Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

uśmiechnięty mężczyzna
Flickr/Israel_photo_gallery/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Żywotność plemnika – fakty bez mitów

Żywotność plemnika określa środowisko w jakim się on znalazł. Wysoka temperatura, poziom wilgotności, wytrysk w łonie kobiety lub poza ustrojem, to warunki, które wpływają na to ile żyją plemniki.

Żywotność plemnika określa środowisko w jakim się on znalazł. Wysoka temperatura, poziom wilgotności, wytrysk w łonie kobiety lub poza ustrojem, to warunki, które wpływają na to ile żyją plemniki.

 

Wiedza o tym ile żyją plemniki jest niezbędna nie tylko dla tych, którzy starają się o dziecko, ale również dla tych, którzy unikają ciąży. Plemniki są odporne na niektóre warunki, dlatego szczegółowa wiedza na ich temat jest tak niezbędna.

 

Plemnik składa się z główki, szyjki oraz witki (ogonka). Porusza się ruchem spiralnym. Dzięki temu może przemieszczać się na wprost z prędkością 3 mm/min. Aby w pełni osiągnąć swój rozwój w jądrach mężczyzny plemniki potrzebują ok. 3 miesięcy (90 dni). Przy temperaturze 37º plemniki osiągają największą ruchliwość, może się ona utrzymać przez 10-12 godzin.

Plemniki poza ustrojem

Żywotność plemników uzależniona jest od warunków w jakich się znajdują od momentu ejakulacji oraz od ilości fruktozy w spermie. Jeżeli wytrysk nie skończył się w kobiecie, a nasienie zostało wystawione na warunki atmosferyczne, plemniki bardzo szybko stracą zdolność poruszania się i zginą (0,5 h do 4 h). Przyjmuje się, że ustanie żywotności plemnika następuje w chwili wyschnięcia spermy. Wyschnięte nasienie na dłoni, pościeli czy ręczniku nie jest więc niebezpieczne. Dla pełnej ochrony, dłonie, na których znajdowało się nasienie lub preejakulat (płyn pojawiający się na członku przed ejakulacją), należy umyć ciepłą wodą z mydłem i dobrze wytrzeć ręcznikiem zanim rozpoczniemy kontakt z miejscami intymnymi kobiety. Dzięki temu pozostałe na skórze plemniki zostaną zniszczone.

Żywotność plemników w drogach rodnych

Jeżeli wytrysk zakończy się w pochwie kobiety, wówczas żywotność plemników zależy od stanu śluzu. Śluz płodny (przezroczysty, lepki i rzadki) jest produkowany pod wpływem wysokiego natężenia estrogenów. Odczyn pH pochwy jest wtedy zasadowy i sprzyja żywotności plemników. Śluz wspiera plemniki w przemieszczaniu się do macicy. W tej wydzielinie plemniki mają zdolność do zapłodnienia przez ok. 48-72 godzin. W przypadku silnych plemników czas ten może być wydłużony nawet do 5 dni! Żywotność plemników jest też związana z trybem życia mężczyzny. Są one wrażliwe na siedzący tryb, stres, zanieczyszczone środowisko, intensywne sporty, otyłość i piwo. Niekorzystnie na ich trwałość wpływają też wszelkie anaboliki zażywane na wzrost masy mięśniowej. Powodują one deformację plemników – np. mają po dwie główki lub są pozbawione witek, przez co ich sprawność zostaje zmniejszona. Gdy wytrysk miał miejsce podczas dni niepłodnych, warunki przeżywalności plemników są niesprzyjające. Śluz jest gęsty, mętny i biały, a odczyn pH pochwy kwaśny. Plemniki w takich warunkach giną do 12 godzin.

 

W każdym wytrysku u sprawnego i zdrowego mężczyzny obecne jest 40 mln plemników. Połowa z nich zmierza w kierunku macicy, a pozostałe pełnią rolę statystów. Z 20 mln najsilniejszych plemników szansę na zapłodnienie ma niecałe 3 mln, a tak naprawdę wystarczy tylko 1, który dotrze do jajeczka i w porę je zapłodni. Pozostałe plemniki kończą swój żywot.

 

Kobieta zrobiła test ciążowy, którego wynik jest negatywny
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Zaburzenia hormonalne, mała liczba lub słaba jakość komórek rozrodczych to przyczyny problemów z zajściem w ciążę
Przyczyny tego, że nie możesz zajść w ciążę, mogą leżeć zarówno po twojej stronie, jak i partnera. Jeśli próbujecie od roku bez rezultatów, powinniście odwiedzić gabinet specjalisty w leczeniu niepłodności.

Przyczyny tego, że nie możesz zajść w ciążę, mogą leżeć zarówno po twojej stronie, jak i partnera. Jeśli próbujecie od roku bez rezultatów, powinniście odwiedzić gabinet specjalisty w leczeniu niepłodności.   Zazwyczaj problem z zajściem w ciążę wynika z braku lub niskiej jakości komórek rozrodczych. Trudności z zajściem w ciążę rosną wraz z wiekiem. Problemy z zajściem w ciążę ze strony kobiety Przeszkody hormonalne   Możesz mieć problemy z zajściem w ciążę po 35. roku życia. Kobieta rodzi się z określoną pulą komórek jajowych i z wiekiem jest ich coraz mniej, w miarę jak są uwalniane. Powodem, dla którego zadajesz sobie pytanie „dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”, mogą być zaburzenia hormonalne . Niepłodność powoduje nadmiar androgenów , czyli męskich hormonów, co jest wynikiem zespołu policystycznych jajników czy nadczynności kory nadnerczy. Problem stanowi też zbyt duża ilość prolaktyny, ponieważ skutkiem tego są cykle bezowulacyjne. Kluczowe dla zajścia w ciążę są estrogeny, dlatego ich niewystarczająca ilość uniemożliwia poczęcie.   Przeszkody fizyczne   Przyczyną tego, że nie możesz zajść w ciążę, może być niedrożność jajowodów albo ich brak. Są one niezbędne do tego, by komórka jajowa opuściła jajnik i mogła być zapłodniona. Jajowody odpowiadają także za transport zarodka do macicy. Endometrioza to bardzo częsta przyczyna kłopotów z zajściem w ciążę . Polega na tym, że śluzówka macicy występuje w nieprawidłowych miejscach, np. na jajnikach czy w jamie brzusznej. Także zrosty i blizny w obrębie błony śluzowej macicy utrudniają albo nawet uniemożliwiają implantację zarodka. Trudności z zajściem w ciążę mogą wynikać z zarażenia bakterią chlamydia trachomatis. Powoduje ona chlamydiozę, która w wielu przypadkach jest przyczyną nadżerek, częstych infekcji i...

Embriolog umieszcza próbki w inkubatorze
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Bardziej dokładna ocena plemników świadczy o przewadze IMSI nad ICSI
Obie techniki in vitro – IMSI oraz ICSI – polegają na tym samym, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym i wszczepieniu kobiecie embrionu. Przed połączeniem komórek rozrodczych dokonuje się oceny plemników i wybiera najlepsze. Technika IMSI jest w tym zakresie o wiele bardziej skuteczna, ponieważ ocenę nasienia przeprowadza się w sześciokrotnie większym powiększeniu niż w przypadku ICSI.

Obie techniki in vitro – IMSI oraz ICSI – polegają na tym samym, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym i wszczepieniu kobiecie embrionu. Przed połączeniem komórek rozrodczych dokonuje się oceny plemników i wybiera najlepsze. Technika IMSI jest w tym zakresie o wiele bardziej skuteczna, ponieważ ocenę nasienia przeprowadza się w sześciokrotnie większym powiększeniu niż w przypadku ICSI. Skuteczność IMSI – większa selekcja plemników Zabiegi in vitro mają różną skuteczność, ponieważ utrzymanie ciąży zależy nie tylko od reakcji kobiecego organizmu na hormony, które przyjmuje po wszczepieniu embrionu. Wiele zależy też od jakości plemnika, którym zapładniana jest komórka jajowa. Jeśli jest on mało ruchliwy albo zawiera wadliwy materiał genetyczny, prawdopodobnie dojdzie do poronienia. Oceny plemników w tradycyjnej technice ICSI dokonuje się pod mikroskopem, natomiast w IMSI wykorzystuje się do tego urządzenie, w którym powiększenie jest sześciokrotnie większe. Dzięki temu wiarygodność oceny jakości nasienia jest większa i można stworzyć zdrowy embrion, który będzie miał szansę na zagnieżdżenie się i rozwój. Technika IMSI daje 55% skuteczności mierzonej liczbą ciąż klinicznych, czyli płodów z akcją serca. Dokładniejsza selekcja nasienia daje lepsze rezultaty Dzięki temu, że nasienie może być poddane ocenie z pomocą dokładniejszych urządzeń, wybór plemników jest bardziej precyzyjny . Sprawia to, że wyselekcjonowany materiał genetyczny daje większą skuteczność zarówno w zapłodnieniu, jak i zwiększa szanse na przetrwanie i rozwój embrionu . IMSI w porównaniu do techniki in vitro ICSI daje mniejsze ryzyko tego, że nastąpi samoistne poronienie. Ponadto dzięki IMSI łatwiej można dokonać zapłodnienia, a jakość zarodków jest lepsza.   Żywotność plemnika określa środowisko w jakim się on znalazł. Zobacz,  jak długo...

małżeństwo leżące w łóżku
© JackF/Fotolia.com
Styl życia
Jakie pozycje seksualne pomagają zajść w ciążę
Pary starające się o dziecko szukają różnych sposobów na to, żeby w końcu się udało. Jednym z nich jest uprawianie seksu w określonych pozycjach. Najlepsza pozycja do zajścia w ciążę to taka, która umożliwia głęboką penetrację. W zależności od budowy anatomicznej obojga partnerów pozycja ta może być nieco inna.

Pary starające się o dziecko szukają różnych sposobów na to, żeby w końcu się udało. Jednym z nich jest uprawianie seksu w określonych pozycjach. Najlepsza pozycja do zajścia w ciążę to taka, która umożliwia głęboką penetrację. W zależności od budowy anatomicznej obojga partnerów pozycja ta może być nieco inna. Pozycja podczas seksu, a prawdopodobieństwo zajścia w ciążę Żeby zapewnić sobie sukces podczas prób zajścia w ciążę, przede wszystkim partnerzy powinni czerpać z seksu przyjemność. Kiedy pobudzenie seksualne jest duże, wytrysk u mężczyzny jest silniejszy, a plemniki szybciej mogą dotrzeć do komórki jajowej. Poza tym im przyjemniejszy jest seks, tym częściej partnerzy chcą go uprawiać, zwiększają w ten sposób szansę na poczęcie dziecka. Z tego względu nawet pozycje, które zaleca się jako najlepsze do zajścia w ciążę , nie pomogą, jeżeli nie będą odpowiednio stymulujące dla obojga partnerów. Najlepsza pozycja do zajścia w ciążę – trochę techniki Pod względem anatomicznym pozycja, która ułatwi zajście w ciążę, powinna umożliwiać jak najgłębszą penetrację pochwy. Partnerzy powinni przy tym być ułożeni tak, aby sperma spływała do pochwy w kierunku szyjki macicy i komórki jajowej i pozostawała tam w jak największej ilości przez dłuższy czas. Z tego względu za optymalne uznaje się pozycje, w których kobieta leży na plecach, najlepiej jeśli ma przy tym lekko uniesioną miednicę. Najbardziej znaną pozycją tego typu jest pozycja klasyczna , inaczej misjonarska. Partnerzy mogą jednak modyfikować ją tak, żeby dostarczała im jak największej przyjemności, a przy tym umożliwiała jak najpełniejszą penetrację. Pozycja klasyczna pomaga zajść w ciążę W tej pozycji partnerka leży na plecach i obejmuje nogami partnera, który oparty na rękach leży przodem do niej. Kobieta może podłożyć sobie pod biodra...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner