para w samochodzie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Czy opłaca się wziąć samochód osobowy w leasing?

Umowa leasingu polega na tym, że jedna strona udostępnia do użytkowania rzecz drugiej stronie, która w zamian opłaca raty leasingowe. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał. Możliwy jest leasing operacyjny i leasing finansowy.

Umowa leasingu polega na tym, że jedna strona udostępnia do użytkowania rzecz drugiej stronie, która w zamian opłaca raty leasingowe. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał. Możliwy jest leasing operacyjny i leasing finansowy.

Leasing samochodu czy zakup na fakturę?

Wybór najodpowiedniejszego w danym przypadku sposobu nabycia samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej zależy od wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę możliwości majątkowe, rodzaj prowadzonej działalności, korzyści podatkowe i każdorazowo dokonać kalkulacji opłacalności obu opcji.

Zakup samochodu na fakturę

W przypadku zakupu samochodu na fakturę konieczne jest jednorazowe sfinansowanie zakupu, co może być dużym obciążeniem dla firmy. Ujęcie tego wydatku bezpośrednio w kosztach firmy nie jest możliwe. Należy poddać taki zakup rozłożonej w czasie amortyzacji.

Kasia gotuje z Polki.pl: cukinia marynowana

Leasing samochodu

W przypadku umowy leasingu samochodu osobowego nie musimy ponosić jednorazowych kosztów zakupu samochodu, koszty rozłożone są na raty, po których spłaceniu będziemy mieć możliwość wykupu samochodu z leasingu za stosunkowo niską kwotę. W praktyce zapłacimy więc pełną wartość samochodu, nie musząc brać kredytu czy wykładać znacznej kwoty ze środków własnych.

Leasing operacyjny i leasing finansowy

Wśród dostępnych opcji znajduje się leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Jeśli wybierzemy opcję pierwszą, wówczas przedmiot umowy pozostanie składnikiem majątku finansującego, który będzie zobowiązany do dokonywania amortyzacji. Przy leasingu finansowym to leasingobiorca będzie zaliczał przedmiot umowy do własnych środków trwałych oraz poddawał go odpisom amortyzacyjnym.

 

W przypadku leasingu operacyjnego niższe są koszty na początku okresu, przy leasingu finansowym cały podatek VAT należy bowiem uiścić z góry. Nabywca samochodu w ramach leasingu operacyjnego zalicza do kosztów uzyskania przychodu faktury za opłatę wstępną oraz kolejne raty, może zaliczyć też do kosztów uzyskania przychodu pozostałe wydatki związane z użytkowaniem samochodu, jedynie poza ubezpieczeniem dobrowolnym. 


Przód samochodu
©magdal3na/Fotolia
Styl życia
Jak kupić samochód na firmę? Odliczenie VAT i rozliczenie kosztów
Zakup samochodu na firmę umożliwia odliczenie kosztów podatku VAT, o ile wykorzystywany jest on jedynie do podróży służbowych.

Zakup samochodu na firmę umożliwia odliczenie kosztów podatku VAT, o ile wykorzystywany jest on jedynie do podróży służbowych. W zależności od kondycji finansowej firmy, zakup samochodu osobowego na firmę można sfinansować jednorazowo – kupując go na fakturę, zdecydować się na leasing operacyjny lub finansowy, bądź wziąć kredyt bankowy na jego zakup. Zakup samochodu na firmę: jaką formę zakupu wybrać? Samochód na firmę można kupić na fakturę lub wziąć w leasing . Opłacalność tych opcji zależy od jednostkowych czynników – zawsze trzeba mieć na uwadze plusy i minusy obu form i odnieść je do sytuacji swojej firmy. Zakup samochodu na fakturę zasadniczo wiąże się z koniecznością wyłożenia dużych środków jednorazowo, natomiast leasing pozwala rozłożyć koszty w czasie. Można również zdecydować się na zakup samochodu na kredyt, jednak ta opcja zwykle nie kalkuluje się w porównaniu z kosztami leasingu. Zakup samochodu na fakturę VAT 1. Zakup samochodu o wartości powyżej 3 500 zł należy uwzględnić w ewidencji środków trwałych. 2. Samochód należy poddać amortyzacji, zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Standardowy okres amortyzacji wynosi 5 lat przy zastosowaniu stawki 20%. Jeśli samochód jest używany – jest to zwykle 40% na 2,5 roku. 3. Odliczenie podatku VAT . Jest możliwe, jeśli samochód wykorzystywany jest wyłącznie na cele przedsiębiorstwa. Należy w tym celu wypełnić deklarację VAT-26. Należy też prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT – w ten sposób można udowodnić, że samochód służył wyłącznie do przejazdów służbowych. Należy bardzo uważać, bo choćby jeden przejazd prywatny może skutkować koniecznością zwrotu VAT. Zakup samochodu: leasing 1. Jeśli zdecydujemy się na leasing operacyjny, to samochód należy do majątku finansującego. Jeśli zaś wybieramy...

samochody w komisie
©adimas/Fotolia
Styl życia
Czy opłaca się wykup samochodu z leasingu?
Po zakończeniu umowy leasingu samochodu można dokonać jego wykupu. Wykup po leasingu zwykle się opłaca, bo w ramach umowy leasingowej spłacana jest większość wartości samochodu.

Po zakończeniu umowy leasingu samochodu można dokonać jego wykupu. Wykup po leasingu zwykle się opłaca, bo w ramach umowy leasingowej spłacana jest większość wartości samochodu.   Leasing samochodu na firmę może być znacznie korzystniejszą opcją od zakupu go ze środków własnych. Jeśli jednak po zakończeniu umowy leasingu chcemy zachować samochód, konieczne jest przeniesienie jego własności, co może wiązać się z obowiązkiem dodatkowej opłaty na rzecz finansującego. Wykup samochodu z leasingu po zakończeniu okresu trwania umowy Tradycyjna forma leasingu zakłada spłatę prawie całej wartości samochodu w trakcie trwania umowy poprzez miesięczne raty. Po zakończeniu takiej umowy firma może wykupić przedmiot umowy za ustaloną wcześniej kwotę, zwykle stosunkowo niską, wynoszącą od 1 do 25-30% wartości samochodu. Nie opłaca się więc w takiej sytuacji nie wykupić auta na własność, bowiem samochód został już prawie w pełni spłacony.   Możliwe są jednak inne propozycje leasingowe, przy których cena wykupu jest stosunkowo wysoka i stanowi realną wartość pojazdu w momencie końca umowy leasingowej. W zamian za to przez okres leasingu samochodu spłaca się w gruncie rzeczy jedynie utratę wartości samochodu. Miesięczne raty są wówczas znacznie niższe w porównaniu do rat tradycyjnego leasingu . W takiej sytuacji korzystne będzie niewykupywanie samochodu po zakończeniu trwania umowy. Przeniesienie własności bez wykupu Kodeks cywilny (zobacz tekst ustawy ) przewidział również opcję, w której leasingodawca zobowiąże się, iż po zakończeniu okresu trwania umowy przeniesie własność samochodu na drugą osobę bez dodatkowego świadczenia, czyli bez uiszczania kwoty wykupu. W takiej sytuacji, aby transakcja mu się opłaciła, zadba o to, aby raty pokryły w pełni wartość samochodu. W praktyce więc i tak zapłacimy pełną kwotę. Warto...

Szyba samochodu w śniegu i lodzie.
©Milos Cirkovic/Fotolia.com
Styl życia
Odmrażacz samochodowy: sposób użycia, zalety. Przepis na odmrażacz do szyb domowej roboty
Odmrażacz do szyb samochodowych działa błyskawicznie jedynie wtedy, gdy warstwa lodu jest bardzo cienka. Z grubym szronem trzeba walczyć od kilku do kilkunastu minut.

Odmrażacz do szyb samochodowych działa błyskawicznie jedynie wtedy, gdy warstwa lodu jest bardzo cienka. Z grubym szronem trzeba walczyć od kilku do kilkunastu minut.   Polewanie szyby gorącą wodą może spowodować nawet jej pęknięcie, dlatego decydując się na sposoby niemechaniczne, lepiej wybrać odmrażacz w atomizerze lub sprayu . Przy wietrznej pogodzie warto zaopatrzyć się też w skrobaczkę. Jak używać odmrażacza do szyb Odmrażacze w atomizerze, w przeciwieństwie do tych w sprayu, nie pozostawiają smug na szybach. Używanie odmrażacza to też komfort zawsze gładkich, pozbawionych rys szyb .   Stosowanie odmrażacza do szyb : Spryskaj obficie wszystkie szyby samochodu preparatem. W przypadku wietrznej pogody proces ten może być znacznie utrudniony. Wówczas lepiej użyj skrobaczki. Uruchom samochód , włącz ogrzewanie i nawiew na przednią szybę. Odczekaj (najlepiej wewnątrz samochodu) od 3 do 5 minut, w przypadku cieniutkiej warstwy lodu lub od 5 do 15 minut, gdy szybę pokrywa grubsza warstwa. Uruchom wycieraczki.   Jeżeli lód dalej utrzymuje się na szybie , konieczne będzie użycie skrobaczki. Próby starcia szronu wycieraczkami (gdy nie jest on dostatecznie rozpuszczony) mogą spowodować ich trwałe uszkodzenie i zarysowanie szyb. Lód z szyb bocznych trzeba usunąć ręcznie, np. suchą ściereczką z mikrofibry . Odmrażacz do szyb domowej roboty Domowy odmrażacz do szyb to tani sposób na szybkie pozbycie się szronu z przeszklonych powierzchni.    Do przygotowania odmrażacza do szyb , będą potrzebne: woda (najlepiej z filtra, zdemineralizowana lub destylowana), butelka z atomizerem, np. po płynie do mycia szyb, 90%-99% alkohol izopropylowy (dostępny w sklepach technicznych, np. żelaznych lub komputerowych i w supermarketach budowlanych)....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik