Mężczyzna z lupą
©gstockstudio/Fotolia
Styl życia

Jak zostać specjalistą ds. BHP i na jakie zarobki można liczyć na tym stanowisku

Aby zostać inspektorem bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), należy albo mieć wyższe wykształcenie i przynajmniej 2 lata doświadczenia zawodowego, albo średnie wykształcenie i przynajmniej 4 lata doświadczenia zawodowego lub tytuł zawodowy technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Wraz ze stażem pracy i zdobywaniem wykształcenia, rosną uprawnienia specjalisty ds. BHP.

Aby zostać inspektorem bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), należy albo mieć wyższe wykształcenie i przynajmniej 2 lata doświadczenia zawodowego, albo średnie wykształcenie i przynajmniej 4 lata doświadczenia zawodowego lub tytuł zawodowy technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Wraz ze stażem pracy i zdobywaniem wykształcenia, rosną uprawnienia specjalisty ds. BHP.

Kto może zostać inspektorem ds. BHP?

Inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba, która ma:

  • wyższe wykształcenie i przynajmniej 2 lata stażu pracy,
  • tytuł zawodowy technika bezpieczeństwa i higieny pracy lub
  • wykształcenie średnie i przynajmniej 4-letni staż zawodowy.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: frytki z bakłażana

Wraz z długością stażu pracy można nabyć tytuł starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Może nim zostać osoba posiadająca:

  • wykształcenie wyższe i co najmniej 4-letni staż zawodowy,
  • tytuł technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 3-letni staż zawodowy lub
  • wykształcenie średnie i 6 lat stażu w zawodzie.

 

Zdobycie wyższego wykształcenia na kierunku „bezpieczeństwo i higiena pracy” lub na studiach podyplomowych z zakresu BHP pozwala na uzyskanie tytułu specjalisty ds. BHP. Tytuł ten przysługuje także osobom, które zdobyły wyższe wykształcenie na innych kierunkach i mają co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub zawód technika BHP i co najmniej 5-letni staż w pracy związanej bezpieczeństwem i higieną pracy.

 

Najwyższym stopniem zawodowym w dziedzinie BHP jest główny specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Może go uzyskać osoba, która ma wykształcenie wyższe o specjalności „bezpieczeństwo i higiena pracy” lub studia podyplomowe w tej dziedzinie oraz przynajmniej 2 lata stażu pracy w służbie bhp albo wyższe wykształcenie i co najmniej 6-letni staż pracy na stanowisku związanym z BHP.

Jaka szkoła przygotowuje do pracy w zawodzie inspektora BHP?

Tytuł technika BHP można uzyskać po ukończeniu szkoły policealnej, taki kurs trwa zazwyczaj 3 semestry. W wielu szkołach policealnych nauka na tym kierunku jest bezpłatna. Niektóre szkoły wyższe mają w ofercie studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Bezpieczeństwo i higienę pracy można także studiować w ramach trzyletnich studiów inżynierskich na wybranych uczelniach.

Ile zarabia inspektor ds. BHP?

Według raportu wynagrodzeń opracowanego przez firmę Sedlak&Sedlak przeciętne wynagrodzenie specjalisty ds. BHP wynosi ok. 4000 zł brutto. Wynagrodzenie zależy od kwalifikacji zawodowych oraz wielkości firmy zatrudniającej specjalistę ds. BHP.


  • Enolog posiada ogromną wiedzę z zakresu win. Niestety, niewiele uczelni w Polsce posiada taki kierunek. Sprawdź, jakie zarobki ma enolog
  • Jeśli chcesz zostać geodetą musisz ukończyć studia. Zarobki geodety zależą od wykształcenia pracownika. 
  • Elektrykiem możesz zostać tuż po ukończeniu szkoły zawodowej i studiów wyższych. Im wyższe kwalifikacje, tym zarobki elektryka są większe. 

enolog - znawca win
©goodluz/Fotolia
Styl życia
Enolog – specjalista od win
Enolog nie jest popularnym zawodem w Polsce i niewiele uczelni dysponuje takim kierunkiem. Enolog ma wiedzę z zakresu win i zna zasady uprawy winorośli. Jest to zawód przede wszystkim dla osób, którzy są zafascynowani winem, uwielbiają opowiadać o nim i zachęcać do jego degustacji.

Enolog nie jest popularnym zawodem w Polsce i niewiele uczelni dysponuje takim kierunkiem. Enolog ma wiedzę z zakresu win i zna zasady uprawy winorośli. Jest to zawód przede wszystkim dla osób, którzy są zafascynowani winem, uwielbiają opowiadać o nim i zachęcać do jego degustacji. Enolog – kim jest? Enolog jest specjalistą od produkcji wina . Zna się na uprawie winorośli, przechowywaniu wina i jego wartości. Ponadto enolog nie ma problemu z rozpoznaniem gatunku danego wina i ustaleniem jego właściwości i składu. Enolog – jak zostać? By zostać enologiem należy ukończyć studia enologiczne. W Polsce uczelnią, która utworzyła kierunek Enologia jest Uniwersytet Jagielloński. Studia trwają dwa semestry i mają tryb zaoczny. Za jeden semestr płaci się około 6000 złotych . Uczelnia oferuje poszerzenie wiedzy na temat uprawy winorośli, składu i technologii produkcji wina, jego gatunków, a także analizę zmysłową z degustacją wina. Studia zatem składają się na dwa etapy: etap teoretyczny i etap praktyczny. Zajęcia praktyczne odbywają się w winiarni w Łazach. Enolog – gdzie może pracować? Enolog może pracować przede wszystkim przy produkcji win, a także w turystyce, czyli jako przewodnik wycieczek enoturystycznych , np. po winnicach i szlakach winnych. Enolog może również pracować jako specjalista do spraw sprzedaży wina. Enolog – ile zarabia? Zarobki enologa są zróżnicowane i są zależne przede wszystkim od doświadczenia. Doradca enolog może za konsultację winnicy otrzymać wynagrodzenie dochodzące nawet do 6000 złotych . Inspektorem do spraw BHP może zostać osoba, która ma wyższe wykształcenie i co najmniej 2 lata stażu pracy. Sprawdź, ile zarabia inspektor BHP .  Geodetą możesz zostać tuż po ukończeniu studiów wyższych. Dowiedz się, jakie są zarobki geodety .  Jeśli chcesz zostać elektrykiem, powinieneś...

Elektryk przy pracy
©goodluz/Fotolia
Styl życia
Co zrobić, aby zostać elektrykiem?
Zostać elektrykiem można już po ukończeniu szkoły zawodowej. Jednak z każdym kolejnym poziomem edukacji zdobywa się wiedzę, która przekłada się na wyższe kwalifikacje, większe możliwości pracy i wyższe zarobki.

Zostać elektrykiem można już po ukończeniu szkoły zawodowej. Jednak z każdym kolejnym poziomem edukacji zdobywa się wiedzę, która przekłada się na wyższe kwalifikacje, większe możliwości pracy i wyższe zarobki. Jaką szkołę wybrać, żeby zostać elektrykiem? Przygotowania do zawodu elektryka można rozpocząć już po gimnazjum . Powinno się wtedy kontynuować naukę w zasadniczej szkole zawodowej lub technikum, w klasie o profilu elektrycznym albo innym związanym z elektryką. Jakie studia wybrać, żeby zostać elektrykiem? Osoby, które swoją karierę zawodową wiążą z dziedziną elektryki, powinny sprawdzić ofertę uczelni technicznych, politechnik. Można tam kształcić się m.in. na kierunkach takich jak: elektrotechnika, energetyka, automatyka i robotyka czy elektronika. Po 3 latach nauki uzyskuje się tytuł inżyniera, po kolejnych dwóch magistra. Studia na tych kierunkach przygotowują do pracy w różnych zawodach związanych z elektryką i energetyką. Tytuł inżyniera elektryka wiąże się z większą samodzielnością i odpowiedzialnością zadań zawodowych, pozwala m.in. na pełnienie funkcji kierowniczej. Jakie kursy należy ukończyć, żeby zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu elektryka? Do wykonywania zawodu elektryka uprawniają egzaminy kwalifikacyjne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP). Lokalne ośrodki SIMP i SEP prowadzą też kursy doskonalące i przygotowujące do egzaminów. Zdanie tych egzaminów pozwala na uzyskanie świadectw kwalifikacyjnych dających uprawnienia do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci oraz pełnienia nadzoru nad ich eksploatacją. Ile zarabia elektryk? Według raportu dotyczącego przeciętnych wynagrodzeń w Polsce, opracowanego przez firmę Sedlak&Sedlak, elektryk zarabia miesięcznie przeciętnie 3 261 zł brutto. Wynagrodzenie różni...

geodeta podczas pracy
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Zawód geodeta – czy warto?
Zarobki geodetów zależą od wykształcenia. Pomiarami nieruchomości gruntowych, sporządzaniem map i planów geodezyjnych można zajmować się zarówno po ukończeniu technikum geodezyjnego, jak i po studiach na uczelni wyższej. Najlepiej opłacane prace dla geodetów wymagają tytułu inżyniera lub magistra inżyniera.

Zarobki geodetów zależą od wykształcenia. Pomiarami nieruchomości gruntowych, sporządzaniem map i planów geodezyjnych można zajmować się zarówno po ukończeniu technikum geodezyjnego, jak i po studiach na uczelni wyższej. Najlepiej opłacane prace dla geodetów wymagają tytułu inżyniera lub magistra inżyniera. Geodezja i kartografia – jakie przedmioty zdawać na maturze? Geodezja jest dziedziną nauki opierającą się na praktycznym zastosowaniu geometrii, wymaga więc uzdolnień do przedmiotów ścisłych. Podczas rekrutacji pod uwagę bierze się wyniki matury z matematyki, geografii i fizyki. Dobrze jest zdawać te przedmioty na poziomie rozszerzonym, bo chętnych na studia geodezyjne nie brakuje – jest to średnio 6 osób na miejsce. Studia na geodezji i kartografii Geodezję i kartografię w swojej ofercie mają przede wszystkim politechniki, ale kierunek ten można znaleźć też na innych uczelniach wyższych, np. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Studia są dwustopniowe – po 3,5 roku uzyskuje się tytuł inżyniera, a po 5 latach – magistra inżyniera. Na takich studiach nacisk kładzie się nie tylko specjalistyczne dziedziny matematyki, geografii i fizyki , ale również na: obsługę AutoCADa i innych programów graficznych, obsługę urządzeń geodezyjnych, prawo geodezyjne i kartograficzne oraz akty wykonawcze. Geodeta po studiach może podjąć pracę w firmach budowlanych bądź geodezyjnych, jak również w przedsiębiorstwach zajmujących się poszukiwaniem złóż naturalnych i w administracji samorządowej. Może też przygotowywać do wydania różnego rodzaju mapy. Uprawnienia do wykonywania zawodu geodety – jak pozyskać? Ani po technikum geodezyjnym, ani po studiach wyższych, nie uzyskuje się uprawnień do wykonywania zawodu geodety od razu. Konieczna jest praktyka zawodowa – 3-letnia w przypadku absolwenta studiów i 6-letnia w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik