Enolog nie jest popularnym zawodem w Polsce i niewiele uczelni dysponuje takim kierunkiem. Enolog ma wiedzę z zakresu win i zna zasady uprawy winorośli. Jest to zawód przede wszystkim dla osób, którzy są zafascynowani winem, uwielbiają opowiadać o nim i zachęcać do jego degustacji.

Reklama

Enolog – kim jest?

Enolog jest specjalistą od produkcji wina. Zna się na uprawie winorośli, przechowywaniu wina i jego wartości. Ponadto enolog nie ma problemu z rozpoznaniem gatunku danego wina i ustaleniem jego właściwości i składu.

Enolog – jak zostać?

By zostać enologiem należy ukończyć studia enologiczne. W Polsce uczelnią, która utworzyła kierunek Enologia jest Uniwersytet Jagielloński. Studia trwają dwa semestry i mają tryb zaoczny. Za jeden semestr płaci się około 6000 złotych. Uczelnia oferuje poszerzenie wiedzy na temat uprawy winorośli, składu i technologii produkcji wina, jego gatunków, a także analizę zmysłową z degustacją wina. Studia zatem składają się na dwa etapy: etap teoretyczny i etap praktyczny. Zajęcia praktyczne odbywają się w winiarni w Łazach.

Enolog – gdzie może pracować?

Enolog może pracować przede wszystkim przy produkcji win, a także w turystyce, czyli jako przewodnik wycieczek enoturystycznych, np. po winnicach i szlakach winnych. Enolog może również pracować jako specjalista do spraw sprzedaży wina.

Enolog – ile zarabia?

Zarobki enologa są zróżnicowane i są zależne przede wszystkim od doświadczenia. Doradca enolog może za konsultację winnicy otrzymać wynagrodzenie dochodzące nawet do 6000 złotych.

Zobacz także

Reklama
  • Inspektorem do spraw BHP może zostać osoba, która ma wyższe wykształcenie i co najmniej 2 lata stażu pracy. Sprawdź, ile zarabia inspektor BHP.
  • Geodetą możesz zostać tuż po ukończeniu studiów wyższych. Dowiedz się, jakie są zarobki geodety.
  • Jeśli chcesz zostać elektrykiem, powinieneś przygotowywać się do zawodu już od gimnazjum. Zarobki elektryka różnią się, w zależności od wykształcenia.
Reklama
Reklama
Reklama