Dieta zgodna z grupą krwi to sposób odżywiania polegający na przestrzeganiu ściśle określonych zasad. Konkretne grupy pokarmów, które dla jednych osób są szczególnie polecane dla innych są wręcz szkodliwe.

Reklama

Dieta według grupy krwi – funkcje krwi w organizmie

Dieta zgodna z grupą krwi została opracowana przez lekarzy – ojca i syna Jamesa D’ Adamo i Petera D’ Adamo, którzy z uwagi na kluczową rolę, jaką odgrywa w organizmie krew opracowali system żywienia dostosowany do poszczególnych grup: 0, A, B oraz AB. Krew pełni rolę transportera składników odżywczych i tlenu do wszystkich komórek. Reguluje gospodarkę wodną i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Odpowiada za odporność oraz chroni przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Dieta zgodna z grupą krwi – na czym polega?

Wychodząc z założenia, że każda grupa krwi posiada własny, swoisty antygen (przeciwciała przeciwne innej grupie krwi – ta zasada ma również zastosowanie przy transfuzjach) został opracowany system żywienia, dzięki któremu można wyeliminować dolegliwości – będące bezpośrednią przyczyną aglutynacji (zlepiania się) krwinek z antygenami zawartymi w pożywieniu:

Działanie zlepiające wykazują przede wszystkim zawarte w wielu produktach spożywczych lektyny białkowe. Najbardziej bogatym w nie składnikiem pokarmowym jest gluten, który destrukcyjnie wpływa na osoby z grupą krwi 0.

Zobacz także

Dieta zgodna z grupą krwi – podział produktów

W diecie ustalonej wg grupy krwi zostały wyróżnione 3 główne grupy produktów: żywność wskazana – mająca działanie lecznicze, żywność obojętna oraz żywność niewskazana, której należy unikać ponieważ może działać jak trucizna.

  • Dieta dla grupy krwi 0 (posiada przeciwciała przeciwne grupie A i B) – to sposób odżywiana oparty przede wszystkim na produktach zwierzęcych.
  • Dieta dla grupy krwi A – (posiada przeciwciała przeciwne grupie krwi B) jest typowo wegetariańska, a nawet wegańska, dla osób z tą grupą krwi produkty zwierzęce są w dużej mierze szkodliwe.
  • Dieta dla grupy krwi B (posiada przeciwciała przeciwne grupie krwi A) – polega na korzystaniu w równym stopniu z produktów roślinnych i zwierzęcych.
  • Dieta dla grupy krwi AB (nie posiada przeciwciał) – to jadłospis, w którym eliminuje się produkty niewskazane dla grup A i B.

Zmieniając styl życia na odżywanie zgodne z własną grupą krwi pamiętajmy, aby dokonać tego stopniowo, szczególnie jeśli dokonujemy radykalnych kroków i zmieniamy dotychczasową dietę o 360 stopni.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama