Zarobki geodetów zależą od wykształcenia. Pomiarami nieruchomości gruntowych, sporządzaniem map i planów geodezyjnych można zajmować się zarówno po ukończeniu technikum geodezyjnego, jak i po studiach na uczelni wyższej. Najlepiej opłacane prace dla geodetów wymagają tytułu inżyniera lub magistra inżyniera.

Reklama

Geodezja i kartografia – jakie przedmioty zdawać na maturze?

Geodezja jest dziedziną nauki opierającą się na praktycznym zastosowaniu geometrii, wymaga więc uzdolnień do przedmiotów ścisłych. Podczas rekrutacji pod uwagę bierze się wyniki matury z matematyki, geografii i fizyki. Dobrze jest zdawać te przedmioty na poziomie rozszerzonym, bo chętnych na studia geodezyjne nie brakuje – jest to średnio 6 osób na miejsce.

Studia na geodezji i kartografii

Geodezję i kartografię w swojej ofercie mają przede wszystkim politechniki, ale kierunek ten można znaleźć też na innych uczelniach wyższych, np. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Studia są dwustopniowe – po 3,5 roku uzyskuje się tytuł inżyniera, a po 5 latach – magistra inżyniera. Na takich studiach nacisk kładzie się nie tylko specjalistyczne dziedziny matematyki, geografii i fizyki, ale również na:

  • obsługę AutoCADa i innych programów graficznych,
  • obsługę urządzeń geodezyjnych,
  • prawo geodezyjne i kartograficzne oraz akty wykonawcze.

Geodeta po studiach może podjąć pracę w firmach budowlanych bądź geodezyjnych, jak również w przedsiębiorstwach zajmujących się poszukiwaniem złóż naturalnych i w administracji samorządowej. Może też przygotowywać do wydania różnego rodzaju mapy.

Uprawnienia do wykonywania zawodu geodety – jak pozyskać?

Ani po technikum geodezyjnym, ani po studiach wyższych, nie uzyskuje się uprawnień do wykonywania zawodu geodety od razu. Konieczna jest praktyka zawodowa – 3-letnia w przypadku absolwenta studiów i 6-letnia w przypadku absolwenta technikum. Podczas praktyki geodeta jest podwykonawcą bez uprawnień (asystentem geodety), co oznacza, że jego praca firmowana jest przez nazwisko geodety uprawnionego.

Zobacz także

Dopiero po odbyciu praktyki można się zgłosić do Komisji Kwalifikacyjnej ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Trzeba tam złożyć:

  • opis praktyki zawodowej,
  • wykaz prac wykonanych w ramach praktyki,
  • oświadczenie o niekaralności.

Po zatwierdzeniu dokumentów przez komisję, kandydat na pełnouprawnionego geodetę zdaje płatny (500 zł) egzamin, który składa się z dwóch części – ustnej i pisemnej. Egzamin pisemny zawiera pytania ogólne (60 pytań testowych) i szczegółowe (3 pytania otwarte).

Zarobki geodety

Według danych statystycznych z 2012 roku geodeta zarabia średnio 3162 zł. Pensja jest zależna od wykształcenia pracownika, rodzaju i wielkości firmy, regionu i stażu pracy, a także od pory roku (jako, że geodeci pracują w terenie, najwięcej zleceń otrzymują wiosną i latem). Specjalista ze wszystkim uprawnieniami, który zajmuje się dużym projektem, może w ciągu miesiąca wzbogacić się nawet o 11 tys. zł.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama