Pokrojony łosoś
©igorsm8/fotolia.com
Styl życia

Na czym polega dieta norweska? Dieta cud czy bezsensowna głodówka?

Dieta norweska budzi duże kontrowersje. Jej zwolennicy twierdzą, że to świetny sposób na szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Z kolei przeciwnicy ostrzegają, że jest zbyt monotonna, rygorystyczna i niebezpieczna dla zdrowia.

Dieta norweska budzi duże kontrowersje. Jej zwolennicy twierdzą, że to świetny sposób na szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Z kolei przeciwnicy ostrzegają, że jest zbyt monotonna, rygorystyczna i niebezpieczna dla zdrowia.

 

Dieta norweska jest reklamowana jako projekt lekarzy i dietetyków pracujących w szpitalu uniwersyteckim w Oslo. Nie jest to jednak informacja potwierdzona – brakuje wiarygodnych źródeł, a norweski szpital nie przyznaje się do ułożenia tego typu diety.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto francuskie z Nutellą

Główne założenia diety norweskiej

Dieta norweska jest bardzo monotonna – opiera się głównie na gotowanych (na twardo lub miękko) jajkach i grejpfrutach. Oprócz tego dozwolone jest jedzenie surówek z selera naciowego, ogórka, pomidora i marchwi oraz gotowanego mięsa i odrobiny pieczywa. Ilość soli należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu. Kawy i herbaty nie wolno słodzić ani zagęszczać śmietanką. Zakazane jest także jedzenie kolacji – zalecane są tylko 3 posiłki dziennie. Według twórców tej diety, należy ją stosować przez 14 dni bez przerwy, dzięki czemu można schudnąć nawet 10 kilogramów. Jeśli dieta zostanie złamana, należy ją rozpocząć od nowa. Ze względu na rygorystyczny charakter diety norweskiej, można ją stosować nie częściej niż raz na 12 miesięcy.

Dieta norweska: mało urozmaicony jadłospis

Śniadanie w diecie norweskiej zawsze wygląda tak samo – codziennie zjada się 1 lub 2 gotowane jajka, grejpfruta oraz wypija czarną kawę lub herbatę. Mała modyfikacja dozwolona jest tylko w poniedziałek, kiedy można zjeść o jedno jajko więcej. Dokładne menu dwóch pozostałych posiłków wygląda następująco:

 

Poniedziałek

 

 • II śniadanie: 1-2 jajka, grejpfrut, kawa lub herbata,
 • obiad: 3 jajka, surówka warzywna, 1 kromka chleba, kawa lub herbata.

 

Wtorek

 

 • II śniadanie: 1-2 jajka, grejpfrut, kawa lub herbata,
 • obiad: gotowane mięso wołowe, surówka warzywna, kawa lub herbata.

 

Środa

 

 • II śniadanie: 1-2 jajka, gotowany szpinak z jogurtem naturalnym,
 • obiad: 2 porcje mięsa z kurczaka lub indyka, surówka warzywna, kawa lub herbata.

 

Czwartek

 

 • II śniadanie: surówka z warzyw, grejpfrut, kawa lub herbata,
 • obiad: 1-2 jajka, ser biały, gotowany szpinak, 1 kromka chleba.

 

Piątek

 

 • II śniadanie: 1-2 jajka, gotowany szpinak, kawa lub herbata,
 • obiad: gotowana ryba, surówka warzywna, kawa lub herbata.

 

Sobota

 

 • II śniadanie: dowolna sałatka owocowa,
 • obiad: gotowana wołowina, surówka warzywna, kawa lub herbata.

 

Niedziela

 

 • II śniadanie: plaster zimnego kurczaka lub indyka, pomidor, grejpfrut,
 • obiad: zupa jarzynowa, gotowane lub grillowane mięso drobiowe, surówka warzywna, grejpfrut, kawa lub herbata.

 

W drugim tygodniu diety powtarza się jadłospis z pierwszych siedmiu dni.

Czy dieta norweska jest zdrowa?

Dieta norweska nie jest polecana przez specjalistów do spraw żywienia. Jest bardzo restrykcyjna i monotonna. Osobom stosującym ten jadłospis ciągle towarzyszy uczucie głodu. Wbrew obietnicom twórców, dieta nie wpływa też na przyspieszenie metabolizmu. Wręcz przeciwnie – niskokaloryczne menu może doprowadzić do zwolnienia przemiany materii. Dodatkowo, dieta opiera się na jajkach, które jedzone w dużych ilościach mogą podwyższyć poziom cholesterolu. Dieta norweska pozwala szybko stracić na wadze (na przykład przed wakacjami, przed ważną imprezą), ale nie można jej stosować częściej niż raz do roku.


 
 • Dieta wysokokaloryczna polega na przyjmowaniu większej liczby kalorii niż wskazuje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zobacz: dieta wysokokaloryczna.
 • Marzysz o szczupłej sylwetce, ale nie potrafisz zrezygnować z jedzenia fast foodów? Może dieta IIFYM jest tym, czego szukasz.  
 • Masz niedobór estrogenów? Zobacz czy jesz odpowiednio.

Dieta norweska
© irinayurchenko/Fotolia.com
Styl życia
Dieta norweska, czyli 10 kilo mniej po 14 dniach
Dieta norweska, nazwana też dietą jajeczną lub dietą grejpfrutową, jest restrykcyjna i monotonna. Ważniejszy jest rodzaj produktów niż ich ilość. Przez 14 dni można jeść jedynie jajka, grejpfruty, gotowane chude mięso i ryby, twaróg, niektóre warzywa oraz – rzadko – razowy chleb.

Dieta norweska, nazwana też dietą jajeczną lub dietą grejpfrutową, jest restrykcyjna i monotonna. Ważniejszy jest rodzaj produktów niż ich ilość. Przez 14 dni można jeść jedynie jajka, grejpfruty, gotowane chude mięso i ryby, twaróg, niektóre warzywa oraz – rzadko – razowy chleb.   Dietę jajeczną lub grejpfrutową nazywa się też norweską, ponieważ mówi się, że opracowali ją pracownicy ze szpitala w Oslo . Żaden norweski lekarz nie potwierdził jednak tej informacji. Zasady diety norweskiej Dieta norweska trwa 2 tygodnie. Przez ten okres należy ściśle przestrzegać jadłospisu . W ciągu doby je się trzy posiłki: śniadanie, drugie śniadanie i obiad. Głównym składnikiem diety są jajka – gotowane na miękko lub na twardo i grejpfruty. Oprócz wymienionych produktów, dozwolone są niektóre warzywa , np. pomidory i marchew, a także gotowane, pieczone lub grillowane mięso (pierś z kurczaka lub indyka i wołowina), ryby i twaróg. Pieczywa nie powinno się jeść częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Dziennie należy pić co najmniej 2 litry wody mineralnej niegazowanej. Dopuszczalna jest także herbata i kawa bez cukru i mleka. Zabronione jest jedzenie masła, oleju, śmietany i używanie soli. Jeśli dieta zostanie przerwana, można ją ponownie rozpocząć dopiero po upływie roku.   Przed przejściem na dietę norweską warto skonsultować się z lekarzem. W szczególności powinny to zrobić osoby z dolegliwościami sercowymi. Przykładowy jadłospis na jeden dzień Dieta norweska jest bardzo restrykcyjna. Potrzeba dużego samozaparcia, żeby pokonać nieustanne uczucie głodu , nie podjadając. Dziennie zjada się mniej niż 1000 kalorii. Surówki nie mogą zawierać jakichkolwiek dodatków – oleju, oliwy, sosów czy soli.   Śniadanie: do...

Dieta jajeczna
© Brent Hofacker/Fotolia.com
Styl życia
Dieta jajeczna – szybki sposób na redukcję masy ciała. Przykładowy jadłospis dla diety jajecznej.
Dieta jajeczna opiera się na spożywaniu przynajmniej 4 jaj ugotowanych na twardo w ciągu doby. Dodatkiem do posiłków powinny być surowe lub gotowane warzywa. Kolejnym założeniem diety jest wypijanie około 3 litrów płynów dziennie.

Dieta jajeczna opiera się na spożywaniu przynajmniej 4 jaj ugotowanych na twardo w ciągu doby. Dodatkiem do posiłków powinny być surowe lub gotowane warzywa. Kolejnym założeniem diety jest wypijanie około 3 litrów płynów dziennie.   Dieta jajeczna jest rodzajem diety odchudzającej, która może być stosowana maksymalnie przez dwa tygodnie. Efekty są zauważalne bardzo szybko – w ciągu kilku dni może dojść do redukcji masy ciała o 5 kilogramów. Na czym polega dieta jajeczna Dieta jajeczna została stworzona przez klinikę Mayo, która specjalizuje się w leczeniu otyłości. Podstawę diety stanowią jaja oraz warzywa. Czas trwania diety jest zagadnieniem dość kontrowersyjnym. Ze względu na ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych przy długotrwałym stosowaniu takiego modelu żywienia, dietę jajeczną można praktykować maksymalnie przez dwa tygodnie. Wielu dietetyków nie zgadza się z tym założeniem twierdząc, że taki sposób żywienia nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, jeśli jest stosowany najwyżej przez 5 dni. Wartość odżywcza jajek Jaja pochodzące od kur cechują się wysoką wartością odżywczą. Są źródłem pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego przez organizm człowieka białka. Ponadto proteiny zawarte w jajach przyspieszają procesy przemiany materii , co wiąże się z szybszym spalaniem tłuszczów. Jaja dostarczają witamin i składników mineralnych, zwłaszcza żółtka jaj, w którym znajdują się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A i D oraz witamina B1, B2, B12 i kwas foliowy. Jaja są niskokaloryczne – jedno kurze jajko dostarcza około 70 kilokalorii. Produkty dozwolone w diecie jajecznej W diecie jajecznej, oprócz głównego składnika, czyli jajek, które powinny znaleźć się przynajmniej w trzech głównych posiłkach (śniadanie, obiad, kolacja) dozwolone są warzywa oraz niektóre owoce, między innymi grejpfruty i...

Christina aguillera w czerwonej chustce
East News
Fleszstyle
Dieta militarna - czyżby dieta cud? To dzięki niej schudła Christina Aguilera! Tylko czy jest bezpieczna?
Dieta militarna - czyżby dieta cud? To dzięki niej schudła Christina Aguilera! Tylko czy jest bezpieczna?

Khloe Kardashian, Reese Witherspoon , Christina Aguilera , Chloë Grace Moretz - liczba słynnych fanek diety militarnej, ostatniego hitu w Stanach Zjednoczonych, rośnie. Gwiazdy deklarują, że stosują ją raz na jakiś czas i… chudną na potęgę! Tymczasem dietetycy biją na alarm i ostrzegają, że dieta militarna jest bardzo niezdrowa… Na czym polega, czy rzeczywiście jest tak niebiezpieczna dla zdrowia i ile można na niej schudnąć? Wyjaśniamy!   Pięć kilo mniej w trzy dni Tyle można schudnąć na diecie militarnej. Dużo! I nic dziwnego, bo porcje są głodowe , a dieta zakłada dużą dawkę ruchu. To może być trudne, ale ponieważ dieta zakłada naprzemienne stosowanie określonego, bardzo niskokalorycznego menu przez trzy dni i powrót do normalnego żywienia (oczywiście - bez słodkich szlaeństw!) na kolejne cztery, łatwiej jest taki "wojskowy" dietetyczno-ruchowy reżim wytrzymać.      Jak wygląda militarne menu? Rozpisane jest na trzy dni, po których na cztery należy wrócić do zwykłego sposobu odżywiania. Potem albo  militarne trzy dni powtórzyć, albo potraktować je tylko jako trzydniowy detoks i już do niego nie wracać. Oto, co wolno jeść w czasie diety militarnej. Dobra wiadomość: dozwolone są też… lody! Warto tylko zapamiętać, że do tego menu należy włączyć jak najwięcej ruchu. Nic dziwnego, że waga szybko leci w dół! 1 dzień Śniadanie: pół grejpfruta, kromka pieczywa z masłem orzechowym, kawa lub herbata bez cukru; Obiad: pół szklanki tuńczyka w sosie własnym, kromka pieczywa, kawa lub herbata; Kolacja: mięso z kurczaka, szklanka fasolki szparagowej, pół banana, jabłko, Małuy pucherk lodów waniliowych. 2 dzień Śniadanie: jajko gotowane, kromka pieczywa, pół banana, kawa lub herbata;...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik