Embriolog umieszcza próbki w inkubatorze
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia

Bardziej dokładna ocena plemników świadczy o przewadze IMSI nad ICSI

Obie techniki in vitro – IMSI oraz ICSI – polegają na tym samym, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym i wszczepieniu kobiecie embrionu. Przed połączeniem komórek rozrodczych dokonuje się oceny plemników i wybiera najlepsze. Technika IMSI jest w tym zakresie o wiele bardziej skuteczna, ponieważ ocenę nasienia przeprowadza się w sześciokrotnie większym powiększeniu niż w przypadku ICSI.

Obie techniki in vitro – IMSI oraz ICSI – polegają na tym samym, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym i wszczepieniu kobiecie embrionu. Przed połączeniem komórek rozrodczych dokonuje się oceny plemników i wybiera najlepsze. Technika IMSI jest w tym zakresie o wiele bardziej skuteczna, ponieważ ocenę nasienia przeprowadza się w sześciokrotnie większym powiększeniu niż w przypadku ICSI.

Skuteczność IMSI – większa selekcja plemników

Zabiegi in vitro mają różną skuteczność, ponieważ utrzymanie ciąży zależy nie tylko od reakcji kobiecego organizmu na hormony, które przyjmuje po wszczepieniu embrionu. Wiele zależy też od jakości plemnika, którym zapładniana jest komórka jajowa. Jeśli jest on mało ruchliwy albo zawiera wadliwy materiał genetyczny, prawdopodobnie dojdzie do poronienia. Oceny plemników w tradycyjnej technice ICSI dokonuje się pod mikroskopem, natomiast w IMSI wykorzystuje się do tego urządzenie, w którym powiększenie jest sześciokrotnie większe. Dzięki temu wiarygodność oceny jakości nasienia jest większa i można stworzyć zdrowy embrion, który będzie miał szansę na zagnieżdżenie się i rozwój. Technika IMSI daje 55% skuteczności mierzonej liczbą ciąż klinicznych, czyli płodów z akcją serca.

Dokładniejsza selekcja nasienia daje lepsze rezultaty

Dzięki temu, że nasienie może być poddane ocenie z pomocą dokładniejszych urządzeń, wybór plemników jest bardziej precyzyjny. Sprawia to, że wyselekcjonowany materiał genetyczny daje większą skuteczność zarówno w zapłodnieniu, jak i zwiększa szanse na przetrwanie i rozwój embrionu. IMSI w porównaniu do techniki in vitro ICSI daje mniejsze ryzyko tego, że nastąpi samoistne poronienie. Ponadto dzięki IMSI łatwiej można dokonać zapłodnienia, a jakość zarodków jest lepsza.

 

In-Vitro
© xolibu/Fotolia.com
Styl życia
Na czym polega metoda ICSI w leczeniu niepłodności in vitro?
W in vitro, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym, przeprowadza się ocenę jakości nasienia – na przykład metodą ICSI – i wybiera te plemniki, które wyglądają na zdrowe.

W in vitro, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym, przeprowadza się ocenę jakości nasienia – na przykład metodą ICSI – i wybiera te plemniki, które wyglądają na zdrowe.   Pod mikroskopem sprawdzana jest między innymi budowa plemników. Najpopularniejszą techniką in vitro jest ICSI. Różni się od IMSI powiększeniem, w jakim obserwowane jest nasienie. Połączenie komórki jajowej i wybranego plemnika poza organizmem ludzkim – in vitro Wskazaniami do zapłodnienia in vitro są często problemy z nasieniem – zbyt mała ruchliwość albo liczba plemników w ejakulacie. Zapłodnienie in vitro wykorzystuje się także w przypadku kobiet, które mają kłopot z zajściem w ciążę ze względu na m.in. niedrożne jajowody, ich uszkodzenie, zaburzenia hormonalne czy endometriozę . Aby stworzyć zarodek, łączy się komórkę jajową z wybranym pod mikroskopem plemnikiem. Plemnik powinien być zdrowy i ruchliwy, jednak czasem trudno dokonać jego prawidłowej oceny nawet w powiększeniu. Dlatego zdarza się, że embrion nie jest wystarczająco silny. In vitro to nie tylko połączenie komórek rozrodczych i późniejsze wszczepienie ich kobiecie, to także długotrwała terapia hormonalna umożliwiająca utrzymanie ciąży . ICSI oraz IMSI – ta sama technika, inna skuteczność Zarówno ICSI, najpopularniejsza technika in vitro, jak i IMSI polegają na wyborze najlepszego nasienia i połączeniu go z komórką jajową, a następnie wyhodowaniu embrionu i wszczepieniu go kobiecie. Jednak metody te różnią się skutecznością i ceną. Najczęściej przeprowadza się in vitro z wykorzystaniem ICSI – plemniki są oceniane i wybierane w powiększeniu przez specjalistę. Technika IMSI pozwala na obejrzenie nasienia w sześciokrotnie większym powiększeniu i bardziej precyzyjną selekcję, ale jest droższa niż ICSI i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.  

Kobieta zrobiła test ciążowy, którego wynik jest negatywny
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Zaburzenia hormonalne, mała liczba lub słaba jakość komórek rozrodczych to przyczyny problemów z zajściem w ciążę
Przyczyny tego, że nie możesz zajść w ciążę, mogą leżeć zarówno po twojej stronie, jak i partnera. Jeśli próbujecie od roku bez rezultatów, powinniście odwiedzić gabinet specjalisty w leczeniu niepłodności.

Przyczyny tego, że nie możesz zajść w ciążę, mogą leżeć zarówno po twojej stronie, jak i partnera. Jeśli próbujecie od roku bez rezultatów, powinniście odwiedzić gabinet specjalisty w leczeniu niepłodności.   Zazwyczaj problem z zajściem w ciążę wynika z braku lub niskiej jakości komórek rozrodczych. Trudności z zajściem w ciążę rosną wraz z wiekiem. Problemy z zajściem w ciążę ze strony kobiety Przeszkody hormonalne   Możesz mieć problemy z zajściem w ciążę po 35. roku życia. Kobieta rodzi się z określoną pulą komórek jajowych i z wiekiem jest ich coraz mniej, w miarę jak są uwalniane. Powodem, dla którego zadajesz sobie pytanie „dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”, mogą być zaburzenia hormonalne . Niepłodność powoduje nadmiar androgenów , czyli męskich hormonów, co jest wynikiem zespołu policystycznych jajników czy nadczynności kory nadnerczy. Problem stanowi też zbyt duża ilość prolaktyny, ponieważ skutkiem tego są cykle bezowulacyjne. Kluczowe dla zajścia w ciążę są estrogeny, dlatego ich niewystarczająca ilość uniemożliwia poczęcie.   Przeszkody fizyczne   Przyczyną tego, że nie możesz zajść w ciążę, może być niedrożność jajowodów albo ich brak. Są one niezbędne do tego, by komórka jajowa opuściła jajnik i mogła być zapłodniona. Jajowody odpowiadają także za transport zarodka do macicy. Endometrioza to bardzo częsta przyczyna kłopotów z zajściem w ciążę . Polega na tym, że śluzówka macicy występuje w nieprawidłowych miejscach, np. na jajnikach czy w jamie brzusznej. Także zrosty i blizny w obrębie błony śluzowej macicy utrudniają albo nawet uniemożliwiają implantację zarodka. Trudności z zajściem w ciążę mogą wynikać z zarażenia bakterią chlamydia trachomatis. Powoduje ona chlamydiozę, która w wielu przypadkach jest przyczyną nadżerek, częstych infekcji i...

Kobieta w ciąży po 35 roku życia
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Ciąża po 35. roku życia musi być szczególnie nadzorowana
Po trzydziestce z każdym rokiem trudniej jest zajść w ciążę i ją utrzymać. Przełomowy jest 35. rok życia, po którym urodzenie dziecka może być jeszcze bardziej skomplikowane ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Ciąża po 35. roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych i niektórych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia.

Po trzydziestce z każdym rokiem trudniej jest zajść w ciążę i ją utrzymać. Przełomowy jest 35. rok życia, po którym urodzenie dziecka może być jeszcze bardziej skomplikowane ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Ciąża po 35. roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych i niektórych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Trudności z zajściem w ciążę po 35 roku życia Z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na rodzenie dzieci to okres od 23. do 27. roku życia. Po tym czasie płodność stopniowo zaczyna spadać – pierwszym progiem spadku jest 30 lat , kolejnym 35 lat, wówczas znacznie wzrasta ryzyko poronienia i wystąpienia wad genetycznych u dzieci, a po 45. roku życia odsetek poronień sięga aż 90%. Wiąże się to ze zmianami w gospodarce hormonalnej i zużyciem materiału genetycznego. Komórek jajowych jest coraz mniej, ponieważ kobieta ma ich określoną liczbę i są one uwalniane w cyklach miesięcznych. Utrzymanie ciąży również może być problemem, ponieważ spada ilość wytwarzanych hormonów za to odpowiedzialnych. Zdrowa ciąża po 35. roku życia Świadome i dojrzałe macierzyństwo u kobiet 35-letnich i starszych niesie wiele korzyści dla dziecka. Przeważnie ma ono zapewnione dobre warunki do rozwoju, a matka jest do niego bardziej cierpliwa. Jeśli kobieta jest w dobrej formie fizycznej, nie choruje przewlekle np. na nadciśnienie i bardzo chce mieć dziecko, nikt nie powinien jej tego odradzać ze względu na wiek. Zakres badań polecanych kobietom w ciąży po 35. roku życia Ciąża po 35. roku życia wymaga dokładnego zaplanowania i wykonania badań, które pozwolą ocenić ryzyko. Ważne są badania prenatalne , które pozwolą wykryć wady genetyczne i wszelkie nieprawidłowości. USG daje obraz płodu , na jego podstawie można naocznie stwierdzić ewentualne uszkodzenia. Test potrójny ocenia...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner