy postawić w miejscach gdzie pojawiają się nieprzyjemne zapachy, na przykład przy szafkach z obuwiem i szafach odzieżowych, w łazience oraz w samochodzie.

Neutralizator na bazie sody oczyszczonej

Do wykonania środka neutralizującego zapach potrzebne są:

 • soda oczyszczona,
 • około 20 kropli ulubionego olejku eterycznego – często stosuje się grejpfrutowy lub pomarańczowy
 • słoiczek,
 • serwetka
 • gumka recepturka lub ozdobna tasiemka.

Do około 1/3 objętości słoika wsypuje się sodę oczyszczoną dodaje się do niej olejku eterycznego i zakręca słoik. Zawartością należy kilkakrotnie wstrząsnąć, aby rozprowadzić olejek. Ciekawy i ozdobny wygląd neutralizatora zapachów można uzyskać zastępując nakrętkę serwetką, fragmentem firanki lub lnianego płótna. Wokół takiej osłony umieszcza się gumkę recepturkę, którą następnie zakrywa się ozdobną tasiemką.

Neutralizator na bazie octu

Niezbędnymi produktami są:

 • połowa szklanki octu,
 • szklanka wody,
 • 40 kropli olejku cytrusowego,
 • 20 kropli cedrowego,
 • 10 kropli miętowego
 • 5 kropli olejku rozmarynowego.
 • puste opakowanie po sprayu,

Do opakowania wlewa się wodę, ocet i olejki eteryczne. Przedstawione zestawienie olejków jest jedynie propozycją, którą można modyfikować. Tak przygotowanym płynem można również sprzątać mieszkanie zapewniając przyjemną woń.

 

Sypialnia z łóżkiem w centrum
Pixabay/best-snap/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Domowy odświeżacz powietrza z sody lub alkoholu
Chemiczne odświeżacze powietrza oprócz zapachów rozprzestrzeniają w mieszkaniu wiele substancji szkodliwych dla zdrowia. Samodzielne wykonanie ekologicznego odświeżacza jest proste, a domowy odświeżacz powietrza pozwoli ci cieszyć się pięknym, naturalnym zapachem bez konieczności wdychania acetaldehydu, acetonu, chlorometanu i innych substancji stosowanych w chemicznych odświeżaczach. Nie będzie on miał co prawda tak intensywnego zapachu jak chemiczne odświeżacze, zapach ten będzie jednak bardziej naturalny.

Chemiczne odświeżacze powietrza oprócz zapachów rozprzestrzeniają w mieszkaniu wiele substancji szkodliwych dla zdrowia. Samodzielne wykonanie ekologicznego odświeżacza jest proste, a domowy odświeżacz powietrza pozwoli ci cieszyć się pięknym, naturalnym zapachem bez konieczności wdychania acetaldehydu, acetonu, chlorometanu i innych substancji stosowanych w chemicznych odświeżaczach. Nie będzie on miał co prawda tak intensywnego zapachu jak chemiczne odświeżacze, zapach ten będzie jednak bardziej naturalny. Odświeżacz powietrza na bazie sody oczyszczonej Soda oczyszczona znana jest z tego, że pochłania zapachy. Jej właściwości możesz wykorzystać do zrobienia odświeżacza, który będzie można postawić w pobliżu pomieszczeń, w których powstają nieprzyjemne zapachy. Odświeżacz z sodą oczyszczoną zneutralizuje je.   Do wykonania odświeżacza powietrza z sodą oczyszczoną będziesz potrzebować: szerokiego, płaskiego pojemniczka, np. słoika, gumki recepturki lub tasiemki, kawałka tkaniny o luźnym splocie, np. lnu, lub podziurkowanego papieru, wybranego olejku eterycznego. Do pojemniczka wsyp połowę opakowania sody oczyszczonej. Dodaj do niej 10 kropli olejku eterycznego. Przykryj pojemniczek tkaniną lub papierem i przytwierdź je tasiemką lub gumką. Nową porcję olejku dolewaj wtedy, kiedy zauważysz, że od razu po wejściu do pomieszczenia zapach odświeżacza jest niewyczuwalny. Sodę w pojemniczku wymieniaj co 2-3 miesiące. Odświeżacz powietrza na bazie alkoholu Odświeżacz powietrza możesz też wykonać z wykorzystaniem alkoholu. Będą ci do tego potrzebne: flakonik (pojemniczek), tkanina lub dziurkowany papier, tasiemka lub gumka recepturka, dwa kieliszki wódki lub kieliszek spirytusu, wybrany owoc lub przyprawa: dwie łyżeczki świeżo startego cynamonu lub wanilii, trzy plasterki...

Naturalny szampon
© Photofollies/Fotolia.com
Styl życia
Składniki naturalnego szamponu – glinka, soda, żółtko, olejki eteryczne
Naturalny szampon składa się z glinki i sody oczyszczonej. Preparat regenerujący przygotowuje się z żółtka, glinki, zielonej herbaty i olejku eterycznego. Do włosów przetłuszczających stosuje się szampon z octu jabłkowego, naparu z pokrzywy, skrzypu i rozmarynowego olejku eterycznego.

Naturalny szampon składa się z glinki i sody oczyszczonej. Preparat regenerujący przygotowuje się z żółtka, glinki, zielonej herbaty i olejku eterycznego. Do włosów przetłuszczających stosuje się szampon z octu jabłkowego, naparu z pokrzywy, skrzypu i rozmarynowego olejku eterycznego.   Szampon jest niezastąpionym kosmetykiem w każdej łazience. Okazuje się, że można go z powodzeniem zrobić samemu w domu. W takim przypadku można być pewnym, że szampon będzie bezpieczny , ponieważ składa się z samych naturalnych składników.  Z czego składa się i jak działa każdy szampon naturalny? Bazą myjącą domowego kosmetyku jest biała glinka lub soda oczyszczona . Kosmetyk oprócz działania myjącego dodatkowo pielęgnuje skórę głowy i włosy. Jego działanie można samemu zaplanować, używając składników, które znajdują się w każdej kuchni.  Szampon regenerujący włosy i skórę Biała glinka dokładnie umyje zanieczyszczenia dnia codziennego. Żółtko odżywi włosy, a zielona herbata zawiera antyoksydanty, które wzmocnią porost włosów. Natomiast olejki eteryczne z lawendy i eukaliptusa pobudzają cebulki włosów i przeciwdziałają łupieżowi .    Składniki: żółtko, pół łyżki białej glinki , 3 łyżki mocnej zielonej herbaty, 2-3 krople wybranego olejku eterycznego np. lawendowy lub eukaliptusowy.   Czas przygotowania: 15 minut Poziom trudności: łatwe Przygotowanie: Zaparz mocny napar zielonej herbaty. Pamiętaj, żeby nie zalewać suchego ziela wrzątkiem, tylko przegotowaną, lekko studzoną wodą.  Oddziel żółtko od białka. Wymieszaj je z naparem herbacianym , białą glinką oraz olejkiem eterycznym. Mieszankę wmasuj w skórę głowy. Za każdym...

Mężczyzna zagląda do lodówki
© gmstockstudio/Fotolia.com
Styl życia
Przykry zapach w lodówce – domowe sposoby: mycie urządzenia i stosowanie pochłaniaczy zapachu.
Jeśli w lodówce pojawi się przykry zapach, można pozbyć się go, myjąc urządzenie wodą z octem. Pomocne są też: soda oczyszczona, cytryna, jabłko, mielona kawa czy żwirek dla kota.

Jeśli w lodówce pojawi się przykry zapach, można pozbyć się go, myjąc urządzenie wodą z octem. Pomocne są też: soda oczyszczona, cytryna, jabłko, mielona kawa czy żwirek dla kota.   Właściwe przechowywanie żywności zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w lodówce. Niestety, nie zawsze się to udaje. Są też potrawy o bardzo intensywnym zapachu (np. niektóre sery), które mimo przechowywania w zamkniętym pojemniku uwalniają swoją woń na zewnątrz. Podpowiadamy jak usunąć zapachy i ograniczyć ich rozprzestrzenianie. Przyczyny przykrego zapachu w lodówce Nieprzyjemny zapach w lodówce pojawia się wówczas, gdy żywność jest niewłaściwie w niej przechowywana . Foliowe opakowania powinny zostać zastąpione papierowymi, można używać też zamykanych plastikowych lub szklanych pojemników do żywności. Dzięki temu sery i wędliny, przekrojone warzywa (np. cebula) nie będą obsychały ani pleśniały, a zapachy zostaną zamknięte w pojemniku i nie będą przenikały na pozostałe .   Bardzo ważne jest regularne wyrzucanie z lodówki przeterminowanych produktów . Powinno się w ten sposób oczyszczać lodówkę minimum raz w miesiącu. Dla zachowania świeżości produktów istotne znaczenie ma odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz lodówki – dlatego nie wolno dosuwać przechowywanej żywności do tylnej ścianki urządzenia.   Smród w lodówce może pojawić się też wtedy, gdy warzywa są stłoczone lub nakryte folią , ponieważ w ten sposób o wiele szybciej gniją.   Mycie lodówki. Mikstury usuwające przykry zapach w lodówce Pierwszym korkiem przy usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z lodówki jest rozmrażanie jej. Aby zlikwidować nieprzyjemny zapach, lodówkę ją opróżnić i dokładnie umyć wodą z octem, sodą, sokiem z cytryny lub płynem do naczyń. Woda z octem do mycia lodówki powinna być wymieszana w proporcjach 1:3 a nawet 1:2,...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner