chłopak z dziewczyną na przejażdżce samochodem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak sprzedać samochód firmowy?

Sprzedaż samochodu firmowego wiąże się z powstaniem obowiązków podatkowych. Należy zapłacić podatek dochodowy, chyba, że samochód został wycofany z działalności przed sześcioma laty.

Sprzedaż samochodu firmowego wiąże się z powstaniem obowiązków podatkowych. Należy zapłacić podatek dochodowy, chyba, że samochód został wycofany z działalności przed sześcioma laty.

 

Sprzedaż samochodu wpisanego do ewidencji środków trwałych wiąże się z odzyskaniem części wkładu,  jeśli pojazd nie został dotychczas w pełni zamortyzowany. Suma nieodpisanych jeszcze odpisów amortyzacyjnych stanowi bowiem koszt uzyskania przychodu.

Samochód firmowy: sprzedaż

Samochód firmowy zwykle wpisany jest do ewidencji środków trwałych firmy, co związane jest z jego amortyzacją. Jeśli chcemy sprzedać taki samochód, należy pamiętać o konsekwencjach, jakie z tego powodu powstają – w zakresie podatku VAT i podatku dochodowego.

Sprzedaż samochodu firmowego: jak wygląda?

Sprzedaż samochodu firmowego wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego, jako że kwota, jaką otrzymujemy za samochód, stanowi przychód firmy. Można oczywiście od tej kwoty odliczyć koszty uzyskania tego przychodu. Stanowić go będzie niezamortyzowana część wartości auta. Oznacza to, że jako koszt uzyskania przychodu odliczymy tę część wartości auta, która nie uległa dotychczas amortyzacji. Jeśli jednak samochód jest już w pełni zamortyzowany, to podatek dochodowy należy odprowadzić od jego pełnej wartości.

 

Gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, a sprzedaż przypada w okresie korekty, który jest zależny od wartości samochodu (60 lub 12 miesięcy), to powinien on przy sprzedaży auta wystąpić o korektę tego podatku. Dokonanie korekty w tym okresie daje możliwość odliczenia tej części podatku, która nie stanowiła kwoty podatku naliczonego. Natomiast po upływie okresu korekty nie ma możliwości nieodliczonego VAT-u zaliczyć do podatku naliczonego.

 

Aby uniknąć zapłaty podatku dochodowego, należy przed sprzedażą auta wycofać go z działalności gospodarczej na potrzeby prywatne. Jest to czynność nieodpłatna, dlatego nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Jeśli jednak zdecydujemy się sprzedać samochód w ciągu sześciu lat od wycofania go z działalności, wówczas będziemy zobowiązani opłacić ten podatek. Warunkiem więc jego uniknięcia jest, po pierwsze wycofanie go z działalności gospodarczej, po drugie – odczekanie sześciu lat.

 

Również jednak w sytuacji bezpłatnego przekazania samochodu powstają obowiązki na gruncie podatku VAT. Trzeba więc być gotowym na jego opłacenie, jeśli wcześniej przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku.

 

Można też przekazać samochód nieodpłatnie w formie darowizny – jest to również czynność nieodpłatna, więc nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Powstanie wówczas obowiązek opłacenia podatku od spadków i darowizn przez osobę obdarowaną. Jeśli jednak darujemy samochód osobie najbliższej – wówczas może ona nie płacić tego podatku, jeśli zgłosi darowiznę w ciągu 6 miesięcy. Po otrzymaniu darowizny osoba obdarowana może sprzedać auto. Trzeba jednak pamiętać, że organ podatkowy może dochodzić przed sądem unieważnienia tych czynności jako pozornych, dążących do obejścia przepisów podatkowych.

Mężczyzna w aucie
©ldprod/Fotolia
Styl życia
Jak wycofać samochód z działalności gospodarczej?
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej może nastąpić poprzez przekazanie go na prywatne potrzeby lub jego zbycie – odpłatne lub nieodpłatne. Jeśli wycofanie samochodu nie wiąże się z uzyskaniem z tego tytułu przychodu, to nie trzeba płacić od niego podatku. Może natomiast wywołać konieczność korekty podatku VAT.

Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej może nastąpić poprzez przekazanie go na prywatne potrzeby lub jego zbycie – odpłatne lub nieodpłatne. Jeśli wycofanie samochodu nie wiąże się z uzyskaniem z tego tytułu przychodu, to nie trzeba płacić od niego podatku. Może natomiast wywołać konieczność korekty podatku VAT. Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej na potrzeby prywatne Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej na potrzeby prywatne nie jest czynnością odpłatną, nie wywołuje więc skutków w zakresie podatku dochodowego. To znaczy, że przekazując firmowy samochód na potrzeby prywatne nie trzeba płacić podatku PIT.   Wycofanie z ewidencji środków trwałych samochodu osobowego następuje w chwili dokonania adnotacji w prowadzonej ewidencji środków trwałych. Należy wskazać w ewidencji, że samochód wycofywany z prowadzonej działalności gospodarczej przeznaczany będzie na potrzeby prywatne. Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej: odpłatne zbycie Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli nie przekazujemy samochodu na potrzeby prywatne, lecz go sprzedajemy. Nawet jeśli samochód został uprzednio wycofany z działalności na potrzeby prywatne, lecz został sprzedany przed upływem 6 lat od początku miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiło wycofanie – zalicza się tę transakcję do przychodów z działalności gospodarczej. Od takiej sprzedaży trzeba zapłacić podatek dochodowy. Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej: darowizna Można zdecydować się również na wycofanie samochodu z działalności gospodarczej , a następnie darować go dowolnej osobie. W tej sytuacji, jako że zbycie jest również nieodpłatne, skutki w zakresie podatku dochodowego nie następują. Powstanie jedynie obowiązek podatkowy po stronie obdarowanego. Osoba, która otrzymała samochód w darowiźnie będzie musiała...

kobieta w samochodzie
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?
Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC.

Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC. Podatek od zakupu samochodu: zakup w salonie W sytuacji gdy samochód kupujemy w salonie albo w komisie samochodowym, to w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, którego płatnikiem jest sprzedawca . Obecnie dla samochodów osobowych wynosi on 23%, a więc dotyczy go podstawowa stawka VAT. Podatek od zakupu samochodu: zakup od osoby prywatnej Jeśli kupujemy używane auto od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to w jego cenę nie będzie wliczony podatek VAT. Zobowiązani więc będziemy odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych. Ustawa przewiduje różne stawki tego podatku , w przypadku samochodu używanego jest to 2% jego wartości rynkowej, czyli zwykle – jego ceny.   Zwolnione od obowiązku zapłaty tego podatku są osoby niepełnosprawne, jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nie ma również obowiązku opłacania go jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł .   Należną kwotę podatku od kupna samochodu nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji. W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3. Samochód można legalnie kupić od osoby prywatnej. Podatek od kupna samochodu nie jest wówczas wliczony w cenę. Najkorzystniej jest, gdy darowizna auta odbywa się na terenie Polski i obie strony są obywatelami naszego kraju.  Z płacenia podatku od darowizny samochodu są zwolnione  wówczas osoby najbliższe. Podatek od kupna samochodu używanego wynosi 2% jego ceny.  Podatek od kupna używanego auta należy...

kierownica samochodu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Podatek od umowy sprzedaży używanego samochodu
Jeśli decydujemy się kupić od innej osoby fizycznej używany samochód, to trzeba pamiętać, że w jego cenę nie jest wliczony podatek. Taki zakup wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC.

Jeśli decydujemy się kupić od innej osoby fizycznej używany samochód, to trzeba pamiętać, że w jego cenę nie jest wliczony podatek. Taki zakup wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC. Podatek od kupna używanego samochodu: wysokość Jeśli kupujemy używane auto od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej , musimy pamiętać o tym, że w jego cenę nie jest wliczony podatek VAT, tak, jak to się dzieje, gdy dokonujemy zakupu w salonie samochodowym czy w komisie. Zobowiązani więc będziemy odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych . Ustawa przewiduje różne stawki tego podatku, w przypadku samochodu używanego jest to 2% jego wartości rynkowej, czyli zwykle – jego ceny. Podatek od kupna używanego samochodu: jak zapłacić Należną kwotę podatku od kupna samochodu nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji . W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3. Podatek od kupna używanego samochodu: zwolnienia Nie każdy jest zobowiązany do opłaty podatku PCC od zakupu używanego auta. Z tego obowiązku zwolnione są osoby niepełnosprawne , jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nie ma również obowiązku opłacania tego podatku jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł. Trzeba jednak pamiętać również, aby nie zaniżać celowo ceny samochodu w celu uniknięcia podatku – jeśli kwota zakupu będzie rażąco odbiegać od cen rynkowych, wówczas urząd skarbowy może wezwać podatnika do weryfikacji tej kwoty, lub nawet powołać biegłego , za którego opinię w pewnych wypadkach – jeśli cena rynkowa będzie się różniła o ponad 33% od ceny deklarowanej – będziemy zobowiązani zapłacić. W cenę auta z salonu wliczony jest 23% podatek VAT. Po zakupie od osoby prywatnej, należy...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner