Auto w myjni.
©peterzayda/Fotolia.com
Styl życia

Mycie auta zimą: polerowanie samochodu, woskowanie auta

Mycie samochodu zimą jest potrzebne, aby usunąć sól z karoserii, podwozia i szyb. Można zrobić to ręcznie lub oddać pojazd do profesjonalnej myjni. Dobrze też zadbać o wosk, którym można polerować i zakonserwować samochód. Polerowanie karoserii sprawia, że pojazd ma ładny wygląd, dobrze pielęgnowany lakier, a brud trudniej się osadza na masce.

Mycie samochodu zimą jest potrzebne, aby usunąć sól z karoserii, podwozia i szyb. Można zrobić to ręcznie lub oddać pojazd do profesjonalnej myjni. Dobrze też zadbać o wosk, którym można polerować i zakonserwować samochód. Polerowanie karoserii sprawia, że pojazd ma ładny wygląd, dobrze pielęgnowany lakier, a brud trudniej się osadza na masce.

Ręczne mycie auta w zimie

Jeśli temperatura wynosi powyżej 0 st. C, samochód można myć ręcznie. Auto należy umyć gorącą wodą z płynem czyszczącym, ze szczególną uwagą skupiając się na nadkolach i podwoziu. Następnie trzeba spłukać płyn z pojazdu, zaczynając od dachu i osuszyć auto delikatną szmatką, np. irchą (wykonaną najczęściej z owczej skóry). Aby resztki wody po myciu nie zamarzły, dobrze jest włączyć ogrzewanie samochodu, ułatwiające wyparowanie wilgoci. Należy wyczyścić pióra wycieraczek i zmyć wszystkie zacieki z szyb. Aby kabina była sucha, trzeba też zabezpieczyć uszczelki pojazdu silikonem w sprayu oraz usunąć resztki wody z krawędzi drzwi. ciepłą wodą z dużą ilością szamponu. W czasie mrozu należy jedynie spłukać sól z karoserii i szyb, co ochroni pojazd przed korozją i zwiększy bezpieczeństwo jazdy.

Mycie samochodu zimą w myjni

Do temperatury -10 st. C auto można oczyścić w myjni automatycznej. Czas mycia jest krótki, jednak jeśli szczotki są zużyte, to mogą porysować lakier. Najlepszym sposobem na umycie samochodu w zimie jest skorzystanie z myjni ręcznej lub bezdotykowej, która działa nawet przy dużych mrozach. W tych warunkach auto nie wymaga przygotowania, a doświadczony personel usuwa brud najlepszymi środkami chemicznymi. W myjni ręcznej samochód może być czyszczony z użyciem kosmetyków samochodowych, myjki ciśnieniowej, szczotek lub gąbek oraz suszarki. W myjni bezdotykowej detergenty są nakładane i spłukiwane bez użycia szczotek, dzięki czemu nie niszczy się lakieru. Są też myjnie samoobsługowe, w których samodzielnie można umyć, nawoskować i wysuszyć samochód, jednak lepiej nie myć w nich samochodu przy silnych mrozach.

Kasia gotuje z Polki.pl: gołąbki bez zawijania

Dlaczego warto myć auto w zimie?

Zimą drogi są obsypywane solą, która osiada na karoserii auta. Gdy substancja zmiesza się z błotem, uszkadza powłokę samochodu. Odpryski lakieru korodują, co powoduje dziury i ubytki auta na wiosnę. Regularne woskowanie i mycie samochodu w zimie chroni pojazd przed uszkodzeniami. Wosk samochodowy konserwuje i zabezpiecza auto przed ubytkami w karoserii oraz ułatwia spływanie wody i brudu z maski.

Jak często myć samochód w zimie?

Kierowca dbający o swoje auto powinien przynajmniej raz w miesiącu je umyć. Nie wolno jednak czyścić komory silnika. Może to uszkodzić instalację elektryczną pojazdu. Kiedy w zimą temperatura utrzymuje się powyżej 0 st. C, dobrze jest umyć samochód raz na 2 tygodnie, ponieważ zmniejsza to ryzyko zamarzania wody na nadwoziu.

Jak zabezpieczyć lakier przed zimą?

Jeśli karoserię myje się rzadko, pojazd będzie wyglądał coraz gorzej. Dobrze więc zadbać o nawoskowanie lakieru środkiem z substancjami polerskimi. Polerowanie samochodu poprawia jego wygląd i chroni przed korozją. Auto można woskować na mokro, co przypomina nakładanie wosku w myjni automatycznej. Preparat dodaje się do wody, którą myje się pojazd. Chociaż wosk w tej formie nie brudzi auta i jest prosty w nałożeniu, to taka powłoka ma małą trwałość. Najlepszym sposobem na zakonserwowanie pojazdu jest woskowanie ręczne, które zapewnia ładny wygląd i trwałość lakieru. Takie polerowanie samochodu wymaga użycia środka czyszczącego, który zawiera substancje woskujące, czyszczące i maskujące niewielkie zarysowania. Jest to pracochłonne zajęcie, które może trwać nawet kilka godzin, jednak pozwala zakonserwować samochód na czas zimy.


samochód czyszczony w myjni automatycznej
© PixPartout/Adobe Stock
Styl życia
Jak dbać o czystość samochodu w okresie zimowym?
Zima nie jest łatwym czasem dla kierowców i właścicieli samochodów. Niskie temperatury i kapryśna aura nie tylko często utrudniają samą jazdę, ale również nie sprzyjają dbaniu o czystość auta. Problematyczne jest zarówno sprzątanie wnętrza samochodu, jak i czyszczenie go z zewnątrz. Aby nieco ułatwić sobie wykonywanie tych czynności, a nawet zmniejszyć częstotliwość ich wykonywania warto poznać kilka praktycznych sposobów na dbanie o czystość pojazdu zimą.

Zima nie jest łatwym czasem dla kierowców i właścicieli samochodów. Niskie temperatury i kapryśna aura nie tylko często utrudniają samą jazdę, ale również nie sprzyjają dbaniu o czystość auta. Problematyczne jest zarówno sprzątanie wnętrza samochodu, jak i czyszczenie go z zewnątrz. Aby nieco ułatwić sobie wykonywanie tych czynności, a nawet zmniejszyć częstotliwość ich wykonywania warto poznać kilka praktycznych sposobów na dbanie o czystość pojazdu zimą.   Zimowy okres jest zdecydowanie najtrudniejszy dla tych, którzy nie posiadają garażu i muszą trzymać auto na zewnątrz. Takie osoby muszą zazwyczaj być przygotowani na sprzątanie samochodu w mało komfortowych warunkach. Jak zimą dbać o czystość wewnątrz samochodu? Niezależnie od tego, czy auto jest garażowane, czy nie wiele problemów wynikających z zimowej aury dotyczy wszystkich właścicieli aut. Jeśli chodzi o wnętrze auta , to najbardziej we znaki dają się wnoszone do środka na butach zanieczyszczenia w postaci śniegu, błota pośniegowego czy błotnej solanki. Sama próba oczyszczenia obuwia poprzez uderzanie butami o siebie lub o chodnik zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych efektów. Lepszym rozwiązaniem jest posiadanie małej szczotki, przy pomocy której można szybko pozbyć się zanieczyszczeń z obuwia. Inną wartą rozważenia opcją jest wożenie ze sobą wody z dodatkiem bezbarwnego denaturatu (dzięki niemu woda nie będzie zamarzać) i spłukiwanie nią zabrudzonego obuwia. To rozwiązanie jest jednak bardziej czasochłonne, więc osoby żyjące w szybkim tempie raczej się na nie nie zdecydują.   Samo sprzątanie wnętrza samochodu zimą ułatwia posiadanie gumowych, a nie materiałowych wycieraczek. Dzięki temu woda będzie zatrzymywała się w wycieraczkach i nie przeniknie stałą tapicerkę samochodu. Usunięcie wody jest proste...

Samochód
Pixabay/jaygeorge/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy – procedury krok po kroku
Na przerejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy mamy 30 dni. Przed wizytą w wydziale komunikacji, należy jednak przetłumaczyć dokumenty u tłumacza przysięgłego, odwiedzić urząd celny i dokonać opłaty recyklingowej. Dopiero ze wszystkimi dokumentami i zaświadczeniami można udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego właściwego dla miejsca zamieszkania.

Na przerejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy mamy 30 dni. Przed wizytą w wydziale komunikacji, należy jednak przetłumaczyć dokumenty u tłumacza przysięgłego, odwiedzić urząd celny i dokonać opłaty recyklingowej. Dopiero ze wszystkimi dokumentami i zaświadczeniami można udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Przetłumaczenie dokumentów samochodu na język polski Pierwszą sprawą, którą należy załatwić po sprowadzeniu samochodu do Polski, jest p rzetłumaczenie dokumentów samochodu u tłumacza przysięgłego. Na ogół wystarczy przetłumaczenie dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży lub faktury. W przypadku samochodów sprowadzanych z Czech wymagane jest też tłumaczenie dowodu technicznego, a samochodów z Włoch aktu własności. O tłumaczenie potrzebnych do rejestracji dokumentów można spytać telefonicznie w wydziale komunikacji. Cena za tłumaczenie kompletu dokumentów różni się w zależności od języka, w jakim są sporządzone. Na ogół najtańsze jest tłumaczenie dokumentów niemieckojęzycznych i anglojęzycznych (ok. 80 zł za komplet), droższe francuskich (ok. 120 zł), czeskich i włoskich (ok. 140 zł) oraz skandynawskich (ok. 150 zł). Złożenie deklaracji AKC-U w urzędzie celnym W ciągu 14 dni od daty sprowadzenia samochodu do kraju należy złożyć deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U) w urzędzie celnym właściwym dla miejsca zamieszkania. Akcyza, którą należy zapłacić, wynosi 3,1% ceny samochodu, jeśli jego silnik ma pojemność do 2000 cm3, lub 18,6% dla samochodów z większymi silnikami. W niektórych urzędach celnych można dokonać opłaty za pośrednictwem internetu. Badanie techniczne samochodu sprowadzonego z zagranicy – kiedy należy je zrobić?...

Szyba samochodu w śniegu i lodzie.
©Milos Cirkovic/Fotolia.com
Styl życia
Odmrażacz samochodowy: sposób użycia, zalety. Przepis na odmrażacz do szyb domowej roboty
Odmrażacz do szyb samochodowych działa błyskawicznie jedynie wtedy, gdy warstwa lodu jest bardzo cienka. Z grubym szronem trzeba walczyć od kilku do kilkunastu minut.

Odmrażacz do szyb samochodowych działa błyskawicznie jedynie wtedy, gdy warstwa lodu jest bardzo cienka. Z grubym szronem trzeba walczyć od kilku do kilkunastu minut.   Polewanie szyby gorącą wodą może spowodować nawet jej pęknięcie, dlatego decydując się na sposoby niemechaniczne, lepiej wybrać odmrażacz w atomizerze lub sprayu . Przy wietrznej pogodzie warto zaopatrzyć się też w skrobaczkę. Jak używać odmrażacza do szyb Odmrażacze w atomizerze, w przeciwieństwie do tych w sprayu, nie pozostawiają smug na szybach. Używanie odmrażacza to też komfort zawsze gładkich, pozbawionych rys szyb .   Stosowanie odmrażacza do szyb : Spryskaj obficie wszystkie szyby samochodu preparatem. W przypadku wietrznej pogody proces ten może być znacznie utrudniony. Wówczas lepiej użyj skrobaczki. Uruchom samochód , włącz ogrzewanie i nawiew na przednią szybę. Odczekaj (najlepiej wewnątrz samochodu) od 3 do 5 minut, w przypadku cieniutkiej warstwy lodu lub od 5 do 15 minut, gdy szybę pokrywa grubsza warstwa. Uruchom wycieraczki.   Jeżeli lód dalej utrzymuje się na szybie , konieczne będzie użycie skrobaczki. Próby starcia szronu wycieraczkami (gdy nie jest on dostatecznie rozpuszczony) mogą spowodować ich trwałe uszkodzenie i zarysowanie szyb. Lód z szyb bocznych trzeba usunąć ręcznie, np. suchą ściereczką z mikrofibry . Odmrażacz do szyb domowej roboty Domowy odmrażacz do szyb to tani sposób na szybkie pozbycie się szronu z przeszklonych powierzchni.    Do przygotowania odmrażacza do szyb , będą potrzebne: woda (najlepiej z filtra, zdemineralizowana lub destylowana), butelka z atomizerem, np. po płynie do mycia szyb, 90%-99% alkohol izopropylowy (dostępny w sklepach technicznych, np. żelaznych lub komputerowych i w supermarketach budowlanych)....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik