Kobieta zrobiła test ciążowy, którego wynik jest negatywny
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia

Zaburzenia hormonalne, mała liczba lub słaba jakość komórek rozrodczych to przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Przyczyny tego, że nie możesz zajść w ciążę, mogą leżeć zarówno po twojej stronie, jak i partnera. Jeśli próbujecie od roku bez rezultatów, powinniście odwiedzić gabinet specjalisty w leczeniu niepłodności.

Przyczyny tego, że nie możesz zajść w ciążę, mogą leżeć zarówno po twojej stronie, jak i partnera. Jeśli próbujecie od roku bez rezultatów, powinniście odwiedzić gabinet specjalisty w leczeniu niepłodności.

 

Zazwyczaj problem z zajściem w ciążę wynika z braku lub niskiej jakości komórek rozrodczych. Trudności z zajściem w ciążę rosną wraz z wiekiem.

Problemy z zajściem w ciążę ze strony kobiety

Przeszkody hormonalne

 

Możesz mieć problemy z zajściem w ciążę po 35. roku życia. Kobieta rodzi się z określoną pulą komórek jajowych i z wiekiem jest ich coraz mniej, w miarę jak są uwalniane. Powodem, dla którego zadajesz sobie pytanie „dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”, mogą być zaburzenia hormonalne. Niepłodność powoduje nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów, co jest wynikiem zespołu policystycznych jajników czy nadczynności kory nadnerczy. Problem stanowi też zbyt duża ilość prolaktyny, ponieważ skutkiem tego są cykle bezowulacyjne. Kluczowe dla zajścia w ciążę są estrogeny, dlatego ich niewystarczająca ilość uniemożliwia poczęcie.

 

Przeszkody fizyczne

 

Przyczyną tego, że nie możesz zajść w ciążę, może być niedrożność jajowodów albo ich brak. Są one niezbędne do tego, by komórka jajowa opuściła jajnik i mogła być zapłodniona. Jajowody odpowiadają także za transport zarodka do macicy. Endometrioza to bardzo częsta przyczyna kłopotów z zajściem w ciążę. Polega na tym, że śluzówka macicy występuje w nieprawidłowych miejscach, np. na jajnikach czy w jamie brzusznej. Także zrosty i blizny w obrębie błony śluzowej macicy utrudniają albo nawet uniemożliwiają implantację zarodka. Trudności z zajściem w ciążę mogą wynikać z zarażenia bakterią chlamydia trachomatis. Powoduje ona chlamydiozę, która w wielu przypadkach jest przyczyną nadżerek, częstych infekcji i występowania torbieli. Mogą one skutkować niepłodnością. Poczęcie dziecka jest bardzo utrudnione, gdy plemniki nie mogą dostać się do komórki jajowej, ponieważ są atakowane przez przeciwciała wytwarzane przez kobiecy organizm. W przypadku uczulenia na nasienie zalecana jest inseminacja.

 

Niehigieniczny tryb życia

 

Nawet jeśli nic ci nie dolega, to możesz mieć problemy z zajściem w ciążę, gdy prowadzisz niehigieniczny tryb życia. Niepłodność może być wynikiem nadużywania alkoholu, papierosów, innych środków odurzających oraz zbyt silnego stresu. Problem z zajściem w ciążę możesz mieć także, jeśli cierpisz na nadwagę.

Problemy z zajściem w ciążę ze strony mężczyzny

Zbyt mała liczba plemników w ejakulacie

 

Jeśli od ponad roku zadajesz sobie pytanie „dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”, udajcie się z partnerem do specjalisty w leczeniu niepłodności. Jeśli przyczyna leży po stronie mężczyzny, zbadanie tego jest prostsze niż wówczas, gdy to organizm kobiety generuje problem. Często powodem niepłodności jest zbyt mała liczba plemników. Oligospermię, bo tak nazywa się ta choroba, powodują zaburzenia hormonalne, wady genetyczne czy fizyczne przeszkody – żylaki powrózka nasiennego. Mniej plemników organizm produkuje także gdy mężczyzna przeszedł świnkowe zapalenie jąder lub gdy poddawał się promieniowaniu. Przyczyną zbyt małej liczby plemników w ejakulacie może być również niedrożność przewodów wyprowadzających nasienie na zewnątrz. Aby przywrócić płodność, należy prawidłowo określić przyczynę oligospermii i ją usunąć.

 

Kiepska jakość plemników

 

Problem z zapłodnieniem komórki jajowej będą miały plemniki, które są mało ruchliwe albo uszkodzone. Wadliwa budowa uniemożliwia wniknięcie do jaja, a jeśli już to się uda, komórki nie mogą dzielić się i dochodzi do poronienia. Na jakość plemników wpływ ma tryb życia. Dlatego ważne, by mężczyzna, z którym chcesz mieć dziecko, był aktywny fizycznie, nie palił papierosów i nie nadużywał alkoholu. Powinien także przynajmniej na czas starania o dziecko zminimalizować stres. Jakość plemników można poprawić, unikając przegrzewania jąder.

 

Inseminacja pod mikroskopem
© papsk525/Fotolia.com
Styl życia
Przeciwciała zwalczające plemniki są powodem do przeprowadzenia inseminacji
Niepłodność można leczyć metodą inseminacji. Polega ona na wprowadzeniu nasienia bezpośrednio do macicy, dzięki czemu plemniki omijają przeszkody w postaci np. przeciwciał wytwarzanych przez kobietę oraz skraca ich drogę do jajeczka. Wskazaniami do zabiegu są też m.in. zbyt słabe nasienie mężczyzny lub problemy z wytryskiem.

Niepłodność można leczyć metodą inseminacji. Polega ona na wprowadzeniu nasienia bezpośrednio do macicy, dzięki czemu plemniki omijają przeszkody w postaci np. przeciwciał wytwarzanych przez kobietę oraz skraca ich drogę do jajeczka. Wskazaniami do zabiegu są też m.in. zbyt słabe nasienie mężczyzny lub problemy z wytryskiem. Kiedy zdecydować się na inseminację? Wskazania do zabiegu Gdy pojawia się problem z zajściem w ciążę, należy ustalić jego przyczynę – wówczas można rozpocząć leczenie niepłodności. Inseminacja jest dobrą opcją dla tych par, u których przeszkodą jest wytwarzanie przez kobietę przeciwciał, które uniemożliwiają plemnikom dostanie się do macicy i zapłodnienie komórki jajowej. Wprowadzenie nasienia bezpośrednio do macicy znacznie zwiększy szansę poczęcia. Inseminację wykonuje się też w przypadku zaburzeń owulacji. Przed zabiegiem podaje się preparaty stymulujące jajeczkowanie , a gdy pęcherzyki są gotowe, wywołuje się owulację farmakologicznie i wtedy przeprowadza inseminację. Wskazaniem do zabiegu jest też niska jakość nasienia mężczyzny – gdy plemników jest bardzo mało albo gdy są mało ruchliwe. Przed wprowadzeniem nasienia jest ono płukane i poddawane selekcji, tak by tylko najsilniejsze plemniki uczestniczyły w procedurze. Z ejakulatu usuwa się bakterie i wirusy, a także słabe plemniki i dodaje się substancje zwiększające ruchliwość oraz ułatwiające zapłodnienie. Wskazaniem do inseminacji są też problemy z wytryskiem o różnym podłożu. Nie zawsze można przeprowadzić inseminację – przeciwwskazania do zabiegu W leczeniu bezpłodności niezależnie od metody należy przede wszystkim wykluczyć chorobę nowotworową . Zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży mogą powodować szybszy postęp choroby, a obecność zarodka uniemożliwia skuteczne leczenie – mogłoby zaszkodzić płodowi. Przeciwwskazaniami do...

In-Vitro
© xolibu/Fotolia.com
Styl życia
Na czym polega metoda ICSI w leczeniu niepłodności in vitro?
W in vitro, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym, przeprowadza się ocenę jakości nasienia – na przykład metodą ICSI – i wybiera te plemniki, które wyglądają na zdrowe.

W in vitro, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym, przeprowadza się ocenę jakości nasienia – na przykład metodą ICSI – i wybiera te plemniki, które wyglądają na zdrowe.   Pod mikroskopem sprawdzana jest między innymi budowa plemników. Najpopularniejszą techniką in vitro jest ICSI. Różni się od IMSI powiększeniem, w jakim obserwowane jest nasienie. Połączenie komórki jajowej i wybranego plemnika poza organizmem ludzkim – in vitro Wskazaniami do zapłodnienia in vitro są często problemy z nasieniem – zbyt mała ruchliwość albo liczba plemników w ejakulacie. Zapłodnienie in vitro wykorzystuje się także w przypadku kobiet, które mają kłopot z zajściem w ciążę ze względu na m.in. niedrożne jajowody, ich uszkodzenie, zaburzenia hormonalne czy endometriozę . Aby stworzyć zarodek, łączy się komórkę jajową z wybranym pod mikroskopem plemnikiem. Plemnik powinien być zdrowy i ruchliwy, jednak czasem trudno dokonać jego prawidłowej oceny nawet w powiększeniu. Dlatego zdarza się, że embrion nie jest wystarczająco silny. In vitro to nie tylko połączenie komórek rozrodczych i późniejsze wszczepienie ich kobiecie, to także długotrwała terapia hormonalna umożliwiająca utrzymanie ciąży . ICSI oraz IMSI – ta sama technika, inna skuteczność Zarówno ICSI, najpopularniejsza technika in vitro, jak i IMSI polegają na wyborze najlepszego nasienia i połączeniu go z komórką jajową, a następnie wyhodowaniu embrionu i wszczepieniu go kobiecie. Jednak metody te różnią się skutecznością i ceną. Najczęściej przeprowadza się in vitro z wykorzystaniem ICSI – plemniki są oceniane i wybierane w powiększeniu przez specjalistę. Technika IMSI pozwala na obejrzenie nasienia w sześciokrotnie większym powiększeniu i bardziej precyzyjną selekcję, ale jest droższa niż ICSI i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.  

Kobieta w ciąży układa serce z dłoni.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego, czyli dla kogo in vitro
Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazaniami do podjęcia próby zapłodnienia in vitro są m.in. endometrioza, zaburzenia hormonalne w cyklu miesiączkowym, niedrożne jajniki lub obniżona jakość nasienia.

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazaniami do podjęcia próby zapłodnienia in vitro są m.in. endometrioza, zaburzenia hormonalne w cyklu miesiączkowym, niedrożne jajniki lub obniżona jakość nasienia. Czynnik jajowodowy, czynnik męski i endometrioza – wskazania do zapłodnienia in vitro Problem z płodnością należy stwierdzić, gdy para po roku systematycznego współżycia ma problem ze spłodzeniem dziecka. Wskazania do leczenia in vitro (metodą pozaustrojową) to:   1. Czynnik jajowodowy – dotyczy kobiet, u których uszkodzenie jajowodów jest trwałe; kobiet, które mają ograniczoną funkcję jajowodów, ale ich drożność jest zachowana lub pań po operacji mikrochorurgicznej, które nie zaszły w ciążę przez okres 2 lat od zabiegu. Warunkiem do rozpoczęcia zapłodnienia metodą in vitro jest brak innych czynników, które mogą uniemożliwić zajście w ciążę (wiek kobiety powyżej 35 lat, czas trwania niepłodności poniżej trzech lat, zaburzone jajeczkowanie, endometrioza , obniżona jakość nasienia).   2. Niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia – wskazaniem do zapłodnienia in vitro jest niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia, która trwa powyżej trzech lat, jeśli wiek kobiety wynosi powyżej 35 lat.   3. Czynnik męski – wskazaniem do in vitro jest obniżona jakość nasienia – liczba plemników ruchomych wynosi mniej niż jeden milion; w przypadku niepłodności dłuższej niż dwa lata liczba ruchomych plemników plasuje się pomiędzy 1-10 mln; u mężczyzn z niepłodnością idiopatyczną (brak jednoznacznej przyczyny niepłodności) liczba plemników wynosi >10 mln.   4. Endometrioza – w przypadku I i II stopnia endometriozy wskazania do podjęcia próby zapłodnienia in vitro są takie jak w przypadku niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia. Przy III i IV stopniu endometriozy wskazania są...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner