Dwoje ludzi pozujących
©Innovated Captures/Fotolia
Styl życia

Jak zostać aktorem: casting, studia aktorskie lub teatralne

Studia aktorskie to jedna z najpewniejszych dróg do aktorem w przyszłości. Słynne „castingi” przeznaczone są głównie dla amatorów, którzy grają epizodyczne role bądź są statystami.

Studia aktorskie to jedna z najpewniejszych dróg do aktorem w przyszłości. Słynne „castingi” przeznaczone są głównie dla amatorów, którzy grają epizodyczne role bądź są statystami.

 

Zawód aktora wymaga warsztatu aktorskiego, ale również talentu wokalnego, tanecznego i cech osobowych – m.in. wchodzenia w różne role.

Jak zostać aktorem: jak nauczyć się aktorstwa?

Dzieci, które przejawiają zainteresowanie aktorstwem, można już od małego zapisać do kółka teatralnego w szkole czy pobliskim domu kultury. Obycie ze sceną od najmłodszych lat pomoże dziecku nabrać scenicznej pewności siebie oraz walczyć z tremą. Pierwszym poważnym krokiem w kierunku aktorstwa jest podjęcie nauki w wyższej szkole aktorskiej lub teatralnej. Odbywa się ona w trybie 4-letnim. Jej program obejmuje naukę praktyczną i teoretyczną (absolwenci posiadają wiedzę z zakresu sztuki, filmu, teatru, kostiumologii czy historii sztuki). Etapy dostania się do szkoły aktorskiej:

  • etap pierwszy – występy recytatorskie, monologi, czytanie prozy oraz występ wokalny;
  • etap drugizadania aktorskie.

 

Jeżeli ktoś pomyślnie przejdzie przez dwa etapy, czeka go jeszcze egzamin konkursowy. Dostanie się do szkoły aktorskiej jest bardzo trudne. Dlatego inni obierają drogę prywatnych korepetycji (które są kosztowne) lub chodzą na castingi, grając mało znaczące role.

Ile zarabia aktor, czyli gaża gaży nierówna

Wynagrodzenie aktora (gaża za rolę) jest różnorodne, ponieważ zależy od kilku czynników:

  • gdzie pracuje aktor – aktor teatralny zarobi mniej niż aktor telewizyjny,
  • jaki ma staż – początkujący aktor jest gorzej opłacany niż aktor z długim stażem pracy,
  • jaką cieszy popularnością.

 

Według internetowych danych ankietowych wynika, że średnie wynagrodzenie aktora wynosi 3 450 złotych brutto. Aktorzy z wykształceniem również uczestniczą w castingach. Konkurencja w tym zawodzie jest wysoka.


  • Należy skończyć właściwy kierunek studiów, by zostać architektem. Co więcej, warto dokształcać się w tej dziedzinie. 
  • Do zostania modelką musisz wyróżniać się wyglądem zewnętrznym. Sprawdź, ile zarabia modelka

oficerowie wojskowi w czerwonych beretach
©delkoo/Fotolia
Styl życia
Co należy zrobić, by zostać oficerem?
By zostać oficerem wojskowym należy spełniać określone wymagania i warunki. Taka osoba powinna mieć ukończoną akademię wojskową, wyższą szkołę oficerską bądź studium oficerskie.

By zostać oficerem wojskowym należy spełniać określone wymagania i warunki. Taka osoba powinna mieć ukończoną akademię wojskową, wyższą szkołę oficerską bądź studium oficerskie. I etap – warunki zostania oficerem wojskowym Po pierwsze powinieneś mieć obywatelstwo polskie i nie być karanym sądownie . By ubiegać się o to przyjęcie do szkoły oficerskiej powinieneś dostarczyć świadectwo dojrzałości. Musisz też być osobą zdolną fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej. W dodatku by się tam dostać należy mieć ukończone 18 lat . Jeśli spełniasz wszystkie powyższe wymagania możesz przejść do etapu II. II etap – złożenie wniosku Drugi etap polega na złożeniu odpowiedniego wniosku o przyjęcie do szkoły oficerskiej, który jest adresowany do komendanta wybranej szkoły. Do wniosku należy dołączyć kilka dokumentów, m.in. życiorys, akt urodzenia, świadectwo dojrzałości, dyplom ukończenia studiów magisterskich, świadectwo o niekaralności, kopię dowodu osobistego, 4 zdjęcia legitymacyjne i ankietę osobową . III etap – badania lekarskie Trzeci etap rekrutacji polega na dostarczeniu do służb wojskowych badań lekarskich . Wojskowa Komisja Uzupełnień kieruje osobę ubiegającą się o przyjęcie do szkoły oficerskiej na badania fizyczne i psychiczne. Dzięki nim Komisja Wojskowa sprawdza, czy kandydat nadaje się do pełnienia służby wojskowej. IV etap – egzaminy Czwartym, ostatnim etapem rekrutacji są egzaminy , w skład których wchodzi test sprawności fizycznej, test z wybranych przedmiotów, analiza opinii wojskowej pracowni wojskowej, a także rozmowa kwalifikacyjna. Po ukończeniu studiów w szkole oficerskiej Prezydent RP promuje absolwenta na pierwszy stopień oficerski, czyli na podporucznika. Następnie powołuje się tę osobę do stałej służby wojskowej w jednostce wojskowej. Ile zarabia oficer?...

Kobieta w kuchni
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Jak zostać dietetykiem: kwalifikacje, zarobki
Dietetyka stała się w ostatnich latach bardzo popularną dziedziną. Dietetykiem można zostać na dwa sposoby. Jeden polega na nauce w szkole policealnej o kierunku dietetyka, a drugi to studiowanie dietetyki lub nauk o żywieniu na wyższej uczelni.

Dietetyka stała się w ostatnich latach bardzo popularną dziedziną. Dietetykiem można zostać na dwa sposoby. Jeden polega na nauce w szkole policealnej o kierunku dietetyka, a drugi to studiowanie dietetyki lub nauk o żywieniu na wyższej uczelni. Jak zostać dietetykiem: co musisz wiedzieć o żywieniu? Dietetyk powinien mieć szeroki zakres wiedzy z podstaw żywienia człowieka , anatomii, biochemii, psychologii czy mikrobiologii. Zawodu może się wyuczyć biorąc udział w zajęciach w szkole policealnej. Nauczanie trwa tam przez 2 lata i odbywają się zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne (np. praktyki w szpitalu). Po szkole policealnej otrzymuje się tytuł technika dietetyki i otrzymuje się prawo wykonywania zawodu. Inną wersją wyuczenia zawodu jest studiowanie kierunku dietetyka czy nauk o żywieniu . Nauka trwa 3 lata (studia licencjackie) lub 5 lat (dodatkowo studia magisterskie). Ile zarabia dietetyk, czyli zarobisz na zdrowym żywieniu Według danych ankietowych przeprowadzonych w internecie dietetyk zarabia średnio ok. 2 530 złotych brutto . Najczęściej pracę znajduje w poradniach dietetycznych i z tytułem magistra dietetyki ma większą szansę na wyższe wynagrodzenie. Jeśli chcesz zostać kucharzem, pomyśl o tym przed wyborem szkoły średniej. Sprawdź, jakie zarobki ma kucharz . 

1,1 mln widzów ogląda serial "Rodzinka.pl"
Newsy
Małgorzata Kożuchowska zarabia mniej niż Tomasz Karolak!? To nie jedyna taka sytacja...
Małgorzata Kożuchowska zarabia mniej niż Tomasz Karolak!? To nie jedyna taka sytacja...

  Problem nierównych zarobków wśród kobiet i mężczyzn dotyczy również show-biznesu! Okazuje się, że nawet serialowi aktorzy, którzy grają główne role otrzymują zupełnie inne wynagrodzenia. Oczywiście gaża kobiety jest niższa. Doskonale to widać na przykładzie małżeństwa Boskich w serialu "Rodzinka.pl". Zobacz, o ile mniejsze wynagrodzenie za dzień zdjęciowy otrzymuje Małgorzata Kożuchowska ...   Zobacz:  Agata Kulesza zdradziła, o co pokłóciła się z Małgorzatą Kożuchowską!   Wynagrodzenie Małgorzaty Kożuchowskiej za rolę w serialu "Rodzinka.pl"...   Jak podaje se.pl Małgorzata Kożuchowska za dzień na planie popularnego serialu o rodzinie Boskich dostaje o dwa tysiące złotych mniej, niż jej serialowy partner, Tomasz Karolak. Okazuje się, że nie jest to odosobniona sytuacja i tak jest praktycznie w każdym serialu, czy filmie. Dla porówniania dziennikarze podali przykład z planu "Zimnej wojny". Tam Tomasz Kot otrzymał aż dwukrotnie wyższą gażę za dzień zdjęciowy niż Joanna Kulig, która też gra w filmie główną rolę.    Czy fakt, że gwiazdy głośno mówią o swoich zarobkach pomoże im zmienić tę sytuację? Warto wziąć pod uwagę, że przy ustalaniu wynagrodzenia duże znaczenie ma też doświadczenie aktora.   Małgorzata Kożuchowska na pokazie Violi Piekut Tomasz Karolak z nową partnerką na premierze "7 uczuć"

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner