Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
kobieta w ciąży trzymająca się za dół pleców
© imagesbyhope/Fotolia.com
Styl życia

Ból bioder w ciąży – skąd się bierze i jak można mu zaradzić?

Ból bioder w ciąży to częsta dolegliwość kobiet w drugim lub trzecim trymestrze. Pojawia się na skutek działania hormonu – relaksyny i jest efektem rozluźniania więzadeł oraz stawu krzyżowo-biodrowego. Jest to naturalny proces przygotować organizmu do porodu.

Ból bioder w ciąży to częsta dolegliwość kobiet w drugim lub trzecim trymestrze. Pojawia się na skutek działania hormonu – relaksyny i jest efektem rozluźniania więzadeł oraz stawu krzyżowo-biodrowego. Jest to naturalny proces przygotować organizmu do porodu.

 

Bóle bioder mają różne nasilenie, mogą uniemożliwiać nawet zasypianie lub poruszanie się. Bolesność bioder nasila się zazwyczaj wieczorem lub w nocy.

Przyczyny wywołujące ból bioder w ciąży

Ból bioder w ciąży jest wywołany przez relaksynę, którą wytwarzają łożysko oraz jajniki. Ten hormon przygotowuje ciało kobiety do porodu. Dzięki niemu dziecko łatwiej przedostanie się przez drogi rodne matki.

 

Relaksyna działa na zwiększenie ruchomości miednicy. Bólem bioder bywa nazywane również napięcie w stawie krzyżowo-biodrowym. Zmiany w miednicy podczas ciąży cofają się po około 3-6 miesiącach po urodzeniu dziecka. Obręcz biodrowa zwykle przyjmuje wtedy pierwotną budowę.

 

Kobiety w ciąży doświadczają większego obciążenia, ponieważ w ich miednicy rozwija się dziecko. Ból bioder oraz kręgosłupa pojawia się na skutek zmiany środka ciężkości. Bolesność nasila się również, jeśli przyszła mama ma nieprawidłową postawę.

Sposoby na ból bioder w ciąży

  • Na bóle bioder w ciąży na pewno pomoże odpoczynek i przerwy podczas wykonywanych w ciągu dnia obowiązków. Zbyt duża ilość zaplanowanych prac nie wpłynie korzystnie na biodra i kręgosłup.
  • Warto też zadbać o obuwie. Należy zrezygnować z butów na wysokich obcasach.
  • Wiele kobiet w ciąży odczuwa najmocniejszy ból w czasie snu. Ból bioder może zmniejszyć odpowiednie ułożenie poduszek. Warto wypróbować różne konfiguracje. Włożenie poduszki między kolana lub całą nogę będącą na górze podczas leżenia bokiem, a także pod brzuch powinno się sprawdzić. Dostępne są też poduszki specjalnie zaprojektowane i wyprofilowane dla ciężarnych. W czasie snu lepiej nie krzyżować nóg, ponieważ rano ból bioder może być silniejszy.
  • Odciążająco na stawy biodrowe działa ruch, np. aqua aerobik lub pływanie. Warto skorzystać z zajęć przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Bóle, nie tylko bioder, ale też kręgosłupa i nóg zmniejszy pilates bądź joga. Rozciąganie i wzmacnianie na miarę możliwości kobiety w ciąży wpłynie korzystnie na stawy, a także mięśnie przyszłej mamy.

Ból bioder w ciąży może być mniej dokuczliwy dzięki profesjonalnie wykonanemu masażowi ciała. Masaż dodatkowo zrelaksuje i poprawia samopoczucie. Warto pamiętać o tym, aby wybrać masażystę, który ma doświadczenie w masowaniu ciężarnych. Ważna jest również ciągła komunikacja podczas masażu i informowanie o pojawiających się w jego trakcie odczuciach.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta w ciąży leży na łóżku
©SolisImages/fotolia
Styl życia
Niebezpieczne dźwiganie w ciąży: może spowodować poronienie albo wywołać poród
Podczas ciąży kobiecy organizm produkuje duże ilości progesteronu, który powoduje rozluźnienie mięśni i więzadeł. Przez to dźwiganie podczas ciąży grozi kontuzją i może mieć nieprzyjemne skutki, jeśli zostaną nadwyrężone mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu i zwieracz. Ponadto dźwiganie w ciąży może doprowadzić do poronienia lub porodu.

Podczas ciąży kobiecy organizm produkuje duże ilości progesteronu, który powoduje rozluźnienie mięśni i więzadeł. Przez to dźwiganie podczas ciąży grozi kontuzją i może mieć nieprzyjemne skutki, jeśli zostaną nadwyrężone mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu i zwieracz. Ponadto dźwiganie w ciąży może doprowadzić do poronienia lub porodu. Dźwiganie w ciąży może spowodować poronienie albo przedwczesny poród Podnoszenie ciężkich przedmiotów w czasie ciąży jest zagrożeniem na każdym jej etapie, ale szczególnie niebezpieczne dla matki i dla dziecka jest w pierwszym i trzecim trymestrze. Na początku ciąży może powodować poronienie, zaś w ostatnim trymestrze – przedwczesny poród . Dźwiganie w ciąży w przypadku kobiet pracujących jest określone ustawą. Podnoszony ciężar przy pracy stałej nie powinien przekraczać 3 kilogramów, a przy pracy dorywczej – 5 kilogramów. Każde krwawienie czy plamienie podczas ciąży, które może pojawić się na skutek dźwigania, musi być skonsultowane ze specjalistą ginekologiem. Kontuzje i dolegliwości jako skutek dźwigania w ciąży W trakcie ciąży organizm kobiety wytwarza ilości progesteronu pozwalające utrzymać płód przy życiu, ale hormon ten odpowiada także za rozluźnienie mięśni i więzadeł. W związku z tym ciężarne są o wiele bardziej podatne na wszelkie kontuzje podczas podnoszenia ciężkich rzeczy. Dźwiganie w ciąży może skończyć się urazem kręgosłupa, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Niekiedy skutkiem dźwigania mogą być problemy z działaniem układu moczowego , np. nietrzymanie moczu, a także kłopoty z mięśniami miednicy i nasilenie objawów hemoroidów.   Dobre na bolesność pleców i bioder. Wypróbuj  ćwiczenia na piłce w ciąży . Bolesność bioder to częsta dolegliwość. Dowiedz się,  jak wyleczyć ból biodra . Bóle mięśni i stawów to częsty...

©Wisky/Fotolia
Styl życia
Bóle stawów w ciąży – przyczyny powstawania i sposoby na zmniejszenie dolegliwości
Bóle stawów to częsta dolegliwość w ciąży. Wywołuje je zazwyczaj wzrost wagi i większa ilość płynów w organizmie. Ból stawów może też być spowodowany chorobami, m.in. łuszczycowym zapaleniem stawów lub toczniem układowym.

Bóle stawów to częsta dolegliwość w ciąży. Wywołuje je zazwyczaj wzrost wagi i większa ilość płynów w organizmie. Ból stawów może też być spowodowany chorobami, m.in. łuszczycowym zapaleniem stawów lub toczniem układowym.   Bolesność stawów w czasie ciąży można łagodzić masażem, okładami i dietą bogatą w magnez i witaminy z grupy B. Opuchlizna i ból stawów mogą być jednak spowodowane chorobami: warto na wszelki wypadek zasięgnąć rady lekarza prowadzącego. Najczęstsze przyczyny bólu stawów w ciąży W czasie ciąży kobieta przybiera na wadze, co skutkuje bólami stawów, w szczególności kostek i kolan. Dolegliwości bólowe zazwyczaj są większe w czasie pierwszej ciąży.   Bóle stawów w ciąży mogą być spowodowane nieodpowiednią pozycją do spania . Najlepiej, aby ciężarna spała na lewym boku.   W czasie ciąży wytwarzany jest hormon relaksyna . Przygotowuje on ciało do porodu i rozluźnia stawy oraz więzadła. Relaksyna może wpływać na nadmierne rozciągnięcie mięśni, które nie chronią stawów odpowiednio. Im mocniejsze mięśnie, tym stabilniejsze i bezpieczniejsze stawy.   W organizmie ciężarnej zatrzymywane są płyny . Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi. Duża ilość płynów w ciele skutkuje m.in. drętwieniem bądź bólem stawów dłoni w ciąży. W torebce stawowej nadgarstka powstaje obrzęk. Znajdujące się w torebce stawowej zakończenia nerwowe są uciskane na skutek zwiększonego ciśnienia wywołanego przez zatrzymywane płyny.   U przyszłej mamy z tymi objawami może pojawić się zespół cieśni nadgarstka . Większe ryzyko wystąpienia tego zespołu występuje u kobiet, które spędzają dużo czasu pisząc na klawiaturze. Palce i przeguby dłoni pracują intensywnie także przy krojeniu warzyw lub szydełkowaniu.   U 50-80% kobiet w ciąży pojawiają się bóle w stawie...

kobieta w ciąży siedzi obok piłki gimnastycznej
©emilijamanevska/Fotolia
Styl życia
Bezpieczne ćwiczenia na piłce gimnastycznej w ciąży
Kup piłkę gimnastyczną, można na niej ćwiczyć w ciąży w bezpieczny sposób. O ile konieczność ograniczenia ruchu nie wynika z zaleceń lekarza prowadzącego ciążę, możesz, a nawet powinnaś, wykonywać ćwiczenia, które utrzymają cię w dobrej kondycji i złagodzą np. ból kręgosłupa. Dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć na piłce.

Kup piłkę gimnastyczną, można na niej ćwiczyć w ciąży w bezpieczny sposób. O ile konieczność ograniczenia ruchu nie wynika z zaleceń lekarza prowadzącego ciążę, możesz, a nawet powinnaś, wykonywać ćwiczenia, które utrzymają cię w dobrej kondycji i złagodzą np. ból kręgosłupa. Dowiedz się jak bezpiecznie ćwiczyć na piłce. Skręty na piłce gimnastycznej Usiądź na piłce gimnastycznej w dość szerokim rozkroku. Upewnij się, że twoja pozycja jest stabilna i bezpieczna. Zegnij ręce w łokciach i podnieś je tak, żeby znajdowały się prostopadle do podłogi na wysokości piersi. Powoli rób skręty: w prawo i w lewo. Wykonaj 20 skrętów. Skłony bokiem na piłce gimnastycznej Usiądź w stabilnej pozycji na piłce gimnastycznej. Unieś obie ręce wyprostowane. Z wyprostowanymi plecami sięgaj prawą ręką w lewą stronę, a lewą w prawą. Powtórz takie skłony 20 razy. Kręcenie biodrami na piłce gimnastycznej Usiądź w rozkroku na piłce gimnastycznej. Wykonuj na niej koliste ruchy biodrami, najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, potem odwrotnie. Staraj się, żeby twoje ruchy były powolne, płynne, ale też precyzyjne. Ćwicz tak przez 1 albo 2 minuty. Podnoszenie bioder na piłce gimnastycznej Połóż się na podłodze. Ręce powinny spoczywać wzdłuż ciała. Nogi zegnij w kolanach i połóż łydki na piłce gimnastycznej. Unoś biodra najwyżej, jak potrafisz, a następnie opuszczaj je powoli na podłogę. Powtórz to 10-15 razy. Toczenie piłki gimnastycznej po podłodze Uklęknij na podłodze przodem do piłki. Usiądź na piętach. Połóż na piłce obie dłonie. Powoli przesuwaj ją do przodu tak, żeby nie stracić równowagi. Następnie przytocz ją w ten sam sposób do siebie. Powtórz ćwiczenie 15-20 razy. Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży? Wszystkie wykonywane przez ciebie ruchy powinny być delikatne i płynne. Zadbaj o to, żeby...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner