Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobieta w ciąży po 35 roku życia
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia

Ciąża po 35. roku życia musi być szczególnie nadzorowana

Po trzydziestce z każdym rokiem trudniej jest zajść w ciążę i ją utrzymać. Przełomowy jest 35. rok życia, po którym urodzenie dziecka może być jeszcze bardziej skomplikowane ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Ciąża po 35. roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych i niektórych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia.

Po trzydziestce z każdym rokiem trudniej jest zajść w ciążę i ją utrzymać. Przełomowy jest 35. rok życia, po którym urodzenie dziecka może być jeszcze bardziej skomplikowane ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Ciąża po 35. roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych i niektórych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia.

Trudności z zajściem w ciążę po 35 roku życia

Z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na rodzenie dzieci to okres od 23. do 27. roku życia. Po tym czasie płodność stopniowo zaczyna spadać – pierwszym progiem spadku jest 30 lat, kolejnym 35 lat, wówczas znacznie wzrasta ryzyko poronienia i wystąpienia wad genetycznych u dzieci, a po 45. roku życia odsetek poronień sięga aż 90%. Wiąże się to ze zmianami w gospodarce hormonalnej i zużyciem materiału genetycznego. Komórek jajowych jest coraz mniej, ponieważ kobieta ma ich określoną liczbę i są one uwalniane w cyklach miesięcznych. Utrzymanie ciąży również może być problemem, ponieważ spada ilość wytwarzanych hormonów za to odpowiedzialnych.

Zdrowa ciąża po 35. roku życia

Świadome i dojrzałe macierzyństwo u kobiet 35-letnich i starszych niesie wiele korzyści dla dziecka. Przeważnie ma ono zapewnione dobre warunki do rozwoju, a matka jest do niego bardziej cierpliwa. Jeśli kobieta jest w dobrej formie fizycznej, nie choruje przewlekle np. na nadciśnienie i bardzo chce mieć dziecko, nikt nie powinien jej tego odradzać ze względu na wiek.

Zakres badań polecanych kobietom w ciąży po 35. roku życia

Ciąża po 35. roku życia wymaga dokładnego zaplanowania i wykonania badań, które pozwolą ocenić ryzyko. Ważne są badania prenatalne, które pozwolą wykryć wady genetyczne i wszelkie nieprawidłowości. USG daje obraz płodu, na jego podstawie można naocznie stwierdzić ewentualne uszkodzenia. Test potrójny ocenia natomiast ryzyko wystąpienia wad genetycznych u malca, wykonuje się go z krwi matki. Także do tego służy test PAPP–A. Dostępne są też metody inwazyjne zbadania, czy dziecko jest w pełni zdrowe, ale niosą ze sobą ryzyko poronienia.

 

Rodzice z niemowlęciem.
©Boggy/Fotolia
Styl życia
Czym grozi pierwsza ciąża po 30-tce? Ryzyko poronienia, nadciśnienie i cukrzyca
Z wiekiem płodność spada, a zwiększają się wahania hormonów i podatność na niektóre choroby w trakcie ciąży. Jeśli decyzja o urodzeniu pierwszego dziecka zapada po 30. roku życia, wymaga to przygotowania i stałej opieki lekarza. Do 35 lat kobieta może urodzić pierwsze dziecko bez większego ryzyka i bez wspomagania. Po przekroczeniu tej granicy rośnie ryzyko poronienia i wystąpienia u płodu wad genetycznych.

Z wiekiem płodność spada, a zwiększają się wahania hormonów i podatność na niektóre choroby w trakcie ciąży. Jeśli decyzja o urodzeniu pierwszego dziecka zapada po 30. roku życia, wymaga to przygotowania i stałej opieki lekarza. Do 35 lat kobieta może urodzić pierwsze dziecko bez większego ryzyka i bez wspomagania. Po przekroczeniu tej granicy rośnie ryzyko poronienia i wystąpienia u płodu wad genetycznych. Pierwsze dziecko po 30 to nie patologia W związku ze zmianami społecznymi i ekonomicznymi 30-letnia pierwiastka nie wzbudza sensacji. Stabilna sytuacja finansowa pozwala na podjęcie świadomej i przemyślanej decyzji o zajściu w ciążę. Kobiety decydujące się na pierwsze dziecko po 30. muszą się jednak liczyć z tym, że zarówno samo poczęcie, jak i urodzenie zdrowego dziecka może być bardziej skomplikowane niż u matek od 20. do 30. roku życia. Po około 28. roku życia płodność zaczyna maleć , m.in. dlatego trudniej jest zajść w ciążę. Trudności może powodować też długotrwale przyjmowana antykoncepcja hormonalna . A gdy dojdzie już do zapłodnienia, istnieje większe niż w przypadku młodych matek ryzyko poronienia. Znacznie wzrasta ono dopiero po 35. roku życia, a wśród kobiet po 45 wynosi aż 90%. W przedziale wiekowym 30-35 lat nad przebiegiem ciąży powinien czuwać nie tylko ginekolog, ale i okulista czy kardiolog. Pierwsze dziecko po 30. wymaga dokładnego zaplanowania, np. kilka miesięcy przed poczęciem należy przyjmować kwas foliowy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Ryzyko związane z rodzeniem pierwszego dziecka po 30. Chociaż ciężarna kobieta regularnie wykonuje badania i jest pod stałą opieką ginekologa i innych specjalistów, to gdy zachodzi w ciążę po 30. – jest zagrożona nadciśnieniem i cukrzycą. Wraz z wiekiem rośnie też zagrożenie otyłością i zaburzeniami pracy tarczycy. Kobieta w ciąży nie powinna przytyć...

kobieta siedzi z dziewczynką na kanapie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dziecko po 40., poznaj ryzyko związane z późną ciążą
O późnej ciąży mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w nią po raz pierwszy po 35. roku życia. Za optymalny czas na urodzenie pierwszego dziecka uważa się wiek od 20 do 30 lat, później zmniejsza się wydolność organizmu, obniża stężenie hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. Z tego powodu ciąża po 35. roku życia, a tym bardziej po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia i powikłań niż ciąża młodszych kobiet.

O późnej ciąży mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w nią po raz pierwszy po 35. roku życia. Za optymalny czas na urodzenie pierwszego dziecka uważa się wiek od 20 do 30 lat, później zmniejsza się wydolność organizmu, obniża stężenie hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. Z tego powodu ciąża po 35. roku życia, a tym bardziej po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia i powikłań niż ciąża młodszych kobiet. Jakie zagrożenia wiążą się z późną ciążą? Po 40. roku życia zaczyna obniżać się stężenie progesteronu , hormonu, który odpowiada m.in. za utrzymanie ciąży. Stwarza to większe ryzyko poronienia niż w przypadku ciąży u młodszych kobiet.   Kobiety po czterdziestce na ogół mają też mniejszą wydolność fizyczną, a to sprawia, że tak duży wysiłek, jakim jest ciąża (zwłaszcza w ostatnich miesiącach), i poród mogą być dla ich organizmu ogromnym obciążeniem.   Siedzący tryb życia, stres i niezdrowa dieta mogą prowadzić do tego, że w wieku 40 lat kobieta ma większe skłonności do pewnych chorób, które utrudniają donoszenie ciąży i stwarzają poważne ryzyko powikłań zdrowotnych. Do takich chorób należą: nadciśnienie, cukrzyca typu II , otyłość.   U kobiet w tym wieku, które nie mają jeszcze dzieci i jest to ich pierwsza w życiu ciąża, w trakcie porodu mogą wystąpić problemy z rozwarciem szyjki macicy . Poród trwa wtedy dłużej, jest trudniejszy i bardziej wyczerpujący.   Komórki jajowe kobiet w wieku 40 lat częściej mają wady genetyczne niż komórki jajowe młodszych kobiet. Dziecko poczęte z takiej komórki narażone jest na wady chromosomalne, np. zespół Downa . Wystąpienie wad chromosomalnych zwiększa też ryzyko poronienia.   Po 40. roku życia kobieta jest w większym stopniu narażona na późną gestozę, czyli zatrucie ciążowe, objawiające się...

Embriolog umieszcza próbki w inkubatorze
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Bardziej dokładna ocena plemników świadczy o przewadze IMSI nad ICSI
Obie techniki in vitro – IMSI oraz ICSI – polegają na tym samym, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym i wszczepieniu kobiecie embrionu. Przed połączeniem komórek rozrodczych dokonuje się oceny plemników i wybiera najlepsze. Technika IMSI jest w tym zakresie o wiele bardziej skuteczna, ponieważ ocenę nasienia przeprowadza się w sześciokrotnie większym powiększeniu niż w przypadku ICSI.

Obie techniki in vitro – IMSI oraz ICSI – polegają na tym samym, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym i wszczepieniu kobiecie embrionu. Przed połączeniem komórek rozrodczych dokonuje się oceny plemników i wybiera najlepsze. Technika IMSI jest w tym zakresie o wiele bardziej skuteczna, ponieważ ocenę nasienia przeprowadza się w sześciokrotnie większym powiększeniu niż w przypadku ICSI. Skuteczność IMSI – większa selekcja plemników Zabiegi in vitro mają różną skuteczność, ponieważ utrzymanie ciąży zależy nie tylko od reakcji kobiecego organizmu na hormony, które przyjmuje po wszczepieniu embrionu. Wiele zależy też od jakości plemnika, którym zapładniana jest komórka jajowa. Jeśli jest on mało ruchliwy albo zawiera wadliwy materiał genetyczny, prawdopodobnie dojdzie do poronienia. Oceny plemników w tradycyjnej technice ICSI dokonuje się pod mikroskopem, natomiast w IMSI wykorzystuje się do tego urządzenie, w którym powiększenie jest sześciokrotnie większe. Dzięki temu wiarygodność oceny jakości nasienia jest większa i można stworzyć zdrowy embrion, który będzie miał szansę na zagnieżdżenie się i rozwój. Technika IMSI daje 55% skuteczności mierzonej liczbą ciąż klinicznych, czyli płodów z akcją serca. Dokładniejsza selekcja nasienia daje lepsze rezultaty Dzięki temu, że nasienie może być poddane ocenie z pomocą dokładniejszych urządzeń, wybór plemników jest bardziej precyzyjny . Sprawia to, że wyselekcjonowany materiał genetyczny daje większą skuteczność zarówno w zapłodnieniu, jak i zwiększa szanse na przetrwanie i rozwój embrionu . IMSI w porównaniu do techniki in vitro ICSI daje mniejsze ryzyko tego, że nastąpi samoistne poronienie. Ponadto dzięki IMSI łatwiej można dokonać zapłodnienia, a jakość zarodków jest lepsza.   Żywotność plemnika określa środowisko w jakim się on znalazł. Zobacz,  jak długo...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner